Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

E.R.A

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View Postvalentinag, on Oct 4 2007, 18:21, said:

Foarte frumos povestit!
Unele dintre ele le stiam,de la prietenel mele rezidente in Dubai,este o alta lume!
Sa continui te rog!
wwawwwwwwwww ce impresionat sunt...dar nenea ala din Dubai era un musulman de origine arabo romana presupun :coolspeak: , si si-a tinut doar capul intre nori sa nu calce in cacaturile din Dubai. Vezi dedesupturile politicii si islamului super arabilor musulmani din dubai si mai vorbim dupa ce termini de ingrozit. Ca se mai practica sclavia in secolul 21 in peninsula arabica...nu e ceva de speriat ... Mai coborati-va nasurile si nu le tineti doar pe acei zgarie nori care tot rezultatul tehnologiei vestului este.

#20
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Corect.
Eu din pacate n-am timp sa stau de descrieri artistice, dar n-ar strica o data sa vina cineva sa mai spuna si despre mizeria din spatele "zgirie-norilor" alora de 20 de etaje.
Si despre blocurile alea insalubre de cite 4 etaje, unde locuiesc indienii claie peste gramada & all the rest.
A naibii treaba, parca toata lumea s-a sfintit incepind cu desertul; nu va mai place iarba verde de acasa

Doamnelor, domnisoarelor si domnilor, in Dubai daca n-ai bani esti mort!
NU gasesti de lucru, Nu primesti viza, NU ai unde sta. Si musulmanilor le este greu sa se descurce (care nu sint cetateni emirateni - adica 90%).

Aaa, daca esti turist si ai bani de cheltuiala, OK! Avem distractii pentru toate buzunarele. Va dam si de baut, costa 20 de dirhami o bere - cca 6 dolari. Beti de-aia, daca nu va place berea de-acasa.

Imi cer scuze pentru ton, dar m-am enervat. Vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti, sau le cunoasteti doar din auzite.

#21
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
@ iceman007: tu ai fost aici si stii cum e? vorbesti despre politica si sclavagism. Crezi ca ii obliga cineva pe armata aia de indieni sa vina in Dubai fara forme legale? Vin de dragul banilor. Toti vin aici pentru bani, nu pentru ca s-au indragostit de desert. Faptul ca zgarie norii sunt produsul tehnolgiei vestice este probabil adevarat, dar este la fel de irelevant. Ce vrei sa demonstrezi cu asta? Oamenii spun doar ca este uimitor ce pot face banii daca sunt folositi cu cap. La noi de ce nu se poate lucra ca aici?
@jafo: tu unde ai stat/stai in Dubai si ce ai lucrat/lucrezi? Cartierele vechi si locurile jalnice sigur ca exista, dar trebuie sa recunosti ca esti in siguranta sa mergi pe acolo asa cum esti si prin zonele centrale. Nu ai bani, ai o viata de kko. Asa e. Zi-mi si mie unde pe globul asta ai o viata roz daca esti sarac.
Nu ai bani nu gasesti de lucru? Ce anume nu gasesti de lucru? Este mereu nevoie de oameni inalt calificati. Vrei sa arzi gazul? da, ai nevoie de bani seriosi.
N-ai unde bea o bere? Ai unde! Nu-ti permiti sa dai 20 dhs pe o bere la un club/bar ce-o fi el? Ia inca trei amici cu o masina, mergi la Barracuda Resort si ia un carton de 24 doze de bere de juma de litru cu 70dhs. Carlsberg, Tuborg, Heineken sau ce vrei tu. Si sunt doar vreo 200km de condus. Sau platesti 150dhs/an si iti iei licenta pentru alcool si iti iei berea de la magazin. Aaaaaa, nu-ti ajunge o bere si vrei sa te faci muci? Atunci pregateste-te sa suporti consecintele.
Sa nu credeti ca nu-mi mai place iarba verde de acasa. Imi place. Chiar mai mult ca inainte. Dar din pacate tinde sa fie singurul lucru care imi mai place. De ce sa nu-mi placa sa ma imbrac cu bani mai putini ca acasa, sa mananc mai ieftin ca acasa, sa fac toate lucrurile pe care le faceam acasa dar pe bani mai putini. De ce sa nu-mi placa sa ma duc la plaja la orice ora din zi si din noapte timp de noua luni pe an, si in mijlocul unei cete de oameni de toate culorile sa-mi pot lasa linistit portofelul si toate bunurile pe plaja in timp ce inot? Ma refer la Jumeira open beach, ca sa nu mai fie vorba de bani. De ce sa nu-mi placa sa fiu tratat civilizat in orice magazin de catre vanzatori? De ce? Patriotismul este un sentiment inaltator, dar eu il privesc prin prisma faptului ca imi pun semn cu RO pe masina si spun oricui intreaba ca sunt din Romania, nu din alta parte, cum din nefericire fac unii co-nationali de-ai nostri.
Sunt aici de mai bine de un an si practic singurul lucru caruia ii simt lipsa este racoarea naturala, dar timp de doua luni pe an pana si asa ceva mai capeti.
Este aici raiul pe pamant? Cu siguranta ca nu! Banii fac diferenta, asta e clar, dar unde e altfel?

#22
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
In primul rind, topicul asta ar trebui mutat. N-are nimic de-a face cu islamul, sa nu incurcam lucrurile.

In Dubai nu e rau, mie chiar mi-ar placea sa-mi iau un job acolo, asa, la sfirsit de cariera.
Din pacate salariile sint prea mici - iti ajunge de chirie si cosul zilnic si probabil mai pui citeva sute de dolari de-o parte. Ceea ce nu e suficient, dupa parerea mea.  Daca tot umblam dupa bani prin lume, macar sa fie sume serioase; tragi tare 5-10 ani si ti-ai rezolvat "situatia financiara". Dupa aia te duci frumos la Dubai - sau chiar in Abu Dhabi, acolo e mai linistit - iti iei un servici de 3000 dolari pe luna si lucrezi 8 ore; te duci seara la piscina, golf sau mai stiu eu ce si esti un fel de semiturist.
Deci da, e si rau, e si bine.

Eu am vrut sa arat ca realitatea Emiratelor (nu doar a Dubai-ului) e alta fata de imaginea idilica descrisa in primele posturi. Oamenii trebuie sa mai vina si cu picioarele pe pamint.

Majoritatea covirsitoare a celor ce discuta aici fie au vazut imagini, fie au vizitat Emiratele avind viza asigurata de sponsori etc. Mai putin din aia care muncesc in santiere, uzine, in caldura, total dependenti de viza obtinuta de angajator, etc. etc.

In privinta celorlalte consideratii, bere, 200 km, Jumeira, 24 doze, etc. propun sa discutam pe alt topic sau sa-l mutam pe asta in alt subforum - nu vad de ce vorbim la "cultul islamic".

Edited by jafo, 15 October 2007 - 09:09.


#23
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View PostMarah, on Sep 27 2007, 09:36, said:

E superb articolul depre Dubai si Sharjah. Mi-a facut mare placere sa-l citesc, m-a fascinat. Urmeaza sa plec in Emirate pt o perioada mai lunga si orice informatie/prezentare imi este de mare folos. Mersi tare mult :peacefingers:

..ma rog fiecare cum isi asterne asa doarme... daca esti o doamna sau domnita , ai grija de pasaport si sa fii tot timpul in legatura cu romani eventual cu  politia de acolo (dar e riscul sa fie corupta)

#24
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postjafo, on Oct 15 2007, 12:07, said:

In primul rind, topicul asta ar trebui mutat. N-are nimic de-a face cu islamul, sa nu incurcam lucrurile.

Corect, imi cer scuze. BTW, cum aflu si eu unde se continua in cazul in care un moderator il muta?

In Dubai nu e rau, mie chiar mi-ar placea sa-mi iau un job acolo, asa, la sfirsit de cariera.

Merge si la inceput de cariera, depinde cine te angajeaza si pe ce post.

Din pacate salariile sint prea mici - iti ajunge de chirie si cosul zilnic si probabil mai pui citeva sute de dolari de-o parte. Ceea ce nu e suficient, dupa parerea mea.  Daca tot umblam dupa bani prin lume, macar sa fie sume serioase; tragi tare 5-10 ani si ti-ai rezolvat "situatia financiara". Dupa aia te duci frumos la Dubai - sau chiar in Abu Dhabi, acolo e mai linistit - iti iei un servici de 3000 dolari pe luna si lucrezi 8 ore; te duci seara la piscina, golf sau mai stiu eu ce si esti un fel de semiturist.
Deci da, e si rau, e si bine.

Corect, dar exista si joburi in care te simti chiar ca un semiturist, nu e cazul sa fii pensionar pentru asta.

Eu am vrut sa arat ca realitatea Emiratelor (nu doar a Dubai-ului) e alta fata de imaginea idilica descrisa in primele posturi. Oamenii trebuie sa mai vina si cu picioarele pe pamint.

Cumva realitatea este foarte dependenta de ce vede si simte fiecare. Imi pare sincer rau ca nu ai avut bafta sa lucrezi pentru o firma serioasa care sa-ti ofera un pachet convenabil (de exemplu housing and transport allowance)

Majoritatea covirsitoare a celor ce discuta aici fie au vazut imagini, fie au vizitat Emiratele avind viza asigurata de sponsori etc. Mai putin din aia care muncesc in santiere, uzine, in caldura, total dependenti de viza obtinuta de angajator, etc. etc.

Bun, ok, eu vorbesc prin prisma unuia caruia angajatorul i-a platit biletul de avion pentru ajuns in Dubai, am avut rezidenta intr-o luna jumate (tot din cauza autoritatilor de la noi, ca am reusit sa-mi scot pasaportul cu trei zile inainte de a pleca si am venit cu visit visa), mi-au rambursat cheltuielile pentru obtinerea permisului de conducere local, au platit in avans mobila din apartament si chiria pe un an, si mi-au dat avans 2000dhs (si daca ai fost aici stii ce poti face cu suma asta) ca sa am de cheltuiala pana la primul salariu.
Viza obtinuta de angajator? Sigur ca da, asta e legea. iarasi, nu e obligatoriu sa mergi in Emirate, poti sa te duci si in Iran, sau in Arabia Saudita. Acolo fericire maxima!


In privinta celorlalte consideratii, bere, 200 km, Jumeira, 24 doze, etc. propun sa discutam pe alt topic sau sa-l mutam pe asta in alt subforum - nu vad de ce vorbim la "cultul islamic".

Corect, ai dreptate. Poate reusim sa nu ne scoatem ochii.

@iceman: nu mi-ai raspuns la intrebare: ai fost aici sau vorbesti din auzite? Ai fi surprins sa vezi ca simplul fapt ca e tante ii faciliteaza un loc de parcare. Iarasi, jafo ar sti despre ce vorbesc. Tu stii sau doar iti inchipui?

#25
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
buntzi, ce mai faci, frate?
Sper sa ma scuze forumistii, dar vad ca subiectul Dubai a cam amortit - eu unul as fi curios sa stiu ce mai e pe-acolo, n-am mai fost demult, de prin 2002
Poate ne muta careva pe unde trebuie. La "romani in strainatate", de exemplu.

Pina atunci, toate bune, tovarasi, v-asteptam cu vesti

#26
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Posticeman007, on Oct 4 2007, 12:38, said:

wwawwwwwwwww ce impresionat sunt...dar nenea ala din Dubai era un musulman de origine arabo romana presupun :coolspeak: , si si-a tinut doar capul intre nori sa nu calce in cacaturile din Dubai. Vezi dedesupturile politicii si islamului super arabilor musulmani din dubai si mai vorbim dupa ce termini de ingrozit. Ca se mai practica sclavia in secolul 21 in peninsula arabica...nu e ceva de speriat ... Mai coborati-va nasurile si nu le tineti doar pe acei zgarie nori care tot rezultatul tehnologiei vestului este.

Pai se putea sa nu sari ca ars...? Cum de-a indraznit respectivul sa spuna si ceva frumos sau pozitiv despre o tara araba? Asta e de neconceput pentru minti inguste si intunecate.Ca moda pe aici este de desfasurat numai rahat despre middle east si oamenii de acolo.
Fereasca sfintul sa vina cineva pe aici si cu ceva impresii pozitive ca tre' sa te bagi tu si sa-ti sufli mucii in toata povestirea. :angry:
Vai da ce indignat poti fi.... :rolleyes: ...ca te-ai pus repede pe presupus si negativitate ca sa combati eventualul efect pe care aceste relatari l-ar avea asupra cititorilor.
Nu se poate sa se citeasca un post de-al tau fara sa ramina omul cu un gust amar...

#27
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostNefersetty, on Dec 9 2007, 09:09, said:

Nu se poate sa se citeasca un post de-al tau fara sa ramina omul cu un gust amar...
Acelasi lucru se poate spune si despre mesajele tale.

#28
afra

afra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 15.11.2007
Am citit cu mare atentie postarile de aici .
Nu am sa comentez mai mult decat ; toate cele spuse despre dubai de catre initiatorul topicului sunt perfect adevarate !
Multumim pt. postari !

PS . Cei care nu au fost acolo , cei care nu au stat macar 2-3 saptamani acolo , sa nu mai vorbeasca despre petrol ca despre un panaceu universal al zonei . De multi ani , PIB-ul lor nu mai se bazeaza strict pe extractia de petrol .

#29
iceman007

iceman007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 22.05.2007

View Postafra, on Jul 12 2008, 14:12, said:

Am citit cu mare atentie postarile de aici .
Nu am sa comentez mai mult decat ; toate cele spuse despre dubai de catre initiatorul topicului sunt perfect adevarate !
Multumim pt. postari !

PS . Cei care nu au fost acolo , cei care nu au stat macar 2-3 saptamani acolo , sa nu mai vorbeasca despre petrol ca despre un panaceu universal al zonei . De multi ani , PIB-ul lor nu mai se bazeaza strict pe extractia de petrol .

E de ajuns sa citesc stirile despre Dubai de pe internet. Dubaiul dupa cate stiu e rezultatul banilor printilor care stapanesc Dubaiul plus tehnologia WESTULUI.

Dar uite ce ascund frumoasele cladiri si politica pospaita a printilor musulmani care se ghideaza dupa invataturile Coranului...sa nu va aratati partile intime decat celor 4 muieri si sclavelor  :

http://gvnet.com/hum...rabEmirates.htm       Human Trafficking & Modern-day Slavery      Trafic uman & sclavia moderna

http://michellemalki...avery-in-dubai/   Child slavery in Dubai     Sclavia copiilor in DUbai

http://fanonite.org/...avery-in-dubai/        Sexual Slavery in Dubai Sclavie sexuala in Dubai

http://news.bbc.co.u...ast/5346430.stm        Dubai's ruler accused of slavery

http://news.bbc.co.u...sia/4249223.stm          Migrants' woes in Dubai worker camps

http://www.nationalp....html?id=630326         Slavery's new Mecca

#30
RaluLowi

RaluLowi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.09.2008

View Postraz_md, on Aug 19 2007, 13:57, said:

Vrajeala, nu bautura este cel mai mare pacat si nici bautura nu te indeamna sa furi, sa violezi sau sa omori. Bautura este doar un catalizator pentru sentimente deja existente in mintea ta. Bautura te va ajuta sa prinzi curaj, sa pui aplicare gandurile de orice natura, bune sau rele , pentru ca acele ganduri existau deja in mintea ta, ele nu se nasc pentru prima oara la bautura. La fel, bautura te face sa iti pierzi controlul numai daca genetic, tu ai acea predispozitie. Majoritatea oamenilor sa zic pana in 70% nu isi pierd controlul al bautura.

Deci acel "mutawa", echivalentul unui preot banuiesc, se insela. Caracterul unui om nu este dat de bautura, daca omul este curat la suflet si are mintea curatata de ganduri bolnave, bautura ii va intuneca mintea, dar nu va avea ce ganduri marsave sa scoata din adanc si sa le puna in aplicare.


In rest mi-a facut placere sa citesc articolele postate mai sus. E interesant sa vezi punctul de vedere al unui roman care a trait acolo, chiar daca este doar punctul de vedere al acelei pesoane. :) (adica o parere personala, care poate contine si lucruri adevarate si lucruri false sau incomplete) Sunt curios cum arata si zonele tarii care sunt mai putin dezvoltate.

Caracterul unui om nu este dat de bautura, daca omul este curat la suflet si are mintea curatata de ganduri bolnave, bautura ii va intuneca mintea, dar nu va avea ce ganduri marsave sa scoata din adanc si sa le puna in aplicare.


ca bine zici, si este adevarat, caci din ies gandurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele. iata lucrurile care spurca pe om; (Matei 15:18,19,20)

#31
tanase3

tanase3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.10.2007
cititi aici ceva interesant:

Saudi Arabia’s Central Department of Statistics has announced that the Kingdom’s total exports of goods and services in 2007 have reached $240.2 billion (SR900.8 billion), an increase of 6.7 percent over the previous year’s figure. Non-oil exports of goods have grown by an impressive 24.9 percent to $28.5 billion (SR106.8 billion).

88% din exporturile Arabiei saudite se bazeaza pe PETROL (am ales arabia saudita ca exemplu  fiindca are cel mai mare PIB din zona) . si cu asta am zi totul despre marea civilizatie din golf

#32
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
frumoasa prezentare.

#33
metacristi

metacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 26.08.2006

View Postvalentinag, on Oct 4 2007, 18:21, said:

Foarte frumos povestit!
Unele dintre ele le stiam,de la prietenel mele rezidente in Dubai,este o alta lume!
Sa continui te rog!

Frumos povestit, nimic de zis. Doar ca prezinta numai partea frumoasa a lucrurilor. Petrodolarii fac minuni intradevar...ce folos insa ca arabii nu au practic nici un merit (pur si simplu au avut noroc ca stau pe o mare de petrol), totul e datorat 'infidelilor' din afara (by the way ibn Warraq's book Why I am not a muslim is a must read for all those who want to understand the real face of islam and its strange taboos)...De dramele a mii si zeci de mii de muncitori straini de acolo ce sa mai spun...Am vazut recent un documentar francez despre viata muncitorilor din constructii in Abu Dhabi (pe Antena 3 daca nu ma insel) si m-am ingrozit de conditiile in care traiesc acei oameni, chinezi, nepalezi et al. ce muncesc practic pe nimic (o spun bazat pe propria mea experienta, am muncit in constructii in Marea Britanie, e o diferenta ca de la cer la Pamant), nu e de mirare ca multi se sinucid. Abu Dhabi (intreaga zona de fapt) e departe de a fi un paradis...sa vedem ce vor face arabii in epoca post 'peak oil' cand vor trebui sa puna osul la munca...

Edited by metacristi, 23 March 2009 - 23:41.


#34
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Cine a fost Mahomed .....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZchFrWJMh9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

View Postsarsura, on 19th June 2007, 01:38, said:

E un articol lung,la inceput as fi zis ca inca unul care vine sa spuna numai aiureli...insa in cele din urma mi-am dat seama ca m-am inselat...m-am bucurat sa-l citesc,cu atat mai mult cat vine de la o persoana din "afara",adica dintr-o lume plina de prejudecati,din Romania noastra.Eu roman care ajunge in Emiratele Arabe unite  , este uimit de ce vede , arabii nu sunt aia pe care -i vede la tv , despre care vb mass media .
Merita sa fie citit,parerea mea .

Curmalele pe care nu le culege nimeni, sau cat de crestini pot fi musulmanii



Tiberiu Frim



Sa zicem ca nu esti luat prin surprindere. Datorita bogatiei in petrol, Emiratele Arabe, Qatarul, Arabia Saudita, Bahreinul, Omanul, au devenit in mai putin de un sfert de veac adevarate bijuterii. Intemeiate tarziu, sunt private de istoria si vestigiile unor tari ca Siria sau Egiptul. Cei din Emiratele Arabe Unite, in afara de profetul lor Mohammed, nu au alti eroi pe care sa-i celebreze, precum noi pe Stefan, pentru ca nu au nici istorie. Istoria si-o inventeaza, transcedand pentru asta latura temporala a traditiilor si civilizatiei lor, identificandu-le pe acestea cu istoria, fiindca acestea din urma intr-adevar au farmec si forta. E de ajuns sa le vezi muzeele. Nu pot face abstractie, scriind acestea, de conjunctura actuala a relatiilor internationale privind lumea musulmana. Nascut, crescut si educat intr-un mediu occidental, sau macar pro-occidental, ori aderand chiar ceva mai tarziu la aceste "valori", fara sa-i fi vazut pe arabi la ei acasa, pur si simplu nu ai voie sa-i judeci. Paradoxal insa, ei au voie sa ne judece pe noi, cei asa-zisi civilizati. Trebuie sa fii prost sau rau intentionat ca sa nu vezi ca recenta lor bogatie incurca acele tari care, de cateva veacuri, s-au prea obisnuit cu puterea. Subliniind doua cuvinte numai, putem vedea cat de usor le putem inversa in fraza de mai inainte, pentru ca sensul ei sa ramana acelasi.

Veneam aici, cum ziceam, cu sentimentul ca nimic nu ma poate surprinde. De fapt, aduceam cu mine prejudecatile cu care fusesem indopat mai mult sau mai putin intentionat de catre media. Poate a fost mai bine, fiindca altfel n-as fi reusit sa vad ceea ce e dincolo de vedere. Si ce poate fi mai frumos decat sa te miri chiar clipa in care crezi ca uimirea nu te mai poate atinge? Maiculita, m-am trezit deodata fluierand a prost, cata tuica s-ar putea face din toate curmalele astea. Palmierii de pe marginea autostrazilor si bulevardelor gemeau de curmale, curmali fiind, prin urmare. Intre cinci si zece galeti de fiecare. Mai tarziu, dupa ce mai aveam sa iscodesc despre rostul lor, am aflat ca pe astea nu le culege nimeni, pur si simplu se scutura si cad, incat, daca nu esti atent, calci pe ele si umbli apoi, dizgratios, cu ele lipite de talpi. Mai cu seama ca pot fi cumparate pe un pret de nimic in tot locul, de la cel mai ascuns magazin din bazar (souk) pana la cel mai mare mall, sortate si spalate, proaspete sau zaharisite, ingrediente in mai toate prajiturile; unde mai pui ca alcoolul e prohibit intr-o tara islamica, dezlegare avand, in anumite conditii, doar crestinii rezidenti. Prin urmare, cati si-or fi pus aceeasi intrebare de gaga? Numai ca nu am apucat sa-mi duc mirarea pana la capat, dimpreuna cu toate calculele privind o posibila productie de tarie, fiindca deodata zaresc pe autostrada o turma de camioane de mare tonaj, sa fi fost vreo treizeci, patruzeci poate, de peste douazeci de tone fiecare, carand. nisip. In plin desert!? Sa muti nisipul dintr-o parte in alta!? Cu camioanele!? Cand, privind de jur imprejur, nu vezi decat nisip!? Cel din camioane e nisip scos de pe fundul marii, desalinizat, bun pentru constructii, fiindca cel oferit de desert este, de fapt, doar un fel de praf. Hotarat lucru, daca numai atata mi-a starnit mirarea, trebuie sa mai fie si altele care sa ma lase cu gura cascata.

La venire, o data smuls din smoala Golfului, in creierul noptii, la mai putin de zece mii de metri altitudine, din avion, iti explodeaza in privire lumina Dubaiului. Sa zicem, asa cum incepeam, ca nu esti luat prin surprindere. Petrol, energie, lumina. Simplu. Nici claritatea panoramei nu te poate mira, atata vreme cat aici norii sunt totusi destul de rari. Numai pacla ridicata din mare dimineata devreme sau vreo furtuna de nisip pot sa acopere vremelnic soarele. Mai tarziu identifici fantastica serpuire de spoturi vazuta de sus cu bulevardele si autostrazile (nemaivorbind de resedinte si hoteluri), cu patru pana la sase benzi pe un sens, impecabil asfaltate, fantastic iluminate si unde aprinzi farurile fiindca asa cere legea, neavand defel nevoie de ele. Firmamentele iti iau ochii de-a dreptul, pe cat de opulente, pe atat de originale. Arhitecturi f u t u r riste, inflatie de hoteluri ale celor mai prestigioase lanturi, de cele mai multe ori, in aceeasi vecinatate, cate cel putin doua apartinand aceluiasi lant. De altfel, la iesirea din Dubai, in drum spre Abu Dhabi, capitala celor sapte Emirate Unite, zaresti pe partea dreapta, acolo unde banuiesti a fi plaja, la sfarsitul unui intreg sir luminos de astfel de locatii, hotelul Burj Al Arab, cu o arhitectura inimaginabila, cam ca o jumatate de minge de rugby (devenit simbol oficial al Dubaiului, in lipsa altor peceti venite din istorie, o pecete fara precedent a secolului XX), calatorit de sus pana jos si invers, la fiecare minut, de un alt spectru de lumini, intr-un joc continuu, singurul hotel din lume cotat cu sapte stele. Continui sa rulezi pe autostrada intinsa de acum in plin desert. E noapte, asfaltul este fara cusur, te poti chiar intreba cum e posibil, atata vreme cat la noi gaurile sunt "justificate" de variatiile de temperatura de peste an; te intrebi asta chiar in clipa in care dintr-o drojdie de memorie iti razbate o amintire, de pe la geografie, despre canicula de peste zi si frigul de peste noapte din desert. Farurile sunt inutile, ziceam, dar continui sa le tii aprinse, desi esti singur pe autostrada. Si abia atunci incepi sa te miri cu adevarat. De o parte si de alta a autostrazii deslusesti asezari in desert, mai mult sau mai putin departate, scaldata fiecare in aceeasi lumina si fiecare strajuita de cate o moschee. Marile metropole nu sunt nici pe departe asezari de intampinare pentru ochii turistului, standardul este acelasi indiferent de loc. Si fiecare moschee ce strajuieste orice cvartal locuit devine la randul ei un spectacol, acestea fiind cel mai mirific luminate in noapte. Dantelaria ornamentelor orientale nu apuci sa o vezi in detaliu decat peste zi, de aproape, intr-o alta lumina, una foarte fierbinte de data aceasta, prilej pentru o alta mirare.

Si o alta surpriza. Peste noapte n-ai bagat de seama, desi puteai remarca asta inca de la Dubai. Abu Dhabi este o metropola crescuta la propriu, chiar daca inconjurata de apele Golfului, in plin desert. Surpriza: e invadata de vegetatie. Iar daca asta te mira, atunci cu atat mai mult te surprinde ca totul creste din nisip. De jur imprejurul metropolei e padure, o padure de palmieri si foioase cu frunza marunta, padure crescuta, cum ziceam, pur si simplu din nisip. Atata doar ca fiecare arbore are un furtun propriu, dotat la capat cu un regulator de debit si un ventil, prin care este irigat. La asta se mai adauga o armata de pakistanezi care ingrijeste zi de zi fiecare metru patrat de vegetatie. Nu numai exoticii curmali, ci fiecare arbust, dimpreuna cu hectare intregi de gazon. Nu e doar preocuparea municipalitatii, de vreme ce fiecare resedinta particulara arata la fel. Intr-o alta zona zaresti nisipul acoperit de un soi de cutii, nimic altceva decat un fel de custi confectionate din plasa fina, sub care sunt protejati puietii de vanturile prea puternice, pana la vremea cand se vor putea sustine singuri in propriile radacini. Daca sunt plantati la maturitate, crescuti fiind altundeva si stramutati aici, pana li se consolideaza radacina, sunt cu mare grija infasati precum copiii, pentru ca astfel sa li se reduca portanta propriilor frunze in bataia vantului ce i-ar putea dobori. O plimbare prin padure cere atentie, ca nu cumva, din greseala, sa te impiedici in vreun furtun. Calci pe nisip. Numai pe nisip. E natural si artificial in aceeasi masura. Un mare ghiveci ornamental. Mi s-a spus ca plantarea padurilor (centuri verzi, cum sunt numite) face parte dintr-o strategie prin care s-a urmarit scaderea mediei de temperatura cu circa 10°C, de la 55°C la 45°C adica, lucru care s-a si obtinut de altfel, dispuse fiind precum digurile marine, asa incat sa sparga sau sa devieze curentii de aer. O alta vizita de mai tarziu intr-un alt emirat, in Al Ain, mi-a infatisat o si mai mare abundenta de vegetatie, aici fiind concentrate marile ferme ajunse exportatoare. Ca si in Israel, aici s-a adus pamant fertil cu vaporul. Sigur ca au avut bani pentru investitii, insa ceea ce este de necrezut se dovedeste rentabilitatea culturilor si fermelor la ora actuala, raportat la costurile imense. In masura in care apa este extrasa din mare si desalinizata, costurile energetice fiind astfel considerabile. O simpla vizita intr-o piata oarecare iti dezvaluie, dincolo de alte importaciuni de aiurea, legume si fructe provenite strict din zona Orientului Mijlociu, la mare rang fiind chiar cele indigene. Nu e putin lucru sa faci dintr-un desert exportator de produse agricole.

dar tabla cu "Aici sunt banii dumneavoastra" ai vazut-o?
de fapt..."here is your money"
gandeste-te ce ar fi Germania sau Elvetia (sa nu fiu subiectiv si sa zic Romania) daca ai alimenta masina cu apa din fantanile lor...

Edited by nelu73, 09 July 2009 - 13:43.


#36
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
jafo mai zi-le tata ca le zici bine,astia au impresia ca dubaiul e heaven pe pamant,nu e asa chiar deloc mai ales acum,toata lumea fuge din dubai,sa nu mai zic ca aici criza va trece extrem de greu,nimic nu merge,stiti ca sunt oameni care intr-o singura noapte au plecat in tarile lor si au lasat 300 de masini in aeroportul dubai? nu nu stiti,voi credeti ca aici se traieste mega-smecherie,cand de fapt un salar e de 1400 euro(ma refer la europeni/cu job-uri bunisoare),din care 600 ii dai chirie pe O SIMPLA CAMERA stiu toate astea deoarece sunt aici de 3 saptamani(am 2 prieteni care lucreaza in dubai de 5 ani si asa am ajuns si eu aici in vacanta),m-am intalnit cu destui romani/englezi/germani si cu ajutorul lor mi-am facut o impresie despre ce inseamna dubai,in 3 saptamani am cheltuit 2000E si nici nush pe ce naiba s-au dus(tin minte ca in avion in drum spre dubai langa mine era un englez,omul lucreaza in armata aici si mi-a spus ca in dubai acum TOTUL ESTE SCUMP) --> sa spun si ce mi-a placut...mi-a placut dubai mall (acvariul este superb)si emirates mall,mi-au placut strazile(nu am vazut nici macar o groapa) skyscraper-ul BURJ KHALIFA(cladirea cea mai inalta din lume),plaja din dubai marina e ok insa cea de la burj-al-arab era pustie plina de indieni jegosi,imbracati ca niste cersetori(tiganii de la noi sunt smecheri pe langa astia),i-am vazut noaptea cand mai ieseam la plimbare cu amicii mei in diferite colturi din oras dormind pe jos si pe langa ei treceau ferrari,lambo,si alte masini,tarfele erau la strada minim cate 30 NU EXAGEREZ(daca e cineva care sta in dubai sa confirme in fata hotelului REGAL din bur-dubai) sunt f multi indieni si filipinezi aici e horror cu ei sunt super-stresanti si naspa,aici daca nu ai bani esti mort(revin la salarii)sunt extrem de mici(un barman dintr-un club de noapte castiga 400E nu mi-a venit sa cred cand mi-a spus,era indian)in mall-uri se castiga in jur la 1100E -1300E(zara,bershka,virgin megastore,armani,etc) ca sales-associate,iar ca agent imobiliar nu ai salar,ci doar comision deci daca nu vinzi nimic nu primesti nimic(si din ce am inteles nimeni absolut nimeni nu mai cumpara apartamente/vile in dubai),daca vrei sa cheltui 700E pe biletul de avion dus-intors + inca vreo 2000E aici (am avut noroc ca am stat la prietenii mei altfel nu veneam),si vreti sa vedeti 3 mall-uri un hotel o plaja,masini exotice si un skyscraper mai deosebit veniti in dubai,daca vreti civilizatie si altele,aveti europa la dispozitie (+ca din ce am observat aici cam toata lumea se simte ca intr-o colivie,inca sunt sub regim comunist),sa lasam vrajeala ieftina de la primele posturi da? hai sa mai revenim un pic si la realitate,numai bine

Edited by bronxxx, 25 May 2010 - 00:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate