Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ansamblul Gran Residencia Otopeni

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
un1Que

un1Que

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2009

View PostGran-Residencia, on 22nd March 2010, 13:11, said:

Buna ziua,
Va aducem la cunostinta faptul ca energia electrica care se consuma in cel de al doilea complex, respectiv Gran Residencia 2, este contorizata separat fata de primul complex. Se poate observa ca din al doilea post TRAFO, este realizat bransamentul electric, unde este montat si contoarul electric.
Nu exista nicio actiune in instanta impotriva locatarilor din complexul Gran Residencia. Lucru care se poate verifica de asemenea.
Referitor la factura pentru ghivecele de flori, aceasta nu exista. Daca sunteti dumneavoastra in posesia unei astfel de facturi, va rog sa ne-o transmiteti.
Sc Vitra Real Estate plateste pentru toate apartamentele ramase in proprietate, aceleasi costuri ca si restul locatarilor.
P.s: A ne lansa in afirmati false este foarte usor. Forumul suporta orice.
Va stam la dispozitie cu orice lamurire.
Gran Residencia Management SRL

Recapitulare :

1. Contorul electric e posibil sa fie acolo din 99`, cablurile au aparut de curand dupa ce acel domn ( cred ca stiti bine despre cine este vorba ) a facut reclamatie.
a)Pe noua factura apare IAR ~70 lei "energie eletrica parti comune", 70 lei x 160 de apartamente inseamna nu mai putin de 11.200lei .... pentru iluminarea strazii ( de la 7 seara la 5 dimineata + becurile din scara blocurilor care au senzor de miscare )
b)Tot pe noua factura apare IAR ~70 lei "caldura parti comune", 70 lei x 160 de apartamente inseamna tot 11.200lei cand caloriferele din bloc sunt BOCNA.

2. Vitra Real Estate nu cred ca plateste nimic. Ce costuri genereaza un apartament gol ? Caldura ? Curent ? Apa ? Gunoi ? "Curent electric parti comune? "Caladura parti comune" ? Toate acestea le consuma cele "10 fantome" care locuiesc intr-un apartamentul gol ?   :coolspeak:

3. Am sa postez in cursul acestei zile o factura detaliata in care apar si florile, sa nu mai existe dubii.

PS :  Singurele minciuni sunt cele spuse de voi actualilor/viitorilor locatari.

Noi sa traim bine  :deadtongue:

Edited by un1Que, 23 March 2010 - 10:19.


#74
claudiudbr

claudiudbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2010
As dori sa stiu cum se procedeaza in Gran Rezidencia , ca nu prea am inteles...aveti contract cu electrica si cu otogaz respectiv Veolia sau are contract complexul care va elibereaza o factura? As dori mai multe detalii. de exp. pe luna ianuarie sau luna noiembrie 2010 cat s-a platit intretinerea, pe ce servicii si cine le-a furnizat. Va multumesc.

P.S.  Celor de la Gran Residencia care tot dau raspunsuri oficioase, le reamintesc ca acesta este un forum si omul este liber sa spuna ce vrea si le mai reamintesc ca Romania este o tara libera si democrata, momentan. De aceea se numeste forum sa-ti dai cu parearea nu sa intervina in mod oficial si sa lase impresia ca daca cineva scrie ceva pe un forum afla cine a scris.
Cu respect.

#75
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007
Salut,

Oare sa am incredere intr-un ansamblu care nu raspunde la telefoane (fix si mobil) si nici la solicitarile de oferta trimise de pe website? Oare acesti domni chiar vor sa vanda? Stau si ma tot intreb...

Cu bine.

#76
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007
Cred totusi ca acesti Gran Residencia inca nu s-au trezit...
Vor 120.000 euro pe un apartament cu 3 camere, fara parcare! In Otopeni!
La Golden Residence sau la Otpeni Bridge sunt 90.000 euro. Si sunt sigur ca mai negociezi.

#77
Florin307

Florin307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2011
As dori si eu o parere obiectiva in ceea ce priveste intretinerea la un apartament din acest complex.
Imi poate spune cineva cat a fost intretinerea in luna ianuarie 2011 si cat a fost in august 2010 pentru un apartament de 3 camere?
Si o alta intrebare ar fi daca consumul de curent electric si caldura sunt contorizate pentru fiecare apartament sau primesti aceeasi factura fie ca locuiesti fie ca nu locuiesti in apartament (spre exemplu poate pleci din tara 2 saptamani).
Se vehicula la un moment suma de 0,6 eur/mp. Acest cost include si consumurile individuale sau doar cele generale. Presupun ca daca reprezinta costuri generale aceste vor fi platite luna de luna.

#78
Florin307

Florin307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2011
Locuieste careva in acest complex? Imi puteti raspunde si mie la intrebarile de mai sus??

#79
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostFlorin307, on 14th April 2011, 14:21, said:

As dori si eu o parere obiectiva in ceea ce priveste intretinerea la un apartament din acest complex.
Imi poate spune cineva cat a fost intretinerea in luna ianuarie 2011 si cat a fost in august 2010 pentru un apartament de 3 camere?
Si o alta intrebare ar fi daca consumul de curent electric si caldura sunt contorizate pentru fiecare apartament sau primesti aceeasi factura fie ca locuiesti fie ca nu locuiesti in apartament (spre exemplu poate pleci din tara 2 saptamani).
Se vehicula la un moment suma de 0,6 eur/mp. Acest cost include si consumurile individuale sau doar cele generale. Presupun ca daca reprezinta costuri generale aceste vor fi platite luna de luna.

Intretinerea de 0.6E/mp construit ( inclusiv parcarile) o platesti luna de luna.
Caldura e contorizata separat si costa cat consumi. Daca nu ai vecini clar mai mult decat daca sunt deja si incalzesc si ei.
Fiecare apartament are curentul contorizat separat asa ca platesti tu ce consumi. Ai chiar instalat trifazic de putere de genul 25 kWh pt. aparatura casnica. Nu sunt gaze.

#80
Florin307

Florin307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2011

View Postcipaul, on 18th April 2011, 13:53, said:

Intretinerea de 0.6E/mp construit ( inclusiv parcarile) o platesti luna de luna.
Caldura e contorizata separat si costa cat consumi. Daca nu ai vecini clar mai mult decat daca sunt deja si incalzesc si ei.
Fiecare apartament are curentul contorizat separat asa ca platesti tu ce consumi. Ai chiar instalat trifazic de putere de genul 25 kWh pt. aparatura casnica. Nu sunt gaze.

Multumesc pentru raspuns. Vroiam un exemplu de intretinere pentru o luna de iarna ca sa imi fac o idee (700, 800, 1000 ron ?).
Vecini observ ca nu prea o sa am. Prin 2009 era mai multa activitate pe topic.
Lipsa gazului in apartament este chiar o problema din pdv al costurilor cat si a backup -ului.
In plus eu am inteles ca este vorba de 0,6 eur/mp UTIL nu construit. Asta este o alta problema pentru ca este diferenta de vreo 30 de mp la un apartament de 3 cam.
Inteleg ca locuiti in acest complex. Puteti sa imi spuneti spre exemplu cat ati platit caldura in luna decembrie sau ianuarie. Sunt locuri de joaca pentru copii sau ceva din facilitatile prezentate de ei pe site, sala de fitness, spa etc?

#81
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostFlorin307, on 18th April 2011, 15:40, said:

Multumesc pentru raspuns. Vroiam un exemplu de intretinere pentru o luna de iarna ca sa imi fac o idee (700, 800, 1000 ron ?).
Vecini observ ca nu prea o sa am. Prin 2009 era mai multa activitate pe topic.
Lipsa gazului in apartament este chiar o problema din pdv al costurilor cat si a backup -ului.
In plus eu am inteles ca este vorba de 0,6 eur/mp UTIL nu construit. Asta este o alta problema pentru ca este diferenta de vreo 30 de mp la un apartament de 3 cam.
Inteleg ca locuiti in acest complex. Puteti sa imi spuneti spre exemplu cat ati platit caldura in luna decembrie sau ianuarie. Sunt locuri de joaca pentru copii sau ceva din facilitatile prezentate de ei pe site, sala de fitness, spa etc?

Lipsa gazului nu e chiar nici o problema, pot sa spun ca e chiar un avantaj.
Acum exista plite cu inductie la preturi relativ scazute la care gatitul se face mult mai rapid, elegant, sigur fara noxe in bucatarie ca si la gaz metan. Costul e similar acum dar pe viitor o sa fie chiar mai ieftin pe sistemul asta. Cauta topicul cu plite cu inductie la aria de electrice sa vezi despre ce e vorba.
Marele avantaj e puterea instalata a curentului electric.
Incalzirea centralizata este din nou un mare avantaj, scapand de centrala de apartament care face zgomot, trebuie verificata, inlocuita la cativa ani si mai da si rateuri.

Nu locuiesc in complex, asa ca nu stiu sa raspund la celalalte intrebari cu precizie.
In schimb cine ajunge pe acolo ar cam vrea sa locuiasca  :rolleyes: chiar cu costurile alea de management ridicate.

Edited by cipaul, 18 April 2011 - 20:47.


#82
balasageorge

balasageorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.02.2013
buna ziua, sa infiintat asociatia de propietari in grand residencias?
Va multumesc,

#83
gist

gist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2013
Buna ziua,
Ma intereseaza sa achizitionez un apartament in Gran Residencia, insa desi se spune ca e vandut aproape in totalitate, inteleg ca majoritatea apartamentelor au fost totusi achizitionate de investitori. Mi s-a parut ca blocurile 1 si 2 sunt destul de populate (chiar in totalitate), blocul 3 e destul de populat, iar blocul 4 e... aproape gol :-)
Mai mult decat atat, inteleg ca apartamentele de 2 camere mai degraba sunt scoase la inchiriere, nu la vanzare. Deci e posibil ca multi dintre locatari sa nu fie proprietari (ceea ce ar explica si prezenta slaba pe acest forum).
Imi poate spune cineva cati proprietari sunt de fapt? Cu aproximatie, desigur :-)
Va multumesc.

P.S. pentru Junior: din cate stiu, asociatia este infiintata.

#84
ICG7

ICG7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2014
Buna ziua,

Suntem interesati de un apartament in acest complex. Ne poate ajuta cineva cu informatii recente legate de costuri (intretinere, caldura, cheltuieli comune, paza, gunoi, etc)?

A avut cineva probleme de tipul infiltratii, igrasie, cazut tencuiala, termopane?

Multumim

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate