Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Audio pe Dacia Logan

  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#19
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Super treaba cu cardurile. Cd-urile sint mai neergonomice, aduna praf, trebuie sa ai grija si de carcasele lor, ocupa mai mult spatiu fizic, se intimpla uneori sa mai si sara melodia, ori is cd-r si nu le scrii decit o data, ori is cdrw si la a 10-a scriere deja topaie melodia de te enervezi... Lucruri care nu se intimpla cu un sd. Ma bate gindul sa-mi schimb si eu hudul... :D

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,042
  • Înscris: 24.02.2006

 Marius3k, on Jul 5 2007, 12:17, said:

Sau un singur card de 4 sau 8GB.  :harhar:

10-15 cd-uri au cam 7-10 GB, deci nu-ti ajunge un singur card :harhar:
in plus, de la 4G in sus sunt cam scumpe. in 2G ai suficiente mp3-uri sa asculti o saptamana intreaga, nu vad de ce ai avea nevoie de mai mult :)
apropo, inca ceva: daca cititorul este ecva mai vechi, e posibil sa nu poata citi carduri SD mai mari de 2G. cardurile astea de 4 sau 8 gb sunt relativ noi.

#21
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cand aveam modulator FM+stick de 1Gb, schimbam mp3-urile o data la vreo 2-3 saptamani, deci eu zic ca e ok un card de 2GB.

#22
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
da mersi baieti de lectia de tehnica, nu ca n-ash fii in domeniu (Calculatoare) da in fine...
poate totusi imi explica si mie ce e aia intrare preout? daca nu pot always cauta pe google
cum am spus varianta SD nu ma incanta deoarece necesita un card reader, iar a-i explica lu taica-miu de profesie mecanic cum se scrie citeste un card, conecteaza deconeacteaza card readeru chiar nu ma pasioneaza...
asa ca as vrea un cd/mp3 cu sensibilitate mica la vibratii (sa nu sara cd-ul, si am inteles ca Pioneer au un astfel de sistem anti shic destul de bun), si cu mufa aux in, ca sa-mi atasez telefonul la el si sa ascult muzica de pe telefon. Nush dak poti vorbi si la telefon, adik sa se auda pe boxe, banuiesc ca face microfonie?
asa ca imi explica si mie ce e aia intrare preout? :D

Edited by bbogdanmircea, 05 July 2007 - 21:41.


#23
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Tot in domeniul IT :bigwhitegrin:  mai lucreaza si altii...De fapt, acum sunt la serviciu... :cursing:


Preout se cheama ca are iesire separata pentru amplificare, cu cat mai mare tensiunea, cu atat mai bine (exx. 4V in loc de 2V). Acum, iesirea asta poate sa fie pentru subwoofer, pentru cele 4 canale, sau pentru ambele.
Deci, pana la urma ce headunit iti iei?

#24
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
pai mie imi place tare Pioneer-u, dar avand in vedere ca nu are intrare aux in, cred ca o sa cada
asa ca ar ramane
1.solutia ieftina:
http://www.be-loud.r...SONY/CDX-GT212/ daca este compatibil doar MP3/WMA voi ce stiti nu arata numele melodiei?
2.solutia normala
http://www.be-loud.r...ONY/_CDX-GT310/

Care ar fi cea mai mare diferenta dintre ele dupa parerea voastra?
Daca ar mai fi si alte optiuni, eu nu le prea vad...

#25
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
OMG, e tare ieftin sony-ul ala...

Ce sa zic? ia-l daca te coafeaza  :naughty:

#26
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
n-am inteles ironia de mai sus da in fine
azi a venit masina in sfarsit si din ce mi-a spus taica-miu nu ar avea nici difuzoare?
din ce am inteles eu merg maxim difuzoare de 13 cm?
asadar recomandari ptr nijte difuzoare?

#27
gtcosmin

gtcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.08.2006
Stie cineva un mp3 player cat mai ieftin la care sa se poata conecta un ipod, sa apara numele melodiei pe ecran, sa pot folosi butoanele playerului de masina, sa furnizeze alimentare pentru ipod, acesta sa nu mearga pe baterii, eventual cautare. Am vazut niste chestii legate de ipod, dar nu dau deloc detalii. As vrea sa pot conecta ipod-ul, sa-l las in torpedou undeva si sa pot controla totul de pe player.
LE: Imi cer scuze, am gasit exact ce cautam putin mai jos  :rolleyes:

Edited by gtcosmin, 09 July 2007 - 01:30.


#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ca tot vorbeste initiatorul topicului de muzica pe ABS plus. Stiti cumva daca modelul acesta are macar cablajul pentru boxe in spate, ca boxe stiu ca nu are?

#29
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Exclus player Sony, sunt praf. Si difuzoarele. Si amplificatoarele. Nu stiu cine se ocupa de audio automotive la Sony, dar n-au scos aproape nimic bun de care sa stiu, NIMENI pe care il cunosc si are ceva in masina de la Sony nu recomanda. Pioneer sunt bune ca raport calitate/pret, daca mai poti sa cheltuiesti in plus ia-ti Alpine la 6-7 milioane, dar daca vrei sa te incadrezi, ramai la Pioneer, eu am DEH 2800 MP de un an si nu am avut absolut nicio problema cu el pana in ziua de azi, si este totusi un model entry-level, dar exact cu dotarile de care ai nevoie. Pe Logan ai difuzoare de 13 cm, atat pe fata cat si pe spate. N-as putea sa-ti spun daca ai fire trase pana in usile spate, pune mana pe o surubelnita (si pe un tutorial de 5 minute de demontat fete usi logan ;) ) si uita-te singur.
Editat de moderator: LOGAN-ul nu are difuzoare in portierele spate! Difuzoarele spate sunt in spatele tetierelor din spate!
Ai grija ca nu numai diametrul difuzorului conteaza la marimi, ci si adancimea de montare, la mine (renault megane) erau un fel de aparatori de plastic in spatele difuzorului si ale dracu erau turnate pe forma difuzorului original de fabrica de 15W, asa ca magnetul difuzoarelor noi pe care le cumparasem atunci nu a intrat pana nu am decupat plasticul ala cu un cutter. In functie de masina, din cauza asta poate sa-ti intre apa pe langa chedere si nemaiexistand aparatoarea aia, sa ti se scurga pe langa difuzor direct in depozitatarea de la portiera, odata cand mergeam pe ploaie cu geamul deschis mi-am gasit telefonul intr-o balta in portiera acolo (si era imposibil sa ploua direct in compartimentul de depozitare).

Sunt multe difuzoare pe care poti sa ti le procuri, daca ai de gand sa ai configuratie player + 2 boxe, iti recomand niste difuzoare pe componente (arata ca in poza de mai jos), adica mediile+joase sunt redate de un difuzor, iar inaltele de un tweeter separat pe care il montezi unde vrei in masina, preferabil undeva spre parbriz sau pe stalpii fata. DLS au niste difuzoare ieftine si capabile, iar MAC audio au in mare parte numai sisteme pe componente, deci uita-te online dupa ele si studiaza (sono, be-loud, marketonline, booster).

Cand iti cauti difuzoare, sa ai in vedere urmatoarele aspecte:

- daca e posibil, sa fie recomandate, nu de vanzator, fireste, ci de comunitatea online. Cauti pe google "tip/model/numar REVIEW" si vezi daca gasesti pareri ale posesorilor sau pareri in general (repet, nu pareri ale vanzatorilor de genul "produsul asta e BUN, cumparati de la noi"

- am vazut in mai multe locuri reclama de genul "difuzoare recomandate pentru logan/solenza" sau "se potrivesc perfect pe logan!". Sa nu-ti ia ochii astfel de reclame fiindca nu masina e compatibila cu difuzoarele (decat in privinta dimensiunilor sloturilor), ci playerul/statia/filtrele etc. In privinta masinii in sine - daca potrivesti dimensiunile difuzoarelor cu sloturile din usi, e totul ok, problema mai delicata vine din a potrivi playerul cu difuzoarele (de auzit orice o sa se auda, dar trebuie sa se auda si bine, nu? la asta ma refer prin "potrivit"), si potrivirea asta e mai dificila decat o simpla dimensiune de 13 cm. Deci nu ramane gura-casca la reclame "perfect pentru logan!" fiindca orice de 13 cm e "perfect pentru logan", tu trebuie sa-ti iei ceva care sa se pupe cu playerul, nu cu masina.

- IMPORTANT, despre puteri, un mic sfat cu privire la player, si continui despre difuzoare:
1. cu privire la puterea playerului, nu-ti lua ceva care sa RUPA, fiindca niciodata un simplu player, oricat de dotat ar fi, n-o sa poata sa redea sunete curate la niveluri ridicate de volum. ORICE player, cat de tare ar fi el, in momentul in care il dai spre maxim se aude distorsionat, deci nu iti lua ceva super puternic fiindca puterea vine de la amplificator (daca te hotarasti vreodata sa-ti cumperi si asa ceva), si nu de la player. Intr-adevar, trebuie sa-ti iei ceva decent, cel putin 4x45W, dar nu te arunca la 60-70-80W fiindca repet, sunt bani aiurea.
2. cu privire la puterea difuzoarelor: un difuzor cu o putere mai mare NU inseamna ca se va auzi mai puternic. Iti voi explica cat de simplu posibil. Un difuzor de 50W are un magnet, o membrana. Bun. Un difuzor de 90W are un magnet mai mare si o membrana mai rigida, ca e mai puternic, normal. Acum.. voi folosi o exprimare rudimentara.. daca tu n-ai cu ce sa dai in difuzorul respectiv de 90W, el se va auzi mai prost si mai incet decat difuzorul de 50W, din simplul motiv ca nu exista destula putere sa-l opereze. Ah, cand playerul are 90W si iti iei difuzoare de 90W, asta e altceva. Sau cand ai amplificator de 110W si iti iei difuzoare de 110W, iarasi bine. Dar daca iti iei player 4x55W, incearca sa nu-ti iei difuzoare mai puternice de 60W fiindca playerul le va manevra mai greu si mai prost, se vor auzi mult mai bine difuzoarele apropiate de puterea playerului, cu membrana mai moale si mai flexibila. E o greseala foarte des intalnita printre cei care sunt la inceputul dotarii masinii intr-ale echipamentelor audio, toti se arunca la difuzoare puternice dar au un mititel de blaupunkt 2x35W si se mira de ce nu se aud difuzoarele bine cand dau ei volumul la maxim. Nu e nimic in neregula in a-ti procura echipamente puternice, dar daca o faci, fa-o cum trebuie. Daca iti iei difuzoare de 90W, atunci ia-ti si amplificator care poate sa opereze difuzoare de 90W si-asa mai departe, sper ca ai inteles ideea.

- personal am incercat sa evit difuzoarele montate in polita (sus sub luneta)... Cel mai bun sunet intr-o masina normala (am spus masina normala, nu sistemul Bang Olufsen 13.1 de pe A8, ca ala banuiesc ca are difuzoare si in maneta de stergatoare) vine din montarea difuzoarelor in usi, nu sus pe polita. Da, se vor auzi bine cele montate in polita, si tu ca sofer vei avea o experienta auditiva placuta, dar crede-ma ca iti vei nenoroci pasagerii din spate. Am un prieten care are asa ceva, si chiar si la volume mici, de pe locurile din fata ti se pare ca volumul e ok, dar in spate nu auzi nimic ce se vorbeste in restul masinii, difuzoarele din polita iti stau CHIAR IN CAP. Plus ca trebuie sa decupezi polita, raman gauri la o adica si e urat... Dar ca principiu, sa tii minte ca un difuzor cu o membrana mai mare se va auzi intotdeauna mai profund (in special la sunete joase, bass) decat un difuzor cu specificatii identice dar cu membrana mai mica, din simplul motiv ca difuzorul cu membrana mai mare actioneaza asupra unei suprafete mai mari de aer, face mai mult aer sa vibreze. Daca ai posibilitatea sa-ti montezi difuzoare ovale in usi, fa-o, dar la logan ma indoiesc, nici la a mea nu cred ca pot.

Sper ca te-ai lamurit in privinta acelui preOUT. Daca nu, iti mai explic si eu ce este. Acolo este iesirea pentru amplificator. De ce are iesire separata ? Simplu, fiindca la amplificator este ideal sa ajunga un sunet neprocesat (adica fara amplificarea interna - de c*cat - a playerului, si fara egalizatorul pop/rock/classic etc), de aceea se si cheama PRE, ca pe-acolo iese un semnal sonor neprocesat de nimic din interiorul playerului, din punct de vedere auditiv. Mufa preOUT NU este o mufa de intrare, acolo intra mufa care scoate sunetul spre amplificator.

Ok, deci ai mai sus bagajelul de cunostinte cu privire la difuzoare, puteri, dimensiuni... Ti-am mentionat intr-o paranteza si cateva magazine online cu preturi foarte bune si oferta larga de produse... Iti doresc succes in a-ti dota masina, si sa o conduci cu placere :)

Attached Files


Edited by Marius3k, 16 July 2007 - 14:51.


#30
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Scurt, ca iarasi n-am timp: :(
-Difurile pe componente sunt cele mai bune, DAR sunt mult mai dificil de montat pe LGN, nu prea ai cum sa maschezi tweeterele... so... 13cm coaxiale e recomandarea mea, altfel o sa iasa o "tiganie" cum am vazut in multe taxi-uri  :deadtongue:
-Cablajul pe ABSplus este in usile din fata si in spatele tetierelor din...spate.
-player pentru LGN recomand Pioneer 2900mp http://www.be-loud.r...eer/DEH-2900MP/ deoarece se potriveste SUPER-BINE cu bordul si cu iluminarea acestuia, plus ca suna mai mult decat ok! :coolspeak:

@tchoara OMG, ce muuult ai scris...

#31
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
da, am auzit si eu despre 2900mp ca ar fi un player bun, din pacate n-am apucat sa-l ascult dar l-am vazut montat pe Logan si arata foarte bine, in special noaptea, pe iluminare. Daca stii ca arata urat tweeterele montate in logan, atunci, bogdan, asculta-i sfatul si mergi pe 13 cm coaxiale :). Chiar mai devreme mi-am comandat si eu niste coaxiale pentru spate, sper sa nu fie probleme cu comanda/transportul, va spun ce si cum despre ele dupa ce le montez si le ascult :)

Poate bogdan nu avea nevoie de toate informatiile pe care le-am scris mai sus, dar pe de alta parte, poate altora le vor fi utile, de-aia am scris asa mult :). Pe vremea cand cautam eu informatiile respective mi-ar fi placut sa le gasesc adunate intr-un singur loc, deci incerc si eu sa usurez documentarea celor care vin dupa noi    ^_^

#32
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Apreciez gestul, poate faci un tutorial, sau mai bine zis un "headunit&speaker HOW-TO". Ce zici, te bagi?
Gata, am modificat titlul, acuma avem o mini-sectiune dedicata headuniturilor pentru LGN.

#33
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
ok ce sa zic am ramas literalmente dazzled la postul dinainte, ala kilometric
din pacate o sa va dezamagesc spunandu-va ca am cumparat un Sony GT-212 din METRO pe care am dat 308 RON, la care s-au adaugat o pereche de difuzoare coaxiale Pioneer 10.. fara tweetere de 25W din FLANCO parca pe care am dat 25 RON.
    Probabil ca alegerea mea o sa va dezamageasca, dar fiecare se multumeste cu o anumita chestie, iar pe mine sa se auda decent si sa pto conecta un mp3 player fara modulator e tot ce mi-am dorit.
    Acuma ce sa zic, la montare a fost din nou iubita noastra romanik, adik am fost la Dacia si o tanti a zis sa asteptam vro 4 ore, poate o sa ne ajute cineva, taica-miu mai harshait prin chestii de astea s-a dus la cel care i-a vandut masina, acesta a chemat un prieten de acolo, a luat masina "in spate" si in 15 minute radioul si difuzoarele erau montate...ce sa zic, decat sa stau cu ele nemontate mai bine asa
   Despre calitate ce sa zic, pe radio daca dau sonorul la maxim cam gajaie difuzoarele, dar am facut un CD cu mp3-uri si nu par sa fie probleme chiar si la volum 30, asa ca sunt foarte multumit, dupa cum spuneam mai sus, pur si simplu am cautat cel mai bun raport pret calitate ptr ce doream eu, si cred ca am gasit avand in vedere ca am fost presat de timp deci nu am putut cumpara de pe net.
    Sper ca acest topic sa fie folositor si altor posesori de Logan ABS Plus.
    Despre cablaj pentru difuzoarele din spate chiar nu am idee daca ar exista sau nu.

#34
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Felicitari pentru achizitie!
Daca tu esti multumit, atunci nu mai conteaza altceva! ;)
Ai iesit onorabil in privinta pretului, ce sa zic...Entry-level all the way!

Cat despre cablajul de pe LGN, el exista si in spate!

#35
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
un sony CDX-R 3350C sau CDX-R 3350 e compatibil cu loganu?

#36
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Da ambele sony CDX-R 3350C si CDX-R 3350 sunt compatibile cu Logan-ul, acestea fiind chiar incluse in catalogul de accesorii Dacia http://www.dacia.ro/...sorii_audio.pdf

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate