Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Playback

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nelus

nelus

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.11.2003
Ce parere aveti depre playback. Ar trebui pedepsiti in vreun fel cei care fac playback?

#2
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Ar trebui interzisi. Cei care stiu sa cante sa ramana pe piata, iar ceilalt out.

#3
nelus

nelus

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.11.2003
Chair va place sa fiti trasi pe sfoara la concerte? Cu banii aia ati putea face altceva.

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
vor disparea cand vom ajunge la un nivel de civilizatie care sa interzica din principiu asa ceva si, mai ales, vor disparea cand concertele vor fi pe bani. playback fac maimutele care sunt invitate la zilele orasului, la campania electorala and stuff. daca ar fi concerte cu bilete va garantez eu ca nu s-ar face playback acolo.

#5
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

Quote

Originally posted by nelus
Chair va place sa fiti trasi pe sfoara la concerte? Cu banii aia ati putea face altceva.

Eu nu cred că cei care fac playback fac un lucru rău. La urma urmei eu mă duc la concert ca să îi VÃD pe viu, că melodiile oricum sunt aceleași. Iar dacă formația nu cântă bine live sau nu poate cânta live (în special la cele house cu multe efecte cu ecou e imposibil să cânte live) mai bine să facă playback decât să ascult lălăieli aiurite.

Concluzia: să facă playback dacă așa sună mai bine! Unul care cântă live nu e cu nimic mai bun decât unul care face playback. Amândoi au cântat acolo unde chiar trebuie: în studio!

Cel mai corect ar fi să specifice pe afișe cum se va cânta. Așa măcar știi pe ce dai banii. "Părerea mea". :cya:

#6
Guest_V-R-A-J-A_*

Guest_V-R-A-J-A_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Este apreciata interpretarea live in general pentru ca se poate bucura si de participarea publicului......poti tu ca artist sa faci pauze, sa opresti formatia ca sa se auda publicul, se poate lungi o melodie ....si tot asa. SI este de neegalat senzatia ...si pentru artisti si pentru fani. De cate ori ai fost la un concert si ai urlat din toti plamanii si nu reuseai sa te auzi si nici pe cei din jurul tau?! Ce poate fi mai frumos sa auzi un stadion intreg cum canta melodia ta!?
Eu cant pe o scena , nu conteaza unde, si  cant numai live. NU ar avea rost prezenta mea pe scena daca nu as canta live, nu as mai putea sa transmit nimic prin vocea mea. SI oricat de des as canta o melodie...o sa o interpretez altfel.
MI-e lene sa mai continui. Sunteti pe domeniul meu aici dar...prefer sa va urmaresc.

#7
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003

Quote

Originally posted by Codename
Eu nu cred că cei care fac playback fac un lucru rău. La urma urmei eu mă duc la concert ca să îi VÃD pe viu, că melodiile oricum sunt aceleași. Iar dacă formația nu cântă bine live sau nu poate cânta live (în special la cele house cu multe efecte cu ecou e imposibil să cânte live) mai bine să facă playback decât să ascult lălăieli aiurite.

Concluzia: să facă playback dacă așa sună mai bine! Unul care cântă live nu e cu nimic mai bun decât unul care face playback. Amândoi au cântat acolo unde chiar trebuie: în studio!

Cel mai corect ar fi să specifice pe afișe cum se va cânta. Așa măcar știi pe ce dai banii. "Părerea mea". :cya:

Playback poate face absolut oricine. chiar si eu care sunt complet lipsit de voce.

Ceea ce auzi in difuzoare prelucrat in studio poate sa nu aiba absolut nici o legatura cu vocea mea.
Si gresesti legat de concerte house. Am participat la cateva si trust me, aia chiar mixeaza live! De fapt, un cantaret adevarat refuza din principiu playback-ul considerandu-l injositor.
Chiar as fi curios sa vad Metallica, ATB, Scooter sau Eric Clapton facand playback...

#8
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Cel mai penal si care habar nu au ce este muzica sunt cei de la Class care nu au nici o tangenta cu cantat-ul live.

#9
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by DanyBoss
Cel mai penal si care habar nu au ce este muzica sunt cei de la Class care nu au nici o tangenta cu cantat-ul live.


De unde ai tras tu aceasta concluzie?  :confused:

#10
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004

Quote

Originally posted by Allex
De unde ai tras tu aceasta concluzie?  

Ai auzit vrodata tu cum canta live Class? eu am ascultat odata la un concert si apoi la BigBrother si la Teo.
Au 2 melodii care sunt faine, dar cantat-ul live este la pamant

#11
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by DanyBoss
Ai auzit vrodata tu cum canta live Class? eu am ascultat odata la un concert si apoi la BigBrother si la Teo.
Au 2 melodii care sunt faine, dar cantat-ul live este la pamant


Da, i-am auzit pe cei de la Class cintind live, chiar recent. Probabil te referi la sonorizarea proasta de care "se bucura" de obicei artistii la concertele organizate in aer liber. Nu stiu daca tu ai putea canta fara sa te auzi. Incearca sa vorbesti fara sa te auzi si vei observa cit de complicat este.

Faci o mare greseala daca te lasi influentat de sonorul de la tv, care de cele mai multe ori este prost mixat. Numai cind te gindesti cit de bine s-a auzit muzica in sala la Premiile MTV si ce dezastru a fost pe tv...

Class nu sint niste pusti care s-au apucat de cintat ca nu au gasit altceva mai bun de facut. Nu stiu cit de mult iti spune numele "Cernea", dar se afla in domeniu de cel putin o generatie.
MIHAELA si FLORIN au absolvit Academia de Muzica din Bucuresti,
VLAD a absolvit ASE-ul (Facultatea de Cibernetica), dar cinta si mixeaza in studioul de acasa de cind se stie, iar
ANCA a absolvit o scoala de canto din Italia. Si au o activitate indelungata, in care au invatat sa cinte si live.

#12
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

Quote

Originally posted by yankey
Playback poate face absolut oricine. chiar si eu care sunt complet lipsit de voce.

Ceea ce auzi in difuzoare prelucrat in studio poate sa nu aiba absolut nici o legatura cu vocea mea.  
Si gresesti legat de concerte house. Am participat la cateva si trust me, aia chiar mixeaza live! De fapt, un cantaret adevarat refuza din principiu playback-ul considerandu-l injositor.
Chiar as fi curios sa vad Metallica, ATB, Scooter sau Eric Clapton facand playback...

Playback poate face oricine dar omul respeciv a cui e piesa chiar a CÂNTAT în studio. Dacă ar face playback pe piesa altuia atunci da, ar fi un lucru rău, dar atâta timp cât e piesa lui, e liber să facă CE VREA cu ea.

și la melodiile house nu mă refeream la negative (știu că sunt mixate live), ci la vocile câtăreților la care le adaugă efecte de reverb, chorus și așa mai departe, lucru care e cam greu de făcut live.

#13
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

Quote

Originally posted by Codename

Concluzia: să facă playback dacă așa sună mai bine! Unul care cântă live nu e cu nimic mai bun decât unul care face playback.

Ce vorbesti, draguta? La cate concerte "live" ai fost tu? Cand zic concert nu zic o adunatura la un colt de strada sau intr-un parc, cu ocazia festivalului berii, zilei europei, sau cu ocazia alegerilor.

Valoarea unei formatii se vede numai live! (normal, ajutata si de instrumente/instalatii, ca daca astea se defecteaza, cam nasol. Dar se poate improviza!) In studio oricine poate sa cante, chiar si vocea unui magar care rage poate fi modificata sa sune ca vocea unei cantarete de opera.

Din nefericire s-au dus vremurile adevaratelor concerte, asa cum se puteau organiza in Romania. Cine avea prin '92-'96 macar 20 de ani stie despre ce-i vorba. Copilasii sa asculte 3SE si Class. Poate si un Adrian WonderBoy in mega-concert la Polivalenta!

Daca te duci la un concert si cineva canta playback, acel cineva poate sa si lipseasca de pe scena, ca tot aia este! Atunci nu mai este vorba de muzica (in primul rand) ci de imagine.
Concert playback = televizor + posibilitatea sa te mai intalnesti cu diversi prieteni.

#14
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003

Quote

Originally posted by Codename
Playback poate face oricine dar omul respeciv a cui e piesa chiar a CÂNTAT în studio. Dacă ar face playback pe piesa altuia atunci da, ar fi un lucru rău, dar atâta timp cât e piesa lui, e liber să facă CE VREA cu ea.

și la melodiile house nu mă refeream la negative (știu că sunt mixate live), ci la vocile câtăreților la care le adaugă efecte de reverb, chorus și așa mai departe, lucru care e cam greu de făcut live.


Eu pot sa cant infect in studio si un mester(am vazut asa ceva la treaba) sa faca tot ce trebuie ca finalul sa sune brici. Hai sa fim seriosi, chiar si pe un PC mediu poti sa-ti modifici vocea, sa tai sau sa pui frecvente, sa ajustezi si sa faci ceva care sa iasa bine. Dar asta nu o face cantaretul ci niste indivizi care chiar au ureche si arta in ei. Si daca pot platii pe unii care sa faca asta (si marea majoritate a "vedetelor" au acesti bani) unde mai e talentul meu?
Dai lui Baniciu o chitara si un microfon si vei avea muzica live. MUZICA! Fa acelasi lucru cu 90% din formatiile romanesti de "muzica" si doreste-ti sa fii cat mai departe. :)
Cat despre mixaje, exista un film, de fapt un documentar "Dj Tiesto - Another Day At The Office". E interesant de vazut conceptia si modul in care fac unii muzica.

#15
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

Quote

Originally posted by Africanul
Ce vorbesti, draguta? La cate concerte "live" ai fost tu? Cand zic concert nu zic o adunatura la un colt de strada sau intr-un parc, cu ocazia festivalului berii, zilei europei, sau cu ocazia alegerilor.

Valoarea unei formatii se vede numai live! (normal, ajutata si de instrumente/instalatii, ca daca astea se defecteaza, cam nasol. Dar se poate improviza!) In studio oricine poate sa cante, chiar si vocea unui magar care rage poate fi modificata sa sune ca vocea unei cantarete de opera.

Din nefericire s-au dus vremurile adevaratelor concerte, asa cum se puteau organiza in Romania. Cine avea prin '92-'96 macar 20 de ani stie despre ce-i vorba. Copilasii sa asculte 3SE si Class. Poate si un Adrian WonderBoy in mega-concert la Polivalenta!

Daca te duci la un concert si cineva canta playback, acel cineva poate sa si lipseasca de pe scena, ca tot aia este! Atunci nu mai este vorba de muzica (in primul rand) ci de imagine.
Concert playback = televizor + posibilitatea sa te mai intalnesti cu diversi prieteni.

Repet, cel mai bine ar fi să scrie pe postere cum se cântă, așa voi v-ați duce la muzică "live", iar eu aș putea să mă duc liniștit să ascult piesa INTACTÃ, așa cum o știu și cum îmi place. :P

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

[...]playback poa' sa faca si o surdomuta[...]
Tocmai de asta difera concertele live de playback.... ca sa se mai improvizeze putin, etc ;)
Ia imagineaza-ti daca tu te-ai duce sa o vezi/asculti pe Delia (asta mi-a venit acum, asta se asculta acum :) ) si se aude banda, dar apar eu pe scena (si eu nu seman DELOC cu Delia :drac: cat ai rezista la concert?

#17
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@Codename
Am auzit multe pareri stupide despre playback, insa tu..ai spart norma!
@Africanu si Danyboss
Class este de departe cea mai buna formatie din segmentul dance de la noi! Nu ma omor dupa gen, insa am ascultat cateva concerte  (cu sonorizare, nu la coltzu strazi) si suna chiar bine..si se vede ca se straduiesc sa foloseasca cat mai multe instrumente live. Tot respectul pt ei!

#18
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

Quote

Originally posted by sepguy
Am auzit multe pareri stupide despre playback, insa tu..ai spart norma!

Asta este doar părerea ta, la fel cum eu sunt de părere că este destul loc și pentru cei care fac playback.
E treaba mea că prefer să ascult melodia în original fără să fie "modificată" de fiecare dată. :degetele:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate