Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Camere cu Film. Ce folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Cred ca a fost destul titlul.. cam cu ce va laudati?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,334
  • Înscris: 05.06.2002
de cand am digital nu mai folosesc. inainte foloseam un zenit model de pana in '89 si facea niste poze super. de cand am dat de digital mi-ar fi greu sa mai cumpar film, sa fac economie la el, si sa vad pozele deabia cand fotografia e gata. plus ca nu as mai putea sa folosesc photoshopul. camera i-am dato fratelui meu care o foloseste in continuare si merge f.bine.

#3
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
azi imi ies pozele facute pe aps (fuji nexia a200)
..si eu sunt curios pentru ca e prima oara cand folosesc formatul asta de film (am cumparat pana la urma aparatul aps Canon ELPH 2)
..sa iasa si le fac un mini review maine !

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Fane
plus ca nu as mai putea sa folosesc photoshopul.


ei nu... zic ca virgula chiar mai bine :)

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,334
  • Înscris: 05.06.2002
:) nu am scaner de film profi.... chiar am observat ca multi fotografi profi prefera inca sa faca fotografiile pe film si dupa aia sa le scaneze cu scanere bengoase. rezultatul mi s-a parut chiar f. bun.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
... si vor continua sa foloseasca :)

pana cand o digitala nu va avea cam 20 MPixeli sau mai mult, pe lentile comune SLR si la un pret decent .. adica pana in 5K... asta... in 3 ani cred.

#7
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
poa' si mai repede.
pe dpreview a inceput sa musteasca de comparatii intre camere de 8mp.
canon se apuca sa produca (pro1) la preturi decente (dar nu inca pentru .ro)
nu mai stiu unde am citit ca olympus are de gand sa lanseze cu ocazia olimpiadei un bolid de 16mp
nu au zis si pretul.
cert e ca in 3 ani simnt ca o sa fie la cativa mp si camere pentru telefon (in japan deja e unu de 2mp). philips stiu ca a expus la cebit o tehnologie prin care in functie de curentul electric ce trecea prin lentila, aceasta schimba parametrii lentilei.
ar fi doar cateva chestii numa' de bine despre dezvoltare.

#8
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
Practika VLC2 cu pentacon electric 50mm si pentacon electric 200mm.

#9
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
hai sa zic si eu
- canon EOS REBEL G (500N)
- obiective: 24-80mm si 100-300mm
- teleconvertor 2x
- blitz sun 2000
- ceva filtre (de polarizare , UV)
si lista ar putea continua, in total o geanta plina de accesorii.

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
nu stiu zau.. anul asta s'a sarit la 8 MPix si am senzatia ca asta a fost.  kodak a ramas la 14 Mpix dar asta nu mai e o noutate cu o camera sub 5000; noutatea e  > pe mount EF Lens. nu cred ca au in maneca v'un senzor mai fin foarte curand. chestia asta insa nu e nimic nou tehnic practic, decat ca senzorul e imbunatatit. camera asta a aparut DOAR ca sa se bata in marketing cu Canon 1ds

backurile alea de 20 Pix care sunt acum sunt mai mari decat frameul de 35mm si se monteaza si pe camere deosebite... nu slr'uri pe care le poate avea oricine.

nea barbosu' fotograf  doi bani nu da daca ii spui ca in nush ce laborator e un sezor de 100MPix... so what? important e sa'l aibe in geanta si sa mearga pe un IS 28-300mm pe care a dat deja 2.5k si la care nu va renunta usor.

grr, camerele de pe telefon sunt altceva man... sper ca nu se va evolua in directia photo prea mult cu ele si vor ramane doar o chestie de trista amintire sau ceva in genul unui webcam pt a folosi telefonul ca un videocomunicator... altfel, in sfera pro nu cred si sper ca sa nu existe nici macar tentative de asa ceva... nu de alta dar e deja jenant. am si eu una... "pozele" sunt  de nu se poate...

#11
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
cand scoti camere de 2mp pentru telefon deja e clar ca se gandeste departe.
pentru un telefon juma de mp ar fi supersuficient
ce e cert ca samsung e715 face poze destul de ok

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cred ca ideea de a avea camere din ce in ce mai mari pe telefon e una aiurea.  in teorie cred ca e mai mult o demonstratie tehnica decat ceva care mrge spre o utilitate cat de cat. la cat de mica e sau poate fi o "compact digitala" sa le zic asa nu cred ca e problema portabilitatii iar impartirea aceleiashi baterii cu un telefon pare aiurea cred. nu stiu, s'ar putea sa am eu ceva impotriva acestora.. poate o prejudecata, tot ce e posibil. ce stiu insa e telefoanele in loc sa poti vorbi la ele din ce in cemai bine.. adica sa se depuna eforturi in a avea designuri tot mai fiabile si cu receptie/sonor/meniuri perfecte.. se prostesc cu tot felu de mici diversiuni menite sa te faca sa uiti de realele probleme...

eu cu telefonul vorbesc.. doi bani nu dau daca are sau nu camera. am unul cu camera si are cea mai proasta receptie din cate am vazut. l'am trantit intr'un sertar si back la real stuff.. fara polifonice, ecrane color si alte brizbrizuri.. dar care insa MERGE ca telefon si am semnal peste tot.

#13
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Un minunat Yashica FX3 Super 2000 cu obiectivul original de 1.9 si un Tokina Zoom 35-105mm ...

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
si avans de film, focus si apertura manual, corect?

#15
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Corect.

and I love it... :D

#16
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Intrebare de utilizator de CANON PRIMA ZOOM 85 :D
Intre un NIKON F80 si un Canon EOS 300V ce sa aleg si de ce?
Care e mai bun si ce puncte slabe are unu sau celalat?
Care e pretul pe care ar trebui sa dau pe ele?

http://www.idealo.de...duct/51890.html
http://www.idealo.de...duct/11678.html

#17
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
dintre cele 2 merg pe nikon
preturile: http://www.f64studio...php?c=3&pid=702
http://www.f64studio...php?c=3&pid=700
http://www.fotomagaz...lii.php?ID=6300
aici ai niste preturi.
Dar pretul pentru romania este pret USA+30%. Asta daca vrei niste acte si sa poti iesi cu afara din tara. Daca nu il iei la 3/4-pret state fara nici o garantie.

#18
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
De ce?
Am un amic care mi-a spus ca la nivelul meu (amator pur singe:D) e canonul mai bun!

OK si daca as vrea sa vind Nikonul la mica intelegere daca e bun cat as lua pe el? si cat as lua pe canon

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate