Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Rugaciunea musulmana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007
Poziția adoptată de musulmani în cursul rugăciunii este benefică pentru sănătate, indică un studiu publicat în Malayezia, relatează AFP. Rugăciunea islamică, sau salat, este un bun exercițiu pentru inimă și coloana vertebrală și crește capacitățile de memorie și de concentrare, afirmă studiul, efectuat de facultatea biomedicală a Universității Malaya. Rugăciunea, care trebuie efectuată de cinci ori pe zi, începe din poziția în picioare, urmează o înclinare, apoi o poziție ghemuită. Credinciosul atinge apoi solul cu capul și repetă gesturile, dând întregului virtuțile unui exercițiu fizic. (Rompres)
SubhanAllah !

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Felicitari pentru topic, sunt foarte multe de spus in aceasta privinta.
Vreau sa scriu despre binefacerile ablutiunii islamice (spalare rituala de dinainte de rugaciune)

In prealabil, se purifica atat mintea cat si corpul prin ablutiune cu apa, sau la nevoie cu nisip curat sau pamant.
Acesta are 4 puncte FARZ,conform scolii hanefite, ( obligatorii), pentru ca ablutiunea sa fie considerata luata:
1 )spalarea fetei de 3 ori (cu luare de apa in gura,gargara si eliminare=> purificarea gurii de resturi alimentare, si eliminarea flegmei
                                     cu luare de apa in nas si eliminare=> purificarea cailor respiratorii superioare, atat de secretii, cat si de praf)
                                     cu spalarea propriu-zisa a fetei(de la barbie la radacina parului, si de la ureche la ureche, cu masare, si nu cu aruncare de apa)

2) spalarea mainilor pana la coate, se incepe cu mana dreapta, se ia apa in causul palmei, se ridica astfel incat apa sa ajunga pana la cot, si se maseaza,astfel incat sa nu ramana loc uscat pana la cot. Se repeta de 3 ori, si se continua cu mana stanga.

3)umezirea unei parti din cele 4 ale capului (Nu avem cap patrat :peacefingers: , dar se ia in considerare crestetul capului, ceafa, si cele doua parti cu urechile)

4) spalarea picioarelor cu masare,pana la glezna inclusiv, fara sa ramana loc uscat, din motive de igiena personala si publica.

Masarea dupa udare are rolul de a stimula circulatia sangvina, mai ales la nivelul membrelor (etapele 2 si 4) stimuleaza circulatia capilara, si s-a demonstrat ca este foarte eficient in combaterea varicelor :D  

Acestea sunt ESENTIALE cand se ia ablutiunea (purificare rituala), desigur poti face baie sau sa speli orice alta parte a corpului in rest.

Cand se strica ablutiunea?
->cand se merge la toaleta, sau se elimina gaze (Astfel, cel care merge si mergea la toaleta acum 1400 ani era obligat sa reia ablutiunea, sa nu fie murdar, si sa se fereasca de boli, si sa nu transmita si celorlalti)
->cand din corp iese sange sau puroi
->dupa somn adanc, cat sa nu stii ce ai facut in timpul somnului
->in caz de nebunie, sau pierderea cunostintei

Profetul obisnuia de cate ori avea ocazia sa foloseasca Miswaq ( o ramurica dintr-un arbust, care mestecata intre masele, se desface in fibre, cu care se curata dintii) inainte de rugaciune(Noi folosim guma). La fel folosea si parfum, de cate ori avea.
Profetul a spus ca " cei care au mancat ceapa sau usturoi sa stea departe de moschee".
Profetul a mai recomandat ca in ziua de vineri, inainte de rugaciunea de vineri, colectiva, sa se ia ablutiunea totala (spalarea intregului corp)

#3
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007
daca e tot benefica si coranul ala e cuvantul insusi zeului vostru de ce inca traiti in mizerie in tarile musulmane, boala si decadenta morala?

#4
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007

View Posticeman007, on Jun 20 2007, 14:57, said:

daca e tot benefica si coranul ala e cuvantul insusi zeului vostru de ce inca traiti in mizerie in tarile musulmane, boala si decadenta morala?

Este f benefica rugaciunea , iar Quranul este cuvantul lui Allah .
Vai mizerie in tarile islamice , unde oare nu-i mizerie ? Roamnia este curata ? Mai curata decat o tara islamica ? Ce tara ai vazut ca sa faci comparatie ?
Bolile si decadenta morala nu cred ca depaseste nr cazurilor de  Sida , sifilitis , etc , din tarile " occidentale " .

#5
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View Postsarsura, on Jun 20 2007, 15:25, said:

Este f benefica rugaciunea , iar Quranul este cuvantul lui Allah .
Vai mizerie in tarile islamice , unde oare nu-i mizerie ? Roamnia este curata ? Mai curata decat o tara islamica ? Ce tara ai vazut ca sa faci comparatie ?
Bolile si decadenta morala nu cred ca depaseste nr cazurilor de  Sida , sifilitis , etc , din tarile " occidentale " .

glumesti?:))))Care mizerie? In care islamul mentine tarile musulmane in permanent razboi, ostilitate cu musulmanii insisi in primul rand, mizerie, foamete, crime, terorism (in palestina cu toata beleau care o au cu israel, se mai omoara intre ei datorita diferentelor politice, in irak
cu americanii pe cap, se ucid shitii, sunitii si curzii ca chiorii -chiar recent sunitii au distrus o moschee shiita, in Afganistan Talibanii isi decimeaza populatia, Alqaida e acum in Maroc si Algeria, Somalia in razboi cu Etiopia.... Iran cauta probleme cu lumanarea ...si in plus de toate islamul face risipa de forta de munca obligand femeia sa stea la cratita si la facut copii caci asta e menirea ei in coran

#6
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Posticeman007, on Jun 22 2007, 19:36, said:

glumesti?:))))Care mizerie? In care islamul mentine tarile musulmane in permanent razboi, ostilitate cu musulmanii insisi in primul rand, mizerie, foamete, crime, terorism (in palestina cu toata beleau care o au cu israel, se mai omoara intre ei datorita diferentelor politice, in irak
cu americanii pe cap, se ucid shitii, sunitii si curzii ca chiorii -chiar recent sunitii au distrus o moschee shiita, in Afganistan Talibanii isi decimeaza populatia, Alqaida e acum in Maroc si Algeria, Somalia in razboi cu Etiopia.... Iran cauta probleme cu lumanarea ...si in plus de toate islamul face risipa de forta de munca obligand femeia sa stea la cratita si la facut copii caci asta e menirea ei in coran

Nu mai inghiti pe nemestecate tot ce vezi la TV sau ceea ce citesti pe site-urile alea anti-islam, gindeste-te macar pentru citeva secunde ca realitatea ar putea fi diferita fata de ceea ce vezi tu prezentat acolo. Nu este greu sa se creeze un 'razboi civil', luptele astea fratricide pica numai bine, daca-s dezbinati intre ei sint si mai vulnerabili, nu? Gindeste-te cui ii folosesc aceste lupte din interior.

Iar referitor la ultima fraza, afla ca in Islam femeia NU este obligata sa faca de mincare sau sa faca curatenie acasa. Faci aceeasi greseala ca multi altii, reduci rolul femeii la o serie de activitati casnice pe care ea nici nu este obligata sa le faca. Asa ca maniera ta de a prezenta este fortata si incoerenta, ca de obicei, auzi ce exprimare de Iceman000, "si in plus de toate islamul face risipa de forta de munca obligand femeia sa stea la cratita". Citate din Qu'ran si hadith-uri iti aduc mai tirziu, daca vrei, ca stiu sigur ca nu o sa le gasesti pe site-urile pe care le vizitezi.

In ceea ce priveste rugaciunea musulmana, sint de parere ca studiul publicat in Malaezia este foarte acurat, pot sa spun ca am constatat pe propria mea persoana ca ajuta persoanele care au probleme cu spatele, nici nu mai fac gimnastica medicala, pentru ca nu mai am nevoie de asa ceva.

#7
AnwarS

AnwarS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.06.2004

View Posticeman007, on Jun 22 2007, 19:36, said:

glumesti?:))))Care mizerie? In care islamul mentine tarile musulmane in permanent razboi, ostilitate cu musulmanii insisi in primul rand, mizerie, foamete, crime, terorism (in palestina cu toata beleau care o au cu israel, se mai omoara intre ei datorita diferentelor politice, in irak
cu americanii pe cap, se ucid shitii, sunitii si curzii ca chiorii -chiar recent sunitii au distrus o moschee shiita, in Afganistan Talibanii isi decimeaza populatia, Alqaida e acum in Maroc si Algeria, Somalia in razboi cu Etiopia.... Iran cauta probleme cu lumanarea ...si in plus de toate islamul face risipa de forta de munca obligand femeia sa stea la cratita si la facut copii caci asta e menirea ei in coran

Iceman... cand crezi ca o sa progreseze Romania sa ajunga macar la stadiul de "mizerie" al statelor islamice ?

Iti recomand o excursie in tarile islamice ... o sa te uimeasca ce gasesti acolo.

#8
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View PostAnwarS, on Jun 30 2007, 03:45, said:

Iceman... cand crezi ca o sa progreseze Romania sa ajunga macar la stadiul de "mizerie" al statelor islamice ?

Iti recomand o excursie in tarile islamice ... o sa te uimeasca ce gasesti acolo.


         Nimeni si nimic nu pot schimba ideile unora.Sa nu te spetesti incercand sa indrepti "mizeriile" aruncate de multi p-aici ca ai sa te trezesti luptand de unul singur si degeaba.

iceman ..ce legatura aveai tu si comentariile tale cu topicul?Altceva nu ma intereseaza.

#9
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Asa este, poate ca muncim degeaba, poate ca nu. Eu imi fac datoria...

Fiind vorba de rugaciune si efectele ei, vroiam sa va impartasesc o intamplare cel putin ciudata.
In fiecare seara obisnuiesc sa imi indeplinesc rugaciunea de seara (care este cam pe la 9) in grup, la una din moscheile din oras(Constanta), moscheea Hunkar. Cum asezarea acesteia este accesibila turistilor, iar cladirea este monument arhitectonic,construita in 1869 in stil otoman, sunt si destui turisti, romani si straini, care din curiozitate, din interes sau din plictiseala ne viziteaza .

Azi, dupa indeplinirea rugaciunii, am format un cerc si discutam despre diverse probleme din viata cotidiana, glume etc.
Doi turisti,cuplu, pare-se straini, s-au descaltat,au salutat, au lasat bagajele, si s-au asezat pe covor, ingenunchind mai in fata fata de noi.
Ceea ce m-a mirat a fost faptul ca femeia a stat cam 3 minute, aplecata, cu ochii inchisi,si cu mana la ochi, dupa care s-a inchinat (crestineste)si s-a dus la barbat, dupa care au iesit impreuna. :rolleyes:
Barbatul s-a limitat la a admira interiorul si meditatia lui a fost cam scurta...din cate am observat. -_-

P.S: Daca treceti prin Constanta, treceti si pe acolo  :coolspeak:  
No entrance fee

#10
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View PostAnwarS, on Jun 30 2007, 04:45, said:

Iceman... cand crezi ca o sa progreseze Romania sa ajunga macar la stadiul de "mizerie" al statelor islamice ?

Iti recomand o excursie in tarile islamice ... o sa te uimeasca ce gasesti acolo.

In schimb eu nu recomand nimanui sa mearga in cele tari islamice...or sa sfarseaza cu capete sau maini taiate daca insista prea mult cu privirea la "detalii". Va laudati cu Dubai, Oman, Kuweit care sunt rezultatul investitiilor si efortului occidental? Dar restul tarilor musulmane? Diferenta intre voi si occident: in Occident arati cu degetul cateva locuri mizere ( pe o panza alba vei observa punctele negre ),dar in orient arati cu degetul doar  cateva orase mai prospere (pe o panza neagra vei vedea doar cele puncte albe) B)

View PostSelam, on Jul 1 2007, 22:48, said:

Asa este, poate ca muncim degeaba, poate ca nu. Eu imi fac datoria...

Fiind vorba de rugaciune si efectele ei, vroiam sa va impartasesc o intamplare cel putin ciudata.
In fiecare seara obisnuiesc sa imi indeplinesc rugaciunea de seara (care este cam pe la 9) in grup, la una din moscheile din oras(Constanta), moscheea Hunkar. Cum asezarea acesteia este accesibila turistilor, iar cladirea este monument arhitectonic,construita in 1869 in stil otoman, sunt si destui turisti, romani si straini, care din curiozitate, din interes sau din plictiseala ne viziteaza .

Azi, dupa indeplinirea rugaciunii, am format un cerc si discutam despre diverse probleme din viata cotidiana, glume etc.
Doi turisti,cuplu, pare-se straini, s-au descaltat,au salutat, au lasat bagajele, si s-au asezat pe covor, ingenunchind mai in fata fata de noi.
Ceea ce m-a mirat a fost faptul ca femeia a stat cam 3 minute, aplecata, cu ochii inchisi,si cu mana la ochi, dupa care s-a inchinat (crestineste)si s-a dus la barbat, dupa care au iesit impreuna. :rolleyes:
Barbatul s-a limitat la a admira interiorul si meditatia lui a fost cam scurta...din cate am observat. -_-

P.S: Daca treceti prin Constanta, treceti si pe acolo  :coolspeak:  
No entrance fee

Observam cu tristete efectele rugaciunilor voastre...nici pe voi nu va ajuta cu nimic, nici pe noi (bombe, mizerie, sinucideri, distrugere).

Sa vad un cuplu cum isi face ritualul in fata mea nu  m-ar impresiona ...mai mult ma sperie.Credinta o ai in suflet si o manifesti in locasurile tale de cult sau in casa ta nu o afisezi oamenilor ...iaca nene imi curge credinta pe urechi si asta e valabila pentru orice credinta si religie

Edited by iceman007, 03 July 2007 - 15:29.


#11
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posticeman007, on Jul 3 2007, 15:23, said:

In schimb eu nu recomand nimanui sa mearga in cele tari islamice...or sa sfarseaza cu capete sau maini taiate daca insista prea mult cu privirea la "detalii". Va laudati cu Dubai, Oman, Kuweit care sunt rezultatul investitiilor si efortului occidental? Dar restul tarilor musulmane? Diferenta intre voi si occident: in Occident arati cu degetul cateva locuri mizere ( pe o panza alba vei observa punctele negre ),dar in orient arati cu degetul doar  cateva orase mai prospere (pe o panza neagra vei vedea doar cele puncte albe) B)
Iar ai aparut?
pai de asta nu te duci tu in tari arabe, ti-e frica sa nu ti se taie vreo parte a corpului  :w00t: , in caz ca vei face ceva faradelegi  :peacefingers:
Vulpea daca nu ajunge la struguri zice ca sunt acri

#12
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View PostSelam, on Jul 3 2007, 15:28, said:

Iar ai aparut?
pai de asta nu te duci tu in tari arabe, ti-e frica sa nu ti se taie vreo parte a corpului  :w00t: , in caz ca vei face ceva faradelegi  :peacefingers:
Vulpea daca nu ajunge la struguri zice ca sunt acri
pai ce...sa va fie doar voua rezervate "bunataturile"arabe? Poate ca era raspunsul "rugaciunii" mele :lol: Ai uitat ca pe acolo sunt si persoane de alte religii ? Si ce ziceai de rugaciune?

Unde iti este toleranta fratioare?

#13
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posticeman007, on Jul 3 2007, 15:33, said:

pai ce...sa va fie doar voua rezervate "bunataturile"arabe? Poate ca era raspunsul "rugaciunii" mele :lol: Ai uitat ca pe acolo sunt si persoane de alte religii ? Si ce ziceai de rugaciune?

Unde iti este toleranta fratioare?
Tie nu mi-as da nici pacatele, chiar de as putea... :peacefingers:
Acum te contrazici singur, parca alte religii nu erau tolerate in statele arabe...?

#14
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Posticeman007, on Jun 22 2007, 12:36, said:

..si in plus de toate islamul face risipa de forta de munca obligand femeia sa stea la cratita si la facut copii caci asta e menirea ei in coran
:rolleyes:
Ne poti spune unde scrie in Quran asta?

View Posticeman007, on Jul 3 2007, 09:23, said:

In schimb eu nu recomand nimanui sa mearga in cele tari islamice...or sa sfarseaza cu capete sau maini taiate daca insista prea mult cu privirea la "detalii". Va laudati cu Dubai, Oman, Kuweit care sunt rezultatul investitiilor si efortului occidental? Dar restul tarilor musulmane? Diferenta intre voi si occident: in Occident arati cu degetul cateva locuri mizere ( pe o panza alba vei observa punctele negre ),dar in orient arati cu degetul doar  cateva orase mai prospere (pe o panza neagra vei vedea doar cele puncte albe) B)



Observam cu tristete efectele rugaciunilor voastre...nici pe voi nu va ajuta cu nimic, nici pe noi (bombe, mizerie, sinucideri, distrugere).

Sa vad un cuplu cum isi face ritualul in fata mea nu  m-ar impresiona ...mai mult ma sperie.Credinta o ai in suflet si o manifesti in locasurile tale de cult sau in casa ta nu o afisezi oamenilor ...iaca nene imi curge credinta pe urechi si asta e valabila pentru orice credinta si religie

Dupa cite povesteai mai deunazi,inteleg ca ai fost maltratat fizic si abuzat psihic de catre tatal tau care era musulman. De aia ai tu inversunarea asta impotriva noastra.In cazul asta trebuie sa-ti spun ca felul cum e taica-tau are deaface cu caracterul lui ca om si nu cu religia.Oameni nenorociti ca astia gasesti peste tot,mai ales in Romania. Asa ca sfatul meu prietenos este sa mergi la un psiholog si sa iei niste sedinte.Nu vb. la misto. Sa stii ca nu e nici o rusine in asta,cel putin nu in occident.Ai multe chestii pe suflet,pe care trebuie sa le racoresti.
Toate asta,presupunind ca ceea ce ne-ai spus este adevarat. Daca e o minciuna,atunci ma abtin sa mai spun ceva,ca-mi ridica moderatorii warnul...

Edited by Megara, 12 July 2007 - 07:37.
merge posts. Foloseste butonul de EDIT


#15
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
mda

Edited by cardinal, 12 July 2007 - 05:10.


#16
veve2001

veve2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.03.2007
Surat Al-Fatiha



1. In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator,

2. Lauda lui Allah, al lumilor Stapanitor,

3. Cel Milostiv, Indurator,

4. In Ziua de Apoi Carmuitor,

5. Pe Tine Te cinstim, la Tine cerem ajutor,

6. Pe drumul drept Tu fi-ne Calauzitor,

7. Drumul celor cu care fost-ai Tu daruitor, nu al celor pe care Tu Te-ai maniat, nici al ratacitilor.






[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1t0-Vl31pZ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
va agitati degeaba. daca cititi mai bine ce scrie acolo, nu rugaciunea este benefica, ci faptul ca ala care se roaga face exercitii fizice. deci in loc sa se roage in timp ce se apleaca & shit, la fel de bine ar putea sa zica "blabla blablabla glglgl blabla bla" si ar fi la fel de benefic

#18
veve2001

veve2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.03.2007

View PostMosotti, on Jul 13 2007, 00:25, said:

va agitati degeaba. daca cititi mai bine ce scrie acolo, nu rugaciunea este benefica, ci faptul ca ala care se roaga face exercitii fizice. deci in loc sa se roage in timp ce se apleaca & shit, la fel de bine ar putea sa zica "blabla blablabla glglgl blabla bla" si ar fi la fel de benefic


Vb despre rugaciunea musulmanilor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate