Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

linux mandriva 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
As vrea sa intreb pe ce au instalat linux mandriva 2007,cum e? Sunt incepator in Linux,si cineva mi-a spus sa-l incerc,ca nu e asa greu,pt un incepator. Rog pe cei ce l-au incercat,sa-mi dea o parere ,un sfat. Va multumesc.

#2
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.10.2003
mandriva linux mi se pare perfect pentru un incepator care vrea o distributie instalata pe hdd si nu un live cd. eu il folosesc de cand se numea mandrake si ca incepator mi s-a parut perfect. poti opta pt versiunea platita care are o gramada de aplicatii plus dirvere complete (astfel scapi de o gramada de probleme ca incepator, incercand sa instalezi driverul grafic cu accelerare si altele).
totusi daca vrei sa inveti linux trebuie sa ai rabdare si perseverenta.

#3
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Am sa-l incerc,mersi pt info. Oare va merge bine cat de cat,pe configuratia mea?Am un Intel Pentium 2 la 2,4 Ghz,1 GB DDR,pl video Radeon 9600 /256 MB /128 b /(hdd..etc,nu cred c-ar conta).
Rabdare o sa am,asta e sigur,stiu ca Linux-ul e greu,dar vreau sa invat.Am sa revin,pe viitor,mersi mult pt raspuns.

#4
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Scuze,am vrut sa scriu INTEL PENTIUM 4 la 2,4 Ghz.......

#5
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006
Eu am numai 512 ram si PV de 128 tot Ati si merge struna.
E bun dar parca pt incepator as recomanda Ubuntu ca parca e mai mare comunitatea pe forumuri.

#6
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
Crezi ca Ubuntu mi s-ar potrivi mai bine,tinand cont de faptul ca-s incepator?Daca e vorba doar de comunitatea linx,nu cred ca asta ar fi o problema.Pot sa caut pe un forum romanesc,englez,si german(ma descurc destul de bine,engleza,germana)...exista google...totul e sa vrei. Oricum,am sa ma mai documentez,si tin cont de sfatul tau.Mersi.

#7
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

 lenux, on Jul 12 2007, 17:30, said:

Pot sa caut pe un forum romanesc,englez,si german(ma descurc destul de bine,engleza,germana)...exista google...totul e sa vrei. Oricum,am sa ma mai documentez,si tin cont de sfatul tau.Mersi.
Asta da atitudine :)

#8
Biomech

Biomech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.01.2006
Da, merita sa il incerci. Eu folosesc acest distro de 1 an si nu prea am avut probleme si care le-am avut am putut sa le rezolv repede si usor. Distributia are si site/forum/documentatie in romana. Vezi la profilul meu am pus ca site o pagina unde sunt destule screenshoturi exclusiv cu mandriva. In privinta cerintelor de sistem nu o sa ai pb. Eu am un "Trabant" (Amd 2200+ /512DDRAM /GF4-64MB) si merge struna.

PS: Acum o luna am instalat Mandriva 2007.1 Spring pe un laptop Dell C610 care are un CPU Intel 1Ghz (PIII) /256-SDRAM /ATI Mobility Radeon - 16MB si spre surprinderea mea merge mai bine decat ma asteptam (am putut chiar activa compiz/Beryl). Merge mai bine decat cu '98/2k/XP. In plus absolut toate componentele au fost recunoscute perfect!
Succes!  :)

Edited by Biomech, 13 July 2007 - 10:12.


#9
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
daca vrei sa inveti linux, uita tot ce stii de windows si o sa iti fie mult mai usor ... am un p3 600 mhz, 128 ram cu Fedora 7 si merge perfect

#10
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006

 Yehppael, on Jul 13 2007, 14:58, said:

daca vrei sa inveti linux, uita tot ce stii de windows si o sa iti fie mult mai usor ... am un p3 600 mhz, 128 ram cu Fedora 7 si merge perfect

OK! Dar Mandriva 2007 este fie pe DVD sau in versiune mini pe 1 CD.

Dupa cum am citit a aparut si versiunea pe 6CD=1dvd, dar numai penru cei din Mandriva Club :(

Stie careva ce contine cd-ul cu versiunea mini?? Ce programe/medii grafice... Am cotrobait prin www.mandriva.com si nu prea am gasit nimic. Si nici nu as vrea sa instalez iar mandriva One. Parca as vrea altceva :)

#11
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.02.2004
Incearca totusi sa scoti DVD-ul. e mult mai comod decat cu 3 cd-uri desi dupa instalare nu vei mai avea nevoie nici de el daca ai conexiune la net :) . Daca din diferite motive nu poti lua springu dvd, vezi ca mandriva 2007.0 are iso pentru cd. cred ca inca le mai gasesti.  Un exemplu

#12
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
fedora are 6 cd uri :D

#13
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Este comunitate Mandriva si pe la noi, Mandrivausers, inclusiv forum.
Daca nu te descurci cu Mandriva poti incerca PCLinuxOS :rolleyes:
Edit: scuze, acum am vazut ca si Biomech a pus acelasi link,.

Edited by Aditz, 13 July 2007 - 17:04.


#14
Biomech

Biomech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.01.2006

 MrWizard, on Jul 13 2007, 16:16, said:

OK! Dar Mandriva 2007 este fie pe DVD sau in versiune mini pe 1 CD.

Dupa cum am citit a aparut si versiunea pe 6CD=1dvd, dar numai penru cei din Mandriva Club :(

Stie careva ce contine cd-ul cu versiunea mini?? Ce programe/medii grafice... Am cotrobait prin www.mandriva.com si nu prea am gasit nimic. Si nici nu as vrea sa instalez iar mandriva One. Parca as vrea altceva :)
Ti-am raspuns deja in celalalt topic. _Sau_ poti instala Mandriva ONE si ai de ales intre .iso cu Gnome sau KDE, exista chiar si un .iso cu Xfce4. Daca ai net si rabdare poti sa iti instalezi restul dupa, doar sa adaugi mediile si dupa aia "urpmi ce_iti_doreste_sufletul" :)

Edited by Biomech, 13 July 2007 - 18:44.


#15
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

 lenux, on Jul 12 2007, 17:30, said:

Crezi ca Ubuntu mi s-ar potrivi mai bine,tinand cont de faptul ca-s incepator?Daca e vorba doar de comunitatea linx,nu cred ca asta ar fi o problema.Pot sa caut pe un forum romanesc,englez,si german(ma descurc destul de bine,engleza,germana)...exista google...totul e sa vrei. Oricum,am sa ma mai documentez,si tin cont de sfatul tau.Mersi.
Îmi place atitudinea vis-a-vis de munca de căutare dacă ai probleme!
Alegerea distribuției este ceva relativ. Sfatul meu : încearcă-le pe cele principale, rpm și deb based, iar după ce te saturi, poți încerca și ceva source, gen gentoo. Ubuntu n-a avut acel ceva care să mă facă să-l folosesc pe viitor. Dar să fim realiști, are o comunitate mai mare decât a oricărei alte distribuții. Bine, nu cred că alte distribuții au avut banii pe care i-a pus Canonical. Ltd la bătaie :rolleyes: .

 Aditz, on Jul 13 2007, 17:58, said:

Este comunitate Mandriva si pe la noi, Mandrivausers, inclusiv forum.
Daca nu te descurci cu Mandriva poti incerca PCLinuxOS :rolleyes:
Edit: scuze, acum am vazut ca si Biomech a pus acelasi link,.


Diferența cea mai observabile între PCLinuxOS și Mandriva este meniul. Dacă în Mandriva treci prin 3-4 nivele să ajungi la aplicația pe care o vrei, la PCLinuxOS din câteva ai deschis programul :P . Ce m-a atras cel mai mult la PCLinuxOS e Synaptic, Apt-get-ul, faptul că e out-of-the-box 100% (bagi cd-ul și faci ce vrei tu), vine cu Beryl preinstalat, are un control center destul de bine structurat, etc. sunt o groază de avantaje și dezavantaje. Rămâne să le descoperi tu singur pe parcurs.

Cât despre cei care au chef de distrowar <_<, s-o lase mai moale. Omul discuta de Mandriva, nu întreba nimic de Ubuntu. Îi înțeleg pe cei de pe #pclinuxos-support de ce m-au pus pe bară 24 de ore după ce am zis ceva de Ubuntu. Propaganda în felul ăsta nu e bună. Fiecare e liber să aleagă ce vrea.

Btw, material de documentare găsești aici : http://www.distrowar.com

#16
scartz

scartz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2006
buna ziua.. am si eu o intrebare!
cand instalez mandriva-ul 2007, la network and internet configuration ce trebuie sa selectez? ethernet sau dsl?
am pppoe de la rds.. cu user name si pass. ma poate ajuta cineva?
multumesc

#17
cgherman

cgherman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 22.03.2007
Alege dsl,

Incerca sa nu alegi limba romana la start, e un bug legat de Romania si pppoe.

Poti in schimb incerca Mandriva One 2007 Spring care este un livecd instalabil.

#18
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
Mah baieti am luat si io mandriva 2007 gnome i586......si am si wineX si inca un emulator nu mai stiu cum se cheama nu e cedega dar as vrea sa va intreb dak a jucat cineva fifa 07 06 pe mandriva 2006 sau 2007.Ms pt timpu acordat ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate