Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Open Office ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Din experienta mea personala.

Eu lucrez numai pe OO.org, nu mai dau doi bani pe MS Office. Vine o prietena care e contabila si imi cere sa-i deschid "excelul" (firesc, nu vedea shortcut icon-ul  pe desktop  ;) ) ca sa faca niste calcule si tabele pentru firma. Tipa e profi, mananca Excell pe paine. Incepe sa lucreze. Formule, chestii. Totul merge brici. Lucreaza numa' din tastatura. O intreb, oarecum mirat: "Ai mai lucrat cu OpenOffice.org?" Imi raspunde: "Ce-i aia?"

Chestia asta spune tot. Cat despre treaba cu "migrarea e scumpa", mi se pare o aberatie care se poate demonta in 2 timpi si 3 miscari.

#38
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
chestia e ca as trece instant... dar pe langa ca Oo nu iti deschide toate docurile de la MS,  cand faci un doc in Oo si-l; deschizi cu MS se pierd alinieri, asezari in pagina etc....  (nu tot timpul)

#39
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Observ ca cea mai mare problema la trecere este compatibilitatea... dar v-ati intrebat de ce trebuie sa fie compatibile cele 2 programe ? O firma care ar folosi doar OO, nu ar avea aceasta problema.

Dimpotriva, o firma care foloseste variante diferite de MS Office are probleme destul de mari.

Si BTW, OO se dezvolta mai repede decat MS Office... si e portabil...

Dragos

#40
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
nu ai dreptate!  ce ma fac eu ca firma, desi folosesc numai Oo  cand primesc o oferta  .doc de la alta firma facuta pe un MS Office?

dar ce se face alta firma cand ii trimit o oferta facuta in Oo si el care are Ms O  nu o poate deschide?

ce fac? zic "frate imi pare rau, daca nu iti pui Oo nu mai colaboram!"?

#41
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Exista variante de readere de documente MSoffice si sunt free.

#42
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
pai si daca vreau sa-l editez? ce fac?

#43
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Ar mai fi ceva... Abiword. Nu am prea lucrat cu el, stie cineva ceva ?
l-am vazut vreo 5 minute pe linux, seamana cu word-ul, am importat un .doc, dar unul destul de simplu (doar poze, fara tabele - nu am). Sta ceva pana importa, dar pare OK.

Dragos

#44
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Ma indoiesc ca ofertele pe care le primesti in format .doc pot fi atat de complicate (cu VB scripturi si alte alea in ele!) incat sa nu poata fi deschise de OO.org. La urma urmelor, fiind "oferte", sunt scrise pentru a fi cat mai usor de inteles.

Pe de alta parte, cand trimiti tu o oferta, din OO.org o salvezi bine-mersi in format .pdf (chestie care din Word, daca nu ma insel, nu se poate) si din clipa aia chiar ca se va vedea pe orice. Noi asa lucram. 99% din calculatoare au un Acrobat Reader pe ele. Sau o poti salva .rtf. Nu inteleg care e problema.

#45
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
"Observ ca cea mai mare problema la trecere este compatibilitatea... dar v-ati intrebat de ce trebuie sa fie compatibile cele 2 programe ? O firma care ar folosi doar OO, nu ar avea aceasta problema."

.... daca ea ar centra, ea ar da cu capul. :)
Din pacate OO nu este atat de raspandit ca MS Office. Chiar as fi curios sa vad cat la suta din companii (ca la asta ne referim) folosesc OO.

Referitor la compatibilitatea: da, exact asta este!. Daca nu exista asta, care e castigul in a folosi OO?

"Dimpotriva, o firma care foloseste variante diferite de MS Office are probleme destul de mari."

??????

"Si BTW, OO se dezvolta mai repede decat MS Office... si e portabil..."

Poate se dezvolta mai repede dar asta nu inseamna ca e un plus pentru el. Inseamna ca inca nu e un produs matur, robust etc. Poti face aprecieri vis-a-vis de ritmul de dezvoltare numai in conditiile in care una a luat din piata celeilalte si cat din ea. Nu e cazul
Mai pe romaneste, daca OO reuseste ca de la versiune la versiune sa aduca "noi" features care erau deja in MS Office si o face intr-un ritm sustinut, asta nu inseamna decat ca vrea sa fie un produs actual nu ca aduce ceva peste concurenta.

#46
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by kevinro
Ma indoiesc ca ofertele pe care le primesti in format .doc pot fi atat de complicate (cu VB scripturi si alte alea in ele!) incat sa nu poata fi deschise de OO.org. La urma urmelor, fiind "oferte", sunt scrise pentru a fi cat mai usor de inteles.



tu crezi ca degeaba am dat eu exemplul asta? am niste oferte (deloc complicate de altfel)  gen: text poza tabel text...  si cand il deschid cu Oo mi le pune pe toate gramada in centrul paginii de nu inteleg nimic si mai grav, nici nu-l pot edita... am observat eu ca are probleme la docurile facute in Office2003....  

Crede-ma ca nu-s incantat ca tre sa dau 250$  pe un MSoffice, inmultit ciu numarul de calculatoare...

+ ca nu folosesc toate rahaturile alea de pe el...  e path nustiuce... !  ala nu l-am deschis in viata mea... dapoi sa siu cu ce se mananca..  acces nu folosesc, pubblisher nu,  de outlook ma lipsesc...  si mai ramane word, excel si poate ppt,  restu' le platesc degeaba...

#47
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
@kevinro
"Cat despre treaba cu "migrarea e scumpa", mi se pare o aberatie care se poate demonta in 2 timpi si 3 miscari"

Argumente? Sunt curios.

#48
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
@add

bre tu ai auzit de OSL? ca vad ca multa lume nu e informata si gaseste drept scuza pretzu` produselor MS..... aa.nu stiti ce e OSL? pai sa va lamuriti.
http://www.microsoft...ntiere/OSL.mspx

on topic:
am incercat ceva vreme OO.... si tin sa va spun ca daca ai nevoie sa il integrezi in structuri complexe, unde totu` trebe sa fie interconectat, sa mearga mana in mana, nu ai nici o sansa cu asta, pt ca nu are suport pt asemenea chestii. NU prea am timp sa va detaliez acu`, dar "cunoscatorii stie" despre ce vorbesc (identity integration, SIP, etc).
Plus ca la ora actuala, OO ca si mutle alte produse open-source/free , nu fac altceva decat sa copieze alte produse, si eventual sa le mai dea cu putin ruj ieftin pe buze. Si multa lume "pune botu`" la asa ceva..asta e.

#49
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
@Pittick
:oK:

#50
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
LOL...  bre,  daca as avea de lucrat cu MSOffice 2 luni, da , ar fi o solutie...  dar asa daca faci un calcul, dupa un an jumate deja ai platit licentele dar sunt tot ale lor, dupa 3 ani  le-ai platit dublu si tot nu sunt ale tale, daca vrei sa le cumperi dupa 3 ani mai dai 200$ ca deh, e "reduse"

asa ca pe termen lung nu e convenabil ABSOLUT deloc....

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
OpenOffice nu copiaza pe nimeni. Altii ii copiaza pe ei. Am gasit pana acum vre-o 5 versiuni facute de altii pe baza sa. Aduce si noutati: printarea in pdf, microsoft nu o are desi a anuntat ca ptr office 2003 va face un plugin (cu bani, evident).

Compatibilitatea, da, ramane cea mai mare problema, dar nu atat de mare. Cam 1 la suta din documentele din Word sunt deschise total anapoda.

OpenOffice are si suportul Sun, care se bazeaza pe el ptr SunOffice, versiune mai stabila si mult mai compatibila, dar care costa.

Nu sunt fan OO, dar ptr un program gratis, cred ca ofera destule. MO este mai raspandit si poate mai bun, dar costa o caruta de bani, mai mult decat face. Daca ar costa mult mai putin, cred ca nu m-as uita la OO.

#52
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

bre, daca as avea de lucrat cu MSOffice 2 luni, da , ar fi o solutie... dar asa daca faci un calcul, dupa un an jumate deja ai platit licentele dar sunt tot ale lor, dupa 3 ani le-ai platit dublu si tot nu sunt ale tale, daca vrei sa le cumperi dupa 3 ani mai dai 200$ ca deh, e "reduse"

asa ca pe termen lung nu e convenabil ABSOLUT deloc....
observ ca si tu suferi de mania persecutiei... daca eu nu am unde sa stau intr-un orash oarecare si vreau sa inchiriez o camera de hotel pt 2 ani, sunt binevenit.... cat vreau.... platesc normal, LOGIC, cu muuuult mai putin decat ash plati ca sa cumpar acea camera. Si de ce ash cumpara-o? de amoru` artei? nu ai logica.
Iar la faza ca pe termen lung nu renteaza absolut deloc, dovedesti ca nu ai inteles ce am zis..ca firma care lcureaza cu toate tehnologiile oferite de platforma asta si care este, repet, cea mai cautata pt faptu` ca merge mana-n mana peste tot in orice cadru de buisness,  inseamna ca ai nevoie de aceste tehnologii, deci lucrezi cu ele , deeeeci produci BANI... lucreaza si tu nitel intr-o firma oarecare, mijlocie, si itnereseaza-te la nivel de management cam ce capital circula lunar.... pe urma sa deschizi gura sa vorbesti, nu te limita / nu va limitati la reteaua de bloc...... jeez

Nu am nimik cu OO:ciocan:

#53
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
poate spre surprinderea ta, lucrez deja intr-o firma si  mi s-a dat sarcina sa caut o alternativa la MSoffice pt  ca nu il folosim foarte mult... (si e prea scump)  si am cautat.... si nu am gasit mare lucru...

i-am aratat sefului Oo si  a deschis ultimul doc cu care a lucrat si nu i l-a deschis cum trebuie...  


despre OSL, get real...!

#54
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
nu mai comentez ca e useless

get real? pt o firma care are profit 45 miliarde pe luna (e intreprindere), unde e nevoie de un e-commerce server, systems management, ID integration, SQL , MDB, MySQL, mail & internal messenger communication (SIP service )... and so on, toate lucrand intr-un mediu unitar, taote legate una de alta si interconectate la orice ora

8000$/an mi se pare vax, tinand cont ca pe luna, se chetluiesc pt intretinere echipamente industriale si 10 000$..asa ca shut up

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate