Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Confidentialitate la Librabank

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SebyS

SebyS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.04.2005
Acum cateva zile am trimis un mail celor de la Librabank pentru a afla cateva informatii legate de persoana (sai zicem X) care detine un cont (daca e persoana fizica sau juridica sau daca s-au facut transferuri catre banci din afara) intrucat aveam cateva suspiciuni legate de firma care ar detine contul respectiv. Dupa cateva zile imi trimit ei un mail cum ca aceste informatii sunt confidentiale si nu mi le pot oferi. Ok, nu-i nimic sunt date confidentiale...am incercat si eu.
Insa peste alte cateva zile primesc un mail de la X care detine contul respectiv spunandu-mi ca ei au informat banca ca sunt de acord sa ofere acele date confidentiale insa politica bancii nu permite acest lucru.
Acum intrebarea mea. Adresa mea de e-mail nu este o informatie confidentiala care nu trebuie oferita altor persoane carora nu le-am destinat eu mesajul respectiv, adica lui X (posibilitate de viitor spaming) ?  :cursing:

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ba da, X nu trebuia sa afle de emailul tau
cel mult ca cineva e interesat de datele lui, dar atat.
mergi cu bata in mana la scandal, daca asta a scapat pot scapa si alte informatii mai "fierbinti"

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Eu cred ca tu exagerezi, cei de la banca au vrut sa iti intinda o mana de ajutor, nu cred ca este in regula sa te superi si sa faci scandal, chiar daca nu ti-a picat bine lucrul asta.
Este clar ca nu aveau dreptul sa faca lucrul asta, dar nici tu nu ai specificat ca doresti confidentialitate.

#4
SebyS

SebyS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.04.2005

View Postfloraur, on Jul 14 2007, 14:17, said:

Eu cred ca tu exagerezi, cei de la banca au vrut sa iti intinda o mana de ajutor, nu cred ca este in regula sa te superi si sa faci scandal, chiar daca nu ti-a picat bine lucrul asta.
Este clar ca nu aveau dreptul sa faca lucrul asta, dar nici tu nu ai specificat ca doresti confidentialitate.

Da' cum sa nu...ei sa scape si sa creada ca e bine ce au facut si sa faca asa cu toate adresele de mail care le primesc.Macar asa sa-i trag de ureche un pic ca sa stie si ei ce inseamna cu adevarat confidentialitatea datelor si egalitatea de drepturi. Nu numai persoana care are cont la ei are confidentialitate ci si EU. E si o chestie de relatii cu potentiali viitori clienti...poate vroiam sa colaborez cu ei, dar acum m-am lamurit cum merge treaba la ei.........

Edited by SebyS, 15 July 2007 - 12:04.


#5
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Nu numai ca exagerezi, dar nici nu gandesti coerent: in momentul in care banca a sunat titularul contului, cum vroiai sa-l intrebe: "buna ziua, intreaba cineva (dar nu spun cine, persoana importanta) ce masura purtati la chiloti, putem sa-i spunem?". Normal ca titularul a intrebat despre ce adresa de mail e vorba; nu poti sa iei o decizie de genul asta pe baza unei intrebari generale. Eu consider ca au procedat corect; nu erau obligati sa informeze clientul de cererea ta, puteau sa taca din gura.

#6
SebyS

SebyS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.04.2005

View Postcstroie, on Jul 15 2007, 14:27, said:

Nu numai ca exagerezi, dar nici nu gandesti coerent: in momentul in care banca a sunat titularul contului, cum vroiai sa-l intrebe: "buna ziua, intreaba cineva (dar nu spun cine, persoana importanta) ce masura purtati la chiloti, putem sa-i spunem?". Normal ca titularul a intrebat despre ce adresa de mail e vorba; nu poti sa iei o decizie de genul asta pe baza unei intrebari generale. Eu consider ca au procedat corect; nu erau obligati sa informeze clientul de cererea ta, puteau sa taca din gura.

Ok, e o amarata adresa de mail, dar daca in mesaj erau si alte date (nr de tel, adresa). Atunci tot aveau dreptate baietii de la banca ? Tot aveau dreptul sa dea mesajul mai departe ? E vorba de principiu ca datele oricat de putin de importante ar fi, trebuie pastrate confidentiale.
Cat ceea ce priveste ce ai zis tu cu "buna ziua, intreaba cineva..." ei au trimis mail-ul meu mai departe fara a-i interesa parerea persoanei X daca ar fi de acord sa-mi ofere informatiile pe care eu le-am cerut. Asta pentru ca dupa cum am mai zis in mailul primit de la X ei imi ziceau ca sunt de acord sa-mi ofere informatiile insa banca nu a vrut. Deci mi se pare inutila transmiterea mai departe a mesajului. Doar daca persoana X joaca pe 2 fronturi. Unul cu banca careia ii zice ca nu este de acord sa-mi trimita informatiile si celalt cu mine zicandu-mi ca ei sunt de acord insa banca nu vrea, asta pentru a iesi ei in ipostaza de victima si sa creasca in ochii mei. Ma rog, astea sunt simple supozitii ale imaginatiei mele bogate  ^_^
Oricum, datele respective (ca era adresa mea de mai ca era numarul la chiloti sau altceva) nu trebuiau trimise mai departe. PUNCT

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate