Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cobori din masina cand esti oprit de politiei in Bulgaria si Grecia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
Stie cineva cum este regelementat comportamentul soferului oprit de politie in Bulgaria si Grecia ?

#2
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cred ca in orice tara e mai bine daca nu cobori, ci astepti sa vina politistul la tine si faci cum spune el.

#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
M-a oprit o singura data politia in Bulgaria acum vreo 3-4 ani pentru viteza. Nu m-am dat jos, am lasat geamul, am salutat in engleza, mi-a zis ceva de viteza si acte mai mult in rusa decat in engleza, sau bulgara, el stia mai bine noroc ca eram cu un coleg de servici care stia rusa si mai intelegea una-alta, i-am dat actele masinii cu o hartie de 10 euro in talon, mi-a dat actele inapoi si mi-a urat drum-bun.
Nu stiu daca acum mai merge asa soft acum dar nu cred ca e bine sa te dai jos.  -_-

Edited by Night Elf, 26 June 2007 - 10:30.


#4
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
La intrare in Bulgaria ti se da un tichet pe care politistii iti trec eventualele amenzi. Tichetul trebuie predat la iesire din minunata lor tara.

Acu' vreo 3-4 ani am plecat cu niste prieteni in Turcia. Incolo nu ne-a oprit nimeni, dar la intoarcere n-am mai avut noroc.
Ne-a oprit unu', a venit la geam si a cerut cartonasul cu amenzi, dupa care a scos pixul din buzunar si ne-a spus: "Suvenir ... ?"
Bine-nteles ne-am pregatit ... :D Toti aveam doar LEI in portofele. :lol: Soferul a lasat intentionat o bancnota de 5$, pitita pe-acolo.
Bulgarul a observat-o (bine-nteles), si a confiscat-o pe loc. I-ar fi trebuit 10, dar nah ... n-a fost foarte multumit de captura, dar ne-a lasat in pace.

Politistii romani erau adevarati domni pe langa bulgari. Macar incearcau sa-ti gaseasca ceva in neregula, si doar dupa aceea bateau apropouri.
Comparativ cu ai nostri, politistii bulgari sunt pur si simplu niste spagari jegosi care trec direct la subiect.

Sa cobori din masina??? Nooo.. n-au nici o treaba. Ii intereseaza doar "suvenirul".

#5
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
asa si? daca nu ii dadeai carnetul ala de amenzi?! si nici spaga?! ci o m**e mica, asa, cu bun simt...
nu am avut drumuri pe acolo, dar daca plec spre grecia te sa imi iau pistol cu mine, din cate am auzit :D

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 NightShift, on Jun 26 2007, 12:26, said:

La intrare in Bulgaria ti se da un tichet pe care politistii iti trec eventualele amenzi. Tichetul trebuie predat la iesire din minunata lor tara.

Acu' vreo 3-4 ani am plecat cu niste prieteni in Turcia. Incolo nu ne-a oprit nimeni, dar la intoarcere n-am mai avut noroc.
Ne-a oprit unu', a venit la geam si a cerut cartonasul cu amenzi, dupa care a scos pixul din buzunar si ne-a spus: "Suvenir ... ?"
Bine-nteles ne-am pregatit ... :D Toti aveam doar LEI in portofele. :lol: Soferul a lasat intentionat o bancnota de 5$, pitita pe-acolo.
Bulgarul a observat-o (bine-nteles), si a confiscat-o pe loc. I-ar fi trebuit 10, dar nah ... n-a fost foarte multumit de captura, dar ne-a lasat in pace.

Politistii romani erau adevarati domni pe langa bulgari. Macar incearcau sa-ti gaseasca ceva in neregula, si doar dupa aceea bateau apropouri.
Comparativ cu ai nostri, politistii bulgari sunt pur si simplu niste spagari jegosi care trec direct la subiect.

Sa cobori din masina??? Nooo.. n-au nici o treaba. Ii intereseaza doar "suvenirul".

asta o fi fost acum 3-4 ani, mai nou nu-ti mai dau nici un tichet si nu-ti cer nimic la iesire din bulgaria

#7
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006

 T.rac3Er, on Jun 26 2007, 14:06, said:

asa si? daca nu ii dadeai carnetul ala de amenzi?! si nici spaga?! ci o m**e mica, asa, cu bun simt...
nu am avut drumuri pe acolo, dar daca plec spre grecia te sa imi iau pistol cu mine, din cate am auzit :D

Chiar un pistol-mitraliera !

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 lau74dani, on Jun 26 2007, 15:21, said:

Chiar un pistol-mitraliera !


nu are nevoie,,daca era cu vreun Golf sau Passat, eventual Audi, da,,era bine sa-l pazeasca cu mitraliera..Cu gaborii se intelege usor,,,dcepinde de marca masinii-spaga creste proportional...oricum, nu e mai mult de 20 Euro daca nu depasesti decat cu vreo30-40km viteza legala..in rest NU TE OPRESTE NIMENI daca nu faci prostii in trafic.
Merg si eu in August dar fara vreo cateva hartii de 10 si 20 nu plec la drum-nu se stie ce vrajeala poti prinmi de la aia..te fac pe fata ,
atentie la zona dinainte de KULATA, cu vreo 15km e un sat unde stau deobicei la iesire, e curba si  urmeaza o panta...imposibil sa-i ghicesti...In rest mai fac si bulgarii cu farurile si nu uitati DETECTORUL...e de baza.
Eu m-am dat jos din masina, m-am dus la ei sa-mi arate o vrajeala cu 75km/h pe un display de kkt,,,
Oricum, am plecat repede...au inteles ca nu am depasit viteza intentionat sau ca sa fac vreun accident ci pt ca ma grabeam sa ajung la Paralia. :lol:  :lol:

#9
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Poate erau niste "politisti" mai speciali si plecai pe jos...

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
pai era ziua in amiaza mare si masina era inscriptionata , plus ca avea si porcaria aia de radar pe plafon,,,soseaua era super circulata, NU CRED SA O PUNA AIUREA, IN UNIFORME, ETC...Daca nu avea uniforma ma opream in vama , ca mai erau 10km..eram cu A6-le, anul trecut..acuma cu A8, chiar ca o sa respect viteza in localitati... :lol:  :lol:  :lol: plus ca masina va fi plina ...mai merg niste baieti mai "bazati"....

#11
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
@sanddy eu vreau sa plec in turcia duminica!intrebare:e permisa posesia si uzul detectoarelor de radar in turcia pt ca in bulgaria am inteles ca e ok?!
alte sfaturi de tratament la granitele minunatelor tari?
si inca o intrebare,in turcia e de preferat sa ai bani schimbati in lire sau nu conteaza euro si dollarii merg la fix! eu cand am fost ca sportiv stiu ca se putea cumpara orice cu dolari!

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
e mai bine sa ai lire  dar ia si dolari..atentie ca turcu poate sa ceara 20 de parai sau 20 de euro pe acelasi obiect, mai gresesc si ei.. :naughty: deci e bine sa-i zici sa calculeze in parai...sau lire...s la sfarsit sa-i zici sa faca si in euro si vezi diferenta...platesti in moneda respectiva, care-ti convine.
Detectorul e pe bune doar in Bulgaria dar la turc nu ai treaba, iesi usor la vopsea cu ei, pt viteza...oricum, daca-l tii blatat nu cred sa fie problema dar nici nu au unde sa bage radare , la aglomeratia de la ei...in oras e exclus,,poate pe autostrada,,,pe la Edirne parca bagau...
vezi ca la turc nu ai voie multe tigari dar daca te opresti si le iei chiar de la ei,..2-3 cartuse, nu cred ca e nici o problema...iti da turcu un bilet cum ca te obligi sa nu le vinzi...de la free shopurile alea din vama..mai bine nu fumezi insa... :notangel:
La intoarcere, e bine sa ai o mica atentie in bani pt bulgar, sunt nesimtiti, cer de la obraz...
La Ruse nu cer mare lucru, sa ai ceva acolo, 5 parai sau euro,,MAXIM (ca poate e coada si te baga in fata... )
La fel si la celelalte granite, cauta pe cineva, vreun gabor de-al lor si zii sa te bage in fata, nu sta cu orele pe caldura asta... :cursing:
distractie placuta

Edited by sanddy1964, 27 June 2007 - 07:10.


#13
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
multumesc frumos !
ps:de fumat nu-mi fac griji ca nu fumez lol!

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
las ca fumeaza bulgaru ca turcu...e bine sa fie acolo ceva spaga cu tutun...dar banu primeaza...desigur..

Edited by sanddy1964, 27 June 2007 - 16:11.


#15
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Redeschid topicul , pentru ca si eu tre sa plec pe 18 august in Grecia la Paralia Katerini si sincer sunt cam in dubii , dc sa merg cu autocarul (60 euro dus/intors) sau sa merg cu masina personala max 30 euro dus/intors ; initial eram 100 % convins ca plec cu masina , dar mai ales dupa ce am vazut ca a patit ieri  autocarul ala cu romani in bulgaria ,plus multe alte patatii cu furturi, spagi (toate prin Bulgaria), am cam inceput sa ma indoiesc. Ideea e ca am pleca 3 masini , unu dintre soferi stiind drumu si zonele cam pe unde ar putea sa fie radare , plus ca nu cred ca o sa facem nici macar o oprire benevola in Bulgaria; despre spaga am auzit ca au inceput sa faca urat dc le dai sub 10 E .... Voi ce ati recomanda , masina sau autocar ?

#16
Doru-01

Doru-01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.02.2007

 Vlad_int1, on Jul 27 2007, 19:32, said:

Redeschid topicul , pentru ca si eu tre sa plec pe 18 august in Grecia la Paralia Katerini si sincer sunt cam in dubii , dc sa merg cu autocarul (60 euro dus/intors) sau sa merg cu masina personala max 30 euro dus/intors ; initial eram 100 % convins ca plec cu masina , dar mai ales dupa ce am vazut ca a patit ieri  autocarul ala cu romani in bulgaria ,plus multe alte patatii cu furturi, spagi (toate prin Bulgaria), am cam inceput sa ma indoiesc. Ideea e ca am pleca 3 masini , unu dintre soferi stiind drumu si zonele cam pe unde ar putea sa fie radare , plus ca nu cred ca o sa facem nici macar o oprire benevola in Bulgaria; despre spaga am auzit ca au inceput sa faca urat dc le dai sub 10 E .... Voi ce ati recomanda , masina sau autocar ?
Autocar din 1001 motive  ;)

#17
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Ma intreb ce s-ar face jegosii daca li s-ar organiza o capcana eleganta de genul:
Vine un convoi de 3-4 masini, si toti cotizeaza discret cate o bancnota FALSA de 10 euro, dupa care ... un mic telefon dat unde trebuie si ... :lol:

Oare s-ar lecui fraierii?

#18
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 Doru-01, on Jul 27 2007, 21:24, said:

Autocar din 1001 motive  ;)

:lol: zi macar vreo 3,4,5 din alea 1001, ca eu de ex pot sa dau cateva pt care sa merg cu masina: mai eftin, mai confortabil, am mobilitate mai mare acolo si pot sa vizitez mult mai multe locuri; dupa cum vad io treaba , doar bulgarii ar fi problema, tacmai daia spune si tu ce probleme mai sunt ca nu am mai fost niciodata si nu stiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate