Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Achiziție monitor LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Nu sunt numai mai ieftini, sunt si cei mai buni. Mai avea cineva in Vegas un prototip functional de plasma de 80"? Mwahahaha... exact.

Doar Katoh poate sa sustina cu o fata serioasa ca patentul cu pricina are vreo relevanta, cand sunt atatea exemple de prior-art care sa-l anuleze...  :drac:

Salutari,
Andrei

#38
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
Mda, o sa fac si eu aceeasi miscare care a facut-o Catalin...

TOKYO — Fujitsu Laboratories Ltd said Wednesday it has developed technology to produce plasma display panels (PDPs) larger than 100 inches diagonally. Currently, PDPs of up to 80 inches diagonally are considered the biggest possible.


Samsung  oWneD!

#39
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Mda, e stupid sa ma cert cu cineva care vorbeste despre tehnologii din press-release-uri.

Pana una alta, Samsung are plasme de 80" functionale, Fujitsu se lauda ca a dezvoltat tehnologii sa produca plasme de 100", cand n-au reusit nici macar sa faca modele de 63" ca lumea. Plus ca tehnologia de plasma tuburi e mai mult decat veche, Fujitsu anunta demonstratii practice inca din mai 2002 si pana acum nimic...

Punem pariu cine o sa aiba plasma de 100" la CES-ul viitor in priza? Nu de altceva, dar in Vegas am discutat si cu Fujtachi si cu Samsung, si doar una dintre cele 2 companii avea road-map-uri clare... :drac:

In plus, parca nu e evident pentru toata lumea ca toata afacerea cu patentele e o farsa sinistra cu sprijinul guvernului japonez (interzicerea importurilor e un proces care dureaza de obicei un an pana se discuta cu toate partile implicate si se stabileste daca e nevoie sau nu de masuri - in cazul asta a durat... 2 saptamani). E si normal, anul asta va fi primul in care furnizorii japonezi de PDP-uri vor ajunge cu mult sub 50% din marketshare. Le tzatzaie fundul... o sa urmeze contestatii la FTA/WTO, procese de zeci de ani, si in acest timp Samsung si LG.Philips o sa-si vada frumos de treaba si o sa acapareze complet piata.

Salutari,
Andrei

#40
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002
Bai oameni buni!
Acum pe bune, nu se pare ca ati cam deviat de la subiect? :rolleyes:
Nu ca as avea eu autoritate pe aici, dar.... e cam OOOF Topic?


P.S.
Si in general m-am cam saturat de discutiile astea interminabile (SuSe it's the best - RedHat sucks, BMW rulles - Audi sucks....).
Gata ca m-am suparat si io!  :ciocan:

#41
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
N-o sa vina vremea cind coreenii o sa-i faca pe japonezi... Vorba aia, coreenii au invatat si fura de la japonezi, nu invers.

#42
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Hehe:

A patent dispute in which Fujitsu charged Samsung with breaching its patents on plasma displays was settled yesterday. Nikke.net reports that both Fujitsu and Samsung have also signed a five year cross licensing deal   to use each others' patents.

It means that the lawsuits in both the USA and in Japan are now dust - and Fujitsu has also withdrawn its request to the customs authorities to prevent Samsung plasma tech being imported into the country. µ


Deci, clar.  :drac:

Salutari,
Andrei

#43
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
Deci clar ca si-au luat-o-n barba. Ai auzit ultima stire Matsushita/Panasonic?

#44
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

Quote

Originally posted by Ninja
Deci clar ca si-au luat-o-n barba.


N-au platit nimic, ban-ul de import e ridicat si au acces la toate patentele Fujitsu... mwahaha, daca si-o mai "iau in barba" tot asa si in viitor...  :drac:

Salutari,
Andrei

P.S.: Care stire, anume? Cea cu Toray?

#45
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 07.12.2002
Stai ca nu toate detaliile au fost dezvaluite.

Da, noua fabrica, cea mai mare din lume. Sa vedem ca toti s-au batut in piept ca o sa mareasca productia.

#46
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Vreau să le mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat! După o așteptare de aproape o lună să sosească transportul în țară, am reușit ÎN SFÂRșIT să pun ochii pe noul monitor săptămâna trecută.;great; I think I died and went to heaven.:A

#47
Vladxus

Vladxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.05.2002
Ce ti-ai luat pana la urma...de unde si cu cat?

#48
cornelius

cornelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.09.2003
Ce ti-ai luat totusi?
Si care sunt primele impresii?

#49
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Samsung 172X. :lol: E beee-ton! Culorile sunt incredibile, foarte vii. Viteza de răspuns este de asemenea perfectă pentru orice (12 ms). Nu există joc care să nu meargă sau care să lase "dâre", nici vorbă, merge orice: NFS Underground, 1st person shootere, practic orice joc, oricât de "rapid" și de plin de acțiune ar fi, e o floare la ureche. Nici o problemă din punctul ăsta de vedere.

Singura nemulțumire este că am un pixel mai puțin viu. E verde. Așa a fost din fabrică dar nu am ce face, nu puteam să-l încerc dinainte, după cum am spus am așteptat o lună întreagă după el, când am făcut comanda încă nici nu aveau monitorul în ofertă, au primit o singură bucată și asta a fost. Oricum scrie în manual că există o mică toleranță, adică dacă sunt mai puțin de X pixeli defecți, nu ți-l schimbă. Așa că nu am ce face. Noroc că e chiar în margine, pe penultimul rând, dar e neplăcut când e tot ecranul întunecat să apară punctulețul acela minuscul verde acolo. Însă 99% din timp ecranul e "luminat", așa că nu e sesizabil.

Dar eu sunt foarte foarte mulțumit de el. Merită cu adevărat investiția! Diferență de la cer la pământ față de un CRT, în special îmi place ascuțimea la text, culorile, viteza de răspuns, faptul că e plat și dimensiunile incredibil de reduse. Ce mai, îmi place tot. :coolspeak:

Îmi cer scuze pentru întârzierea cu care am răspuns, nu am mai trecut prin aria asta de ceva vreme. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate