Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bloc de 8 etaje ... pareri de arhitecti avizati

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Langa mine a inceput constructia unui bloc de 8 etaje.

Buuun...

Pe langa praf, mizerie, galagie, lucrat noaptea ca de ...pe vreme de canicula nu pot plimba basculante ziua, m-am trezit cu o groapa ce trebuie sa fie fundatia unde a aparut problema ce v-o ridic.

Dupa saparea gropii ce intr-o parte e sapata pe la vreo 7 metri si in alta doar vreo 4 (banuiesc ca e stramb terenul), la un colos de vreo 35 de metri inaltime ma gandeam ca fundatia va incepe cu saparea unor gauri, de vreo X metrii (nu stiu) si diametrul vrei 15-30 de cm, peste care sa vina stratul de ciment, ca un fel de perie infipta, sa fie stabila in caz de ceva dar ..... nu a fost asa...s-a turnat o sapa direct care nu stiu cat s-a prins de pamantul ala de dedesubt.

[attachment=268602:untitled.JPG]

Probabil ca peste aia se va ridica blocul, pamant de jur imprejur si apoi cele 8 etaje, 35 de metri...dar este ca si cum as pune un iceberg cu 90% afara si restul de 10% in interior ...si nu vad cum ar putea sa stea...mai ales la un cutremur.

Va atasez niste poze, va rog sa va dati cu parerea ....ceea ce se vede, este o sapa de 15-20 de cm, peste care au intins fier beton.

[attachment=268590:image00001.jpg]
[attachment=268591:image00002.jpg]
[attachment=268592:image00003.jpg]
[attachment=268593:image00005.jpg]
[attachment=268594:image00006.jpg]
[attachment=268595:image00007.jpg]

Edited by endless, 01 August 2007 - 23:08.


#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 endless, on Aug 1 2007, 23:54, said:

Probabil ca peste aia se va ridica blocul, pamant de jur imprejur si apoi cele 8 etaje, 35 de metri...dar este ca si cum as pune un iceberg cu 90% afara si restul de 10% in interior ...si nu vad cum ar putea sa stea...mai ales la un cutremur.

Va atasez niste poze, va rog sa va dati cu parerea ....ceea ce se vede, este o sapa de 15-20 de cm, peste care au intins fier beton.


Da, sapa aceea turnata e doar sapa de egalizare. Procesul e cam urmatorul (dupa cunostintele mele vagi in materie de constructii): intai sapi groapa, apoi torni aceasta sapa de egalizare, apoi se pune fier betonul care trebuie sa stea pe un suport drept si rezistent, apoi se cofreaza si abia apoi se toarna fundatia.

Daca n-am lamurit-o, asteptam pareri mai pertinente :)

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Nu ma intereseaza sapa in sine intrucat era normal sa fie una...ceea ce ma intereseaza este faptul ca sapa aia a fost turnata direct pe pamant, un pamant relativ argilos si unde nu vad cum ar putea sa faca priza cu pamantul fara niste retentii in pamant asa cum este in prima poza.

Ma gandesc, pe viitor, la vreun cutremur d-ala in care oscilatia este pe orizontala, ce impiedica blocul sa se rastoarne intr-o parte ?

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 endless, on Aug 2 2007, 12:11, said:

Nu ma intereseaza sapa in sine intrucat era normal sa fie una...ceea ce ma intereseaza este faptul ca sapa aia a fost turnata direct pe pamant, un pamant relativ argilos si unde nu vad cum ar putea sa faca priza cu pamantul fara niste retentii in pamant asa cum este in prima poza.

Ma gandesc, pe viitor, la vreun cutremur d-ala in care oscilatia este pe orizontala, ce impiedica blocul sa se rastoarne intr-o parte ?

Sapa a fost turnata pe pamant direct, nu inainte de a se realiza un studiu geotehnic. Eu asa stiu, sa ma contrazica cine poate :P

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 endless, on Aug 2 2007, 12:11, said:

Nu ma intereseaza sapa in sine intrucat era normal sa fie una...ceea ce ma intereseaza este faptul ca sapa aia a fost turnata direct pe pamant, un pamant relativ argilos si unde nu vad cum ar putea sa faca priza cu pamantul fara niste retentii in pamant asa cum este in prima poza.

Ma gandesc, pe viitor, la vreun cutremur d-ala in care oscilatia este pe orizontala, ce impiedica blocul sa se rastoarne intr-o parte ?
cred ca tu spui de solutia de fundare pe piloti. aia e scumpa si greu de pus in practica.

un studiu "geotehnic" bine realizat care "uita " unele caracteristici argiloase ale pamantului va exclude aceasta solutie. e posibil sa fie cazul si la blocul tau

#6
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.04.2007
Mai sunt si alte ansambluri care au fundatie sapata la aprox. 1 m, la Terra si la Domus Stil (Creioanele), de aceia nici nu au locuri de parcare in subteran, ci doar instalatiile sanitare.Mie ca amator imi miroase a teapa dar nimeni in fapt nu a putut sa-mi explice, lucru care m-a determinat sa nu cumpar.
Pe santiere, solutia care o prezinti, cu pilonii din pamant, nu se aplica de fapt decat la blocurile de minim 15 etaje vezi Asmita din ce am vazut eu

#7
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

 endless, on Aug 1 2007, 23:54, said:

Langa mine a inceput constructia unui bloc de 8 etaje.

Buuun...

Pe langa praf, mizerie, galagie, lucrat noaptea ca de ...pe vreme de canicula nu pot plimba basculante ziua, m-am trezit cu o groapa ce trebuie sa fie fundatia unde a aparut problema ce v-o ridic.

Dupa saparea gropii ce intr-o parte e sapata pe la vreo 7 metri si in alta doar vreo 4 (banuiesc ca e stramb terenul), la un colos de vreo 35 de metri inaltime ma gandeam ca fundatia va incepe cu saparea unor gauri, de vreo X metrii (nu stiu) si diametrul vrei 15-30 de cm, peste care sa vina stratul de ciment, ca un fel de perie infipta, sa fie stabila in caz de ceva dar ..... nu a fost asa...s-a turnat o sapa direct care nu stiu cat s-a prins de pamantul ala de dedesubt.

Probabil ca peste aia se va ridica blocul, pamant de jur imprejur si apoi cele 8 etaje, 35 de metri...dar este ca si cum as pune un iceberg cu 90% afara si restul de 10% in interior ...si nu vad cum ar putea sa stea...mai ales la un cutremur.

Va atasez niste poze, va rog sa va dati cu parerea ....ceea ce se vede, este o sapa de 15-20 de cm, peste care au intins fier beton.

Blocul nu are nimic..este normal sa faca asa..din moment ce este o fundatie tip radier general..si fii siur..la cutremur nu se va imtampla nimic..

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Well ...astept cu incredere restul de fundatie (nu stiu daca va mai fi) dar vad ca deja s-au pus conducte si nu vad unde va mai fi si partea de rezistenta a fundatiei.

Din cate am vazut, sapa aia de nivelare nu are decat vreo 15 cm maxim si pentru cei care intrebau mai sus, din cate am inteles, blocul va avea parcare subterana.

[attachment=270038:image00001.jpg]
[attachment=270039:image00002.jpg]
[attachment=270040:image00003.jpg]
[attachment=270041:image00004.jpg]

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Conductele alea imi par a fi de scurgere, astfel incat pot fi folosite pentru scurgerea apei reziduale din parcarea subterana. Acest gen de scurgere trebuie facut mai jos decat nivelul deservit, asa ca partea de rezistenta poate sa fie dezvoltata mai departe, nu incurca cu nimic aceasta canalizare.
Din moment ce tu sau noi nu avem planurile de constructie ne putem da mult si bine in aceste stadii cu parerea, dar nu cred ca parerea poate fi avizata in aceste stadii cu privire la viitorul cladirii.
Din pozitia de privitor, abia la sfarsitul constructiei, punand cap la cap fiecare stadiu al construirii si cu ceva cunostinte de contructii (civile) ne-am putea pronunta asupra trainiciei unei contructii.

Edited by Ciubex, 06 August 2007 - 08:03.


#10
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
well ...pai pe masura ce continua o sa mai pozez

#11
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Endless, unde se afla blocul respectiv? E vorba de vreun ansamblu rezidential cunoscut?

#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 coldplay, on Aug 21 2007, 02:22, said:

Endless, unde se afla blocul respectiv? E vorba de vreun ansamblu rezidential cunoscut?

ce intelegi tu prin ansamblu rezidential ? este doar un bloc scump, vandut deja si nu un ansamblu.

#13
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 endless, on Aug 21 2007, 03:44, said:

ce intelegi tu prin ansamblu rezidential ? este doar un bloc scump, vandut deja si nu un ansamblu.

Inteleg termenul folosit in titlul subforumului.

Edited by coldplay, 21 August 2007 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate