Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sala de forta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadi185, on Jul 10 2007, 20:04, said:

in sportu de performanta merg de minune , daca nu stiai..mai documenteaza-te... cafeaua-i dopping in sah si toata lumea bea cafea, salbutamolu il folosesti ca-i bronhodilatator sa poti asimila mai mult oxigen.. nu neaparat sa fii bolnav
stiu de ce folosesti salbutamol. dar iti da avantajul de a asimila mai mult oxigen doar pe moment ( pe parcursul antrenamentului). cand faci sport ar trebui sa incerci sa fii cat mai natural, sa nu iei tot felul de medicamente, suplimente... etc

#20
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postalexvl, on Jul 11 2007, 17:24, said:

stiu de ce folosesti salbutamol. dar iti da avantajul de a asimila mai mult oxigen doar pe moment ( pe parcursul antrenamentului). cand faci sport ar trebui sa incerci sa fii cat mai natural, sa nu iei tot felul de medicamente, suplimente... etc
cu medicamente ai dreptate...cu suplimente nu..si ele-s naturale...daca iei proteine esti artificial ??? :))))))))))))0

#21
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postadi185, on Jul 10 2007, 08:10, said:

citeste si tu ce contine animal pak-ul.... VITAMINE si MINERALE, singurele care dauneaza in doze imense sunt vitamina A si E , restu ce-i peste se elimina prin urina, intradevar is doze imense pt unu de 17 ani, dar el elimina ce este peste :)
scuzati-ma ca intervin, dar mi-a zgiriat retina chestia bolduita. Sper ca n-am inteles eu bine, de aia rog pe cineva sa-mi explice ( daca am inteles eu bine atunci va aflati intr-o imensa confuzie si totodata prostie) . Multumesc anticipat.

Edited by rox, 11 July 2007 - 18:12.


#22
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postrox, on Jul 11 2007, 19:12, said:

scuzati-ma ca intervin, dar mi-a zgiriat retina chestia bolduita. Sper ca n-am inteles eu bine, de aia rog pe cineva sa-mi explice ( daca am inteles eu bine atunci va aflati intr-o imensa confuzie si totodata prostie) . Multumesc anticipat.
nu e nici o prostie...;) asa este se elimina, niciodata nu o sa patesti nimik de la doze imense de vitamine in afara de cele mentionate.


esti cumva studenta la medicina? ca numa acolo invata numa prostii aia :)

#23
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postadi185, on Jul 11 2007, 19:31, said:

nu e nici o prostie...;) asa este se elimina, niciodata nu o sa patesti nimik de la doze imense de vitamine in afara de cele mentionate.
esti cumva studenta la medicina? ca numa acolo invata numa prostii aia :)
  
ma nu zau? -_-
da, sunt studenta la medicina, si, ca fapt divers, poate nu stii ca rinichiul are si el O LIMITA. Adica NU, NU POATE sa elimine ORICIT ai baga tu peste pragul maxim. Prostii zici? Miram-as. Daca ar fi prostii n-ar exista boli datorita lor si n-ar exista bolnavi. Bolnavi pe care poti sa-i vezi, poti sa vorbesti cu ei, poti sa-i pipai. sunt reali. Nu sunt o pagina intr-un manual.

#24
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postrox, on Jul 11 2007, 19:35, said:

ma nu zau? -_-
da, sunt studenta la medicina, si, ca fapt divers, poate nu stii ca rinichiul are si el O LIMITA. Adica NU, NU POATE sa elimine ORICIT ai baga tu peste pragul maxim. Prostii zici? Miram-as. Daca ar fi prostii n-ar exista boli datorita lor si n-ar exista bolnavi. Bolnavi pe care poti sa-i vezi, poti sa vorbesti cu ei, poti sa-i pipai. sunt reali. Nu sunt o pagina intr-un manual.
bolnavi care au bagat vitamine mult peste limita??? fii serioasa :) , normal ca are limita si ficatul, dar avand in vedere ca esti sportiv, adica ai o viata ordonata, nu fumezi, nu bei, nu pierzi prea multe nopti doar excesele astea tre eliminate si mancare..etc... ca nici tot ce mananci nu se asimileaza...daca nu stiai :) , eu n-am intalnit doctor sa stie medicina sportiva... si nutritie...!!!! si miram-as sa fii unu din viitori care v-or sti , referitor la nutritie is f f multe aberatii prin manualele voastre

#25
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postadi185, on Jul 11 2007, 19:57, said:

bolnavi care au bagat vitamine mult peste limita??? fii serioasa :) , normal ca are limita si ficatul, dar avand in vedere ca esti sportiv, adica ai o viata ordonata, nu fumezi, nu bei, nu pierzi prea multe nopti doar excesele astea tre eliminate si mancare..etc... ca nici tot ce mananci nu se asimileaza...daca nu stiai :) , eu n-am intalnit doctor sa stie medicina sportiva... si nutritie...!!!! si miram-as sa fii unu din viitori care v-or sti , referitor la nutritie is f f multe aberatii prin manualele voastre
sa dau un un exemplu, acum nu te apuci sa iei 20 de grame de vitamina C pe zi , cand pt un sedentar doza zilnica e pe la 60 mg... :) , dar 4-5 grame pe zi  mai ales daca esti racit e chiar indicat , totusi nu ORICE doza... ma refer la doze mari....
nu exagerate prosteste

#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postadi185, on Jul 11 2007, 19:57, said:

bolnavi care au bagat vitamine mult peste limita??? fii serioasa :) , normal ca are limita si ficatul, dar avand in vedere ca esti sportiv, adica ai o viata ordonata, nu fumezi, nu bei, nu pierzi prea multe nopti doar excesele astea tre eliminate si mancare..etc... ca nici tot ce mananci nu se asimileaza...daca nu stiai :) , eu n-am intalnit doctor sa stie medicina sportiva... si nutritie...!!!! si miram-as sa fii unu din viitori care v-or sti , referitor la nutritie is f f multe aberatii prin manualele voastre
cred ca ti-a scapat faptul ca eu NU vorbeam de limita ficatului, ci de limita de excretie a rinichiului. Ai idee despre ceva secretie-reabsorbtie-excretie renala?
si daca tot nu crezi, poate vrei sa arunci un ochi aici. poate vrei sa incerci si pe la B6 sau B2. Ca vad ca de A stii.

#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postadi185, on Jul 11 2007, 19:31, said:

nu e nici o prostie...;) asa este se elimina, niciodata nu o sa patesti nimik de la doze imense de vitamine in afara de cele mentionate.
esti cumva studenta la medicina? ca numa acolo invata numa prostii aia :)


View Postadi185, on Jul 11 2007, 19:59, said:

sa dau un un exemplu, acum nu te apuci sa iei 20 de grame de vitamina C pe zi , cand pt un sedentar doza zilnica e pe la 60 mg... :) , dar 4-5 grame pe zi  mai ales daca esti racit e chiar indicat , totusi nu ORICE doza... ma refer la doze mari....
nu exagerate prosteste
nu ti se pare ca te contrazici putin?
cit despre viatmina c, n-ai nimerit-o cu exemplul; asta chiar e una din cele mai inofensive. Da si la asta, in doze imense faci diaree. Asta pe linga alte chestii pe care poti sa le faci in cazuri exceptionale.
Problema e ca si vitaminele astea au un rol si nu functioneaza singure, fara interactiuni cu alte chestii. Si ca tu nu intelegi asta.  daca eu ma apuc acuma sa-ti zic ca exista o legatura intre vitamina C aia inofensiva si anemia hemolitica o sa zici ca aberez. Si eu o sa te trimit sa citesti despre glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza  :peacefingers:

#28
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postrox, on Jul 11 2007, 20:09, said:

cred ca ti-a scapat faptul ca eu NU vorbeam de limita ficatului, ci de limita de excretie a rinichiului. Ai idee despre ceva secretie-reabsorbtie-excretie renala?
si daca tot nu crezi, poate vrei sa arunci un ochi aici. poate vrei sa incerci si pe la B6 sau B2. Ca vad ca de A stii.
cand am scris ficat , la rinichi m-am gandit...:) din graba am gresit... ficatu se regenereaza, ala n-are treaba , de rinichi vorbeam, si stiu ce inseamna si piridoxina, riboflavina...

#29
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postrox, on Jul 11 2007, 20:17, said:

nu ti se pare ca te contrazici putin?
cit despre viatmina c, n-ai nimerit-o cu exemplul; asta chiar e una din cele mai inofensive. Da si la asta, in doze imense faci diaree. Asta pe linga alte chestii pe care poti sa le faci in cazuri exceptionale.
Problema e ca si vitaminele astea au un rol si nu functioneaza singure, fara interactiuni cu alte chestii. Si ca tu nu intelegi asta.  daca eu ma apuc acuma sa-ti zic ca exista o legatura intre vitamina C aia inofensiva si anemia hemolitica o sa zici ca aberez. Si eu o sa te trimit sa citesti despre glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza  :peacefingers:
nu ma contrazic, una e sa iei fara sa stii ce si cum , si alta e sa iei voit o anumita doza mare...:) am dat ex de vit C ca o stie toata lumea ;)

#30
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadi185, on Jul 11 2007, 22:20, said:

nu ma contrazic, una e sa iei fara sa stii ce si cum , si alta e sa iei voit o anumita doza mare...:) am dat ex de vit C ca o stie toata lumea ;)
si eu o stiu :D

#31
alexvl

alexvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.06.2007

View Postrox, on Jul 11 2007, 20:09, said:

cred ca ti-a scapat faptul ca eu NU vorbeam de limita ficatului, ci de limita de excretie a rinichiului. Ai idee despre ceva secretie-reabsorbtie-excretie renala?
si daca tot nu crezi, poate vrei sa arunci un ochi aici. poate vrei sa incerci si pe la B6 sau B2. Ca vad ca de A stii.
asa este ! excesul de vitamine si minerale poate dauna rinichilor. in cazul in care cel ce ia vitamine si minerale in doze muuuult prea mari si nu se hidrateaza suficient risca sa faca piatre la rinichi... se poate face tratament... sau operatie... sau se pot elimina... la baietii fiind mai greu decat la fete :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate