Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Resetare interval Service

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
adilimbau88

adilimbau88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 19.09.2006
Sunt curios daca se poate reseta intervalul de service la un Mercedes Sprinter din butoane, problema este ca are bord model 2003 iar masina este 2000, mi-a fost resetat o data , prima oara au incercat din butoane si apoi au spus ca nu merge din butoane si ca doar prin calculator si l-au resetat prin calculator sunt curios daca totusi o alta posibilitate de resetare

#2
danono

danono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 10.12.2005
100%nu merge din butoane

#3
plesu_flavius

plesu_flavius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2006
am un Audi A3, 1.9 TDI, din 2000, mi-a aparut pe bord SERVICE, scris cu rosu si litere mari. banuiesc ca vrea sa o duc la service. daca nu o duc si ma mai plimb asa cu ea ce se intampla? daca o duc la service, ce imi fac aia la ea? ce imi schimba? ma costa mult?

multumesc

#4
mr_know_it_all

mr_know_it_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 14.09.2006
nuu, crezi tu ca vrea la service mititica? se poate sa te inseli :)  faptul ca vrea la service se poate datora unei multitudini de factori, incepand cu cazul cel mai fericit in care pur si simplu stie ca e timpul sa schimbi ceva filtre, ulei  chestii de genul asta (nu stiu daca A3-urile din 2000 stiu sa faca asta, sa ceara la service cand e timpul), se poate sa ti se fi ars ceva nesemnificativ, o sonda, ceva, dar de asemenea poate fi si ceva mai serios. dar asta nu vei afla decat la service, asta daca nu cumva vrei sa ii lasi pe baietii de la coltul blocului sa se uite (eram sarcastic). Insa aia nu se vor apuca de nici o reparatie pana nu iti vor spune care e problema si nu vei autoriza, asa ca in cel mai rau caz, daca masina nu e luata de la noi sau nu mai e  in garantie (si ma indoiesc ca mai e) vei plati o taxa de constatare sau cum i-o zice.

Asa ca  pune frumos mana si du masina in service

#5
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
la orice masina (nu stiu daca si la loganul lui maximusro) e setata optiunea asta care avertizeaza aspura reviziei anuale...daca aparea OIL insemna ca ai depasit distanta normala parcursa cu acelasi ulei...mergi la service...daca masina are 150.ooo de ex. vezi ce trebuie schimbat la ea in functie de ce scrie in carte ca trebuie sa schimbi la 150.000 km...ulei / filtre/bujii/lichid de racire/placute de frana...te poate costa de la 3 la n milioane de lei vechi

#6
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 plesu_flavius, on May 31 2007, 01:30, said:

mi-a aparut pe bord SERVICE, scris cu rosu si litere mari.
banuiesc ca vrea sa o duc la service.
Exact.  ^_^

Acel mesaj in sine, nu inseamna absolut nimic. Counterul a ajuns la numarul de kilometri setati pentru urmatoarea revizie.
In mod normal, la revizii se schimba ulei, filtre, si alte consumabile. Se poate intampla ca acele consumabile sa fi fost deja schimbate,
dar couterul sa fi ramas ne-resetat. Desigur, poti foarte bine sa ai si surprize neplacute la revizie; poate trebuie schimbat un burduf de planetara,
poate ai pierdut niste suruburi ce tin masca aceea de plastic de sub motor, un pivot, cap-bara, poate conttati ca un furtun de frana e pe duca ... (etc).

 jamalex2000, on May 31 2007, 22:47, said:

la orice masina (nu stiu daca si la loganul lui maximusro).......

:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

#7
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 plesu_flavius, on May 31 2007, 02:30, said:

am un Audi A3, 1.9 TDI, din 2000, mi-a aparut pe bord SERVICE, scris cu rosu si litere mari. banuiesc ca vrea sa o duc la service. daca nu o duc si ma mai plimb asa cu ea ce se intampla? daca o duc la service, ce imi fac aia la ea? ce imi schimba? ma costa mult?

multumesc

O fi racita ?   :lol:  Daca ii fac injectii ?  :lol:
Glumesc, dupa cum ai scris, nu m-am putut abtine.
Sint sigur ca nu o ai de mai mult de 10.000 km.
"Service" inseamna multe, dar mai bine spune de cind o ai, sa stim ce sa-ti spunem.

#8
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai dau eu o banuiala:

A3 din 2000, motor 1,9 TDI?

Adusa de afara, minim 200k de kilometri.

#9
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Pai si cum, ti-ai luat Audi si-ti pui problema de costuri in service? Dar vaaai, incredibiil.

Mergi in service ca urla dupa revizie... Si daca kilometrajul afisat nu arata ca s-ar apropia de revizie, atunci poti banui cum sta si cu km reali ;)
Daca era alta problema se aprindea SERVICE + un alt martor ca sa indice problema detectata.

Edited by 1Q_Giku, 03 June 2007 - 16:01.


#10
plesu_flavius

plesu_flavius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2006
am inteles. va multumesc. cred ca e o problema de 'revizie la un anumit nr de km'. ma anunta: "service in 1000km", "service in 900km" ... s.a.m.d. .. "sercive in 100 km" iar acum scrie sec SERVICE (cu rosu, pe fundal rosu) :)

P.S.: 1. o am de 1 an si cica are vro 170.000 km
P.S.: 2. daca mi-am luat audi, nu inseamna ca am un car de bani, cat sa nu ma ingrijoreze costurile

Edited by MAK, 03 June 2007 - 17:56.


#11
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Cam asta si era ideea, daca nu ai un car de bani, nu-ti lua masina pretentioasa. Romanu sufera de opulenta fara insa vreo baza reala.

La Audi revizia se face la 170k? Daca nu, vezi ca poate nici kilometrajul nu este chiar cel real.

Bafta la rezolvat problema.

#12
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Giku, tragi niste concluzii aberante doar pt ca tu ti-ai luat masina populara "0 km"
Daca si-a luat omul Audi n-ar trebui sa-l mai intereseze de bani ? Indiferent cati bani ai, daca sunt munciti te intereseaza si ultimul leu cheltuit.
Si ca sa te linistesc, la masina aia "pretentioasa" costa mai putin reviziile decat la reno-ul tau.
Daca tie ti se pare un A3 din 2000 o masina "opulenta" si greu de intretinut afla ca se intretine la fel de usor ca un golf 4 pt ca dpdv mecanic sunt identice.

Edited by Mig VWFan, 06 June 2007 - 10:24.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

 1Q_Giku, on Jun 3 2007, 18:05, said:

La Audi revizia se face la 170k? Daca nu, vezi ca poate nici kilometrajul nu este chiar cel real.

exagerezi. inceteaza.

daca masina e cumparata din germania probabil are intervale service de 30k sau 2 ani. la cum ii stiu pe nemti, le fac un pic inainte de 30k, pe la 27-28, pt ca 2k sunt kilometri de facut si intr-o saptamana, pt cineva cu dieselar.
asadar, indicatorul de service nu are nici o treaba cu km reali.

ps: dar ce te faci daca omul a facut revizia dupa intervalul de timp, nu de km? sa zicem ca a facut 2 ani la 131k km si atunci i-a facut revizia si resetat service interval. iar iti scufunda teoria, este?

#14
vup

vup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.06.2007
Ba merge si din butoane. Cum te uiti la bord in stanga jos a ceasului de km se afla un buton. acum atentie:

pune contactul si apasa imediat de doua ori butonul
ia contactul
apasa butonul si tine-l apasat si pune contactul
dupa cca 10 sec o sa apara un nou interval de service urmat de un beep
elibereaza butonul si ia contactul  

succes

#15
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

 adilimbau88, on May 11 2007, 21:42, said:

Sunt curios daca se poate reseta intervalul de service la un Mercedes Sprinter din butoane, problema este ca are bord model 2003 iar masina este 2000, mi-a fost resetat o data , prima oara au incercat din butoane si apoi au spus ca nu merge din butoane si ca doar prin calculator si l-au resetat prin calculator sunt curios daca totusi o alta posibilitate de resetare
incearca asa

Attached Files



#16
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Exact ca mai sus este si la clasa A. Nici eu nu am reusit de prima data, greseam la succesiunea operatiilor .
Bafta.

#17
fanos

fanos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2006
Salut! Cum spune si titlu, am un T5 din 2004, la care imi arata "service" ori de cite ori pun contactul. Se poate rezolva fara interfata? Am auzit de la niste  prieteni ca s-ar putea, altii ...ca ba!

#18
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 Marius3k, on Dec 4 2007, 11:41, said:

Metoda1:
-se tine apasat butonul pt reset kilometraj zilnic de pe vitezometru
-se pune contact pana se aprind martorii de bord si se da drumul la buton
-prin apasare 1 sec se schimba intre service oil sau service insp
-se roteste de buton spre dreapta (in sensul acelor de ceas) si apare - - - in loc de oil sau insp.

Metoda2:
1. pui contactul
2. cuvantul ""service" iti apare pe displayul unde afiseaza kilometrajul
3. Apesi butonul (A) - butonul din dreapta cum te uiti la bord
4. intorci butonul (cool.gif-cel din stanga, la dreapta ca sa resetezi.


Daca nu merge nici una din metode, sunt mai multe aici.
Spor la treaba!


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate