Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

durere mare...imi ploua in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
problema e in felul urmator, cu furtuna de aseara s-a smuls jumatate din acoperisul blocului(catranul si bitumul ce era inainte). acum astazi cum ploua, toata casa mi-e plina de oale si ligheane....

am fost ieri sa vorbesc cu seful asociatiei de locatari, insa se pare ca el e un om ocupat, care e bun numai sa-si ia leafa degeaba, nu sa se intereseze si de problemele locatarilor. acum ce as dori de la voi, cineva imi poate da si mie ceva referiri la legile care obliga asociatia de locatari sa disloce bani din fondul de rulment, sau de oriunde altundeva ca sa pot contracta o firma de hidroizolatii sa incep sa reabilitez acoperisul.

multumesc anticipat

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postraducu84, on Jul 5 2007, 11:11, said:

problema e in felul urmator, cu furtuna de aseara s-a smuls jumatate din acoperisul blocului(catranul si bitumul ce era inainte). acum astazi cum ploua, toata casa mi-e plina de oale si ligheane....

am fost ieri sa vorbesc cu seful asociatiei de locatari, insa se pare ca el e un om ocupat, care e bun numai sa-si ia leafa degeaba, nu sa se intereseze si de problemele locatarilor. acum ce as dori de la voi, cineva imi poate da si mie ceva referiri la legile care obliga asociatia de locatari sa disloce bani din fondul de rulment, sau de oriunde altundeva ca sa pot contracta o firma de hidroizolatii sa incep sa reabilitez acoperisul.

multumesc anticipat
faci reparatiile pe banii tai, daca'i urgent si dai factura asociatiei. Poti sa'i chemi pe cei de la inspectia in constructii sa constate.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
asa stiu si eu: faci reparatiile pe banii tai, dupa care te intelegi cu restul. Daca nu vor sa platesca ii dai in judecata. Asta daca vrei sa te misti repede, ca s-o fi putand si sa strangi intai banii de la vecini, dar cred ca dureaza o vesnicie.

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
terasa este cota idiviza. Toti locatarii trebuie sa plateasca in mod egal.

#5
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View Postpunkt, on Jul 5 2007, 14:16, said:

terasa este cota idiviza. Toti locatarii trebuie sa plateasca in mod egal.
Da, dar din pacate nu cred ca exista vreun bloc de locatari in care toate persoanele sa inteleaga chestia asta.
De exemplu la mine: Curgea la subsol si ca sa reparam venea cam 150mii de persoana. Nu s-au strans banii ca erau multi care "nu aveau". Luna urmatoare le-a venit apa cu 500 mii mai mult decat deobicei. Imediat au gasit bani apoi sa plateasca reparatia subsolului.
Concluzia: Ce nu-i afecteaza nu platesc.

#6
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
daca nu vor sa plateasca, gasesc eu ceva metode de constrangere insa nu cred ca ar fi cazul. deocamdata asociatia s-a mai dat pe brazda si au spus ca scot banii.

din cate am inteles, eu sau ei trebuie sa gasim o firma care sa faca reparatiile. contractul il face firma cu asociatia si tot ea plateste, sau cel putin asa ar fi normal nu? aceste cheltuieli se recupereaza apoi din fondul de rulment, adica vine asociatia si imparte cheltuielile(egal) la fiecare locatar.

#7
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Un prieten a apelat la alta metoda, s-a dus la o cunostinta de-a lui care e avocat si ala i-a scris o pagina de "legalese" in care explica oficial cum ca conform si conform sint obligati sa plateasca. Aia cind au vazut hirtie de la avocat s-au inmuiat pe loc.

Mai poti sa le explici ca in final vor plati si acoperisul si reparatiile din apartamentul tau.

#8
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
mutumesc mult de raspunsuri!

ideea e urmatoarea, asociatia s-a razgandit iarasi. ma poate ajuta cineva cu cadrul legal, prin care ii pot obliga pe magarii aia sa imi dea banii? am gasit pe net statutul legal al asociatiilor de proprietari, insa nu sunt 100% sigur despre ce "putere" si-au dat ei singuri prin hotararile si rezolutiile interne.

insa daca as avea cadrul legal cu care sa ma duc la ei sa le zic:conform legii x si y trebuie sa imi dati banii ar fi mult mai usor.

maine o sa fac tot posibilul si o sa dau o fuga la un jurist.

multumesc anticipat

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View Postraducu84, on Jul 12 2007, 18:57, said:

mutumesc mult de raspunsuri!

ideea e urmatoarea, asociatia s-a razgandit iarasi. ma poate ajuta cineva cu cadrul legal, prin care ii pot obliga pe magarii aia sa imi dea banii? am gasit pe net statutul legal al asociatiilor de proprietari, insa nu sunt 100% sigur despre ce "putere" si-au dat ei singuri prin hotararile si rezolutiile interne.

insa daca as avea cadrul legal cu care sa ma duc la ei sa le zic:conform legii x si y trebuie sa imi dati banii ar fi mult mai usor.

maine o sa fac tot posibilul si o sa dau o fuga la un jurist.

multumesc anticipat

Tine-ne si pe noi la curent cum ai rezolvat treaba ...

#10
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Da sa ne tii la curent. Sunt si eu curios. Am mereu probleme cu vecinii la astfel de faze.

#11
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
pai deocamdata dau ceva bani(cam 30% din valoarea lucrarii) dar si astia dupa multe discutii si tergiversari. am reusit sa adun si ceva bani de la vecini si am demarat reparatia. probabil saptamana viitoare o sa vad iarasi cum reactioneaza asociatia. din cate am vazut nu prea te poti pune cu ei din cauza ca ei singuri si-au dat puterea si cam greu si costisitor sa ma tarai cu ei prin tribunal, si in plus ei ma tot amana, ca azi nu e asta acolo ca maine e alalalt plecat si asa mai departe, deci nu primesc un raspuns negativ asa pe fata. cat despre legile prin care ei sunt obligati sa imi dea bani sunt in aceeasi ceata totala ca si inainte

numai bine

#12
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
pentru cei pe care ii intereseaza, exista in cadrul primariei un inspector sau ceva de genul acesta la care daca se face reclamatie acesta ancheteaza asociatia si se trimite o echipa de la inspectori in constructii care sa faca o evaluare - din pacate la mine nu functioneaza tactica asta, deoarece inspectorul respectiv e pe mana cu marlanii astia de la asociatie.

mai revin cu amanunte

#13
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View Postraducu84, on Jul 20 2007, 13:15, said:

pentru cei pe care ii intereseaza, exista in cadrul primariei un inspector sau ceva de genul acesta la care daca se face reclamatie acesta ancheteaza asociatia si se trimite o echipa de la inspectori in constructii care sa faca o evaluare - din pacate la mine nu functioneaza tactica asta, deoarece inspectorul respectiv e pe mana cu marlanii astia de la asociatie.

mai revin cu amanunte
Asa este cred peste tot. Astia de la asociatie sunt mana in mana cu cei de la primarie. Cui crezi ca dau presedintii de asociatie spaga ca sa fie pastrati in functie? La primarie :naughty:

#14
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Eu cred ca ar fi bine sa nu va mai dati cu parerea despre orice daca nu stiti despre ce e vorba.
Pentru orice probleme legate de administrarea si intretinerea imobilelor, gasiti rezolvarea aici.

#15
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
441529 eu cred ca stiu despre ce vorbesc deoarece de 1 luna tot cu asta ma chinui. daca tu nu crezi, sau nu ai patit este foarte bine. nu sunt adeptul teorie conspiratiei si al blatismului/spagii generale, insa din pacate in cazul asta e adevarat. multumesc mult de link o sa citesc atent pe aici poate gasesc ceva nou fata de ce am citit pana acum despre problema asta.

numa' bine

#16
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Eu nu ma refeream la tine. Tu ai o problema care trebuie rezolvata.
Ma refeream la cei care dau sfaturi fara sa cunoasca foarte bine despre ce vorbesc.

#17
AnaMara

AnaMara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.10.2007

View Postraducu84, on Jul 14 2007, 18:13, said:

pai deocamdata dau ceva bani(cam 30% din valoarea lucrarii) dar si astia dupa multe discutii si tergiversari. am reusit sa adun si ceva bani de la vecini si am demarat reparatia. probabil saptamana viitoare o sa vad iarasi cum reactioneaza asociatia. din cate am vazut nu prea te poti pune cu ei din cauza ca ei singuri si-au dat puterea si cam greu si costisitor sa ma tarai cu ei prin tribunal, si in plus ei ma tot amana, ca azi nu e asta acolo ca maine e alalalt plecat si asa mai departe, deci nu primesc un raspuns negativ asa pe fata. cat despre legile prin care ei sunt obligati sa imi dea bani sunt in aceeasi ceata totala ca si inainte

numai bine
m-am lovit si eu de problema asta de mai multe ori, pt ca am locuit cu chirie de obicei la ultimul etaj. Exemplu: etaj 4 din 4. Ma mut. Zugravesc. Termin fericita si ma asez pe fotoliu sa vad rezultatele. Peste 1 ora incepe ploaia. Si ploua, si ploua. Imagineaza-ti o lustra de pe care siroieste apa la un debit de 17 litri/ora, apa siroind pe tabloul electric etc etc. A doua zi am aflat ca este o problema foarte veche in bloc, dar vecinii de la et.3 in jos considera ca nu e problema lor. Dupa multe rugaminti, negocieri, certuri, iata ce am facut: la urmatoarea ploaie nu am am mai pus galeata sub lustra. Am scos sigurantele de la tablou, am lasat ploaia sa curga in voie, ba chiar am mai turnat si eu cu un ibric prin locurile cheie. Sa ma ierte Dumnezeu, dar in halul asta ajunsesem cu nervii. Rezultat: peste 4 zile incepuse lucrarea de hidroizolatii, ca ajunsese ploaia pana la parter. S-au gasit ceva bani la fondul de reparatii, am gasit o firma care a acceptat plata in rate, si uite asa mi s-a rezolvat problema. Aveti grija cu cine faceti lucrarea. Neaparat cu o firma, care sa dea garantie la lucrare. Noua ne-a dat 10 ani si s-a lucrat cu membrana armata cu poliester. Cea pe fibra de sticla e foarte proasta. Deja m-am specializat. :naughty:  Bafta tuturor!

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostAnaMara, on Oct 6 2007, 09:29, said:

Rezultat: peste 4 zile incepuse lucrarea de hidroizolatii, ca ajunsese ploaia pana la parter.

Desi stateam la etajul 2 din 4 , sifonul celui de sus a cedat si peretele s-a udat la etajul inferior la mai multi locatari , initial doar la mine . Celalti au ridicat din umeri cand am sugerat sa-l fortam pe cel de sus sa repare , dar cand apa a ajuns si la ei s-au adunat cu totii si s-au dus sa vorbeasca de s-a rezolvat in 10 minute :)

Morala - in situatii din astea nu trebuie sa intervii ca se rezolva de la sine :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate