Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cartile WW II

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#163
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Exista vreo posibilitate de a downloada aceste carti in format pdf, epub sau doc de undeva?

#164
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, exista. intrebarea e "care cartI"?
Daca nu pui intrebari corecte, o sa capeti raspunsuri la misto..

#165
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Oricare dintre cartile prezentate aici... Douglas Reeman, Alistair MacLean, Edgard Thome,etc...

#166
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Adevarul e ca la 5 lei cat costa..

#167
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu vreau sa le bag pe un Kindle. Nu ma intelege gresit, biblioteca mea personala numara vreo 700 de volume. Dar vara asta am achizitionat un Kindle si am prins gustul "e-ink"-ului. Pur si simplu mi-e mai usor sa car un Kindle decat 4-5 carti cand plec in weekend-uri prin tara. Iar sa cumpar o carte "de 5 lei" si sa o scanez nu mi se pare o optiune. Prefer un pdf sau un epub, gratis sau contra cost.

#168
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La o biblioteca cu 700 de volume "iau cuvintele si le inec in mare"..

Edited by Prien, 29 September 2015 - 14:20.


#169
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Lectura este una dintre pasiunile mele... Daca intru intr-o librarie, nu plec niciodata cu mana goala. In schimb, vara asta am dat cartea tiparita pe Kindle. Si am avut 7 zile la mare extraordinare, petrecute pe sezlong, cu dracia electronica in mana.
Sa revenim la subiect - de unde pot lua aceste carti in format electronic, in limba romana? Ma intereseaza in special cele dedicate WWII. Daca stie cineva, bineinteles...

#170
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Regret, nu stiu.. Dar dupa ce vei lectura, pe hartie sau buleftronic, iti astept cu interes opiniile..
Vorba aia, la 700 carti, insemna ca ai citit ceva..
Ca eu mi-am tocit tastatura pe aici..

Edited by Prien, 01 October 2015 - 20:50.


#171
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu o biblioteca de 700 de volume +kindel si niciun comentariu.. Cur ios..

#172
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Am citit mai demult doua carti despre razboiul din Pacific, una scrisa de un american, atunci soldat pe un portavion iar cealalta scrisa de un japonez, de asemeni in marina. Prezinta destul de bine razboiul, nu la general, ci vazut prin ochii lui, ceva de genul viata de zi cu zi. E la fel atat la japonez cat si la american, iar chestia faina e ca ei s-au infruntat de cateva ori in marile batalii cu portavioane. Cartile le-au scris independent, dar e cumva altfel sa citesti descrierea aceleiasi batalii de catre doi oameni aflati in pozitii atat de diferite. Nu mai am idee cum se numesc, dar poate stie cineva, mi-ar face placere sa le recitesc.

#173
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, de cate vreme eu nu am mai postat. Si nici altii..
"Berlin. Caderea-1945" de Anthony Beevor. Pt un indragostit de WWII, e un MUST..Chiar daca stiam cate ceva..
CUMPLITA. DUREROASA. Simti cum transmite adevarul. Reactiile umane sunt previzibile..
Si e prima care arata si analizeaza violurile sovieticilor.
Oricat incerci sa intelegi ca si nemtii nu s-au purtat ca niste gentellmeni, bestialitatea armiei rosii a prefigurat cei 45 ani de comunism care vor urma..
Altfel, stiam cate ceva despre faza cu calul alb, dar nu ce mi s-a relevat din carte..

Edited by Prien, 14 April 2016 - 21:31.


#174
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mda, se pare ca am iesit din pasa proasta cu cititul..

Am reusit sa termin "Operatiunea carne tocata". Da, stiu ca suna oribil. Dar in realitate razboiul este ceva oribil.
Si numele asta cumplit a fost dat unei operatiuni speciale, care a salvat multe vieti. Cu pretul total de doar 200 lire sterline, ma rog la nivelul anului '43. Cum o dai, cum o sucesti, tot a binemeritat.

Cartea e bine scrisa si se vede ca timpul care a curs a permis accesul la arhive, asa ca ofera o imagine completa, cu multe puncte de vedere si analize pertinente.

A, sper ca nu va asteptati sa o povestesc.
Nu am facut-o si nici nu am de gand sa scriu "la pagina cutare eroul face, drege, gandeste ca.. cum"
Asa ceva "Nem totodom" si nu o sa o fac never_niciodata.
Eu imi descriu impresiile, analizez dupa cat pot, imi de/scriu punctul, punctele de vedere si indemn la citit. "Cine vrea si pofteste, sa puna mana sa citeste", hi, hi...Sa revin

Am remarcat grija pt fiecare amanunt in pregatirea operatiunii..Dzeul  mare cate "goange" si spancene, etc...

Ce m-a socat a fost faptul ca desi trecuse termenul legal (cei 25 de ani)  si se putea vorbi despre operatiune, ca sa nu mai zic ca mai aparusera si articole de ziare, o carte semioficiala, si chiar un film "Omul care nu a existat", -bun, desi cam romatic la final, dar asa se castiga spectatorii- uni dintre principalii participanti au ales sa nu isi deschida gura.
"Daca am promis ca tac, tac pana la moarte"..Englezi. De aia au castigat cand toti stiau ca e logic sa piarda..

Asa ca o recomand calduros.  Ma rog, e in engleza si are un nume mai lung, "Operation Mincemeat: How a Dead Man and a Bizarre Plan Fooled the Nazis and Assured an Allied Victory " dar nu cred sa fie mari probleme..
Autorul e Ben Macintyre. Pe mine m-a costat (marea) suma de 9.69 $+free shiping..
Have fun..

Edited by Prien, 06 May 2016 - 08:07.


#175
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Prien, on 14 aprilie 2016 - 21:26, said:

"Berlin. Caderea-1945" de Anthony Beevor. Pt un indragostit de WWII, e un MUST..Chiar daca stiam cate ceva..

Daca ti-a placut, iti recomand de acelasi autor si Stalingrad. Mi s-a parut f buna, si ce m-a impresionat e faptul ca relateaza la modul obiectiv, despre cele doua parti combatante, cu bune si rele fiecare.

#176
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Multumesc.

#177
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Razboiul nu are chip de femeie" de Svetlana Aleksievici
Am citit cartea asta. De cateva zile ma tot gandesc daca si cum sa de/scriu. Pe scurt m-a socat extrem de rau
In mod normal ar trebui sa fiu elegant, domn, cult, conform varstei, studiilor, cartilor citite.
Si a ceea ce cred eu ca am ca imagine in ochii oamenilor care ma cunosc.
Sau care doar mi-au citit randurile pe care le-am pus pe net.
Ar trebui sa …
Dar nu pot. Ceva urla in mine. Sunt ravasit, bulversat, zguduit…
Si la o adica cine ma place, ma place cu bunele si relele mele. Voi fi extrem de sincer. Nepoliticos. Prost crescut. Si cred ca voi manca i-uri si voi face "dezacoarde" .
Poate ca asa si sunt in realitate, dar ma dadeam “rotund”. Cine ma place, va intelege ca am incercat sa zic exact ce gandesc, bine sau rau.
Cine nu, asta e. Va avea motivul sa ma scuipe. Mai bine asa.

Ok, la treaba.. Acum cateva zile am vrut sa merg cu metroul. Si pt ca m-am miscat fara talent, l-am vazut cum imi pleaca din fata. Beep..Asa ca m-am oprit in fata unui stalp. Si pt ca tot aveam timp, ma uit mai atent.
Pe afis era trecuta poza unei fete..
Vai, ce introducere geniala. Sa reiau..
Pe stalp era un afis la cartea cu titlul scris in titlu, evident.....
Despre fata nu spun ca e frumoasa. Pt ca ar fi prea putin…
Pe masura ce ma uitam la ea, ma gandeam ca e genul de femei caruia ii bei apa din p zda...
Da, de acolo. Asta a fost primul meu gand. Freud are dreptate. Sunt un porc.
Apoi citesc titlul, de fapt doar primul cuvant “Razboiul…. “
Pai pt femeia asta pleci la razboi. Razboiul Troiei....
Sau pui aruncatorul de flacari pe ala care se uita la ea. La foc mic, sa dureze, pt ca sunt un bland…
Apoi remarc uniforma sovietica. Si cercelul care ii impodobeau urechea.
Cum pretind ca stiu ceva istorie, stiu ce ne-a adus marele URSs. Si ce ne-a luat….Asa ca beep.
Ok, vad ca vine alt metrou, ma smulg din privit si ma introduc in vagon. Culmea e ca gasesc si loc.
Dar vad cum un tip se uita lung la mine. Am avut senzatia ca se mirase de ce ma uitasem asa de mult la afisul ala…
Sper ca asta a fost motivul, nu altul..
Intru pe net, gasesc cartea si editura. Cu adusul la usa 21 lei. Ce sa ma mai complic cu curierul.
Intru in prima librarie si realizez ca nu mai stiam titlul. Asa ca ma duc intr-o parte, deschid netul, sap, gasesc, ma duc la vanzatoare..o aveti, da, o vreau si intind cardul. Ok, baga suma, introduc PINul (evident 6969, hi, hi) si apare chitanta. 29,90.
Atunci percutez si realizez ca am dat 10 lei in plus. Buna afacere..Vorba lui Caragiale, “Amice, esti un idiot”
Dar pe gura imi iese, mersi, buna ziua. Ca doar nu puteam sa mai zic, onorata instanta, am fost un dobitoc..
Ma uit la carte, format A5, usor sub 400 de pagini. Eu citesc in medie peste 60, uzual cam 100 pagini pe ora.. Asa ca ma gandesc iarasi, ca sunt ..si nu o sa am ce citi in weekend.
Ies pe usa si ma duc in statie. Imediat apare masina. Ma sui, taxez si incep sa citesc..
Dupa 2 pagini…”satele arse de nemti, cu locuitori inchisi in hambare.” Stiam ca asa se petrecuse. Fara sa realizez, am icnit.
Dupa o pagina, o femeie isi gaseste in cenusa casei pantofiorul fetitei ei. Am avut un fel de spasm. La dracu, totusi, eram in 331. Si am realizat ca cineva se uita la mine. Inchid cartea si ma gandesc ca ma dau dracului in stamba intr-un mijloc de transport in comun.
Iar razboiul nu e pt dsoare..Asa ca redeschis si citesc, “satul copilarie mele era un sat al femeilor. Doar al muierilor. ..despre razboi povestesc muierile. Si plang. Canta aproape de atata plans”.
In doar cateva cuvinte ceva atat de cumplit. Asa ca icnesc din nou si ma gandesc. Lasa gargara si citeste mai departe.. Sau mai bine nu, pt ca se uita oamenii cum ma sterg la ochi..
"aveam 16 ani cand m-am inrolat. Inca nu ma sarutasem niciodata. Si am vrut pe front sa ii omor pe nemti..Care imi omorasera pe tata, mama, fratele, rudele…
Ma opresc si realizez pt ca realizez ca respir cam greu. Si mai bine merg nitel pe jos, sa mai iau aer. Desi mai aveam cateva statii.
Nu ca ma laud, dar chiar am fost in 7 submarine. Eu am vrut sa intru si da, erau muzee..Ma rog si in Delfinul romanesc.
Nu am avut nici pe dracu. Adica Nu am avut senzatia de claustrofobie..Dar in 331 ala am simtit ca ma sufoc brusc....
Pun cartea in geanta pt ca tot trebuia sa plec la “mosie”, cum imi place sa ii spun....
Ajung acolo, si dupa ce imi indeplinesc treburile, agat o sticla de bere de 0,5l si incep de unde ramasesem.
Dupa nici 3 pagini, pun sticla la gura si BEU. Scuze, o sug adanc, pana la fund..Cu sete. Pt ca imi trebuia..
Si mai citesc cateva pagini..”niciun barbat din detasamentul nostru nu a vazut, desi patam pamantul, cum ne curgea sangele menstrual”..
Suna abject, sau cretin. Dar ma gandesc ca nici eu nu as fi vazut. De ce sa pun femeia intr-o situatie penibila? La o adica e camaradul meu. Infrunta acelasi razboi ca si mine. Asa ca desi vedeam, nu as fi vazut...
Asa ca ma trag o dusca. Dupa o ora citisea nici 30 de pagini. EU...care sub 60, dupa cum am zis 100…
Dar aveam palmele umede de la cat imi stersem ochii..
Mama ei de uratenie. Femeie e buna goala, nu sticla. Porcule, cretinule..
Ma ridic sa mai iau o sticla. Ce dracu, am rau de mare? De ce ma clatin?
Ajung in bucatarie unde sotia mesteca ceva intr-o supa. Eu citisem ..”dupa 3 zile am mancat o coaja de paine..Sau am ros doar coaja de pe copaci..” Si m-am simtit rusinat..
Am luat sticla nr 2 si am tras din ea…
Femeie se uita la mine ca la dracu…"Ce ai patit, esti rosu la fata, de ce ai plans? Normal, fac pe duru..
"Lasa-ma muiere in pace!!!!" Aiurea, te pui cu femeia.."Cat ai baut? Doar o sticla de bere?
Ma verifica, alta nu era in casa. Ma stie de 22 de ani. Nu o halba de bere ma culca.. Nu ca sunt profesionist in bautura, dar totusi..
"Mai bine te duci sa te culci". Eu sunt barbat in casa mea, asa ca am ultimul cuvant. "Mai bine ma duc sa ma culc"
Si chiar ma culc. Si urlu in somn. Visez filmele cu oameni arzand inchis in hambare...
Ma trezeste femeia, lasa-o dracului de carte, ce scrie in ea?
Eu, NU sunt Gigi Duru.. Si mai citescsub 30 de pagini …intr-o ora si ceva..
Desi Stalin ne facuse sa murim de foame, am luptat pt tara mea.
Stiam de epurari, de prigoana culacilor. Jur ca nu stiam cuvantul HOLODOMOR, adica foamete.
Pe scurt, am “pierdut” cam 12 ore in 2 zile pt sub 400 de pagini. Scriu cifrele cu groaza.
Dar si cu mandrie ca am reusit sa termin cartea.
"Dupa razboi noi femeile nu ne-am purta decoratiile, pt ca radeau barbatii de noi. Si Stalin a avut grija de noi. Sa ne faca viata un chin"..
Logica lui e simpla, nu-i asa? Eroii de ieri se pot coaliza impotriva mea. Asa ca mai bine previn si ii omor. Pana cand recunostiinta?
Kakama-s in musta lui..Vai ce urat vorbesti. Pe net nu ai doar prieteni. Cineva te poate turna.
Sa ma pupe in varful…acolo…..
"Ca pilot de vanatoare, stresul mi-a blocat ciclul. Nu mai simteam nimic..M-am insurat cu barbatul care ma iubea si ma diviniza mai mult pt el..Dar dupa un an omul s-a saturat..si m-a parasit..Nu am putut sa il acuz.."
Dzeule, sunt obsedat. Sau sunt doar un barbat normal, care vrea ca si femeie lui sa se bucure?

Mi-am adus aminte de Labis, “moartea caprioarei” mananc si plang. Nu, eu “citesc si plang"
Dzeule, nu ca ii iubesc pe nemti, dar ei au atacat.
Chiar, in carte scrie, "tatal meu, cand s-a intors din razboiul cu Finlanda...
Acolo cine a atacat primul? Polonia de cine a fost impartita in septembrie 39?Dar tarile baltice? Basarabia si Bucovina noastra?
Cei 45 de ani sub cizma rosie?
Nu, nu va pot ierta.
Ar fi fost mai bine sub nemti? Sincer, nu cred Am fi fost suboamenii lor…

Dar femeile alea...care au luptat si suferit si murit...
Dzele, unde p la mea si zda matii ai fost? De ce dracu ai permis toate astea?
Si acum dati cu pietre in mine pt toate cuvinte nedemne pe care le-am scris.
Dar mai intai cititi cartea..

Edited by Prien, 09 June 2016 - 20:04.


#178
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Viata, adica sotia mea, a organizat o excursie prin Londra.
Unde am intrat in Imperial Warr Museum. Apoi in locul in care WC isi tinea sedintele.. Apoi am luat trenul spre Bletchley Park.
Nu vreau sa ma gandesc cat am platit pe excursie,trenuri, intrari..
Si nici pe cartile pe care le-am cumparat. Pana azi,doar 8.
Si o sa mai ajung si la The Royal Navy Submarine Museum,Portsmouth..Unde mare minune daca nu mai cumpar...
Asa ca stati pe aproape pt ca in curand o sa incep...
Normal, si noaptea e zi de citit...Deja prima despre masina de de/codat a fost cititita..
Da, stiu, o sa prestez ca sa inapoiez bancii banii astia un an. Si ce daca?

#179
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
13+1. Sau elegant zis, (12+1) carti cumparate+1 ca idee . ..
Nu ma intrebati cate lire sterline am dat..Vreti sa mor de inima rea? Asa ma trece un fior rece cand ma gandesc cate (multe) zile voi muncii sa ca le platesc..
Repet, ma refer doar la cele 8 kg care au aparut in plus in geamantan la plecarea din Londra fata de cele din Otopeni...
In una din carti am gasit niste fapte care se legau de ce citisem in alta..
Si cum cineva, sunt convins ca om inteligent, nu un tampit sau cretino incult, afirmase ca mi-am copy-ponta lucrarea de licenta la Istorie, o sa am ocazia sa il intreb asa, in trecere, cu foarte multa blandete si simpatie...pe ce beep mea se bazeaza....
Vorba aia in razboi sau mama mea sau ma-ta ta va plange..
Ideea pt 1 carte. De ce sa dau banii pt una nou, cand pot sa mi-o cumpar SH de pe amaz.. sau e-b,,y?
Pre/simt ca unii se vor intreba de e ce nu am aplicat aceiasi idee la cele 13?
E simplu. Pt ca nu le-am gasit cand am sapat
Adevarul e si ca fiind in muzeu, sau gasesti in 2 minute de sapat pe net, sau o cumperi.....

Edited by Prien, 23 August 2016 - 22:13.


#180
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din cele cumparate..Hugh Sebag-Monteferfiore "Enigma, The Batttle for the code"..
Nu ca ma laud, dar chiar stiam despre Enigma.
Dar, cand citesti amanuntele despre oamenii care au murit pt ea, si te gandesti cati au murit din cauza ei..
Dar mai ales la cei care au scapat...
Pe romaneste, hi, hi E un "must" sau altfel zis "highly recommended"..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate