Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Cum scapam de dependente

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006
E jale dom'le ca o vreme am fost bolnav de DOF ingust (si cronic rau de tot) ! Mai ales dupa ce am cumparat o sticla mai luminoasa care ma face sa-mi permit asta. Asa ca numai poze din astea am facut in ultima vreme si parca nu mai caut decit subiecte la care virusul adera cel mai bine.
Cineva-mi zicea ca DOF ingust nu trece decit cu vignetare. Am incercat-o si pe asta si uite-asa am facut vignetare intentionata acuta ! De asta nu cred ca mai scap repede
Asa ca daca stiti leacuri, la asta va rog sa ma ajutati. Da' nu-mi recomandati desaturare partiala ca de asta abea am scapat anul trecut!

#2
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
o sa treaca in timp. sunt perioade prin care trec mai toti.. macro, dof, frunzulite, floricele, pisici, zoom.. de obicei trece cu photo.net, cu vizualizari de poze facute acum 3-4 saptamani, cu autocenzura.

#3
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006

 skin311, on Jun 12 2007, 12:12, said:

o sa treaca in timp. sunt perioade prin care trec mai toti.. macro, dof, frunzulite, floricele, pisici, zoom.. de obicei trece cu photo.net, cu vizualizari de poze facute acum 3-4 saptamani, cu autocenzura.

daca ma uit la poze de acu' 3 saptamini e si mai grav, ca fac genocid fotografic si ramin cu jumate din ele

#4
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
insemana ca e bine, evoluezi. dar acum saptamani ne-ai fi injurat 2 saptamni daca iti spuneam ca sunt nasoale. asta e cursul firec al lucrurilor :)

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Poti scapa usor de boala asta lasand aparatul acasa. Nu glumesc, am experimentat si eu asta la un moment dat. Si in momentul in care incepea sa-mi para realmente rau ca-l lasam acasa, am inceput sa-l iau si fotografiile mele au fost mai bune. Fa experimentul asta 2-4 saptamani. Priveste in jur si imagineaza-ti ca faci poze la ceea ce vezi. Cand vei lua aparatul vei constata ca un obiectiv de 50mm setat la f/5.6 e suficient sa redea ceea ce ai vazut, fara prelucrari ulterioare gen vignetare sau desaturati & shit.

Oricum, vei scapa de astea, vei incepe cu super-saturari, cu ultra-sharpening-uri sau soft focusuri, si tot asa. E ceva firesc.

#6
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007
Ce mai e la moda acum? Eu am sesizat o dragoste nebuna pt pozele miscate "artistic". L-as numi poze ratate, dar nu. Ele sunt considerate fotografie. WTF?!
Vezi revista Photo - Februarie (cred).

#7
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

 Dee.Dee, on Jun 13 2007, 00:14, said:

Ce mai e la moda acum? Eu am sesizat o dragoste nebuna pt pozele miscate "artistic". L-as numi poze ratate, dar nu. Ele sunt considerate fotografie. WTF?!
Vezi revista Photo - Februarie (cred).

in genul asta?



#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
momentan singura boala pe care o am este subexpunerea intr-un cadru wide ... in rest, mi-au cam trecut restul fazelor :P

#9
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007

 Rares., on Jun 13 2007, 04:59, said:

in genul asta?

mini_blur.jpg

Este un exemplu bun, dar asta este un blur "util". Ce ma deranjeaza sunt portretele bluruite. Era vb de un shooting la un liceu de balet or something.

#10
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

 Dee.Dee, on Jun 13 2007, 10:20, said:

Este un exemplu bun, dar asta este un blur "util". Ce ma deranjeaza sunt portretele bluruite. Era vb de un shooting la un liceu de balet or something.

ma crezi mi s-a declansat aparatul in mana! e din gresala  :roflmao:
era pe alt WB, fara focus..  iso 1600 ... l cand am scos aparatul din geanta1..parca a vrut el! bun k10d-ul!  

mi-a mai zis cineva ca a iesit relativ binishor asta!
off!

#11
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ia pune-o tu la: aici se posteaza primele fotografii, cu un alt nick, sa vezi cum obiectivismul iese la suprafata :)

#12
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007

 Rares., on Jun 13 2007, 10:01, said:

ma crezi mi s-a declansat aparatul in mana! e din gresala  :roflmao:
era pe alt WB, fara focus..  iso 1600 ... l cand am scos aparatul din geanta1..parca a vrut el! bun k10d-ul!  

mi-a mai zis cineva ca a iesit relativ binishor asta!
off!

1600 wow si unde este zgomotul. Ma faci geloasa :P

#13
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

 Dee.Dee, on Jun 13 2007, 17:40, said:

1600 wow si unde este zgomotul. Ma faci geloasa :P
e si nitzel noise ninja prin jur! :P

#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 skin311, on Jun 13 2007, 13:44, said:

ia pune-o tu la: aici se posteaza primele fotografii, cu un alt nick, sa vezi cum obiectivismul iese la suprafata :)
hehe, skin has got a point.

nu mi se pare cu nimic speciala poza ;) ... e ratata "poetic" cum ar zice cineva :P

#15
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

 shobi, on Jun 14 2007, 00:25, said:

hehe, skin has got a point.

nu mi se pare cu nimic speciala poza ;) ... e ratata "poetic" cum ar zice cineva :P
pai de ce am pus-o?

e dupa cum zicea si dee.dee!

Fun Area !

#16
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007

 Rares., on Jun 14 2007, 00:55, said:

pai de ce am pus-o?

e dupa cum zicea si dee.dee!

Fun Area !

Am zis ca este un blur util pt ca se poate folosi ca background....ceva.
Inca un exemplu din galeria personala de rateuri celebre :P :
Attached File  IMG_6248.jpg   121.88K   179 downloads

Edited by Dee.Dee, 14 June 2007 - 18:03.


#17
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006
Hai ca mai am una:
am o fotografie si-i dau cu fotosopu'. O salvez in alta versiune sa mai am originalul. Dupa care zic : ia sa vedem cum arata sepia? Sau alb-negru? Si mai fac una sau doua.
Problema : aproape toate-mi plac si nu mai stiu la care sa renunt !  :confuzzled:

#18
bolog

bolog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2007
mai noob decat mine nimeni nu e...am pus mana pe aparat si am inceput sa apas pe buton...si sincer sa fiu...nu cred ca am evoluat intr-un an
pt ca am acelasi fixatii ca la inceput...macro + manual focus + b/w....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate