Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Samsung 223BW vs Samsung 225BW

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
Ma bate gandul sa-mi achizionez si eu un monitor wide. Am tot rasfoit netul si din cate vad lupta se da mai mult intre Samsung si Lg. M-am orientat catre Samsung. Bugetul pe care vreau sa-l aloc pt monitor este de 950, maxim 1000 ron.
Stiu  ca probabil o sa-mi recomandati modelul 226BW, dar depaseste binisor bugetul , iar in afara de asta trebuie sa mentionez ca nu prea ma joc, nici nu fac prelucrare foto/video . ( As dori totusi sa vizionez filme in format HD...din ce am inteles eu , se poate ) .

Asa ca as vrea sa aleg intre 223BW si 225BW .Diferenta de pret este de aproximativ 150 ron (225 mai scump ) , dar nu stiu  daca 225bw merita aceasta diferenta . Am tot citit si eu pe net despre lcd-urile wide , dar tot am neclaritati .
De exemplu despre monitorul 223BW nu prea am putut citi prea mult deoarece nu am gasit prea multe linkuri in lb engleza.. Am vazut ca se vinde franta , spania, romania, germania... Dar nu este un model prea raspandit , ceea ce ma pune pe ganduri. E adevarat ca este un model relativ nou, dar nu  cred ca asta este principalul motiv.

Nu inteleg de ce 223bw este mai ieftin , deoarece pare a avea specificatii tehnice mai bune .
Singurul minus pe care il pot gasi , este diagonala care este de 21.6" fata de cea de 22" a modelului 225BW.

Am vazut ca sunt multi useri pe aici care detin tot felul de informatii suplimentare : gen tipul panelului, etc. Sunt mult mai bine documentati si poate  ma pot sfatui ce produs sa aleg. Va multumesc.

#2
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007

 rrrazvan, on Jul 31 2007, 12:10, said:

Ma bate gandul sa-mi achizionez si eu un monitor wide. Am tot rasfoit netul si din cate vad lupta se da mai mult intre Samsung si Lg. M-am orientat catre Samsung. Bugetul pe care vreau sa-l aloc pt monitor este de 950, maxim 1000 ron.
Stiu  ca probabil o sa-mi recomandati modelul 226BW, dar depaseste binisor bugetul , iar in afara de asta trebuie sa mentionez ca nu prea ma joc, nici nu fac prelucrare foto/video . ( As dori totusi sa vizionez filme in format HD...din ce am inteles eu , se poate ) .

Asa ca as vrea sa aleg intre 223BW si 225BW .Diferenta de pret este de aproximativ 150 ron (225 mai scump ) , dar nu stiu  daca 225bw merita aceasta diferenta . Am tot citit si eu pe net despre lcd-urile wide , dar tot am neclaritati .
De exemplu despre monitorul 223BW nu prea am putut citi prea mult deoarece nu am gasit prea multe linkuri in lb engleza.. Am vazut ca se vinde franta , spania, romania, germania... Dar nu este un model prea raspandit , ceea ce ma pune pe ganduri. E adevarat ca este un model relativ nou, dar nu  cred ca asta este principalul motiv.

Nu inteleg de ce 223bw este mai ieftin , deoarece pare a avea specificatii tehnice mai bune .
Singurul minus pe care il pot gasi , este diagonala care este de 21.6" fata de cea de 22" a modelului 225BW.

Am vazut ca sunt multi useri pe aici care detin tot felul de informatii suplimentare : gen tipul panelului, etc. Sunt mult mai bine documentati si poate  ma pot sfatui ce produs sa aleg. Va multumesc.
Iti alegi de aici :D

Edited by bogdan93, 31 July 2007 - 11:21.


#3
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
EU as alege totusi un samsung. O sa incerc sa le compar si pe viu.. Ma poate ajuta cineva in legatura cu nelamuririle despre samsung 223bw, enumerate in primul post ?

#4
Tisoza

Tisoza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.07.2003
Si eu sunt cam in aceiasi dilema ca si tine. Nu am gasit nicaieri o comparatie directa intre calitatea imaginii celor 2 modele. Legat de desing 225BW are posibilitatea reglarii pe inaltime, o chestie care poate sa creasca citusi de putin pretul de productie. Ce nu imi place la 225BW este culoarea argintie, varianta pe negru nefiind comercializata in Romania (varianta cu boxe integrate este si pe negru).

#5
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007

 rrrazvan, on Aug 1 2007, 11:06, said:

EU as alege totusi un samsung. O sa incerc sa le compar si pe viu.. Ma poate ajuta cineva in legatura cu nelamuririle despre samsung 223bw, enumerate in primul post ?
Uite comparatie
Da' totusi un LG iti sta in gat sau ce?  :huh:

Attached Files


Edited by bogdan93, 01 August 2007 - 10:59.


#6
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
Nu-mi sta in gat , si nici nu sunt genul de om cu idei fixe. Dar 223bw este  mai ieftin si decat celelalte modele samsung si decat cele de la LG , iar specificatiile sunt aproape identice . Contrastul real este la fel 1000 :1 , mai bun decat la 225bw ( 700 :1 ) , timpul de raspuns este ceva mai mare, si diagonala cu 0.4: mai mica ... Dar am mentionat ca nu prea ma joc , si daca nu exista o diferenta semnificativa care sa ma faca sa bag mana mai adanc in buzunar , as ramane pe 223bw...
Nelamurirea mea era legata de motivul pt care este mai ieftin 223bw...

#7
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007

 rrrazvan, on Aug 1 2007, 13:09, said:

Nu-mi sta in gat , si nici nu sunt genul de om cu idei fixe. Dar 223bw este  mai ieftin si decat celelalte modele samsung si decat cele de la LG , iar specificatiile sunt aproape identice . Contrastul real este la fel 1000 :1 , mai bun decat la 225bw ( 700 :1 ) , timpul de raspuns este ceva mai mare, si diagonala cu 0.4: mai mica ... Dar am mentionat ca nu prea ma joc , si daca nu exista o diferenta semnificativa care sa ma faca sa bag mana mai adanc in buzunar , as ramane pe 223bw...
Nelamurirea mea era legata de motivul pt care este mai ieftin 223bw...
Contrastul, dimensiunea punctului :) cam atata

Edited by bogdan93, 01 August 2007 - 12:12.


#8
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
Alege Samsung 223BW. E un model ok

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
eu tocmai l-am comandat. Fac un review cand ajunge.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
emag nu are pe stoc, am cautat si la alti distribuitori, nu e pe nicaieri.

#11
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Samsungul 223BW e un fel de raspuns la loteria panel-urilor (S, A, C..) modelului 226BW, in US e comercializat sub numele de 216BW (probabil ca urmas al lui 215TW (21''), dupa nume, care din cate stiu eu nu se mai produce), nici un alt producator nu fabrica ecrane de 21,6'' deci prezenta unui panel Samsung e garantata. Punctele sale forte sunt in mare aceleasi ca si la 226BW "S", daca vrei puncte slabe poti pune standul simplu. Fata de 225BW diferenta e de la cer la pamant. Cauta pe Newegg.com review-urile utilizatorilor, si te vei lamuri.

Happy shopping  :bigwhitegrin:

Edited by Mad One, 07 August 2007 - 20:37.


#12
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
Mad One ,  sa inteleg ca e mai bun 223bw? pt ca nu am gasit review-uri negative despre nici unul din cele 2 modele.
Am facut ieri comanda la emag , si o sa-l primesc cam in 10 zile .

#13
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Din cate stiu eu la 225bw se plangeau multi de bleeding pronuntat, la 223bw ar trebui sa fie mai mic. Iar la randarea culorilor la noua serie este mai buna. Sper sa am dreptate. Oricum multi il recomanda ca fiind un LCD superb. Eu cred ca ai
sa fii multumit de alegera facuta.

#14
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
Si eu as merge tot pe SAMSUNG 223BW.

#15
Tisoza

Tisoza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.07.2003
ok, ok 223BW dar se pare ca nu prea este pe nicaieri, si au mai si ridicat preturile ....

#16
Sir Alex Ice

Sir Alex Ice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.12.2006

 Mad One, on Aug 7 2007, 21:31, said:

Samsungul 223BW e un fel de raspuns la loteria panel-urilor (S, A, C..) modelului 226BW, in US e comercializat sub numele de 216BW (probabil ca urmas al lui 215TW (21''), dupa nume, care din cate stiu eu nu se mai produce), nici un alt producator nu fabrica ecrane de 21,6'' deci prezenta unui panel Samsung e garantata. Punctele sale forte sunt in mare aceleasi ca si la 226BW "S", daca vrei puncte slabe poti pune standul simplu. Fata de 225BW diferenta e de la cer la pamant. Cauta pe Newegg.com review-urile utilizatorilor, si te vei lamuri.

Happy shopping  :bigwhitegrin:

Nu este deloc garanta, a fost un mare scandal in Franta din cauza faptului ca utilizatorii au descoperit ca sunt 3 sau chiar 4 producatori pentru panel-ul folosit in 226BW.
Practic 223BW este un 226BW care nu a mers sa fie cotat la 2ms, in rest sunt identice. Iar faptul ca e cotat la 5ms face din 223BW un monitor foarte bun si pentru jocuri, doar ca nu e cel mai bun.

#17
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004

 Sir Alex Ice, on Aug 31 2007, 16:12, said:

Nu este deloc garanta, a fost un mare scandal in Franta din cauza faptului ca utilizatorii au descoperit ca sunt 3 sau chiar 4 producatori pentru panel-ul folosit in 226BW.
Practic 223BW este un 226BW care nu a mers sa fie cotat la 2ms, in rest sunt identice. Iar faptul ca e cotat la 5ms face din 223BW un monitor foarte bun si pentru jocuri, doar ca nu e cel mai bun.

:lol: E clar ca nu ai citit nimic din ce am scris eu acolo ...  :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate