Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Site de freelancer pt romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
Mi-a venit azi ideea sa fac un site de freelanceri pentru romani. adica omu vine si pune un anunt cum ca are nevoie de un logo sau un site sau ceva de genu si oamenii liciteaza si cel care castiga licitatia ... este ales sa realizeze respectivul proiect. Ar merge un astfel de site ? Exista vreunul special pt romani ? Sunt oare romanii 'romani' si ar fi numai tepe ? (ca toti vor bani fara munca...) Dar daca fac si escrow ? (cu toate ca tre sa ma documentez intai ) ...
Astept sugestii, critici si opinii !


Caut de asemenea partener. Eu pot sa ma ocup de script, promovare, domeniu ... si as avea nevoie de cineva pt ca acolo unde-s doi ... e mai bine ...

#2
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Nu cred ca vei castiga mare branza. Preturile de pe piata din Romania oricum nu sunt mari, ceea ce inseamna ca pe un asemenea site vor veni efectiv aia rupti in fund, care nu-si permit (sau nu vor) sa dea mai mult de cateva sute de euro pe o lucrare. Daca tranzactia medie pe site-ul tau va fi de, sa zicem, 300 de euro... cat poti sa iei comision si cate tranzactii sa inregistrezi lunar ca sa-ti iasa si tie macar de-o bere?

De altfel s-a incercat deja aceasta idee cu Piatadesoft.ro. Poti sa-ti faci singur idee daca e o platforma de succes sau nu.

Uite, am dat si eu un ochi pe Piatadesoft... cred ca am fost optimist cand am zis 300 de euro. Pune 100.

Edited by kevinro, 16 June 2007 - 08:04.


#3
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
:) tu crezi ca eu vreau sa ma imbogatesc ? Daca reusesc sa fiu cu +30RON pe luna dupa promovare in primul an e mai mult decat perfect. 100de euro media .... Hmmmmm.... mult nenica mult.... Eu vreau sa fac ceva de genu, omu vrea un logo sau un banner nou, si pune are buget maxim 50ron sa zicem ... sau vrea un template facut si atat si are 100 ron buget, sau vreau un magazin virtual instalat si are 100ron buget, sau vreau personalizarea unui template si are tot 100ron. Chestii de genul asta ... deci eu nu vreau sa imi stabilesc ca tinta numai proiecte de sute de euro, daca sunt si dealea cu atat mai bine ... Si o sa existe 2 Categorii de proiecte : 1. Proiecte pentru care cel mai posteaza plateste sa zicem ceva de genu 10 ron, si proiecte pentru care nu se percepe nici o taxa initiala, doar 5RON din ambele parti la finalizarea proiectului (escrow) sau ceva de genu.


Oricum am nevoie de cineva care sa se ocupe de implementarea platilor, de restul ma ocup eu, de absout tot ... aici nu ma pricep deloc si nici nu vreau sa imi bat capul cu asta ...

#4
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
piatadesoft.ro/ - e cam nasol mai pe romaneste asa ... eu vreau ceva mult mai complex mult mai frumos ca design, mult mai user friendly ...

pe piatadesoft.ro - Ultimele modificari: 07/12/2004 :| ...

eu vreau ceva activ... si reveritor la venituri ... in functie de calitatea si cantitatea vizitatorilor se mai aduna acolo un ban ... poate pun si niste programe de afiliere din strainatate ... nu stiu ... inca proiect.

apropo, scriptul il am deja

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
posibilii tai clienti (cei care au bugete de 50-100 ron) probabil nici nu vor sti sa umble cu site-ul

#6
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
bai frate schimbati-va mentalitate !!!!!!!!!! extraordinar .... bine ca stiu toti sa configureze oscommerce cum zici in celalalt thread al meu ...  nu vezi ca te contrazici singur ?! nu stiu saracii .... ba stai ca stiu totul despre oscommerce .... hotaraste-te. si te rog frumos daca nu ai nimic constructiv de spus ... nu mai posta .... ca irosesti timpul tuturor.

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
poate nu-ti dai seama dar cand esti de acord cu preturi de 50 ron , iti bati joc de timpul tau

#8
faken

faken

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 228
  • Înscris: 14.01.2007
MI se pare ca este timpul lui .

#9
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
again tu crezi ca banii se castiga peste noapte asa ? si parca te-am rugat ceva ...

#10
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Nu e o idee buna

#11
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
ala nu, ala nu dar care e o idee buna de site in romania ? poate stie cineva ca vad ca numai destepti pe aici ... care mai de care ... fara suparare.

#12
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Posthoriasimon, on Jun 17 2007, 00:17, said:

ala nu, ala nu dar care e o idee buna de site in romania ? poate stie cineva ca vad ca numai destepti pe aici ... care mai de care ... fara suparare.

nici eu nu cred ca e o idee buna
off-topic: vezi ca ai link-uri externe o tona in semnatura

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu nu înțeleg scopul unui thread în care ceri o părere ce refuzi să o accepți.
Sunt unele chestii care pot funcționa, unele ce vor funcționa sigur și altele care nu vor funcționa sigur. A ta este în ultima categorie....

#14
aghyutza

aghyutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.12.2005
Ideea nu este buna.
Nu numai ca o sa vina "beneficiari" cu bugete restranse dar o sa vina si asa-zisi programatori & designeri care sunt foarte incepataori. Dar este o potrivire, la un pret de 50-100E il gasesti pe unu care mai rau te enerveaza decat sa faca treaba :)

#15
horiasimon

horiasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.05.2007
da ... de asta mie frica si mie ... cred ca asta este dezavantajul bugetelor mici ...

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dacă vrei, îți vând o idee pentru un site care va fi de succes nu doar pe plan local :)
șanse de succes: peste 75% și nu îl fac eu deoarece sunt implicat în alte două proiecte.

și da, are legătură cu freelance :P

#17
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View Posthoriasimon, on Jun 15 2007, 23:25, said:

Mi-a venit azi ideea sa fac un site de freelanceri pentru romani. adica omu vine si pune un anunt cum ca are nevoie de un logo sau un site sau ceva de genu si oamenii liciteaza si cel care castiga licitatia ... este ales sa realizeze respectivul proiect. Ar merge un astfel de site ? Exista vreunul special pt romani ? Sunt oare romanii 'romani' si ar fi numai tepe ? (ca toti vor bani fara munca...) Dar daca fac si escrow ? (cu toate ca tre sa ma documentez intai ) ...
Astept sugestii, critici si opinii !
Caut de asemenea partener. Eu pot sa ma ocup de script, promovare, domeniu ... si as avea nevoie de cineva pt ca acolo unde-s doi ... e mai bine ...


Pana acum am vazut aici doar pareri contra. Un motiv ar fi ca multi sunt speriati ca astfel totul devine mai transparent si un beneficiar si-ar putea face mai repede o idee asupra a cat a cat valoreaza ceea ce doreste. A fost insa doar parerea unor "work-erilor"
In general eu am avut de multe ori de facut mici maruntisuri (in general cate un template nepretentios) si am gasit persoane care lucreaza acceptabil si ieftin (uneori mai greu, alterori mai usor). La fel acelor persoane, desi aveau ceva portofoliu, le era totusi dificil sa aiba contant de lucru, chiar si la preturi care unora li se par dezonorante (sau cel putin asa afirma). Un asemenea loc de intalnire suplimentar al acestor 2 parti e binevenita.
Pentru proiecte mai de anvergura (nu ma refer neparat la ce tine de web, ci de IT in general) se merge mai mult pe referinte, incredere in persoana angajata etc. Deci e putin probabil ca sa treaca prea multe proiecte mai maricele printr-un asemenea sistem.
Daca ai putere sa faci efortul de inceput ca sa creezi sistemul, e posibil sa ai succes, mai ales ca nu prea exista concurenta, in cazul site-urilor doar ptr romani. Nu te astepta insa la bani in scurt timp. Plus ca si dupa ce va exista sistemul, procentul celor care te vor "shunta" va fi destul de mare.
Mie imi convine sa existe asa ceva, asa ca ... succes.

Edited by Marius19, 17 June 2007 - 21:49.


#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostMarius19, on Jun 17 2007, 22:41, said:

Pana acum am vazut aici doar pareri contra. Un motiv ar fi ca multi sunt speriati ca astfel totul devine mai transparent si un beneficiar si-ar putea face mai repede o idee asupra a cat a cat valoreaza ceea ce doreste. A fost insa doar parerea unor "work-erilor"
In general eu am avut de multe ori de facut mici maruntisuri (in general cate un template nepretentios) si am gasit persoane care lucreaza acceptabil si ieftin (uneori mai greu, alterori mai usor). La fel acelor persoane, desi aveau ceva portofoliu, le era totusi dificil sa aiba contant de lucru, chiar si la preturi care unora li se par dezonorante (sau cel putin asa afirma). Un asemenea loc de intalnire suplimentar al acestor 2 parti e binevenita.
Pentru proiecte mai de anvergura (nu ma refer neparat la ce tine de web, ci de IT in general) se merge mai mult pe referinte, incredere in persoana angajata etc. Deci e putin probabil ca sa treaca prea multe proiecte mai maricele printr-un asemenea sistem.
Daca ai putere sa faci efortul de inceput ca sa creezi sistemul, e posibil sa ai succes, mai ales ca nu prea exista concurenta, in cazul site-urilor doar ptr romani. Nu te astepta insa la bani in scurt timp. Plus ca si dupa ce va exista sistemul, procentul celor care te vor "shunta" va fi destul de mare.
Mie imi convine sa existe asa ceva, asa ca ... succes.

Domnul @horiasimon ne-a parasit, deoarece limbajul sau lasa de dorit.
Nu cred ca mai are rost continuarea discutiei pe acest topic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate