Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 

piercing in buric

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#1
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 25.09.2006
am vb si cu ai mei, si pana la urma ma lasa sa imi fac pierce in buric..
si croiam sa va intreb ce e indicat. . si ce nu.. avantaje/dezavantaje etc?
am auzit ca cica nu e voie sa faci baie vreo luna.. si eu luna asta merg la mare..
help!! :rolleyes:  :naughty:

#2
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.270
  • Înscris: 21.06.2007

 ade_lenau, on Jul 28 2007, 20:42, said:

am vb si cu ai mei, si pana la urma ma lasa sa imi fac pierce in buric..
si croiam sa va intreb ce e indicat. . si ce nu.. avantaje/dezavantaje etc?
am auzit ca cica nu e voie sa faci baie vreo luna.. si eu luna asta merg la mare..
help!! :rolleyes:  :naughty:
cum sa nu faci baie O LUNA? fii serioasa


oricum....


Piercing in buric
--------------------------------------------------------------------------------

De peste o mie de ani, diferite culturi au ales sa-si gaureasca o zona a corpului. Orice parte a fost, pana acum, gaurita/strapunsa - de la nas, urechi, buric, pana la labii, penis si sprancene - toate au beneficiat de acest tratament. Orice te excita, dar motivul preferat ramane "decorarea corpului", adica ceea ii face pe oameni mai atractivi, unul pentru altul.
S-a intocmit recent un sondaj statistic, pe un esantion de 1.003 adoscenti, care si-au facut "piercing". Cei mai multi dintre acestia aveau varste cuprinse intre 11 si 18 ani si aproape trei sferturi erau fete. Acest fapt a aratat ca, dintre cei chestionati, 50% din baieti si 84% din fete si-au gaurit urechea, 37% buricul, 27% nasul, 25% sprancenele si 22% buza. In jur de un sfert din rest si-au gaurit alte parti ale corpului, inclusiv sfarcurile.


--------------------------------------------------------------------------------


Draga dr. X - Care sunt riscurile, daca imi gauresc buricul?
Draga "ma gandesc sa-mi fac o gaura in buric" - Principalul pericol, cand iti faci gaura in buric este o infectie care face ca zona sa se inroseasca, sa fie lipicioasa si dureroasa. Daca piercing-ul este facut cu un ac murdar, exista riscul infectarii cu SIDA si cu hepatita. Deci ai grija ca, daca te decizi sa-ti faci o astfel de gaura, sa mergi la cineva calificat, la un profesionist, care utilizeaza doar ace si instrumente sterilizate.


--------------------------------------------------------------------------------


Draga dr. X - Mi-am tacut gaura in buric sambata si este, inca, putin rosu. Trebuie sa ma duc la doctor? Am curatat-o de cel putin doua ori pe zi. Ce sa fac? Fata,16 ani.
Draga "gaura in buric" - A durut cand ti-ai facut-o? Suna ca si cum buricul tau nu prea a vrut sa fie gaurit si acum este inflamat. Se va linisti in cateva zile, dar ar fi bine sa iei un antiseptic pentru a stopa infectia. Daca zona se inroseste mai tare sau incepe sa doara mai rau, va trebui sa mergi la un doctor, sa iei un antibiotic - crema sau pastila. Sper ca nu ti-ai facut-o singura, ci ai mers la cineva care foloseste ace sterilizate. Daca nu, te rog du-te la un control.



sursa : http://www.prieteni....cing_Au-12.html







si inca ceva:
Ce stim despre body piercing si cum ne ingrijim  
Inca din cele mai vechi timpuri, oamenii au simtit nevoia sa-si decoreze si sa-si schimbe infatisarea corpului in cele mai diferite feluri. Piercingul este una dintre cele mai vechi si mai interesante forme de modificare a aspectului corpului. Numai ca, in prezent, motivele pentru care se realizeaza acesta s-au schimbat, fiind vorba mai degraba despre o moda, decit despre o traditie culturala. Aceasta tehnica a fost adoptata si adaptata in diferite culturi din intreaga lume. Este dificil de stabilit unde si cind a luat nastere piercingul, pentru ca era o practica extrem de comuna in sinul multor civilizatii din antichitate.

Un scurt istoric

Piercingul a fost practicat de-a lungul secolelor in diferite culturi. Se estimeaza ca aceasta tehnica este veche de aproape 5.000 de ani. De obicei, piercingul era o forma de a reprezenta diferite calitati, precum bogatia, curajul si puterea.

De exemplu, romanii asociau bijuteriile purtate in ureche cu bogatia si luxul. Romanii care aveau piercing in urechi erau considerati bogati, iar cei care nu aveau erau considerati saraci. Soldatii romani isi faceau piercing la sfircuri ca semn al virilitatii. Faraonii egipteni isi faceau piercing in buric, ca ritual initiatic. Mayasii isi faceau piercing pe limba, ca ritual spiritual, in timp ce persoanele de ambele sexe ce apartineau casei regale Victoriene alegeau piercingul la sfircuri si in zona genitala.

Identificarea apartenentei la o anumita categorie sociala  

Se stie de asemenea ca piercingul efectuat in nas isi are originea in Orientul Mijlociu, cu 4.000 de ani in urma, iar incepind de atunci popularitatea lui s-a raspindit in India, unde multe femei isi impodobeau nasurile cu bijuterii scumpe din aur. Tipurile de bijuterii pe care le purtau le diferentia ca rang si statut in cadrul societatii. Portul de bijuterii in diferitele parti ale corpului, in scopul identificarii apartenentei la o anumita categorie sociala, era o practica extrem de raspindita in antichitate. In Egiptul antic, faraonii si familiile regale erau singurele persoane carora li se permitea sa poarte bijuterii in buric, deoarece acestea reprezentau pozitia lor suprema pe care o ocupau in societate. Toti oamenii simpli care incalcau aceasta regula erau omoriti, cu exceptia cazului cind buricul lor era considerat perfect, fapt pentru care aveau sansa de a-si imbunatati situatia sociala.

Piercingul era practicat in toata lumea

Piercingul era practicat in toata lumea. Triburile din America de Sud si Africa isi faceau piercing in ureche si apoi largeau orificiul rezultat. Cu cit acesta era mai mare, cu atit rangul social era mai inalt. In triburile de bastinasi din America centrala se faceau diferite tipuri de piercing, ca parte a ritualului de trecere la maturitate. Printre acestea se numara si perforarea buzei de jos, care era mai apoi largita  pentru a se introduce placute de lemn. Aztecii si mayasii isi decorau buzele cu labrete din aur. De asemenea, in templele antice, preotii si samanii azteci si mayasi cu rang inalt isi faceau piercing in limba ca ritual de comunicare cu zeii lor.

In timpurile stravechi, piercingul era folosit din cu totul alte motive decit este folosit in prezent. Si tehnica s-a schimbat considerabil. In acele vremuri oamenii foloseau bucati ascutite de lemn si os, in timp ce in prezent procedura se aseamana mult cu una de ordin medical, folosindu-se numai ace sterile si de unica folosinta, iar mediul in care se efectueaza este extrem de curat si in siguranta.

Istoria piercingului poate fi privita din multe unghiuri si are numeroase versiuni in toate culturile. Cultura moderna americana a dezvoltat popularitatea piercingului in ureche (mai ales pentru barbati) in timpul erei hippie la sfirsitul anilor '60 si a miscarii punk rock din anii '70. Piercingul continua sa cistige teren si azi, cind societatea devine din ce in ce mai receptiva la acest aspect.

Motivele pentru care oamenii folosesc piercingul

Exista la fel de multe motive, pe cit de diferiti sint oamenii. Unii pot gasi ca fiind extrem de atractiv sa plasezi o bijuterie intr-un anumit loc de pe corp. Altii readuc in prim plan radacinile etnice ale anumitor persoane sau pur si simplu folosesc aceasta tehnica pentru a se identifica pe sine, ca indivizi, ca mod de gindire si comportament sau pentru a identifica apartenenta la o grupare specifica.

Pentru multi oameni aceasta metoda este folosita pentru a marca o ocazie speciala in vietile lor, ca sarbatorirea zilei de nastere, marcarea datei nasterii sau mortii unei persoane apropiate, inceputul unei noi relatii; citeodata cuplurile folosesc piercingul pentru a marca o logodna, o nunta sau o aniversare. Unele religii folosesc piercingul pentru a marca trecerea la maturitate.

In prezent, aceasta practica veche si cu caracter tribal a devenit o moda extrem de raspindita. Marea diferenta consta in faptul ca acum ea este vazuta ca o alegere personala si un mod de exprimare a propriei personalitati. In societatea moderna, o persoana poate sa faca un piercing pentru un motiv oarecare, fara sa fie ingradita sau sa urmeze anumite reguli. Bineinteles ca cei mai multi adepti ai acestei mode sint adolescentii, care de cele mai multe ori nu vor sa se supuna parintilor, ce nu sint intotdeauna de acord cu acest mod de exprimare a propriilor copii.

Un motiv pentru care piercingul este atit de raspindit astazi este ca poate fi interpretat si folosit ca un mod de exprimare in pas cu moda. In momentul in care o persoana s-a plictisit de bijuteria sa, poate sa o scoata si sa-si puna alta, reinnoindu-si de fiecare data imaginea. Un alt motiv al popularitatii si atractiei pentru piercing consta in faptul ca, spre deosebire de ceea ce se intimpla cu multe secole in urma, oamenii au acum posibilitatea de a-si pune bijuterii in cele mai diverse parti ale corpului.

Cum trebuie sa ne ingrijim pentru a nu ne supune unor complicatii

Nu trebuie pierdut din vedere faptul ca piercingul implica si citeva riscuri, cum ar fi de exemplu pericolul contractarii unor boli precum hepatita B, hepatita C, SIDA, cardiopatie si unele reactii alergice. Este evident ca aceste probleme pot aparea in cazul in care acest procedeu nu este facut intr-un studio de specialitate, cu ustensile perfect sterile si tinind cont intocmai de regulile de igiena ce se impun. Pacientul trebuie sa fie extrem de atent si foarte bine informat. Astfel este mai usor sa evite imbolnavirile.

Scopul principal al ingrijirii

Grija acordata unui nou piercing depinde de fiecare. Perioada critica de ingrijire este pe parcursul primei luni de la efectuarea operatiunii. Dar ingrijirea si supravegherea trebuie continuate cel putin pentru perioada minima indicata in cazul fiecarui tip de piercing, dupa cum se va arata in cele ce urmeaza.

Scopul principal al ingrijirii este de a indeparta orice fel de resturi si secretii care se pot stringe in jurul bijuteriei proaspat amplasate si prin intermediul carora bacteriile daunatoare pot patrunde foarte usor in rana proaspata, ducind la infectarea ei. Iritatiile sau infectiile apar ca rezultat al unei ingrijiri defectuoase sau nu suficient de riguroase, pe parcursul perioadei indicate.

E important sa se continue curatarea si dezinfectarea locului

Majoritatea piercingurilor par sa fie vindecate inainte ca ele sa se fi vindecat complet si acest lucru ii face pe oameni sa creada ca nu mai este necesar sa continue sa le acorde ingrijirea adecvata. Este extrem de important sa se continue curatarea si dezinfectarea locului respectiv pe toata perioada necesara pina la vindecarea completa.

Pentru a ajuta la vindecarea mai rapida, intregul organism trebuie sa fie mentinut intr-o stare perfecta de sanatate. O alimentatie sanatoasa, un somn regulat, un consum moderat de alcool, consumul de suplimente nutritive multivitaminice, precum si a unor suplimente speciale de zinc si vitamina C vor asigura o vindecare rapida si totala, fara complicatii, a locului supus unei astfel de interventii.

Reguli de baza in ingrijirea fiecarei zone expuse acestei interventii

Ureche, nas, sprincene

- Pistoalele de introdus cerceii in urechi trebuie folositi numai pentru lobul urechii si nu si pentru alte zone din corp. Pentru nari si cartilagii folositi numai un ac chirurgical special din titaniu, niobiu, aur sau otel inoxidabil, cu ajutorul caruia se pot introduce imediat o gama larga de bijuterii de corp.

- Cel mai bine este sa alegeti un cercel rotund pentru prima perforare. Acest lucru va facilita curatarea si nu va cauza prea multe probleme in cazul inflamarii usoare. Este extrem de important ca bijuteria introdusa sa aiba marimea corecta (in diametru si ca grosime). O data ce s-a vindecat complet locul, bijuteria poate fi schimbata cu o alta, dar intotdeauna trebuie sa purtati bijuterii de foarte buna calitate si de dimensiuni potrivite.

- Folositi o solutie de benzalconiu sau sapun antibacterian lichid.

- Intotdeauna spalati-va cu minutiozitate pe miini inainte de a incepe curatirea. Nu atingeti niciodata un piercing nevindecat cu miinile nespalate.

- Imbibati un tampon de vata curat cu solutie de benzalconiu si indepartati cu grija orice fel de secretii uscate de pe bijuterie si din zona ce inconjoara piercingul. Nu puneti niciodata un tampon murdar in contact cu solutia, deoarece va contamina intreg flaconul. Cu miinile curate, folosind o cantitate redusa de sapun antibacterian, sapuniti cu grija bijuteria si zona inconjuratoare. Clatiti bine. Folosind un tampon curat, aplicati o cantitate de solutie de benzalconiu asupra piercingului, apoi miscati cu grija bijuteria inainte si inapoi. De aceasta data nu este necesar sa mai clatiti.

- Pentru a usca, tamponati usor cu un servetel cosmetic curat, de unica folosinta (prosoapele textile sint adevarate oaze pentru bacterii).

- Evitati sa folositi produse cosmetice sau de ingrijire a parului in zona unui piercing recent.

Limba si buze

- Clatiti-va frecvent gura cu apa de gura antiseptica.

- In primele sase saptamini trebuie sa va clatiti gura de fiecare data dupa ce mincati, beti sau fumati.

- In cazul bijuteriilor alcatuite din mai multe componente, trebuie sa verificati periodic gradul lor de rezistenta pentru a nu le pierde sau inghiti.

- Daca mincati un anumit aliment care va deranjeaza, atunci renuntati la el. La inceput, pina la acomodare, piercingul efectuat pe limba sau in buze poate duce la o usoara umflare a zonei respective, asa ca nu este de dorit sa consumati alimente si bauturi foarte fierbinti. Lasati-le sa se raceasca un pic. Caldura intensifica circulatia singelui in acea zona, ceea ce duce la umflarea zonei respective.

Buric

- Trebuie curatat de doua ori pe zi pe toata perioada necesara.

- Spalati-va intotdeauna pe miini inainte de a efectua curatarea. Nu atingeti niciodata piercingurile nevindecate cu miinile nespalate.

- Indepartati toate secretiile uscate de pe bijuterie si din jurul ranii inmuind zona cu apa calduta si tamponind cu un tampon de vata curat si umed.

- Curatati cu grija piercingul si bijuteria folosind sapun antibacterian.  Sapuniti usor timp de 60 de secunde, apoi rotiti bijuteria si in final clatiti foarte bine.  Uscati interiorul piercingului din buric cu un tampon uscat de vata.

Recomandari speciale

Dusul este cel mai bun loc unde se poate curata un piercing. Feriti-va miinile nespalate de contactul cu piercingurile nevindecate si bijuteriile, in special cele de la buric. Imbracamintea strimta trebuie de asemenea ferita de piercingurile de la buric. Acest tip de piercing necesita cel putin 3 luni de ingrijire pentru a se vindeca in intregime.

Zone intime

- Majoritatea piercingurilor efectuate in aceste locuri sint bandajate. Puteti indeparta bandajul dupa 2 sau 3 ore.

- Intotdeauna spalati-va cu minutiozitate pe miini inainte de a incepe curatirea. Nu atingeti niciodata un piercing nevindecat cu miinile nespalate.

- Imbibati un tampon de vata curat intr-o solutie antibacteriana si indepartati cu grija orice fel de secretii uscate de pe bijuterie si din zona ce inconjoara piercingul. Cu miinile curate, folosind o cantitate redusa de sapun antibacterian, sapuniti cu grija bijuteria si zona inconjuratoare. Cind o curatati, miscati-o inainte si inapoi de 3 sau 4 ori, pentru a fi siguri ca sapunul a patruns si in gaura efectuata. Clatiti bine cu apa, asigurindu-va ca sapunul a fost indepartat total. In urma acestei proceduri bijuteria trebuie sa fie extrem de curata pe toate partile.

- Pentru a usca, tamponati usor cu un servetel cosmetic curat, de unica folosinta (prosoapele textile sint adevarate oaze pentru bacterii).

Documentar de Gabriela Dinu

sursa: http://www.portalrom...le/piercing.php


sper sa te ajute  :peacefingers:

Editat de Annny, 28 iulie 2007 - 19:52.


#3
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 25.09.2006
am zis baie! nu dus.. adica nu e voie sa stai mult in apa.. la asta ma refeream
eu as vrea totusi parerile voastre si nu din surse de pe net, ca aia puteam sa fac si eu

#4
FreakD0ll

FreakD0ll

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 30.07.2007
hmmm,...cum sa nu`ti faci baie? ai voie sa stai cat vrei tu in apa...chiar e indicat...kestia e ca trebuie sa te speli bine...si sa`l lasi foarte uscat....sa nu mai fie apa inauntru...cand iesi din apa...daca vrei sa mergi la mare...eu iti recomand sa foloseshti protex...antibacterian...il iei de la farmacie...e ieftin...si sa speli zona cu el de fiecare data cand iesi din apa...( la mare nu e asa curat si cine stie ce jegoshi fac baie pe acolo ) Si eu am pierce in buric  :D, il am de vreo 5 luni....pe mine inca ma mai doare :confuzzled: ma doare pe alocuri daca il ating mai tare...bleah....m`am agatzat de sute de ori...si la scoala....si acasa...mai ales cand nu aveam o bijuterie obisnuita...(haltera)...asa ca 1 data...ti`as recomanda sa`ti pui o haltera...se agatza mult mai greu  ^_^ ...se vindeca in functie de organismul fiecaruia...mie nici acum nu mi s`a vindecat complet....am mai avut acum un an...tot in buric...dar a trebuit sa`l scot...din cauza agentiei de modeling...asa ca daca esti intr`o agentie...vb mai intai cu ei...iar acum il am din nou...si nici ca`l mai dau jos :P  sper sa`ti fie de folos toate astea...iar parerea mea despre piercing`ul in buric...e  :coolspeak:  ....bafta...app...nu doare...ptr ca`ti face anestezie..simti doar ca umbla pe acolo...si inca ceva...ai grija la ce salon te duci... :console:

#5
Miezu`

Miezu`

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.07.2007
mie nu-mi place. mi se pare ca toata lumea are. sucks.
imi pare rau daca vi s-a paraut ca am fost offtopic, dar e unul din lucrurile pe care nu mi le-as face, tocmai din ideea de a ma feri de turma.
bafta.

#6
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 25.09.2006
hhmmm as vrea sa ma duc la un cabinet.. sau ceva salon ce se ocupa..
cam cat costa?
in timisoara stie careva un loc unde as putea sa imi fac? ;)

#7
Pink_madutza

Pink_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 01.08.2007
Si eu am pierce in buric....l-am pus in Iunie si acum mi s-a vindecat complet.Am fost si la mare si nu am avut probleme.Acum mi-am cumparat alt pierce(E ROZ)si vreau sa il schimb...imi e km frica,dar o sa merg la salonul unde mi l-am pus pentru a mi-l schimba.Eu sunt foarte mandra de el.

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 Pink_madutza, on Aug 1 2007, 11:35, said:

Si eu am pierce in buric....l-am pus in Iunie si acum mi s-a vindecat complet.Am fost si la mare si nu am avut probleme.Acum mi-am cumparat alt pierce(E ROZ)si vreau sa il schimb...imi e km frica,dar o sa merg la salonul unde mi l-am pus pentru a mi-l schimba.Eu sunt foarte mandra de el.
eu zic sa mai astepti pina sa-l schimbi. Daca ti l-ai pus in iunie 2007, nu s-a vindecat inca, e doar o aparenta. Pierce-ul in buric e printre cele mai sensibile, imprevizibile si greu de vindecat ( azi pare vindecat, nu doare nu supureaza nu e rosu, peste 3 zile cind te trezesti nu-ti dai seama ce s-a intimplat si de cde arata asa) . Din ce e facut cercelul pe care vrei sa ti-l montezi, ala care zici ca e roz?
Operatia de schimbare a cercelului poti sa o faci si singura, e destul de usor, dar nu recomand sa o faci mai devreme de 3 luni cel putin ( desi profesionistii zic 6....)

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.185
  • Înscris: 11.07.2007
Nici nu as putea sa ma uit la o femeie daca nu are piercing.

S-a prostit de tot femeia din ziua de azi!

#10
Pink_madutza

Pink_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 01.08.2007

 rox, on Aug 1 2007, 11:42, said:

eu zic sa mai astepti pina sa-l schimbi. Daca ti l-ai pus in iunie 2007, nu s-a vindecat inca, e doar o aparenta. Pierce-ul in buric e printre cele mai sensibile, imprevizibile si greu de vindecat ( azi pare vindecat, nu doare nu supureaza nu e rosu, peste 3 zile cind te trezesti nu-ti dai seama ce s-a intimplat si de cde arata asa) . Din ce e facut cercelul pe care vrei sa ti-l montezi, ala care zici ca e roz?
Operatia de schimbare a cercelului poti sa o faci si singura, e destul de usor, dar nu recomand sa o faci mai devreme de 3 luni cel putin ( desi profesionistii zic 6....)

Noul pierce e din argint...si deci tre sa mai astept pana sa il schimb,chiar daca pare ca nu are nici o problema?

Am uitat sa specific,k vreau sa-l schimb deoarece cel pe care il am acum e din titan,si s-a innegrit...si arata foarte urat

Editat de Jaqueline, 01 august 2007 - 18:14.


#11
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.834
  • Înscris: 08.09.2005

 Pink_madutza, on Aug 1 2007, 19:09, said:

Noul pierce e din argint...si deci tre sa mai astept pana sa il schimb,chiar daca pare ca nu are nici o problema?
Eu am vazut o emisiune despre asa ceva (acum ceva timp) si spuneau ca nu prea e recomandat sa-ti pui pierce din aur sau argint. Sau cel putin asa-mi aduc eu aminte.

Editat de Jaqueline, 01 august 2007 - 18:15.


#12
Pink_madutza

Pink_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 01.08.2007

 Jaqueline, on Aug 1 2007, 19:14, said:

Eu am vazut o emisiune despre asa ceva (acum ceva timp) si spuneau ca nu prea e recomandat sa-ti pui pierce din aur sau argint. Sau cel putin asa-mi aduc eu aminte.

si atunci ce fel de pierce ar trebui sa imi pun?k acesta e f urat...trebuie schimbat..

#13
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.834
  • Înscris: 08.09.2005
Ziceau ei, dar sincer nu-mi mai aduc aminte si nici nu vreau sa vorbesc aiurea. Poate gasesti ceva pe google  :rolleyes:

#14
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 Pink_madutza, on Aug 1 2007, 19:09, said:

Noul pierce e din argint...si deci tre sa mai astept pana sa il schimb,chiar daca pare ca nu are nici o problema?

Am uitat sa specific,k vreau sa-l schimb deoarece cel pe care il am acum e din titan,si s-a innegrit...si arata foarte urat
aoleo....argint in nici un caz...bijuteriile recomandate pentru piercing sunt in general din otel chirurgical/ titan/aur masiv. Nu se recomanda cerceii din argint/cupru/alte materiale pentru simplul motiv ca....oxideaza=> probleme ( alergii, infectii, etc..)
Bijuteriile din otel chirurgical ( cind zic asta ma refer in principal la tija,, bilutele/conurile/ce mai au pot sa fie cam din orice, dar pentru perioada de vindecare se recomanda otelul) pot fi schimbate mai repede, asa cum ti-am spus, in cazul in care, din vreun oarecare motiv, cercelul montat initial nu era dintr-un asemenea material ( ceea ce e foarte putin probabil). bijuteriile de aur masiv (14/18) se pot monta dupa 6-8 luni.
Daca cercelul s-a innegrit e FOARTE posibil sa nu fie din titan, pentru simplul motiv ca titanul nu oxideaza din cite stiu eu ( daca gresesc sa ma corecteze cineva). Oricum, bijuteria trebuie curatata riguros, gaura trebuie "tratata" cu Baneocin cel putin 2 saptamini de 2 X/zi si inca 2 sapt 1X/zi, spalata foarte bine si curatata de orice urme de sapun, fie el si antibacterian.
Daca totusi te hotarasti sa schimbi bijuteria, schimb-o cu una de otel chirurgical ( de otel chirurgical adevarat, nu balarii de argint sau aliaje care imita si coclesc), pe care poti sa o pastrezi foarte multa vreme, pina cind se vindeca complet gaura (8-12 luni).

#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
LE: Operatiunea de schimbare poti sa o faci si singura, daca "te tine"- nu doare, dar unii sunt mai sensibili si-i ia cu lesin/greata cind vad gaura si ce mai e pe acolo. Eu mi-am pus singura toti cerceii in afara de ala din arcada unde nu vedeam sa dau singura gaura drept :) . Scoti cerceloul, speli bine cu apa si sapun , clatesti FOARTE bine cu apa sa nu ramina sapun, dai cu Baneocin, cercelul nou il fierbi ca cine stie ce nespalati au pus mina pe el, ungi si tija cu Baneocin si il montezi.

Editat de rox, 01 august 2007 - 18:59.


#16
Pink_madutza

Pink_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 01.08.2007

 rox, on Aug 1 2007, 19:56, said:

aoleo....argint in nici un caz...bijuteriile recomandate pentru piercing sunt in general din otel chirurgical/ titan/aur masiv. Nu se recomanda cerceii din argint/cupru/alte materiale pentru simplul motiv ca....oxideaza=> probleme ( alergii, infectii, etc..)
Bijuteriile din otel chirurgical ( cind zic asta ma refer in principal la tija,, bilutele/conurile/ce mai au pot sa fie cam din orice, dar pentru perioada de vindecare se recomanda otelul) pot fi schimbate mai repede, asa cum ti-am spus, in cazul in care, din vreun oarecare motiv, cercelul montat initial nu era dintr-un asemenea material ( ceea ce e foarte putin probabil). bijuteriile de aur masiv (14/18) se pot monta dupa 6-8 luni.
Daca cercelul s-a innegrit e FOARTE posibil sa nu fie din titan, pentru simplul motiv ca titanul nu oxideaza din cite stiu eu ( daca gresesc sa ma corecteze cineva). Oricum, bijuteria trebuie curatata riguros, gaura trebuie "tratata" cu Baneocin cel putin 2 saptamini de 2 X/zi si inca 2 sapt 1X/zi, spalata foarte bine si curatata de orice urme de sapun, fie el si antibacterian.
Daca totusi te hotarasti sa schimbi bijuteria, schimb-o cu una de otel chirurgical ( de otel chirurgical adevarat, nu balarii de argint sau aliaje care imita si coclesc), pe care poti sa o pastrezi foarte multa vreme, pina cind se vindeca complet gaura (8-12 luni).
LE: amuzant. de fiecare data cind dau edit apare post nou :lol:. Delete pls

cercelul l-am curatat riguris si gaura la fel...timp de o luna jumatate...am intrerupt curatare zilnica deoarece am plecat la mare...Deci o sa mai astept cu cercelul din argint :(.zilele astea am sa merg la salonul unde mi-am pus cercelul...si o sa imi cumpar de acolo alt pierce...ce mi se va recomanda de acolo.Ms mult pentru sfaturi

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 Pink_madutza, on Aug 1 2007, 20:01, said:

cercelul l-am curatat riguris si gaura la fel...timp de o luna jumatate...am intrerupt curatare zilnica deoarece am plecat la mare...Deci o sa mai astept cu cercelul din argint :(.zilele astea am sa merg la salonul unde mi-am pus cercelul...si o sa imi cumpar de acolo alt pierce...ce mi se va recomanda de acolo.Ms mult pentru sfaturi
e cel mai bine. cercelul de argint il poti pastra pentru "mai tirziu", cind treci de 1 an, si ti-l pui atunci, iar acum il schimbi pe asta cu ceva din otel care n-o sa mai oxideze. succes !

#18
Pink_madutza

Pink_madutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 01.08.2007

 rox, on Aug 1 2007, 20:05, said:

e cel mai bine. cercelul de argint il poti pastra pentru "mai tirziu", cind treci de 1 an, si ti-l pui atunci, iar acum il schimbi pe asta cu ceva din otel care n-o sa mai oxideze. succes !

Azi am fost la salon unde mi-am pus pierce-ul si mi l-am schimbat cu cel de argint,k era vindecat,si deci nu a fost nici o problema.Sunt fffffff happy!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate