Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ajutor program captura Sony miniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Salutare.
Am o camera video miniDV Sony (DCR-TRV16E). Problema e ca vreau sa scot pe computer ceea ce am filmat si nu pot la o rezolutie si calitate a imaginii decenta.Achizitia se face pe USB, iar programul venit cu camera (Pixela - de la SONY) nu ma ajuta - scoate f.prost ! AM mai incercat Windows Media Encoder (rez. proasta si fara sunet), Dr.DivX (zice nca nu e nici o camera..dar merge OnLine doar), WIndows Movie Maker (se blocheaza) etc. Am destule codecuri instalate ca sa nu zic ca nu scoate bine de la codecuri...
Ce program  sa folosesc ? Sau de la ce e ?

Multumesc.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu cunosc indeaproape modelul tau de camera, dar cel putin pana apare GunX cu explicatii "autorizate" fa si tu o vizita aici, poate afli mai multe pana atunci. Chiar si un search pe aria video te-ar mai lamuri.

enjoy,
Mtz

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
am zis de un milion de ori, folositi USB la video numai daca nu aveti nici un fel de pretentii calitative de la rezultat. in rest, faceti achizita pe firewire daca vreti materialul asa cum este el (forma originala, rezolutie buna, etc) si vreti sa faceti treaba asa cum se face.

USB e pt poze

#4
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Multumesc pentru raspunsuri.
Din pacate nu am ce sa fac...camera mi-a fost livrata doar cu cablu USB. Are si Firewire, dar nu am cablu.

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se gasesc cabluri Firewire. Uite  de exemplu  aici . :)

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cablu Firewire ->4 pini la 6 pini- la Carrefour Orhideea.

#7
AbUser

AbUser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2004
Captura si copiere.
Am incercat si incerc sa pun pe cd-uri evenimente inregistrate cu o camera video Sony.
Prima tentativa a fost de a face captura printr-o placa TV (WinFast TV2000 XP Expert). Pentru captura am folosit softul de la placa dar si altele (Virtual Dub, iuVCR). Calitatea capturii este acceptabila dar imaginea nu este cursiva. Sunt momente (dese) cand imaginea "se impiedica".
In urma rezultatelor slabe am facut rost de un FireWire si am inceput copierea. Am folosit WinDV, iuVCR si Ulead VideoStudio. Culmea, aceeasi problema la folosirea primelor doua softuri. La copierea cu softul de la Ulead imaginea este cursiva. Calitativ mi se pare mai slabuta decat cele facute cu WinDV sau iuVCR dar nu se mai intrerupe imaginea.
Are cineva idee ce se intampla? Problema este soft sau hard?
Configuratie: AMD XP 1800, 256 DDR, Windows XP SP1, DirectX9, video Abit Siluro 64 MR, HDD 40 GB Seagate.
Atat la captura cat si la copiere nu am folosit compresie pentru iuVCR si Virtual Dub. La WinDV si la Ulead am lasat optiunile implicite. Rezultatul pe dard este la 25.000 fps.
Multumesc anticipat.
P.S. Mtz scuze pentru pm.

#8
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Parerea mea e ca pe undeva ai frame-uri pierdute si la captura si la "copiere".  Ce viteza are HDD-ul tau ? 5400 , 7200 ? Care e timpul de cautare al HDD-ului ? Este defragmentat ?
Ai spus ca nu ai folosit compresie la copiere. Daca poti face copiere pe Firewire inseamna cumva ca e camera digitala pe format DV ? Daca da, la captura prin copiere nu cred ca se mai poate adauga compresie deoarece DV este el insusi un format compresat (si inca destul de mult : de la ~20MB/s la ~3,6MB/s). Teoretic calitatea ar trebui sa fie mult mai buna in cazul copierii decat in cazul capturii ptr ca la captura semnalul este decodat si trecut in analogic din camera apoi in calculator este codat inapoi in format digital dar cu alta metoda de codare / pe cand la copiere semnalul ramane exact la fel ca si pe caseta (asta daca este camera digitala DV).
Intai e bine sa verifici ca sistemul tau poate copia in timp real (captura) tot fluxul de date apoi sa incerci si alte softuri. Mult succes !

#9
AbUser

AbUser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2004
HDD-ul este la 7200. L-am defragmentat si verificat.
Da, camera este digitala. Cand am folosit VideoStudio 7 si WinDV nu am putut selecta nici un fel de compresie la copiere, dar la iuVCR pot alege intre mai multe tipuri. Chiar am folosit Huffyuv pentru teste.
Si cum pot sa verific copierea in timp real?
Astazi am incercat si pe un alt HDD Seagate Baracuda IV ATA 133 de 40 GB. La fel pierd frame-uri.
In timpul copierii procesorul are o incarcare medie de 27%, memoria sub jumate ocupata. Ce ar putea fi?

#10
AbUser

AbUser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2004
Mtz, GunX, nici o idee, un sfat, ceva, o parere!?

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
eu cred ca faci tu ceva gresit pe acolo, dar sa-ti spun exact ce, inseamna ca as putea sa ghicesc in stele si mai degraba mi-as incerca norocul la loto 6/49 :)

#12
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Pentru inceput ai putea sa verifici ca DMA este activat in controlerul IDE. Apoi sa faci teste cu programe de benchmark pentru a vedea rata maxima de scriere pe HDD (treb sa fie cel putin 3,6MB). De asemenea, tot cu programele de-astea de benchmark incearca sa vezi cum e configurat busul PCI pe care este controllerul IDE , apoi cel cu firewire-ul, vezi la ce viteza merg amandoua (33,66,100,133 MHz) si vezi in cazul in care sunt amandoua pe acelasi bus , sa nu se incetineasca unul pe altul. Bafta !

#13
AbUser

AbUser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2004
DMA este activat in controlerul IDE.
la benchmark-uri m-am gandit si eu. O sa caut unele. Nu prea stiu care.
Eu nu te contrazic narcis_epm dar, totusi, daca este o copiere, bit cu bit fara compresie atunci cum se explica faptul ca cele trei softuri pe care le-am folosit au rezultate diferite. iuVCR 1,2 GB, WinDV 226 MB, Ulead 440 MB pentru acelasi minut de copiere. Imi scapa mie ceva?

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
ctrl-alt-del -> opreste toate procesele de care nu ai nevoie, mai ales antivirusul daca exista.

#15
AbUser

AbUser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2004
Nu exista antivirus.
Sistemul de operare e nou noutz si nu contine decat ce imi trebuie pentru copiere si captura.

#16
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Intai de toate http://videouniversi...om/dvformat.htm
Eu nu am auzit de nici unul din softurile astea dar din cifrele pe care le-ai pomenit imi dau seama ce se intampla in 2 dintre ele:
1) iuVCR .... 1,2 GB / 60 sec = 20 MB/s... adica streamul PAL necompresat.  Deci softul asta face si o decompresie in timp real .. pe masura ce ii vin bitii "bit cu bit", si tot atunci si scriere pe HDD la 20MB/s. E ceva cam solicitant si cred ca aici ai drop frame-uri. Daca faci o comparatie cum rata unui DVD PAL normal ...8000kb/s...
2)WinDV 226 MB /60=3,76666MB/s . Asta e o cifra foarte asemanatoare cu 3,6 (la care poate se adauga informatia audio sau mai stiu eu ce indecsi adaugati de softul de captura). Parerea mea e ca in cazul asta ar trebui sa iti mearga cel mai bine din pdv calitativ. Totusi , chiar daca tu ai reusit o captura perfecta ... ca sa reusesti sa redai un stream DV necesita ceva performanta de calculator .. ptr ca de data asta decompresia se va face in momentul play-ului (si nu la captura ca mai inainte). Si e de decompresat destul ..de la un 5:1 la un 1:1. Apoi si citirea dupa HDD .. si ce-o mai fi activ pe la tine prin calc.
3)Ulead 440MB/60=7,3333MB... ceva total aiurea ptr o captura DV. Cumva softul asta face captura din analogic ? sau fisierele pe care le scoate sunt cumva mpeg2 ? mpeg1 ? avi cu alt codec in afara de DV ?

#17
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
A.. si ptr benchmark-uri poti sa cauti pe http://www.benchmarkhq.ru/english.html

#18
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
"input / output - capturing from DV device to AVI files (both type-1 and type-2 supported) and recording vice versa " -- ptr WinDV. M-am uitat acum pe site-ul lor si aplicatia asta ar trebui scoata un rezultat bun. Cele doua tipuri de AVI contin urmatoarele: type1 contine doar stream-ul de DV , asa cum este si pe caseta (cu audio inclus), iar type2 contine de asemenea tot stream-ul video (de asemenea cu audio inclus) dar partea de audio adaugata inca odata si ca stream al fisierului AVI. De aici cred ca a si aparut valoarea aceea de 3,76 si nu de 3,6MB/s.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate