Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Display LCD TELETECH 32715

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
pleteab

pleteab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 18.06.2003
Salve all.
Altex-ul tocmai a "spart" piata cu LCD de 81 la 1600 RON.
http://www.altex.ro/...amp;model=32715

Am 2 intrebari:
1. merita cumparat?
2. la un moment dat existau pe piata VGA Splitter 2 ways....ca sa fie conectat si la PC.....poate stie careva o oferta convenabila.

10q all.
Bye

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
In link-ul propus sunt mult prea putine date tehnice prezentate, nu reiese daca e si TV sau numai monitor PC.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:38.
scos citat inutil


#3
pleteab

pleteab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 18.06.2003
L-am vazut cu ochii....are toate tipurile de intrari, inclusiv VGA

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:39.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Da de ANTENA are? Parca am spus ca nu rezulta daca e si televizor!
Daca e si TV, si chiar face ce scrie acolo, la banii astia, chiar daca te tine 2 ani, merita. Pretul reflecta calitatea, deci nu te astepta la cine stie ce.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:39.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#5
mortisha

mortisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.02.2007
slplittere pe toate gusturile am vazut aici: www.roline-net.ro

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:39.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#6
gymyx999

gymyx999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2007

View Postpleteab, on May 10 2007, 21:37, said:

Salve all.
Altex-ul tocmai a "spart" piata cu LCD de 81 la 1600 RON.
http://www.altex.ro/...amp;model=32715

Am 2 intrebari:
1. merita cumparat?
2. la un moment dat existau pe piata VGA Splitter 2 ways....ca sa fie conectat si la PC.....poate stie careva o oferta convenabila.

10q all.
Bye

Am luat eu unu. Se vede bine pe TV, dar asta cred ca e din cauza semnalului. In schimb pe PC in are imagine buna.
Displayul se incalzeste putin dar cred ca asa e normal.

Daqca mai aveti careva, dati informatii detaliate referitoare la meniul de service si setarile aferente.

#7
qliT

qliT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 03.05.2006
Are intrare HDMI?

#8
mihutzz

mihutzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.05.2005
Nu mai zice nimeni nimic de el? L-am vazut si eu ieri, si pare foarte interesant, are toate tipurile de intrari HDMI, PC(DVI), SCART, COMPONENT(RCA),SVIDEO. De vazut se vedea binisor, dar era pus pe scart, pretentii prea mari nu puteam sa am, sunt curios insa cum arata un dvd pe component, sau un joc de ps3 sau xbox360 in 720p/1080p...n-are nimeni detalii? :D.

Edited by mihutzz, 03 June 2007 - 19:24.


#9
gymyx999

gymyx999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2007
Eu il am conectat la PC pe PCIN. Se vede super OK si merge in rezolutie 1380x768... parca
Jocurile sunt OK
Nu am incercat inca ps3 sau alte alea

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:48.
scos citat inutil


#10
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006

View Postmihutzz, on Jun 3 2007, 20:11, said:

Nu mai zice nimeni nimic de el? L-am vazut si eu ieri, si pare foarte interesant, are toate tipurile de intrari HDMI, PC(DVI), SCART, COMPONENT(RCA),SVIDEO. De vazut se vedea binisor, dar era pus pe scart, pretentii prea mari nu puteam sa am, sunt curios insa cum arata un dvd pe component, sau un joc de ps3 sau xbox360 in 720p/1080p...n-are nimeni detalii? :D.

pai televizorul nu stie decat 1080i. pentru un hd 1080p platesti de vreo 4 ori mai mult si nu prea gasesti la firme mici. cat despre calitate la pretul asta nu se pune problema....e un ecran mare si atat. ar fi culmea sa vrei sa aiba si calitate foarte buna si sa te tina 10 ani  :nonobad:

#11
mihutzz

mihutzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.05.2005
Corect  :coolspeak: . Si cu toate astea o sa aiba super vanzari astia de la altex.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:48.
scos citat inutil


#12
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
A scazut pretul al 1500 Ron , destul de putin pentru un LCD cu diagonala de 81 cm , l-am vazut la Altex ,culorile nu mi sau parut asa de bune ca cele de la LG sau Samsung ,sper sa cumpar unu saptamana viitoare.
Am vazut ca mai este un televizor facut tot de Altex pe nume Myria ,avea acceasi diagonala dar era 1700 Ron ,si din cate citisem avea cam accealeasi caracteristici cu TELETECH 32715 ,diferenta de 2 milioane probabil ca trebuia  justificata intr-un fel ,in afara de aspect nu am vazut diferente notabile

Edited by Legio, 07 July 2007 - 17:11.


#13
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Am cumparat un astfel de televizor de la Altex ,pretul de 1500 RON mi se pare acceptabil ,dar nici nu cred ca merita mai mult pentru ce ofera in comparatie cu televizoarele mai serioase precum Samsung ,LG sau Panasonic care sunt cu multe sute de lei ma scumpe dar au si culorile si luminozitatea mai buna.
Pana acum am observat 2 probleme la telvizor ,prima a fost faptul ca are un pixel mort (albastru) care se vede daca imaginea este neagra si se sta aproape de tv ,de la 2m nu se mai vede , iar al doua problema care pare destul de serioasa si anume nu prinde 2 canale care se afla la rand pe frecventele: 140.25 Mhz (S6) si 147.25 Mhz (S7) ,iar in grila de programe a UPC Constanta pe aceste 2 canale se afla :Prima si B1Tv ,aceste programe le prind cu vechiul televizor si cu tv tunerul de PC dar mai putin cu TELETECH 32715 ,cum singur nu cred ca o sai dau de cap o sa trebuiasca sa fac o vizita pe la Altex si eventual sa le duc televizorul sa remedieze problema.

Am tras la scanner partea in limba romana a manualului primit odata cu televizorul ,si am adunat fotografiile refacute intr-un fisier pdf

Attached Files


Edited by Legio, 14 July 2007 - 23:44.


#14
gymyx999

gymyx999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2007
Du-te la service cu el si raporteaza...
Am observat si eu asta la al meu si l-am dus la service, a umblat ala prin meniul de service si cica i-a separat benzile.
Acum prind tot.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:48.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#15
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Multumesc pentru raspuns , o sa ma duc la service saptamana viitoare , in principiu daca toate televizoarele au aceasta problema ,trebuiau sa anunte din magazin sau sa remedieze problema inainte sa vanda televizorul ,ei poate merg pe ideea ca nu toata lumea o sa-si dea seama de micul defect ,eu am vazut destul de repede buba pentru ca pe canalele care nu merg se afla Prima si B1Tv.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:49.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#16
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
L-am vazut mai ieftin si in Metro si in Carrefour.

Edited by CristianAdrian, 10 January 2011 - 12:49.
scos citat inutil. citeste regulamentul


#17
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Mi se pare cam ciudat faptul ca pe site-ul Altex televizorul costa acum 1700 lei , cu 200 lei mai scump decat costa in peroada cand l-am cumparat ,ori lotul acela de televizoare era mai prost si incercau sa scape de ele, ori a fost o strategie de marketing.
Am cumparat un cablu VGA de 10 m si am conectat calculatorul la televizor ,si se vede la fel ca pe monitor , utilitatea intrari PC o vad in special pentru filme , si unele jocuri care se pot juca pe gamepad cu ajutorul unui prelungitor usb , singurul inconvenient este ca inaite de a se scoate cablul monitorului (CRT) trebuie schimbat refreshul in maxim 60hz sau 75hz in functie de rezolutia aleasa.
Stiam ca la televizoarele cu tub ,luminozitatea ,stralucirea si culorile isi pierd din calutate in timp , nu stiu daca accealsi lucru este valabil si la LCD-uri

#18
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostLegio, on Aug 5 2007, 18:10, said:

Mi se pare cam ciudat faptul ca pe site-ul Altex televizorul costa acum 1700 lei , cu 200 lei mai scump decat costa in peroada cand l-am cumparat ,ori lotul acela de televizoare era mai prost si incercau sa scape de ele, ori a fost o strategie de marketing.
Erau la promotie. Acum e pretul normal. Probabil ca la viitoarea promotie vor fi din nou 1500 RON. Sistemul asta il practica toti marii distribuitori. Posibil sa fie si cresterea de pret a panelurilor LCD in ultima luna care a dus la o crestere de preturi de 8-10% a aparatelor cu LCD.

Quote

Stiam ca la televizoarele cu tub ,luminozitatea ,stralucirea si culorile isi pierd din calutate in timp , nu stiu daca accealsi lucru este valabil si la LCD-uri.
Este valabil. Daca la un CRT stralucirea si contrastul scad datorita epuizarii stratului emisiv al catozilor tubului (in circa 10-15 ani la un tub de calitate) la LCD fenomenul este dat de uzura lampilor CCFL (un fel de tuburi fluorescente) care ilumineaza din spate displayul (backlight). Durata lor de viata este insa comparabila cu cea a unui tub cinescop.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate