Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cel mai bun sistem eBanking?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006

View Postmufă, on Jun 3 2007, 15:52, said:

Mă rog, n-am să înțeleg niciodată tîmpenia asta cu segregarea între firme și persoane juridice. Adică de ce un cetățean care rulează 100000 RON lunar printr-o bancă ar fi mai prejos decît o firmă care rulează 10000 RON prin aceeași bancă?

E aiurea dar "ezista o esplicatie": de multe ori PF-urile si PJ-urile sunt separate la nivel de directii/servicii cum s-or chema ele. Si de aici se rupe, fiecare cu treaba lui. Oricum s-a cam ajuns la concluzia ca separarea "ghiseelor electronice" este o prostie si tendinta este sa se renunte la unele sisteme, in special la cele de tip home-banking exclusiv care sunt mai scump de intretinut.

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmeanman, on Jun 5 2007, 18:39, said:

De cateva zile mi-am instalat linux, din motive de legalitate (fac bani cu ajutorul computerului, si trebuie sa fiu in legalitate)..cand intru pe siteul de la banca, surpiza, trebuie obligatoriu sa am internet explorer, deci si windows (am emulat un internet explorer pe linux, dar nu merge). Scriu la banca si mi se raspunde: din motive de securitate..daca windows e mai sigur ca linux atunci tre sa mai invat :) Sunt student la calculatoare, iar nici unu din colegi nu stie ce inseamna linux...linux inseamna alternative sigure si ieftine, dar factorii decizionali din guverne si bani vand produse comerciale involuntar (din cauza ca in facultate n-au avut un profesor care sa-i pice daca nu-si instaleaza linux ;) ) Se numeste "comercial standard" ceea ce folosesc bancile..au apelat la firme care implementeaza solutii monopoliste (nu stiu de ce am impresia ca majoritatea banciilor din romania lucreaza ce acelasi implementator de servicii internet banking). Transparenta si independeta de platforma sunt lucruri de baza cand implementezi o solutie de genul internet banking, pentru ca oamenii nu sunt obligati sa-si cumpere licenta windows, ca sa aiba internet banking; si ca sa va raspund de ce nu merge pe Windows Vista. Solutiile folosite de banciile din romania pentru internet banking sunt bazate pe o tehnologie proprie Microsoft. Aceasta tehnologie se numeste ActiveX, iar implementatorii de solutii internet banking au implementat-o in aplicatiile dezvoltate pentru Windows XP si Windows 2000, si poate si alte variante..dar Microsoft intre timp s-a razgandit, si odata cu lansarea Windows Vista, a renuntat la tehnologia ActiveX; concluzie? Alti bani alte solutii, ca trebuie sa castige si programatorii.
Ciudat, atît homebankingul de la ING, cît și BRDnet sau office merg bine merci pe Firefox. Alte chestii n-am testat

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMore, on Jun 5 2007, 19:57, said:

Partea buna e ca in sfirsit si-au dat seama ca BRD net si multix sunt niste prostii, si au lansat brd office, care chiar merge.
Probabil se gandesc sa renunte la cele 2 (net si multix) si sa ramana office si pentru pers. juridice si fizice.
La multiX au renunțat deja din cîte știu. Oricum mie office îmi face o figură ciudățică în Firefox: (folosec conectarea cu semnătură electronică) prima dată cînd dau login, îmi omoară vulpița :D În rest  e ok și ușor de utilizat.

#22
valetin

valetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 23.08.2007
[size=1][quote name='mufă' date='Jun 3 2007, 14:52' post='2919620']
BRD Net e cam de toată jenă, în schimb BRD Office mi se pare chiar drăguțel.[/size]


Bine v-am gasit,
Legat de aplicatii ebanking. Am folosit aplicatiile BRD (net & office) . mi s-au parut extrem de slabe si "frustrante". pline de limitari si slab dotate cu optiuni.
Nu acelasi lucru puteti vedea la MKB Romexterra, a caror  aplicatie o folosesc de doi ani. ABSOLUT PERFECTA. si Gratuita.  le folosesc pe pers jurdica. Pe langa aplicatiile altor banci o comparatie ar suna astfel:

Mercedes ML vs Dacia berlina 1310. Comparatie sustinuta de argumente.

Deci, daca va doriti o colaborare cat mai stransa si neingradita cu conturile personale sau de firma, mergeti si va interesati. Eu voi renunta la brd din doua motive (sau mai multe) :
-Nu mai am chef sa platesc 10 euro pt ca i-am trecut pragul (o banca ce te ingroapa in comisioane si costuri)
-si o aplicatie extrem de slaba pt acces conturi pe internet (brdoffice).
-daca uiti userul aplicatiei te vede dzeu pana cand cineva din banca aceea va fi in stare sa gaseasca dosarul clientului cu astfel de date.

Anyway, dupa ce folositi de cateva ori Terrabanking (de la MKB Romex...) nu veti mai avea ce sa cautati in aplicatiile alte banci. Nici o alta aplicatie nu va va multumi pe sfert din ceea ce vati intalni la Terrabanking.

#23
wbinvest

wbinvest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.06.2008
Eu folosesc de curand serviciile de e-banking de la Volksbank www.vbdirectbank.ro  Am folosit in trecut serviciile de la BRD si ING si sincer ma saturasem de atatea taxe si vorbe in vant. Aici chiar daca prezentarea nu este cea mai fericita, serviciul pe langa faptul ca este gratuit este mega util si rapid !  
peace  B)

#24
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
De azi am inceput sa folosesc si eu CLICK 24Banking de la BCR. Spre deosebire de BT, interfata e mult mai usoara si usor de lucrat cu ea. N-am facut pana acum nicio plata sau transfer via online, dar revin cu amanunte dupa acestea. Spre deosebire de BT, am un token care-mi genereaza parola, la BT aveam un certificat digital de instalat pe calculatorul de pe care accesam BT 24. Clar castiga BCR in comparatie cu BT pentru ca pot intra de pe orice calculator fara nicio restrictie ... dar intervine acest token care trebuie sa-l ai tot timpul la tine ca sa te poti loga. Mi se pare si mult mai sigur.

Daca unui calculator i se poate lua controlul de la distanta prin remote (avand user si parola de la BT printr-un logkey sau orice alt program de hack) la BT se putea face orice transfer. La BCR nu prea e posibil asa ceva.

Am expus doar un scenariu de film care se poate intampla celor care nu se pricep la PC-uri asa de bine (cum sunt parintii mei) dar care folosesc aplicatiile de online banking.

Edited by puiulnoptii, 16 March 2009 - 15:34.


#25
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004
mie BT24 mi se pare foarte usor de folosit, dupa mai multi ani de utilizare ma declar foarte multumit. mai folosesc (destul de rar) si Alphaclick, foarte asemanator cu BT24. ambele se bazeaza pe certificate digitale. avand in vedere ca n-am nevoie de mobilitate, securitatea prin certificat digital mi se pare mai ok decat cu token. pentru cei cu nevoi de mobilitate tokenul e mai avantajos. deh, totul e in functie de necesitati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate