Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1765
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 doarUNom, on 13 noiembrie 2015 - 20:37, said:

Andrei un grafic a unei tari mai sarace ca a noastra nu ai gasit ? Posted Image
Tarile "'mai sarace ca a noastra"" nu sunt hotarate, deaceea nici grafice nu se prezinta.. Ele prefera sa se invarte in jurul cozii, pana ii zapacesc de tot pe proprii cetateni ca sa fie si mai usor de prostit..
Un simplu exemplu, vorbeam cu cineva la Institul de Proiectari Judetean  despre scumpirile care ne pasc cu privire la Energie si domniile lor sustineau ca nu are cum sa se mai scumpeasca si ca nu este adevarat.. nu vedeti ca gigacaloria din nou a fost subventionata si s-a ieftinit...Posted Image

#1766
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
"'Casa viitorului, inventata de cativa studenti din Capitala..'"  : http://stirileprotv....ntretinere.html

""..Din anul 2020 Uniunea Europeana ne impune ca toate locuintele care se vor construi in Romania sa aiba costuri aproape zero la intretinere."'
Posted Image

#1767
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu de ce am eu impresia ca..nu o sa mai fie UE..prin 2020..sau daca o sa fie..va fi cu totul altfel...dar asta nu inseamna ca nu tre sa avem costuri mici la intretinere..

#1768
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 23 noiembrie 2015 - 14:22, said:

Nu stiu de ce am eu impresia ca..nu o sa mai fie UE..prin 2020..sau daca o sa fie..va fi cu totul altfel...dar asta nu inseamna ca nu tre sa avem costuri mici la intretinere..
Chiar daca contextul istoric si geo-politic se va modifica - sa renuntam la tendinta de a avea intretineri zero la locuinte ar fi cea mai mare greseala.Posted Image

P.S. Ieri la stiri anuntau ca Crimea are probleme cu asigurarea energiei electrice din ""considerente politice"".. Iti dai seama ca daca as avea o casa in care confortul nu poate fi periclitat de lipsa energiei electrice - nu ma voi lasa "'manipulat'' cu una, cu doua.. Posted Image

Edited by andreilesan, 23 November 2015 - 15:33.


#1769
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 manghels, on 23 noiembrie 2015 - 14:22, said:

Nu stiu de ce am eu impresia ca..nu o sa mai fie UE..prin 2020..sau daca o sa fie..va fi cu totul altfel...dar asta nu inseamna ca nu tre sa avem costuri mici la intretinere..

Tocmai de asta trebuie sa fim pregatiti. Orice s-ar intampla preturile la energie nu vor merge in jos. Eu unu nu prevad cine stie ce "revolutie tehnica" sau ceva de genul asta, care sa dea sposibilitatea oricarui sarantoc sa aiba energie ieftina/gratuita. Daca vor exista astfel de tehnologii, vor fi vandute pe bani multi.

Edited by oMariusRO, 23 November 2015 - 15:32.


#1770
sergiu_pinzariu

sergiu_pinzariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.10.2012
Salut,

Am facut acum cativa ani izolatia la apartamentul meu cu 2 camere cu polistiren de 10 cm. Mentionez ca blocul nu are izolatie la restul apartamentelor, eu fiind la etajul 1, nimeni de deasupra mea nu are izolatie. Problema care mi-a aparut acum la peretele de la dormitor e ca s-a umezit, pe o anumita portiune si banuiesc ca ar fi de la faptul ca izolatia mea fiind mai in exterior fata de restul blocului si.pt ca e cu unghi drept, s-a infiltrat apa intre peretele blocului si izolatie. Are cineva vreo sugestie cum sa fac sa previn infiltrarea apei pe sub izolatie? Am vazut la un vecin de la.parter ca si-a pus niste tabla acolo, dar nu stiu cat de buna e ideea.

Salut,

Am facut acum cativa ani izolatia la apartamentul meu cu 2 camere cu polistiren de 10 cm. Mentionez ca blocul nu are izolatie la restul apartamentelor, eu fiind la etajul 1, nimeni de deasupra mea nu are izolatie. Problema care mi-a aparut acum la peretele de la dormitor e ca s-a umezit, pe o anumita portiune si banuiesc ca ar fi de la faptul ca izolatia mea fiind mai in exterior fata de restul blocului si.pt ca e cu unghi drept, s-a infiltrat apa intre peretele blocului si izolatie. Are cineva vreo sugestie cum sa fac sa previn infiltrarea apei pe sub izolatie? Am vazut la un vecin de la.parter ca si-a pus niste tabla acolo, dar nu stiu cat de buna e ideea.

#1771
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Va rog sa va dati cu parerea in urmatoarea situatie,
E vorba de o vila parter + etaj cu acoperis  tip terasa...cred ca de la oarece infiltratii ..
-dupa un timp i sa sugerat si facut un acoperis intr-o apa incadrat intre aticuri...din tabla
- dupa acest episod se confrunta cu condens la greu
-Condenseaza in cantitati cosiderabile pe panza sau folia pusa sub acoperis si se aduna de pe toata suprafata ...stopii care se se tot aduna de la panta acoperisului incat ajung sa cada doar in portiunea mai mica a pantei, aici e balta de condens ce se infiltreaza  deja prin tavanul de la camerele din aceasta zona a casei..
---Are un strat de vata de 10cm intre terasa si acoperis dar care acum are efect zero fiindca sa udat..
--a adus meseriasi de i-au facut aerisitori din loc in loc..si efectul e zero...
--Eu cand am vazut am ajuns la concluzia ca nu este izolat destul... si trebuie rupta aceasta caldura care vine din tavan...de se ajunge la condensare asa de grava..
O ideie ce mi-a venit pe loc a fost, sa izoleze tavanul prin interior (deranj cam mare ) sau prin exterior  ...adica sa scoata vata si sa umple cu spuma  tot spatiul acoperisului ..
Ce ziceti e gresit ce am zis eu ..cu umplerea spatiului  in totalitate cu spuma poliuretanica ..mai trebuie cumva  indeplinita o alta etapa , pana se umple cu spuma , adica se mai pune vre-o bariera...ceva ... intre spuma si terasa.

Multumesc anticipat, celor care binevoiesc sa raspunda.

Edited by ciobimar, 06 December 2015 - 09:28.


#1772
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Cauza aparitii acelui condens poate fi, dupa parerea mea si din urmatoarele cauze.
Are pierderi mari de caldura spre pod,izolatia este prea subtire, lipsa foliei de vapori (etansa) intre tavan si vata este un detaliu foarte important, lipsa acesteia este un dezastru, oricat de subtire ar fi acea vata nu ar trebuii sa se umezeasca, sau oricat de groasa ar fi izolatia si esta pusa fara acea folie, la fel este degeaba, se va uda iar izolarea ar fi zero.

#1773
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
f bine spus
nu s-a mentionat existenta foliei antivapori intre tavan si stratul de izolatie


#1774
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010
Buna ziua!
Am următoarea problemă: Astă vara mi-am pus centrala de apartament - locuiesc la etajul 4 al unui bloc de 4 etaje din plăci de beton, apartamentul având 54 mp izolat cu polistiren de 10 si doi pereti exteriori - fiind pozitionat la mijloc (între două scări), deasupra am pod. Am constatat că, căldura nu se menține în casă aceasta trecând prin tavanul mereu rece - rezultand un consum mare de gaze naturale (144mc/luna oct - 250 lei). Așa că m-am hotărât ca în primăvară să-mi izolez tavanul cu polistiren extrudat de 3 http://www.dedeman.r...-600x1250f.html
   (varianta cu placa din rigips si vata minerala - exclusa deoarece implică un cost mai ridicat, mai multa mizerie si deranj).
Pe această cale întreb cei pricepuți, ce probleme voi avea cu respiratia peretilor (punctul de rouă) si la ce neplaceri mă pot astepta/sau nu, la o astfel de operatiune pe termen lung.

Edited by Zombehenzi, 06 December 2015 - 13:49.


#1775
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
De regula se zice ca nu se prea foloseste polistirenul pentru izolatiile interioare ...cica dupa polistiren se pot naste colonii de micro organisme...mucegaiuri...si alte alea..
Dar cu toate astea si eu vreau sa fac asta ca nu imi place vata , nu o suport ,cand lucrez cu ea..asa ca chit ca ma chinui mai mult tot polistiren folosesc in loc de vata la izolatiile interioare..
Fac caroiajul din profile de tabla , apoi bag polistirenul printre ele ,lasandu-l liber nelipit..apoi pe fiecare profil vin cu banda dublu adeziva,  ca ajutor la fixarea barierei impotriva migratiei vaporilor, de la cald, la rece  ,si inchei cu placile de gips-carton..o fi bine cum fac,no fi ? ..nici eu nu sunt sigur 100%

#1776
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010

 ciobimar, on 06 decembrie 2015 - 14:02, said:

De regula se zice ca nu se prea foloseste polistirenul pentru izolatiile interioare ...cica dupa polistiren se pot naste colonii de micro organisme...mucegaiuri...si alte alea..
Atunci voi folosi extrudat de 3 cu caneluri astfel încât adezivul să poată fi întins pe toată suprafața plăcii, totodată evit locurile cu ... colonii de micro organisme...mucegaiuri..

#1777
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
varianta ideala, clasica, este cu structura si rigips
staturile de jos in sus sunt: rigips, folie antivapori, vata minerala
nu sunt convins ca varianta lavabila, rigips, folie, vata este mult mai scumpa decat extrudat, adeziv, tinci, glet, lavabila
altfel, tavanul fals te ajuta si la cablaraie, vata izoleaza si fonica
avand izolatia la interior si nimic in acel pod, punctul de roua va cadea in placa de beton ( tavan ), de acea montarea perfecta a unei bariere antivapori este foarte importanta
3 cm extrudat e ca si nimic. mai bine 5 de vata

Edited by danr, 06 December 2015 - 16:22.


#1778
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Zombehenzi, on 06 decembrie 2015 - 13:45, said:

m-am hotărât ca în primăvară să-mi izolez tavanul cu polistiren extrudat de 3
De 3 cm e prea subtire, doar pentru atata nu prea merita deranjul care se va face.

Ideal ar fi sa pui izolatie (vata sau polistiren) peste placa de beton, sus in pod, pe toata suprafata blocului. Incearca poate ajungi la o intelegere cu ceilalti vecini si puneti peste tot planseul si o sa fie o treaba mult mai buna.

Grosimea minima pentru care sa merite deranjul ar fi vreo 15 cm, dar daca ai putea pune vreo 30 cm, ar fi perfect. Izolatia asta te va apara si vara de caldura.

#1779
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010

 kolfleading, on 06 decembrie 2015 - 18:25, said:

De 3 cm e prea subtire, doar pentru atata nu prea merita deranjul care se va face.

Ideal ar fi sa pui izolatie (vata sau polistiren) peste placa de beton, sus in pod, pe toata suprafata blocului. Incearca poate ajungi la o intelegere cu ceilalti vecini si puneti peste tot planseul si o sa fie o treaba mult mai buna.

Grosimea minima pentru care sa merite deranjul ar fi vreo 15 cm, dar daca ai putea pune vreo 30 cm, ar fi perfect. Izolatia asta te va apara si vara de caldura.
Deasupra am pod compartimentat. varianta asta pică. Nu pot folosi flacara deschisă intr-un pod de lemn.

#1780
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu inteleg legatura cu flacara deschisa...

#1781
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010
Pai cum lipesc valul de bitum pe suprafata plafonului? Eu folosesc podul pentru depozitare, daca pun polistiren risc sa-l rup ori de cate ori calc pe el.

Edited by Zombehenzi, 06 December 2015 - 19:54.


#1782
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dar eu n-am zis nimic de bitum si nu inteleg la ce ti-ar folosi.
Am zis de vata sau polistiren.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate