Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cu ce pot hrani un rac?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mtz_mic

mtz_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.04.2007
Ok, am o problema, un prieten foarte bun mi-a prins un rac cat era la pescuit, nu pot sa il arunc sau mai rau, sa il mananc :deadtongue: , si imi e mila de el ca nu stiu ce sa ii dau de mancare :confuzzled:, am cautat pe net dar imi da rezultate despre cum sa il prepar, that's not what i have in mind :(

#2
mercenarul

mercenarul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.03.2007
yo am citit undeva k racii mananca mortaciuni :puke: ...(pui de gaina,pestisori...)...

#3
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Organisme moarte.

#4
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
ai reusit sa ii dai de mancare?:D

#5
devill_bones

devill_bones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.02.2006
Buna,
Racul trebuie tinut  intr-un acvariu cu apa dulce, curata deoarece nu toti pot suporta apa poluata (numai Procambarus clarkii sau racul de louisiana - chiar adac are denumirea asta el se gaseste si pe alte continente deoarece este o specie foarte invaziva).
Mananca bobite din creveti (cam ca crontanelele pt pisici) o sa iti pun o poza, legume, pestisori tropicali de apa dulce, pernute cu alge (o sa iti pun o poza) si altele, de obicei mananca si din vegetatia ce o pui in acvariul cu apa dulce.
Trebuie sa aiba plante din belsug si pietris de rau pt ca sunt mai timizi si le place sa se ascunda.
Este obligatoriu sa ii oferi in acvariu un spatiu unde sa se poata ascunde altfel devine f stresat.
Acvariul sa fie acoperit (insa nu uita de aerisire) deoarece au obiceiul sa se catere sa iasa afara.
O sa iti atasez pozele cu bobitele cu creveti, acvariu pt raci si pernutele cu alge. Le poti gasi la petshop insa treb sa cauti bine.
PS: la diferenta de cateva saptamani sau luni (depinde de specie) racii naparlesc si treb sa nu umbli atunci la el pt ca pielea lui este f moale si orice atingere il poate afecta. Pielea i se va intari in cateva zile. Inainte sa naparleasca va manca mai putin si va deveni mai "lenes". In acest timp racul formeaza calciu intr-un organ intern nu in scheletul extern de accea este vulnerabil si poate fi ranit usor.
Cand e gata de naparlire va incerca sa se ascunda. Apoi se va pune pe spate si va incepe sa isi miste corpul pt a lua cat mai mult oxigen. Carapacea va incepe sa se sparga la "ceafa racului" iar dupa vreo 5 minute va face o miscare f violenta (sa nu crezi ca moare sau mai stiu eu ce) si carapacea veche se va desprinde de tot. Sa ii lasi vechea carapace acolo pt ca o va manca pt a inlocui pierderea de calciu si ca sa o intareasca pe cea noua.
Sper ca te-am ajutat cat de cat. Daca mai ai intrebari id-ul prietenei mele este [email protected] ca ea mi-a spus ce sa iti scriu aici.
ok, acum pozele:)
Alea mici si inchise la culoare sunt bobitele cu creveti iar cele rotunde sunt cu alge.

Scuze greselile dar mi-e cam somn si inca ceva: sa nu pui racul in acvariu cu alti pesti ca ii papa si sa nu fie nici cu alti raci in momentul cand naparleste ca avand exoscheletul foarte moale ceilalti il pot rani sau omora....si aici veterinarii nostri nu trateaza raci :(

Attached Files


Edited by devill_bones, 24 May 2007 - 02:59.


#6
mtz_mic

mtz_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.04.2007
uh, tin sa va aduc intristatoarea veste ca dupa toata staruinta mea de al tine in viata nu am putut,devil bones, ti-am urmat sfaturile, dar probabil ca si schimbarea brusca de mediu a avut un impact mare asupra lui. RIP TZAMY :(( :-<

#7
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Trebuia sa-l arunci intr-o balta ceva.    Du-te la mare anu' asta si ia si creste o meduza ceva sa compensezi pierderea hanimalului

Edited by fiberspeeder, 27 May 2007 - 21:39.


#8
Ralucaruk

Ralucaruk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2012
Buna! Am si eu o intrebare. Eu am 2 broscute testoase in acvariu, de vreun an.  Acum 2 zile am primit 3 raci, cica sa-i pun in acvariu cu broastele.  
Nu stiu daca nu cumva se vor manca intre ei.  Nu stiu nimic despre ei, cum sa-i ingrijesc. Ce sa le dau sa manance.  
Pentru inceput sunt foarte folositoare sfaturile tale, devill_bones...dar as vrea sa stiu daca ar trebui pusi impreuna cu broastele sau separat. Am inteles ca ar trebui sa stea singurei, si drept dovada ai mei se bat intr-una.  Daca stie cineva sa-mi dea niste sfaturi, va rog foarte mult sa ma ajutati.
Multumesc

#9
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Scrie-i pe mess prietenei lui devil bones..daca o mai fi valabil...parea ca e informata si te-ar putea ajuta.

#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu am vreo 10 kilograme de raci. I-am pus într-o cadă cu apă. Credeți că îi pot păstra vii până sâmbătă când dau o petrecere?

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Apa de la robinet e cu clor si s-ar putea sa nu le priască. Am tinut si eu un crap in cada acum vreo 20de ani si pana dimineata a murit.

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am mai avut raci de atunci și soluția pentru a-i păstra vii câteva zile este să îi pui într-o lădiță cu un prosop ud peste ei. Treaba cu ținutul în apă nu merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate