Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

El Maquinista [Masinistul] (2004)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
As vrea sa vad pareri despre Masinistul, cotat 8/10 pe imdb, dar eu i-as da un 10!!
E un must see pentru cei are nu l-au vazut inca! E vorba despre un muncitor care nu a mai dormit de un an si care incepe sa-si puna la indoiala propria sanatate mintala.
E o drama brilianta, merita vazuta! Un pic din thriller, un pic de mister... combinatia perfecta pentru o seara de neuitat!
Enjoy!

Edited by Eminovici, 29 July 2007 - 00:21.


#2
Bumbacel2007

Bumbacel2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2007
L-am vazut si eu, mi-a placut. Christian Bale este unul din actorii mei favoriti. Este fenomenal in rolul asta cat de mult s-a implicat. A slabit special pentru rol pana la 55 kg. Si filmul nu a fost un blockbuster, dimpotriva, a fost un proiect independent pentru care Bale s-a zbatut o gramada ca sa obtina fondurile necesare productiei. Iar intensitatea cu care isi face rolul este uluitoare. Dupa acest rol a primit rolul din Batman Begins, si a trebuit ca in vreo 6 saptamani sa revina la conditia fizica necesara unui rol de super-erou. Si a reusit!

Mai multe detalii despre asta sunt pe Youtube, intr-un mic documentar despre el, nu am link-ul la indemana.

Singurul lucru care nu prea mi-a placut la The Machinist a fost acela ca de la un moment dat devine previzibil. Vazand The Machinist dupa Fight Club si The Garden Window (parca asa se chema, era un film cu Johnny Deep), ideea nu mi s-a mai parut asa de originala, de asta am si prevazut finalul. Dar filmul tot merita vazut pentru prestatia lui Christian Bale, cel putin.

Edited by Bumbacel2007, 29 July 2007 - 12:03.


#3
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
55 kg slabite? lol. In film nu avea in nici un caz sub 50 (omul are totusi 1.83m, sursa celebheights.com) ceea ce inseamna ca in mod normal are peste 100 kg. Nu prea cred. Mai degraba a slabit 55 pounds (livre) desi asta deja e putin. Tre' sa scrie pe imdb la trivia cifra reala.
Interesant cum unele filme sunt apreciate in principal pt cat a slabit sau cat a pus pe el actorul X pt a intrepreta un rol. Da, e impresionant, dar filmul nu a fost nu stiu ce, l-am vazut si l-am uitat repede

#4
$3rgiu

$3rgiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 18.12.2006
Nu ai inteles bine . A spus ca a slabit pana la 55 kg , nu ca a slabit 55 kg. Daca inainte avea in jur de 70 kg inseamna ca a mai slabit vreo 15 kg.

#5
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View PostBumbacel2007, on Jul 29 2007, 13:01, said:

Nu stiu de ce toata lumea il compara cu Fight Club. In opinia mea, Masinistul are un scenariu total diferit, chiar daca in aprenta se aseamana in anumite privinte. Dar ideea, mesajul, feelingul nici nu m-au dus cu gandul la alt film. In esenta, cred ca e un film unic. Cat despre detaliile din regie... nu prea imi pasa de ele. Poate ca m-am identificat prea mult cu Trevor. Apreciez Masinistul nu pentru prestatiea actorilor, nu pentru regizarea fabuloasa, nici pentru incontestabila valoare artistica. Il apreciez pentru realitatea socanta a grijilor care framanta mintea unui barbat si pentru psihologia bizara si terifianta.

#6
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Da, este adevarat ca Bale a slabit vreo 25Kg pentru acest rol, si a vrut chiar 35Kg, dar nu l-au lasat producatorii gandindu-se ca ii va afecta sanatatea. Unii numesc asta dedicatie catre arta interpretarii; eu o numesc altfel: prostie!
Personal inca ma mir ca nu au aparut companii care sa promoveze o reclama de slabire garantata numita dieta "Masinistului"!?

In acest film, personajul principal sufera de niste diluzii mintale, chestie care le da producatorilor mana libera sa bage shit pe toate partile. Evident, ca in orice film in care scopul principal este sa confuze spectatorii la maxim pe durata filmului, iar la sfarsit sa ofere o explicatie pentru ele, si anume atunci cand aflam care este cauza care ii da probleme lui Trevor... join the club! stiu o gramada de oameni care au astfel de probleme... :)

#7
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Bitch_in_Red, apropo! Cum se numeste de fapt boala pe care o are Trevor? In afara de amnezie!

Edited by Eminovici, 30 July 2007 - 17:37.


#8
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Asta a fost impresia pe care mi-a lasat-o la scurt timp dupa ce l-am vazut:

View Postplacebo87, on Jun 1 2007, 17:16, said:

The Machinist - 6,5/10 pana la sfarsitul filmului ma gandeam ca personajul principal e schizofrenic, iar de finalul nu pot sa zic ca m-a dat pe spate. Nu mi-a placut nici subiectul, nici scenariul, nici simbolistica. De altfel, nu-mi place nici Dostoievsky. -_-

Edited by placebo87, 30 July 2007 - 17:48.


#9
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View PostEminovici, on Jul 30 2007, 11:22, said:

Bitch_in_Red, apropo! Cum se numeste de fapt boala pe care o are Trevor? In afara de amnezie!
Nu stiu, ca nu sunt doctora si nici nu l-am consultat ca sa pot pune un diagnostic. Cineva a mentionat mai sus schizofrenie... who knows, maybe he's right!

#10
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Poate ca e paranoic? Nu cred ca e schizofrenic. Oricum, poate nu are nici o boala de fapt!

Edited by Eminovici, 30 July 2007 - 23:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate