Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

fractura de clavicula cu deplasare...

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.03.2007
Medicul de la urgenta mi-a legat umerii intr-un bandaj ciudat... si atat.
Nu stiu, dar am senzatia ca nu e suficient. Ce imi mai recomandati?

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ca un fel de "8" care sa iti traga umerii inspre spate? Ca daca da, asta se face.

#3
B-A-C-H

B-A-C-H

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 25.03.2007

 antigen, on Aug 5 2007, 19:39, said:

Ca un fel de "8" care sa iti traga umerii inspre spate? Ca daca da, asta se face.



Da, exact. Insa ma asteptam sa incerce cumva sa incerce sa-mi puna oasele la loc inainte de asta...
Pe diagnostic scrie fractura cu deplasare si incalecare. Daca osul se sudeaza "incalecat"?

#4
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 B-A-C-H, on Aug 4 2007, 21:47, said:

Medicul de la urgenta mi-a legat umerii intr-un bandaj ciudat... si atat.
Nu stiu, dar am senzatia ca nu e suficient. Ce imi mai recomandati?

Exista intradevar riscul ca fractura sa nu se reduca cum se cuvine, adica sa nu se potriveasca bine capetele rupte, chiar sa se incalece.
In afara de bandajul cu pricina, te sfatuiesc sa mentii limitarile in miscari pe care probabil ti le-a enumerat/explicat cel care ti-a pus bandajul, si sa faci urgent o radiografie de control, pentru a verifica pozitia capetelor osoase.
Dupa care, in functie de rezultat, hotarasti impreuna cu un ortoped de incredere ce e de facut.
De regula, chiar daca sunt putin deplasate capetele, se sudeaza bine, fara probleme ulterioare.

Edited by Woland, 06 August 2007 - 00:09.


#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 B-A-C-H, on Aug 5 2007, 20:41, said:

Da, exact. Insa ma asteptam sa incerce cumva sa incerce sa-mi puna oasele la loc inainte de asta...
Pe diagnostic scrie fractura cu deplasare si incalecare. Daca osul se sudeaza "incalecat"?

Pai bandajul in sine reduce fractura, adica rearanjeaza fragmentele osoase. Si chiar daca raman un pic incalecate, nu e grav, se vindeca si asa. O reducere sangeranda e mult mai traumatizanta, si se face doar in cazul unei fracturi complicate - adica una in care fragmentele osoase lezeaza nervi, vase, sau plamanul.

#6
ancamaria

ancamaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2007

 Woland, on Aug 6 2007, 01:06, said:

Exista intradevar riscul ca fractura sa nu se reduca cum se cuvine, adica sa nu se potriveasca bine capetele rupte, chiar sa se incalece.
In afara de bandajul cu pricina, te sfatuiesc sa mentii limitarile in miscari pe care probabil ti le-a enumerat/explicat cel care ti-a pus bandajul, si sa faci urgent o radiografie de control, pentru a verifica pozitia capetelor osoase.
Dupa care, in functie de rezultat, hotarasti impreuna cu un ortoped de incredere ce e de facut.
De regula, chiar daca sunt putin deplasate capetele, se sudeaza bine, fara probleme ulterioare.
Eu am fost diagnosticata cu fractura de clavicula cu deplasare si mi s-a recomandat operarea de urgenta, acum sunt operata de o luna am si o tija ce-mi sustine osul si vroiam sa va intreb voua cat timp vi s-a recomandat imobilizarea ca eu trebuie sa stau imobilizata 6 saptamani de la operatie. In cat timp se sudeaza osul?

#7
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 antigen, on Aug 6 2007, 15:44, said:

O reducere sangeranda e mult mai traumatizanta, si se face doar in cazul unei fracturi complicate - adica una in care fragmentele osoase lezeaza nervi, vase, sau plamanul.
Reducerea chirurgicala se face si in cazul fracturilor de clavicula asociate cu fractura colului omoplatului de aceeasi parte, in cazul fracturilor de clavicula bilaterale, in cazul fracturilor deplasate de treime externa a claviculei si, bineinteles, in cazul fracturilor ireductibile. In cazul tau BACH, este fractura de treime medie reductibila necomplicata pentru care se recomanda bandajul in 8. Directia in care iti trage umerii acest bandaj este inapoi, in sus si INAFARA, motiv pentru care osul nu se v-a consolida cu incalecare.  ;)

#8
crisvsv

crisvsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.12.2007
Am si eu o intrebare, tot asa am fractura de clavicula, s-a produs si deplasarea intre timp, mi-a pus osul la loc, fara operatie...sunt in a 2-a sapt de imobilizare cu bandaj (dinala de zici ca mi-am rupt mana) inca simt cum se misca in cap, fac un mic poc poc, este normal? Ar fi trebuit sa-mi schimbe bandajul de nu mi l-a schimbat..a zis ca la urmatorul control. Pe radiografie este ok, sunt cap in cap fragmentele. Multumesc anticipat!

#9
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Ce inseamna in a doua saptamana ? Ca daca ai 1 saptamana si o zi... e normal sa mai simti ca se misca fragmentele.
Bandajul trebuie supravegheat si strans (refacut) de cate ori e nevoie, adica de cate ori nu mai simti ca iti trage umerii in spate.
Noaptea dormi pe spate cu un sul sau o pernuta mica fix intre omoplati.

#10
crisvsv

crisvsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.12.2007

 Mig VWFan, on Jul 8 2008, 12:18, said:

Ce inseamna in a doua saptamana ? Ca daca ai 1 saptamana si o zi... e normal sa mai simti ca se misca fragmentele.
Bandajul trebuie supravegheat si strans (refacut) de cate ori e nevoie, adica de cate ori nu mai simti ca iti trage umerii in spate.
Noaptea dormi pe spate cu un sul sau o pernuta mica fix intre omoplati.

Pai mai sunt 3 zile si se fac 2 sapt. :D In rest am respectat tot, asa mi-a zis si doctorul.

#11
nick1974

nick1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2007
Acelasi lucru am patit si eu... fractura clavicula cu deplasare. S-a intamplat pe 28.07. Pe 30.07 m-a operat , acum am o tija care trebuie scoasa dupa 3-4 luni. Toti doctorii la care am fost inainte de operatie mi-au spus ca nu pot scapa de cutit (asa rezulta din examinarea radiologica!) Am tinut hamul ortopedic 4 saptamani si ulterior am inceput sa fac miscare. Doctorul ortoped mi-a spus sa uit ca am avut problema asta.
Intrebare: a avut cineva tija pe care a scos-o fara a fi nevoie de operatie? O tija care sa fie iesita pe undeva in spate deasupra umarului. Am mai intalnit persoane care au avut acest fel de tija si nu am inteles de ce nu m-a intrebat doctorul daca prefer asa!!! Pentru ca as fi vrut sa scap de inca o operatie cu anestezie generala.
Multumesc anticipat si sper ca va sunt de folos informatiile!

 ancamaria, on 19th September 2007, 17:53, said:

Eu am fost diagnosticata cu fractura de clavicula cu deplasare si mi s-a recomandat operarea de urgenta, acum sunt operata de o luna am si o tija ce-mi sustine osul si vroiam sa va intreb voua cat timp vi s-a recomandat imobilizarea ca eu trebuie sa stau imobilizata 6 saptamani de la operatie. In cat timp se sudeaza osul?
Eu am stat 4 saptamani, acum am vreo 7 de la operatie. Putem face schimb de impresii....

#12
dj44

dj44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2009
am suferit si eu o fractura de clavicula cu deplasare si incalecare anul acesta prin aprilie,m-am dus la urgente la spital unde mi-sa facut un bandat tip "8" care este menit sa imi tina umeri in spate dupa aceea am fost internat.Doctorul ma intrebat daca vreau sa stau imobilizat in ghips sau daca vreau sa ma operez,am ales varianta operatiei pt ca este mai sigura,la ora 10 am intrat in operatie.Am ales varianta corecta mi-a zis doctorul dupa operatie pentru ca o aschie din clavicula mi-sa desprins si putea sa imi ajunga in unele locuri provocand probleme mari.Mi-sa introdus o brosa adica o bucata de metal prin mijlocul claviculei si o imobilizare cu pansament.Dupa cateva zile am mers din nou sa imi scoata firele de la operatie si mi-sa spus ca trebuie sa stau asa 1 luna cel putin.Dupa o luna am fost din nou la doctor unde mi-sa facut o radiografie si mi-sa scos brosa,fara anestezic sau alte chestii.Acuma sunt bine mersi aproape ca nou pot face orice miscare am facut acasa 1 saptamana de recuperare si ma pot bucura din nou de viata,insa mi-e frica sa fac anumite lucruri care le faceam inainte cum ar fi sala de forta si unele sporturi.

Edited by Mig VWFan, 06 December 2009 - 14:50.


#13
albatrosul_verde

albatrosul_verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2011
Am avut si eu o fractura laterala ( inspre urmar ) cu deplasare de cca 1-2 cm, in urma unei cazaturi cu bicicleta.
Alegerea intre operatie si bandaj a fost una dificila, cei de la urgenta mi-au spus ca nu merita operata desi nu au reusit sa mi-o aseze cum trebuie. Nu trebuie sa fii mare doctor sa vezi pe radiografie ca oasele au cca 1-2 cm deplasare, insa mai multi doctori au ridicat din umeri la vederea radiografiei. La recomandarea unui ortoped bun, am optat totusi pt. operatie.  M-am operat pe 5 mai si mi s-a pus clavicula in suruburi cu placa Hook. Din ce am inteles eu, osul a fost mai rau decat parea pe radiografie, au fost zdrobit in acea zona.
Dupa operatie am avut bandaj Dessault 2 saptamani, apoi am trecut pe unul din farmacie pentru inca 2. Dupa cca 5 saptamani de la operatie am fost la control, radiografie si totul era ok, fractura nefiind complet consolidata.

Referitor la recuperare, primele 2 zile dupa operatie au fost mai grele, necesitand calmante, apoi totul a fost ok, mai putin bandajul. Care oricum trebuia purtat si daca nu ma operam.
Dupa scoaterea bandajului, miscarea bratului a fost foarte limitata si dureroasa, in special abductia, insa cu ajutorul catorva sedinte de kinetoterapie si rabdare am obtinut o recuperare de circa 80-90% acum, dupa 2 luni de la operatie.
Mai exista miscari dureroase, in special la ridicarea bratului foarte mult, dar imbunatatirile se vad de la o zi la alta.  Sunt multumit de alegerea pentru operatie, recuperarea, desi mai greioae, este mai sigura.
O fractura laterala neoperata se poate prinde mai greu ( in intervale de ordinul lunilor ) sau deloc, muschii  care actioneaza asupra claviculei in acea zona neputand sa mentina capetele osului pe pozitie, din contra , asa ca nu merita riscat daca sunteti persoane active.

Edited by albatrosul_verde, 02 July 2011 - 23:50.


#14
Radioproductie

Radioproductie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.11.2010
Dupa 8 zile mi.au aparut niste umflaturi in jurul gatului.E prea strans bandajul?

#15
crisvsv

crisvsv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 06.12.2007
Din pacate revin,de data asta mi-am rupt clavicula stanga, tot cu deplasare... pe 3 iunie, si pe 6 iunie m-am operat, s-a facut osteosinteza cu 3 cerclaje si 1 brosa Kirschner. Dupa 3 sapt de la operatie mi-a scos bandajul Dessault, si mi-a zis sa imi pun bandaj 8. La o luna mi-a zis sa fac anumite miscari pt cot si usor pt umar si sa vin peste inca o luna pt radiografie. Da pb e ca inca simt miscare acolo la fragmente... Cealalta clavicula s-a lipit intr-o noapte la 4 saptamani de la fractura si mai era si deplasata. Ma intrebam daca e normal sa se mai miste, la o luna si ceva de la eveniment.....chiar asa am imbatranit de se lipeste mai greu ? :P  Umarul il simt destul de ok, ma mai doare,  si cum ziceam mai paraie acolo la anumute miscari..in rest pot sa ridic nitel bratul, sa ma spal de ex si sa stau la PC.

#16
feel_the_bit

feel_the_bit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.01.2008
Salutare
Vin si eu pe forum cu o clavicula rupta, fiind vorba de clavicula dreapta, pe care am rupt-o pe partie cu placa. Diagnosticul fiind: fractura de clavicula cu osteosinteza, si trebuia neaparat sa fiu operat. M-am operat in data de 10 februarie, am o placa si 8 uruburi + 2 sarme ce fixeaza un fragment de os. Am deja 2 saptamani de la operatie, in tot acest timp am purtat o orteza d-asta [ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2016/dec/15/bfd042ffc668fe207d1eab5ba86b5b38-7061201-1000_1000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/CODE] . Problema mea e ca inca am dureri, ma injunghie, ma jeneaza operatia dar nu mereu..sunt momente. Mai ales cand vreau sa dorm si stau pe spate. Mi-am pus si perne dedesubt..uneori durerea dispare..alteori nu imi gasesc locul de durere. Medicamente nu am mai luat dupa a 4 zi post operatorie. Vroiam sa va intreb, sunt normale durerile astea..si voi le-ati avut?

Aveti atasate si radiografiile ante si post operatorii

Attached Files



#17
free3ady89

free3ady89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2008
Salut ! Las si eu acest comment pentru a veni in ajutorul celor care cauta raspunsuri dupa ce afla ca au o ruptura de clavicula. Eu am cazut cu motorul la enduro , nu a fost o cazatura urata insa am cazut pe o coborare in umar si a fost deajuns pentru a rupe clavicula (app. se aude cand se rupe) umar umflat si edem (vanataie) puternic (care a disparut dupa 6 saptamani) ,durea suportabil si totusi puteam misca si ridica mana,schimbam vitezele , dupa 2 zile abia am fost la spital , radiografie , diagnostic ruptura de clavicula,Mi-a fost pus un bandaj Desault de tifon si am fost la control dupa 4 zile pentru a se lua o decizie daca ma opereaza sau se lasa se vindece de la sine . Deplasarea era destul de mare, cand am fost la control mi-a fost reasezata usor clavicula , o noua radiografie si a inceput sa se reduca deplasarea. Am facut radiografii din 6 in 6 zile , pentru a vedea cum evolueaza , dupa 2 saptamani am cumparat un bandaz desault cu arici ( orteze.ro , undeva pe langa floreasca in jur de 300 ron) In cazul meu a evoluat bine, dupa 5 sapt. am renuntat la orteza, nu am facut recuperare, dupa 9 saptamani m-am urcat iar pe motor, acum au trecut aproape 4 luni , totul e ok, dimineata daca dorm pe mana respectiva mai am un oarecare discomfort , in rest ok. nu se vede unde e sudat osul, la atingere, se simte o mica ridicatura(asta pentru ca stiu  eu unde sa pun mana, nu este vizibila).
Ideea e ca se poate si fara operatie , eu eram sceptic cand am vazut prima radiografie, si tot cautam un raspuns sa stiu daca merg la alt medic sa mai cer o parere sau sa ma duc la privat sa ma operez de buna voie. Am atasat si poze cu radiografiile. 1-2-3 gen dupa fiecare saptamana, se vede cum s-a redus distanta insa nu s-au aliniat perfect. Se poate si asa , se sudeaza fara probleme. La mine a fost rupta in partea dinspre umar, oricum nu este usor, dormi numai pe spate , legi o curea sa te dai jos din pat sa nu o fortezi. Mare , mare atentie...   umarul este o articulatie foarte mobila si nu se poate baga in ghips. Daca aveti grija sa nu miscati umarul, se sudeaza fara probleme.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   300.95K   27 downloads
  • Attached File  2.JPG   234.81K   24 downloads
  • Attached File  3.JPG   182.98K   21 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate