Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Tutorial subtitrari!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am promis (cu ceva timp in urma) ca o sa sicriu acest tutorial!

L-am terminat mai demult! Da' au fost tot felul de chestii! Am reushit in sfarshit sa-l aduc ... Chiar acum cand scriu asta fac uploadu' la fishiere pe celalalt server!

Ashtept pareri! Shi va rog sa cititzi CU ATENTZIE sectziunea ABOUT!

Linkuri:

Server 1: mirror 1 - on line  

Server 2: mirror 2 - on line  

download full   ~ 30 MB

download light  ~ 9 MB

de asemenea le mai gasitzi shi aici: full 2  shi light 2

am pus shi varianta ultra-super-light: ultra light! Fara exe-uri, fara pozele mari etc ... are 400 K  !!! :D

download: ultra 1   shi ultra 2

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Cele doua tutoriale de pe linkurile 1 si 2 pe la pagina 3 desi dai next page iti cicleaza la loc ca si cand dai back...

Linkurile 3 si 4 : The page cannot be found (poate e de la mine, altora merge ?)

Nu am reusit/apucat sa citesc tot din cauza problemei descrise mai sus, acum downloadez full (4%). Din cate am vazut te-a chinuit rau subiectul si ai luat-o pe la Ploiesti rau de tot (VCR ? Common !)...nu stiu daca o sa am rabdare sa-l citesc tot ca deja ma durea capul de la fontul ala.... ziceai ca FPS variabil e crima, dar cu fonturile ce ai avut ? bold, size 10-18, italic...m-ai zapacit nu stiam cand saream randu :)

Nu e critica in sensul :"Ba , daca tot ai facut-o din proprie initiativa acum sa vezi ce te fac de kkao" gen romanisme intalnite peste tot, dar iti dau un sfat, incearca sa nu deschizi subiecte la care nu tragi concluzii, subiecte care sunt cam irelevante (scurt istoric ?? e tutorial de subtitrari...daca vrei sa dai detalii pune linkuri pe anumite cuvitne, nu sa stai sa citesti despre ce banuiesti ca exista intre DVD si pelicula cinematografica) nu e bine ca spui "nu intru in detalii, poate fac un alt tutorial despre asta" e ca si cand ai zice "nu stiu sigur  ce spun sau de ce", am vazut-o ca ai facut-o de mai multe ori. Incearca sa-l mai reduci la esential ca omul care incepe si-l citeste isi pierde rabdarea si interesul inainte sa treaca de introducere (desi ma pot insela, poate e vina mea, nu sunt nici un bun pescar in rest, caut randament mare la orice) :D

Daca poti sa sintetizezi un mic disclaiamer in loc de multele incursiuni in care explici de ce au avut succes DivX-urile si iti ceri scuze ca ai si tu filme pirat pe acasa, ca romanii isi permit sau nu asta, ailalta ...sau tot spui ca nu stii sigur daca e bine asa, ca e doar o parere persoanal, etc.... pare facut mai "amatorist" decat daca spui o tampenie dar intr-un mod profesional ;) Si apoi cine ti-l citeste deja stie ce e un DVD, ce e un DivX pentru ca altfel nu avea nevoie de subtirari si nici nu-si punea problema sa caute asa ceva... adica l-ai facut prea manual de scoala facut din foi imprastiate pe jos si legate la gramada...nu e rau dar mai bine sa incluzi abundenta de informatii redundante intr-o sectiune de care sa poti scapa fara sa dai page down. Obligi astefel userul doar sa-ti rasfoiasca lucrarea in loc sa o citeasca, consumi rezerva de curiozitate si interes pe introducerea introducerii :)
Nu te supara, nu vreau sa te jignesc, e critica constructiva, daca nu iti place, spune-mi si ma opresc, ok ? Deci nu o lua in nume de rau, keep up the good work si poate te ajut sa-i dai o forma chiar beton ! Nu esti departe, jos palaria si tot respectul pt initiativa !

Asteptam noutati, si daca apuc si-l citesc tot dupa ce il iau la varianta de 30MB (valeu, 30 MB ??? Ce ai pus in el, 30 MB de text ? Ai capturi de ecran, un sample de DVDRip ? :D) o sa mai revin cu comentarii

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Uite sa revin mai exact ca altfel nu prea sunt de mare ajutor si doar dau din gura :

spui definire de pierderi si te pierzi in nuvela...ba la sfarsit bagi un P.S. (?) :confused:. Atat eu cat si tu, am uitat de la ce s-a plecat, nu mai stiu bine ce citesc, trebuie sa o iau de sus sa nu pierd ideea.... definirea de termeni are drept concluzie pretul la o unitate DVD ?????

Aia cu "s-a gandit cineva ca poti pune pe DVD si filme", taie-o, de la radacina, sterge-o rau de tot...am murit de ras si din cauza formularii... :)

Ce ai avut cu unghiurile de filmare...ce conteaza, daca e pe VHS, CD, DVD, pelicula, AVI, MPEG, story board sau BETA ? Care e legatura ??

Cum am zis, lasa pe cine face priateria si cat merita ea, da un disclaimer si in rest poarta-te ca atare, nu te scutura de musca de pe caciula de 3 ori intr-o pagina, aducand ca argumente saracia sau calitatea... stai mai strict doar in zona de subtitrari ori risti sa fie subtitles-urile o mica sectiune din marele document (inca o data, 30 MB ????) :)

Fa-ti un fel de curpins si vezi cam ce structura trebuie sa ai in tutorial, pana una alta, l-ai scris asa cum a venit in cap si ai uitat sa faci ordine, si e dureros cand il citeste altcineva.... cand pui paragraf sau liniutze de la capat de rand, fa enumerarea in acealsi stil, nu pleca de la o idee cum ca e bine ca exista DivX-ul ca vedem si noi filme, dupa aia discutam in acelasi cadru despre ce computer ne trebuie si in final declaram respectul pt aia din camine cu netul lor....unde e legatura ? Atat intre ele, cat si ca sectiuni una sub alta ???

Faza cu vazutul bine pe DVD sau DivX tine doar de compresie... pot sa-ti fac un DivX sa se vada identic ca un DVD, deci lasa domeniul compresiilor sau al filmarilor, standardelor video amator si profesional si concentreaza-te pe utilitatea subtitrarilor tinand mereu cont ca cine iti citeste asta, nu e chiar bou si il omori cu definitia DVD-Rip-ului sau cum se traduceau filmele pe vremuri...daca e chiar bou atunci nu o sa inteleaga nici de la tine oricat ii explici si nu bate apa in piua de mai multe ori pe acelasi subiect (citeste mereu titlu pus sus si vezi despre ce trebuie sa discutii sub el)

Deci in final incearca sa nu explici filozofia subtitrarilor (o fi bine ca exista, ar trebi sa le folosim, e asta o dovada de incultura sau necunoasterea limbii engleze) si mai mult pe aspectul : probleme intalnite, cum se remedieaza, alte detalii. Si gata !

Bafta !

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Nu mah!

Vezi ca exista varianta Light, fara fishierele executabile care nu au legatura DIRECTA! Asta are 9 MB shi contzine tutorialul, pozele, shi utilitarele efective

Varianta full (care e shi on-line) are shi divXurile, VirtualDuburi, Utilitare de gen AC3, etc ...

Fontul - hmm...asta e placerea mea ..

Treaba cu introducere in DVD, divX - shtiu multzi care nu au NICI O IDEE despre ce shi cum!

cei care shtiu - sa treaca direct la partea practica (e un meniu akolo sus!!!) - verific acum shi link-urile de jos ...

Are cam multe reveniri shi de-astea ... da' a fost modificat zilnic de cand ma chinui sa-l aduc ... initzial avea vreo 3 pagini ... Shi n-am mai stat sa recitesc de fiecare data ce scrisesem. De-asta probabil exista repetari ... O sa-l mai iau o data la mana!

Mah! Nici nu am pretentzia sa fie PROFESINIST! Nu sunt nici eu in domeniu, shi nici nu a fost asta segmentul tzinta

Partea de introducere, cu VHS, VCR etc - a fost placerea shi distractzia mea! :D:D:D Chiar m-am distrat copios cand am scris-o!

Probabil ca acum cand scriu (ora 22.03) nu sunt TOATE link-urile valabile! Fac upload la varianta light pe celalalt server (90%), shi mai am shi varianta full tot akolo! Restul merg! Oricum , link-urile de pe mirror 2 merg, ca sunt aici unde sicriu, da' ii conexiunea mai proasta !

Io nu-mi cer scuze pentru ceea ce am! Ci cel mult pentru greshelile din ceea ce fac! Dar pentru ceea ce am?! Hehe!

Oaw! Ajutor!? Cum sa nu! mai ales din partea unuia care cunoashte mai bine! Multzam fain de oferta! Am pus sursele free pe net ... Cine crede ca poate sa faca ceva mai bun... Feel free!

Chiar mi-ar prinde ceva help amu', ca's cu timpu' in pioneze rau!

Multzam de interes! :oK: Promit sa lucrez la el, in functzie de feedbacku' de aici! daca tzi se pare in regula partea tehnica (ca literatura am lamurit-o :D) o sa te rog sa-l pui on top! Da' numa' daca matale crezi ca merita!

Keep in touch!:oK:

PS: dar pentru a shti ce anume sa bag, ce sa modific, am nevoie de feed back! DECI:
ce nu va convine.
ce nu e korekt
ce nu e - ce probleme atzi avut shi nu se poat rezolva cu informatzia curenta
etc ...


#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ok, faza cu light si full era bine sa o detaliezi in primul post..nu-i nimic !

ma ofer sa te ajut cum pot, nici eu nu sunt prea bun, tot asa am invatat facand si lucrand pe cont propriu...la DivX-uri poate chiar tu stii mai multe ca daca ai 3 filme de 2 ore fiecare de facut intr-o saptamana, numai de filme nu-ti arde, si de asta nu m-am lovit de asa multe probleme, sau nu am incercat sa le rezolv...o lasam balta si gata :(

Vezi ca am scris doua posturi (full si light lol) si le-am si editat cat scriai tu..reciteste daca ai chef/timp. Merci

Succes !

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Shi io am editat intre timp! :D

Am prins ideile! Sunt OK! korekte! Din pacate, cateva zile nu o sa am timp deloc sa modific structura ... O sa modific doar chestiile de tehnica strict, akolo unde sunt incorecte, incomplete sau lipsesc cu desavarshire! Deci, partea de literatura va ramane o perioada! Nu e stralucita, recunosc (acu' am recitit-o shi eu :D), da' se poate sari peste!

Vreau sa se shtie cateva chestii:[list=1]
[*] IN PRIMUL RAND: Nu l-am facut in greatza! Deshi poate parea in unele locuri - mai ales la literatura :D - sa shtitzi ca l-am chinuit destul de mult, shi am revazut corectitudinea chestiilor scrise, a screenshot-urilor etc! Asta nu inseamna ca nu pot exista scapari! Dar nu sunt intentzionate sau din lene! Deci nu-l luatzi ca pe o distractzie a mea! Cred ca se poate avea incredere in detaliile de la partea practica!

[*] Fishierele de download sunt asha mari deoarece contzin shi executabilele necesare in arhiva!

[*] Exista shi varianta ON-LINE - asta va fi PRIMA updatata pe AMBELE miroruri, aprox simultan (diferentza de cateva minute), impreuna cu UNUL  din mirrorurile de dwnld. In functzie de cum o sa-mi mearga netu', voi updata shi celalalt mirror de dwnld in timp util!

[*] Deocamdata, daca nu va intereseaza partea de literatura, mergetzi direct la partea practica - vedetzi meniul!!!
[/list=1]

#7
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
1. Renunta la treaba cu oamenii care s-au gandit sa puna pe DVD si filme. DVD-ul a fost de la bun inceput gandit ca suport de filme, mult timp fiind cunoscut ca acronim pentru Digital Video Disc. De-abia pe urma au realizat ca poate o sa vrea oamenii sa-l foloseasca si pentru alte treburi si au schimbat (smechereste) definitia in Digital Versatile Disc.

2. Suportul cel mai bun profesional de distributie la utilizatorul final e DVD-ul. Altfel exista o gramada de formate de banda video net superior calitativ (de la Digital Betacam la miniDV), dar care se folosesc in general numai pentru achizitie si post-productie.

3. Concurenta in perioada de inceput nu au fost VCD-urile, ci Laser Discurile, care desi sunt un format - paradoxal - analogic, ofera o calitate impresionanta a imaginii. Dar au si multe dezavantaje (marime, capacitate de stocare, pret) care le-au facut sa piarda competitia, desi iesisera cu mult timp inainte de DVD pe piata.

4. Filmele in varianta de transfer pe DVD nu se scaneaza propriu-zis, ci se trec printr-un aparat numit telecinema, care este - grosso modo - o camera video de inalta rezolutie care filmeaza sincron pelicula cinematografica (evident, e mai complicat de atat, dar principiul de baza asta e).

5. Anamorfic si Cinemascope sunt acelasi lucru. Sau mai corect, Cinemascope e O implementare a tehnologiei anamorfotice. Panavision e alta mancare de peste.

Asta asa, la partea de istorie. La restul nu ma pricep asa de bine, nu comentez.  :oK:

Salutari,
Andrei

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ok! Multzam!  Am prins faza ... Am zis io ca nu-s professional :( !

:D

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
rezolva cu linkurile din pagina ta ca nu merge next ala decat de vreo 3 ori, dupa aia te duce tot acolo unde esti !

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am prins faza abia acum! Sorry, nextu' mere in TOATE paginile ... Am uitat ca am pus link shi pe poza cu sagetutza ... shi am modificat doar pe sicris : next

Se rezolva! Oricum exista MENIUL de sus!

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Hmm...am mai gasit un bug ...

downloadul de la tools - subedit ... am uitat sa pun in pachet shi dll-urile necesare:

va rog sa-l luatzi deocamdata de la oricare mirror on-line sau din pachetele ultra sau light ...

fishierul este tot subedit.zip, dar are o cu totul alta dimensiune!

Sorry!

#12
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
nu merge nici unul dintre link-uri :(

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
uite ce zice:

Your browser sent a request for an adress that is no more alive on this server:

/p20/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=78

The link on the referring page seems to be wrong or outdated. Please inform the author of that page about the error.

vezi daca poti face ceva....oricum pt neinitiati suna al naibii de bine topicu' propus....sunt multi cei ce-ar vrea sa-l citeasca

#14
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
Ma alatur si eu rugamintii de a keep up za good work :oK: !  Este un subiect  :cool: si cred ca n-ar strica sa dai atentie aspectelor tehnice (download, link-uri inactive, etc. ) pe seama formularii literare a textului !

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Shtiu fratzilor .... daca va uitatzi ... l-am facut in aprilie ... de atunci am omorat webserverle respective ... momentan - TOTUL e offline! Sorry ... O sa-l pun cat de curand la loc .... Dar sa termin cu licentza (terminat de fapt) shi cu nunta (mai e UN PIC)

Mai avetzi rabdare doua - trei saptamani....

Sorry!

PS: link-urile vor ramane aceleasshi ... daca se schimba ceva, o sa modific posturile ...

Toate bune! :oK:

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Dar sa termin cu licentza (terminat de fapt) shi cu nunta (mai e UN PIC)


pai atunci felicitarii (de doua ori)

#17
ToSHZ

ToSHZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 17.09.2002
DivX este o alternativa extraordinara la DVD, dar exista si dvd-uri piratate (cam 4$/dvd). singura diferenta este ca pe eticheta scrie sin in chineza sau rusa (depinde de DVD) si nu prea au subtitrari decat in chineza si engleza. Si mai sunt si freezone. Deci......

#18
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
Felicitari si de la mine !  :Beer:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate