Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Grime & Dubstep

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Se afla printre noi si ascultatori de Grime sau Dubstep?
Ati mai auzit de Plastician, Roll Deep, Loefah, Whoa-B? de mashup-urile podcast de la "Garage Pressure"?
Doresc sa vad cati au intalnit si gusta acest gen de muzica. Astept si recomandari din partea voastra pentru a-mi largi orizonturile in privinta Grime & Dubstep.
Go!

#2
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005
Am ascultat un timp, dar m-am plictisit destul de repede de el, e prea monoton. In fine e un gen relativ nou (chiar nu prea imi dau seama care-s diferentele dintre grime si dubstep) si lasa loc de mai bine.
Si acel mai bine eu zic ca e Tech Itch -Metal, e incredibila piesa, sunete dark, nervoase specifice darkstep-ului pe dubstep.
Ce imi placea foarte mult: Skream, Kode9,Roll Deep  iar de la noi TRG.

#3
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Hahaha, uite eu am fost chiar invers. Inainte ascultam DJ Zeitgeist, Epona, Knifehandchop. Daca iti place Tech Itch - Metal, cauta ceva mixuri de la ei. Merita. Sau de Core-Tex Labs, cred ca ei sunt cei care ii promoveaza.
Dar acum ascult Grime and Dubstep.

#4
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
eu ascult cat e ziua de lunga !
desi cunosc prea putini care baga in ureche asa ceva mie mi se pare unul dintre cele mai inspirate genuri muzicale
fondate 'eva' :)... de referinta mixul dubstep warz de radio 1 parca :) (2005, 2006 daca nu ma insel)

Edited by qbipq, 18 May 2007 - 18:31.


#5
mamellino

mamellino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.01.2007
Dubstep-ul este extrem de plictisitor . Nu va rezista nici macar cat minimal-tech-ul . Si asta pt. ca ele nu sunt fashionabile . Fashionabil inseamna ceva care se poate lega cu coca-cola,boahahaha .
Daca ne mai cobaram inca un level social , gasim replici de genul "God was a dj" , asa ca Tiesto este si el un Dumnezeu . Probabil ca pana la Michael jackson nu mai este mult .

:D Revenind , stilul minimal+tech este si va fi nefashionabil asa cum declara si taticul nostru Craig Richards .  Nefashionabil deoarece este abstract iar daca se adauga linii muzicale se schimba brusc din minimal in techno or something .

ps  : daca cineva place AphexTwin si tot ce este legat in jurul lui , atunci puteti gasi mai multe despre prima casa de discuri romaneasca REALA din occident : http://forum.softped...howtopic=240439
ps1 : nu e nimic pt. Romania . Doar vreau sa stiti ca sunt romani care se misca exclusiv pt. piatza occidentala.Ca cea din Romania...

#6
axelk

axelk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.06.2005
da. mai sunt care asculta dubstep. pt mixuri recomand canofthought.blogspot.com si drumandbass.ro sectiunea dubstep

#7
celectro75

celectro75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 05.08.2005
pofta de intuneric cu dubstep se potoleste ! in sensul bun ! pana acum nu m-a plictisit dar nici nu abuzez !

#8
paul_v3x

paul_v3x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.03.2007
de vreo luna am intalnit si eu Dubstep-u' si mi se pare foarte ok,adica de atunci tot ascult mixuri,si chiar nu sunt plictisitoare.Mi se pare putin ciudat,atata tot...

#9
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
De vreun an si ceva am dat si eu de dubstep. Nu pot spune decat ca e un stil pe care chiar si eu m-am apucat sa-l abordez in creatiile proprii. Sper ca in vara sa scot si eu ceva materiale. Pana atunci, ascult la greu.
Mi se pare un gen foarte interesant care cred ca va trai totusi ceva vreme si se vor gasi multi oameni care sa-l mai personalizeze. Este foarte flexibil, e dark, poate fi dark cu harmonies. Suie vad ca abordeaza acest stil in unele piese de pe noul lor album (bine, ei fac multe combinatii).

Recomand si eu:
http://www.barefiles.com/ - pentru cei ce nu stiu.

#10
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Apropo, recomand CU CALDURA mix-ul urmator:

http://www.barefiles...oad.php?id=2275

E inaltator. Inca de la inceput. ;)

#11
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Hyperdub asculta careva?

Burial este de referinta dupa parerea mea.

#12
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
Ce parere aveti despre dubstep?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uqCsXZp-FSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6kaYFw2QYMI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




si multi altii....

#13
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005
Ce parere aveti de combinatia asta noua de techno (minimal/minimal de scoala veche, detroit, techo-house) si dubstep. Stilul din cate vad nu are un nume clar stabilit(dupa net: dubtek, dubtech, tech-step, techno-dubstep). Inventator: posibil Martyn.
Mie personal imi place mult cum suna. :)

Martyn - Twenty Four
Martyn - Suburbia
Flying Lotus - Roberta Flack (Martyn's Heartbeat Mix)
TRG - Ghetto Romance
2562 - Basin Dub

#14
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
Suna bine, dar nu e acelasi feeling. Dubstep'ul s-a schimbat.

Intradevar o chestie interesanta la dubstep e faptul ca poate avea enorm de multe influente si poate fi personalizat cu orice intre 120-140 bmp (si cam ai de unde alege)
Mie incepe sa-mi para rau ca a devenit un teenage thing mai nou. In 2005 era mai underground, putini cunoscatori, putini artisti, in 2006 erau roots, vibe, chill. Pentru mine ala e adevaratul dubstep.

#15
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005

View PostVlad_Draku, on Jan 20 2009, 14:17, said:

Suna bine, dar nu e acelasi feeling. Dubstep'ul s-a schimbat.

Intradevar o chestie interesanta la dubstep e faptul ca poate avea enorm de multe influente si poate fi personalizat cu orice intre 120-140 bmp (si cam ai de unde alege)
Mie incepe sa-mi para rau ca a devenit un teenage thing mai nou. In 2005 era mai underground, putini cunoscatori, putini artisti, in 2006 erau roots, vibe, chill. Pentru mine ala e adevaratul dubstep.
n-am fost un mare fan de dubstep-"pe bune" (foarte putin am ascultat si eu pe la inceputurile lui), dar cam ai dreptate, daca villalobos a inclus dubtek d'asta in mixurile lui, se pare ca incet,incet paraseste zona electronicii urbane si intra pe cea de club;
oricum eu o sa mai urmaresc un timp stilul asta, in special productiile lui 2562;
daca ajunge si asta "cheesy" ca si minimalul actual, il las deoparte. :)

#16
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
nu gasesc nicaieri sa downloadez kromestar,coki,osc etc....ma ajutati cu niste link-uri?

#17
Ralucu

Ralucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.01.2009

View PostBigSmoke_CT, on Jan 22 2009, 21:15, said:

nu gasesc nicaieri sa downloadez kromestar,coki,osc etc....ma ajutati cu niste link-uri?


Le gasesti pe youtube,downloadezi un convertor si hocuspocus ^_^
Am auzit si eu de dubstep aproximativ de un an si nu m-am plictisit de el.Ce imi place sa ascult:Rusko,Coki,Benga,Skream,Donny,Caspa,Unitz ...
Cel mai frumos dubstep e acela combinat cu ceva de fumat :P (parerea mea)

#18
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008

View PostRalucu, on Feb 20 2009, 19:27, said:

Le gasesti pe youtube,downloadezi un convertor si hocuspocus ^_^
Am auzit si eu de dubstep aproximativ de un an si nu m-am plictisit de el.Ce imi place sa ascult:Rusko,Coki,Benga,Skream,Donny,Caspa,Unitz ...
Cel mai frumos dubstep e acela combinat cu ceva de fumat :P (parerea mea)
calitatea sunetului unei melodii downloadate de pe youtube este jalnica

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate