Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ce Mac OS Folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Poll: Ce Mac OS Folositi? (20 member(s) have cast votes)

Ce Mac OS Folositi?

  1. Mac OS pina la 9 (2 votes [5.41%])

    Percentage of vote: 5.41%

  2. Mac OS 9 (8 votes [21.62%])

    Percentage of vote: 21.62%

  3. Jaguar (10.2.x) (2 votes [5.41%])

    Percentage of vote: 5.41%

  4. Panther (10.3.x) (25 votes [67.57%])

    Percentage of vote: 67.57%

Vote Guests cannot vote

#1
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Ar fi interesant de stiut ce sistem de operare folositi pe macuri...

asa ka, sa dam drumul la un poll...

#2
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Modifica poll-ul ca lipseshte o (sau mai multe) voce(i)....

De exemplu cu OS 9.2.x  shi 10.2.8  sunt 60%  din actualii useri....

#3
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Wow...dar sunt ceva voturi  :drac:

Later edit : In cazul meu nu foloseste poll-ul la nimic, deoarece folosesc OS uri si pre OS9, si dupa. Chiar si 7.5.5, 7.6, 8.1,8.6 etc.Parca pe un IIcx am si un 7.1. Asta ca sa vorbim de masini pe care lucreaza efectiv cineva, ca asa mai am vechituri cu OS 6 sau earlier.
Evident ca majoritatea lucrului pe OS 9 si 10.x.x.

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Nu intentionam sa fac un recensamint al tuturor sistemelor de operare avute/incercate/vazute ci doar opinia asupra sistemului de operare curent, care va este "cel mai aproape".

De exemplu, eu lucrez cu trei macuri: un OS 8.6, un OS 9.2 si un Jaguar, dar prima mea optiune este totusi OS 9.2 (nu Classic Environment) din motive pe care nu vreau sa le dezvolt aici...

Sunt de acord ca system6 sau 7 este trezeste nostalgii multora, dar sa fim seriosi, la ce altceva decit amintiri ne mai poate folosi un os 6-7...(ah, ...ce vremuri..., Photoshop 2, Macromind Director...), dar divaghez.

Cele bune

#5
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Pai uite de exemplu cineva de la mine lucreaza pe un Quadra650 cu Sistem 7.x.x. Foloseste ClarisWorks4, Office ala vechi ('97 parca), un program de fax,Netscape etc. Are net,imprimanta laser, computerul se misca bine, nu se blocheaza...plus ca OS-ul este free, iar computerul nu costa 1000$...si face ce ar face pe unul de 1000$ din zilele noastre.
Si asta e doar un exemplu.
Cred ca lumea in zilele noastre nu prea intelege ca un computer iti foloseste ca sa lucrezi pe el.Nu trebuie sa fie DualG5 sau P4 la 5Ghz ca sa faci un tabel in Excel. Si cati sunt care isi cumpara asa ceva doar ca sa asculte mp3 sau sa scrie ceva in Word.

Oricum referitor la vot, o sa iasa OS 10 invingator la ceva distanta de OS 9. Parerea mea...Nu de alta, dar vine preinstalat pe Macurile noi.

Toate Bune.

#6
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
nou utilizator de macos 10.2 :coolspeak: pe un powerbook G3 (266 cu 320 ram)

#7
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
bine ai venit intre noi "aia putini" si iti doresc sa te bucuri de noua achizitie. sper sa te vedem mai mult aici pe forum-ul de Mac. daca ai intrebari, nu ezita sa le pui in thread-urile existente aici.

cele bune
B)

#8
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003

Iris_, on Sep 23 2004, 15:38, said:

nou utilizator de macos 10.2 :coolspeak: pe un powerbook G3 (266 cu 320 ram)

<{POST_SNAPBACK}>


Bine ai venit in familia .MAC
Despre acest PB G3 era vorba pe PM ? Ce impresii ti-a lasat pana acum ? Si la ce il folosesti ? Ai mai avut vreun contace cu Macul pana acum ?

#9
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
am lucrat pe un mac g5 timp de o luna in .it . Am ramas foarte incantat de mac (pana acum auzisem doar povesti despre el).
Acum venind vorba de macul meu:
@alex_rom007: da, despre asta era vorba in PM. Impresii: extrem de stabil cu MacOsX Jaguar 10.2.2  Ieri am retusat in Photoshop7 300 de imagini si s-a comportat exemplar. Photoshop 7 se misca putin mai incet decat pe Athlonul meu la 1,5 Ghz :D
Il folosesc pentru a ma acomoda cu macul in vederea unei viitoare treceri pe un sistem G5 (definitiv :P)

PS: ma intrebam daca pe laptopul asta s-ar putea pune un alt procesor un pic mai vitezist si cam in ce bani si unde.

Edited by Iris_, 23 September 2004 - 15:56.


#10
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
Pai cred ca la orice dealer Apple
Dar sa stii ca ei nu prea sunt incantati de genul acesta de upgrade
Ei prefera sa cumperi to calcul nou-nout
Dar parca se poate ...

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
ai ca optiuni "processor-upgrade cards" de la Sonnet, Powerlogix, Mercury. vei avea un cistig rezonabil de viteza, plus suport Altivec. dezavantajul major este pretul, pentru ca vei avea de dat @400Usd pentru a-l aduce la un nivel competitiv. pentru lucru intensiv, iti recomand sa iti adaugi RAM in masura posibilitatilor si sa folosesti aplicatii aparute in acelasi timp cu procesorul. (PS7 este aparut pe vremea lui G4 de exemplu)

recomandarea personala ar fi Sonnet, pe care il poti gasi la dealerii de apple de la noi. am avut parte de un tratament bun lucrind cu Noumax. contactele le poti gasi in primele thread-uri sticky de pe forumul de mac

cele bune
:peacefingers:

#12
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
@Centris: mersi... o sa ma interesez sa vedem, pt. ca sincer cred ca powerbookul meu merita upgrade de proc. la cata treaba a facut in PS7 in ultimul timp si acum parca ne leaga o stransa prietenie :D

#13
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
heh, heh, devii un user veritabil de mac...
:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate