Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

Viteza mica nejustificata

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#91
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 MAK, on Aug 13 2007, 21:31, said:

Acum au ajuns incepatorii sa dea lectii, super, si mai fac si pe lupii moralisti, si mai super.   :coolspeak:

:lol:
Ca in orice domeniu,si in "soferie" exista chestii de bun simt ptr care nici macar nu trebuie sa ai carnet ca sa le "observi"...
Nu trebuie sa fii nici macar incepator ca sa-ti dai seama ca viteza peste limita legala nu este buna...poti s-o intrebi si pe ...bunica,o sa-ti confirme!
Nu este nici legal,nici moral,nici... cum vreti voi sa sustii ca cineva care merge fix cu viteza legala incurca circulatia deoarece sunt smecheri in spate care ar vrea sa mearga cu 1,5*viteza legala...(eu ma refer la situatiile de genul asta;evident ca si pe mine ma deranejaza cei care merg in mod nejustificat sub limita legala)
Au fost multi care au gandit ca voi "am experienta 15 ani,ce sa respect eu viteza legala cand post sa merg cu 40 peste,ca doar ma grabesc,mie nu mi se poate intampla nimic" si au sfarsit ori la cimitir ori la "racoare"...
Din punctul asta de vedere,un incepator care respecta regulile de circulatie e cu 10 clase peste un sofer cu ...30 ani experienta care crede ca e "stapanul soseleleor" si lui nu i se poate intampla nimic...
Degeaba ai 20 ani experienta daca nu ai invatat nimic din greselile proprii sau ale altora...Experienta inseamna ptr unii cum sa fentezi politia rutiera...
Si nu prea am vazut eu soferi "amatori" care sa faca peste 500 km zilnic,si asta frecvent...Poate doar in concediu,cand nu vad motiv de graba,plus ca poate ai si alti apropiati in masina a caror viata o pui in pericol grabindu-te fara rost .Plus ca e mult mai stresant si obositor sa mergi constant cu 130+, decat sa ajungi la destinatie chiar cu 2 ore mai tarziu...parerea mea.
Datorita mentalitatiii "experimentatilor" de la noi(combinata cu starea execrabila a drumurilor care in nici un caz nu e in favoarea depasirii limitelor de viteza) avem un mort la 3 accidente!Nici macar asta nu va pune pe ganduri??

Dar haideti sa-i acuzam pe incepatori ca de ce indraznesc sa reproseze chestii de bun simt experimentatilor!Desi printre ultimii exista o "groaza" de inconstienti...
In plus,e foarte interesant cum viteza mica e oricand nejustificata,insa cea mare totdeauna isi gaseste justificare!

Edited by internet225, 15 August 2007 - 13:04.


#92
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007
Mai fratilor. Ati circulat pe dincolo, dar nu pe autostrada??? Austria, Slovenia spre exemplu, pentru ca sunt un bun exemplu din toate p d v . Daca e restrictie de 70, apai toata lumea merge cu 70, hai 75 (dar atentie, nicidecum cu 55 sau 60 !). Daca e 50, toti merg cu 50 !Si sa-i vezi cum merg in coloana ca ti-e mai mare dragu' sa te uiti, si te intrebi ca un roman onest: de ce drac' nu depasesc ca ie loc!?!?  <_<  Cred ca nici in 20 de ani nu o sa avem nivelu' lor (nivelu' lor de acum!) de civilizatie in trafic, ca la asta ne referim. Si mai facem si pe desteptii , astia super profesionistii care zic ca daca limitare de 50 si mergi cu 50 incurci circulatia.

Edited by Octavian___28, 15 August 2007 - 13:35.


#93
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Interesant subiectul insa prost titlul... De ce? Pai daca scrie ca viteza maxima este de 50 de km pe ora si tu mergi cu 50 de km pe ora nu mai ai nevoie de absolut nici o justificare ca sa faci asta odata ce este clar stabilit prin semnalizare. Concluzia este ca daca tu mergi cu 50 de km/ora pe autostrada unde viteza e de maxim 130 ai o problema si clar generezi nervozitate insa daca mergi pe un drum cu limitare de viteza la 50 la ora cu exact 50 la ora nu ai de dat nici o explicatie si nu esti obligat sa incalci regula din nici un motiv iar viteza ta relativ mica nu este nejustificata...

Ca tot vorbim de viteza mica as dori sa semnalez si un alt fapt si anume neatentia la volan in momentul stationarii la stop... La noi se trece pe portocaliu si unii forteaza chiar si trecerea pe rosu insa cand se pune verde dureaza uneori secunde bune pana demareaza prima masina si procesul se repeta ptr a 2-a masina si tot asa de parca fiecare ar fi surprins ca s-a pus verde... Ce am remarcat in strainatate (Germania, Austria, etc) este ca la punerea culorii verzi a semaforului masinile pleaca ca de pe grila de start a unui premiu de Formula 1 si se accelereaza tare (sportiv as spune) pana la viteza maxima permisa (50-60 km/h dupa caz)... In acest fel la semafor trec mult mai multe masini si ambuteiajele apar mult mai rar... La fel si la inscrierea in circulatie venind de pe un drum secundar cand cel care intra pe drumul principal abia se taraie jenand evident pe cei care vin pe banda 1...

Oricum nu cred ca a fost cineva amendat in Romania ca merge prea incet si incurca traficul desi in Regulament exista un paragraf care incrimineaza circulatia cu viteza prea mica in raport cu categoria de drum si conditiile de trafic...

Concluzia: atata timp cat viteza ta respecta normele legale stabilite nu cred ca trebuie sa te intereseze altceva. Daca e cineva grabit nu are decat sa treaca pe rosu sau sa depaseasca pe linia continua dar nu trebuie sa incalci tu legea...

#94
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
al dracu` de legal merg si nemti......tasnesc de la semafor ca la nascar si cu minim viteza maxima legala in oras  :lol:  :lol: ....singura diferenta e ca neamtu` sta pe trotuar pana se face verde la semaforu` lui.......pe sosele normale in afara oraselor cu 2 benzi pe sens unde viteza maxima era ~100km/h  rupeau asfaltul.....apoi urma o frana brusca pana pe la 100 si ii intrebam wtf?!?!? ......ei se intorceau ranjind spre mine....camera ...camera si dupa 100m iar ma infigeau in scaun.......dar nu tin banda 2 ocupata mai mult de 10sec......au depasit s-au repliat.....apoi iar depasesc iar se repliaza pe banda 1

#95
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,333
  • Înscris: 09.09.2006

 internet225, on Aug 15 2007, 15:57, said:

Ca in orice domeniu,si in "soferie" exista chestii de bun simt ptr care nici macar nu trebuie sa ai carnet ca sa le "observi"...
Nu trebuie sa fii nici macar incepator ca sa-ti dai seama ca viteza peste limita legala nu este buna...poti s-o intrebi si pe ...bunica,o sa-ti confirme!
Doar ca aici parea sa fie vorba mai mult de cei care merg nu numai sub limita pe care o cere drumul, dar uneori chiar si sub cea legala.

Nu este nici legal,nici moral,nici... cum vreti voi sa sustii ca cineva care merge fix cu viteza legala incurca circulatia deoarece sunt smecheri in spate care ar vrea sa mearga cu 1,5*viteza legala...(eu ma refer la situatiile de genul asta;evident ca si pe mine ma deranejaza cei care merg in mod nejustificat sub limita legala)
Si atunci unde e problema? Exact despre ei este vorba! N-ai cu ce sau n-ai chef, stai cat mai in dreapta si nu-i incurca pe restul. Poate chiar se grabesc. Si btw, chiar ai voie din cand in cand sa tragi pe dreapta intr-o alveola si sa-i lasi pe ailalti sa se duca, doar nu te grabesti, nu?

Au fost multi care au gandit ca voi "am experienta 15 ani,ce sa respect eu viteza legala cand post sa merg cu 40 peste,ca doar ma grabesc,mie nu mi se poate intampla nimic" si au sfarsit ori la cimitir ori la "racoare"...
Imi vine sa cred ca n-ai trecut niciodata prin Valea Calugareasca, sa vezi cum e sa mergi cu 40 pe sosea cu doua benzi timp de tspe km...

Din punctul asta de vedere,un incepator care respecta regulile de circulatie e cu 10 clase peste un sofer cu ...30 ani experienta care crede ca e "stapanul soseleleor" si lui nu i se poate intampla nimic...
Din punctul asta de vedere, un incepator ramane incepator pana face cel putin aia 150mii km care ii dau dreptul sa-si dea cu parerea, sau pana mai afla si el ca regulile de circulatie sunt facute cu aceeasi parte anatomica a politicienilor nostri cu care acele personaje se si kk. E simplu sa impui limite de viteza in zeci de localitati insirate de-a lungul unei strazi asfaltate (pompos botezata DN sau si mai rau, E), decat sa faci ocoliri sau pasaje sau alte chestii care sa sporeasca siguranta circulatiei. Chiar nu ai bagat de seama ca aceiasi politai care te opresc pentru ca ai mers cu 62 in localitatea lu' rahat prajit nu dau doi bani cand nea Gheorghe trece cu vaca pe europeana?

Degeaba ai 20 ani experienta daca nu ai invatat nimic din greselile proprii sau ale altora...Experienta inseamna ptr unii cum sa fentezi politia rutiera...
Pentru ca politia rutiera este un simplu instrument cu care guvernul fura bani. Inca nu am vazut politai care sa ajute cu adevarat traficul.

Si nu prea am vazut eu soferi "amatori" care sa faca peste 500 km zilnic,si asta frecvent...Poate doar in concediu,cand nu vad motiv de graba,plus ca poate ai si alti apropiati in masina a caror viata o pui in pericol grabindu-te fara rost .Plus ca e mult mai stresant si obositor sa mergi constant cu 130+, decat sa ajungi la destinatie chiar cu 2 ore mai tarziu...parerea mea.
Hmmm. mai iesi si tu din casa, mai afli una, alta. In concediu n-o fi motiv de graba, dar nici sa iti faci un program si sa te trezesti cu trei ore intarziere din cauza unor de-astia nu e odihnitor, crede-ma pe cuvant! Si intre noi fie vorba, prefer sa inot trei ore in plus decat sa zac in trafic din cauza unor omuleti care si-au luat permisul de doua zile si se tin si cu dintii de volan

Datorita mentalitatiii "experimentatilor" de la noi(combinata cu starea execrabila a drumurilor care in nici un caz nu e in favoarea depasirii limitelor de viteza) avem un mort la 3 accidente!Nici macar asta nu va pune pe ganduri??
Da' la copacii aia de pe margine te-ai gandit nitel? Dar la harburile nenorocite distruse si fumegande care se tarasc pe sosele te-ai gandit?

Dar haideti sa-i acuzam pe incepatori ca de ce indraznesc sa reproseze chestii de bun simt experimentatilor!Desi printre ultimii exista o "groaza" de inconstienti...
Asta poate fi adevarat, doar ca incepatorii isi cauta scuze in "ei, sunt incepator, lasati-ma sa invat si eu, de unde era sa stiu?"

In plus,e foarte interesant cum viteza mica e oricand nejustificata,insa cea mare totdeauna isi gaseste justificare!
Paiii....chiar asa e! Unul care merge repede se grabeste undeva, deci are o justificare, pe cand unul care merge incet si nu se gandeste ca altii se pot grabi nu prea are ce spune fara sa repete: "eu merg legal!". Pana la urma, o lege buna se respecta de la sine, o idiotenie trebuie aplicata cu "toata severitatea" de catre "organele imputernicite", pentru ca altfel e clar ca bunul simt indeamna la altceva...


#96
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,586
  • Înscris: 04.05.2006

 Octavian___28, on Aug 15 2007, 14:33, said:

Mai fratilor. Ati circulat pe dincolo, dar nu pe autostrada??? Austria, Slovenia spre exemplu, pentru ca sunt un bun exemplu din toate p d v . Daca e restrictie de 70, apai toata lumea merge cu 70, hai 75 (dar atentie, nicidecum cu 55 sau 60 !). Daca e 50, toti merg cu 50 !Si sa-i vezi cum merg in coloana ca ti-e mai mare dragu' sa te uiti, si te intrebi ca un roman onest: de ce drac' nu depasesc ca ie loc!?!?  <_<  Cred ca nici in 20 de ani nu o sa avem nivelu' lor (nivelu' lor de acum!) de civilizatie in trafic, ca la asta ne referim. Si mai facem si pe desteptii , astia super profesionistii care zic ca daca limitare de 50 si mergi cu 50 incurci circulatia.

Dar la italieni ai fost?  ;)  Asta e....noi nu suntem anosti si inchistati ca aia cu sange germanic. In noi circula sange latin, care-si cere dreptul la adrenalina. Pune asta peste conditiile de-a dreptul deosebite de trafic de la noi (comparate cu cele din vest) si atunci vezi de ce la noi te enerveaza atunci cand unul se taraie pe drum formand dupa el o colonala de toata frumusetea. Nu ma deranjeaza atunci cand unul merge prin localitate cu 50. Daca nu pot sa-l depasesc, stau linistit dupa el si nici macar nu-l injur. Dar in momentul in care iese din localitate, drumul e drept, nu sunt restrictii, are toate conditiile posibile sa mearga mai repde si el tot cu 50 merge.....ii umplu frigiderul si neamurile de carne de nu-l mai spala nici debitul Dunarii....(bineinteles, daca ma tine si pe zone sau in conditii in care nu-l pot depasi). De-asta mor pe mersul sub viteza legala. Sunt o gramada de posesori de permis la noi, dar mai putini soferi.

Quote

Nu trebuie sa fii nici macar incepator ca sa-ti dai seama ca viteza peste limita legala nu este buna...poti s-o intrebi si pe ...bunica,o sa-ti confirme!

Crede-ma ca s-a intamplat de destule ori sa fiu nevoit sa accelerez destul de mult peste limita legala, pentru a evita un posibil accident pe cale sa fie creat de unul care mergea cu viteza legala, dar comitand alte ilegalitati din pura prostie.  Deeeci...exista cazuri si cazuri.

#97
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
daca mergi relaxat la 50 km de oras limita de viteza nu se simte, dar daca ai drum de 500km in fata imi pare rau sa spun dar nu-i pot parcurge cu 50km/h.
In legatura cu intrebarea anterioara, cine-i mai obosit, ala care merge 12 ore cu 40km/h sau ala care merge 7 ore cu 70, raspunsul e de bun simt. E chiar mult mai odihnit ala care merge cu 120, daca ajunge la destinatie :)
Viteza trebuie adaptata la conditiile de drum (asa cum se exprima garcea), daca ai vizibilitate perfecta, carosabil ok si 3 case pe kilometru, e absurd sa mergi cu 50 ca-i chipurile localitate.

Ma rog, fiecare apreciaza diferit viteza la care se simte in siguranta.
Deplasarea nejustificata cu viteza redusa e contraventie. Pentru autorul threadului, pe valea oltului limita e de 100, fiind drum european. Localitati sint foarte putine, iar daca tu faci sibiu-vilcea cu 50 la ora inseamna ca cel putin pentru carne nu va trebuie sa mergi niciodata la alimentara.

#98
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 firasg, on Aug 15 2007, 23:41, said:

Deplasarea nejustificata cu viteza redusa e contraventie.

spune-mi si mie articolul din codul rutier care zice asta... daca tot zici ca este  :)
eu stiu doar deasta
"Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;"
...

Edited by eb2e2, 15 August 2007 - 22:58.


#99
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
intr-adevar asa este. acum trebuie sa vedem care e viteza minima obligatorie generala, eu n-am reusit s-o gasesc in oug195 sau in regulament. Indicatoare cu viteza minima obligatorie nu cred sa fi vazut pina acum, cel putin pe valea oltului. In lipsa unui indicator si in lipsa unei viteze minime obligatorii stabilita legal, imi cer scuze, nu e contraventie. Puteti merge linistiti cu 50km/h pe toata valea oltului :)

#100
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 firasg, on Aug 16 2007, 00:10, said:

intr-adevar asa este. acum trebuie sa vedem care e viteza minima obligatorie generala,

NU EXISTA  ;)

#101
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007

 richelieu, on Aug 15 2007, 22:42, said:

Dar la italieni ai fost?  ;)  Asta e....noi nu suntem anosti si inchistati ca aia cu sange germanic. In noi circula sange latin, care-si cere dreptul la adrenalina. Pune asta peste conditiile de-a dreptul deosebite de trafic de la noi (comparate cu cele din vest) si atunci vezi de ce la noi te enerveaza atunci cand unul se taraie pe drum formand dupa el o colonala de toata frumusetea. Nu ma deranjeaza atunci cand unul merge prin localitate cu 50. Daca nu pot sa-l depasesc, stau linistit dupa el si nici macar nu-l injur. Dar in momentul in care iese din localitate, drumul e drept, nu sunt restrictii, are toate conditiile posibile sa mearga mai repde si el tot cu 50 merge.....ii umplu frigiderul si neamurile de carne de nu-l mai spala nici debitul Dunarii....(bineinteles, daca ma tine si pe zone sau in conditii in care nu-l pot depasi). De-asta mor pe mersul sub viteza legala. Sunt o gramada de posesori de permis la noi, dar mai putini soferi.
Crede-ma ca s-a intamplat de destule ori sa fiu nevoit sa accelerez destul de mult peste limita legala, pentru a evita un posibil accident pe cale sa fie creat de unul care mergea cu viteza legala, dar comitand alte ilegalitati din pura prostie.  Deeeci...exista cazuri si cazuri.
Avem noi sange latin, dar ne batem joc de el. La italieni intr-adevar, in loc de frana , au claxonu'. Chiar daca nu-i nimic deosebit, ei claxoneaza. Cu toate astea, in Europa cred ca suntem ce-i mai necivilizati soferi. Spui de problemele care apar in trafic, pai da, la noi toate se leaga si avem o explicatie. Spui tu eva bine cu tinerii care au permis...si cam atat.

#102
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@internet225
Poate bunica ta a avut un Ferrari in tinerete si nu stim noi si se pricepe la masini/trafic & shit si iti poate da sfaturi legate de viteza, dar bunica-mea rar a vazut alta tractiune in afara de cea animala (2 boi sau 1 cal putere).

Daca o intrebai acum cateva luni si la 50 la ora i se parea ca fuge pamantul cu ea.

Cand am adus-o odata la Bucuresti ultima oara (era noapte), pe autostrada m-a intrebat ce sunt luminitele albe care zboara pe langa noi prin stanga si i-am zis ca sunt licurici.  :lol: :lol:  
Oricum, cred ca daca o intrebi acum iti poate da niste sfaturi avizate despre cum sa conduci avand in vedere ca la intoarcere am adus-o cu 160 pe A1 si 130-140 pe europene si la un moment dat incepuse sa ma intrebe pe A1 de ce stau pe loc cutiile alea patratoase cu roti (a se citi logan).  :P  

Sorry de off-topic la on-topic dar nu m-am putut abtine.  :coolspeak:

Edited by Night Elf, 16 August 2007 - 10:54.


#103
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
intrucit asa cum a aratat si eb2e2 nu exista o viteza minima legala, cred ca politia circulatie ar trebui sa se preocupe in egala masura in a monta indicatoare care sa semnalizeze viteza maxima cit si indicatoare care sa fixeze si sa indice viteza minima pe un sector de drum.
Observ din ce in ce mai des conducatori auto care merg cu 60/h sau chiar mai putin pe drum european in afara localitatii. Cu toate ca e legal, in mod sigur moral nu e, iar ce le iese pe gura soferilor care se string in spatele unuia d-asta n-are nimic de-a face cu moralitatea.
Nu inteleg motivul pentru care merg cu aceasta viteza, dar presupun ca tine de consum si de obsesia unor anume posesori auto in legatura cu acest aspect :D

I-am bestelit pina acum pina la saturatie pe cei care merg cu viteza excesiva, dar puturosii vad ca inca se bucura de protectie. Cu astia ce facem? Ca daca le dam flash-uri deschid threaduri.

#104
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,233
  • Înscris: 12.06.2004
Exista limite minime de viteza. 50km/h pe autostrada, de exemplu; iar in unele locuri (rampa cu doua benzi) vehiculele lente (sub 30km/h de regula, IIRC) sunt obligate sa mearga pe banda I. Exista si indicator cu limita minima de viteza, seamana cu cel pentru viteza maxima dar e albastru :)

Edited by Kunzite, 16 August 2007 - 16:51.


#105
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 Kunzite, on Aug 16 2007, 17:50, said:

Exista si indicator cu limita minima de viteza, seamana cu cel pentru viteza maxima dar e albastru :)
exista da' lipseste cu desavarsire... rar daca am vazut in Romania indicatoare de viteza minima...

#106
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
eu din pacate n-am privilegiul sa merg prea des pe cei 200km de autostrada din tara, trebuie sa ma multumesc cu o bucata de vreo 500 km de E81, unde nu sint limite minime, e aglomeratie ca la bilci si daca prinzi citiva d-astia care merg cu 40 la ora coloana de kilometri ii gata la locul ei.

Pe autostrada o limita minima rezon o vad undeva la 90, iar pe E-uri in afara localitatii un 70 cred ca ar fi ok pentru un trafic fluid.

LE: indicatorul exista, dar eu nu m-am intilnit cu el. Vineri o sa-l caut pe ruta Satu Mare - Sibiu - Bucuresti dar presimt ca n-o sa-l gasesc :)

Edited by firasg, 16 August 2007 - 17:07.


#107
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,233
  • Înscris: 12.06.2004
Pai un indicator de viteza minima il pui in locurile in care o asemenea viteza e sigura, indiferent de conditiile de trafic, meteorologice, elanul care-ti poate sari fix prin parbriz samd.
A nu se confunda cu viteza necesara pentru un trafic fluent, cand nu sunt probleme pe drumul respectiv ;)

#108
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
Practic nici un segment de drum din tara nu s-ar incadra in conditiile impuse. Sa puna limite sezoniere atunci, sau mai bine asteptam bechtelu si autostrada transilvania sau cum s-o numi. Numai s-o faca pina se epuizeaza rezervele de petrol, ca pe baterii nu te mai poti bucura de autostrada ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate