Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

as vrea sa fac un site gratuit

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
robyk

robyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2007
as vrea sa fac un site gratuit dar nu stiu sint incepator :rolleyes:

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
1) html
2) css
3) javascript
4) DOM / DHTML
5) PHP
6) DBMS (MySql)
7) "Tehnologii" XML
8) ???
9) fun!

Ia fiecare dintre cele 9 puncte la rand si acorda fiecaruia 1-10 luni de studiu (depinde de capacitatea ta, cifrele sunt aproximative). Cand vei fi ajuns la 9 te vei numi web developer :-)

PS: Toate resursele se gasesc pe web daca nu te rezumi doar la romana. A folosi doar romana este modul gresit de a aborda lucrurile. Incearca sa inveti direct in engleza, in primele 2 luni vei fi derutat dar apoi iti va merge struna.

LE: Era sa uit, invata in primul rand despre platforma pe care urmeaza sa o "programezi": internetul si in special web-ul: http, cgi, modelul client-server, protocoluri, RFC si tot ce gasesti in legatura cu aceste cuvinte cheie.

Edited by OriginalCopy, 20 April 2007 - 19:28.


#3
raraitul_me

raraitul_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.12.2006
e hai ca ti-a zis bine :)) ...are dreaptate... :D ...si daca vrei sati faci situl gratuit sa nu platesti un host e un program WAMP5 care mi l-a zis cineva...nu stiu cum e da iti pune situ pe net...pe ipul tau

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
WAMP nu este un program, ci un pachet de mai multe programe. Creatorul WAMP nu a creat programele destinate deservirii de resurse prin http, "doar" le-am impachetat.

Nu iti recomand sa folosesti astfel de programe. E mai sanatos sa downloadezi .msi-ul apache (un daemon http) si sa-l instalezi manual, sa il configurezi manual si sa il modifici pe placul tau. Acest lucru iti va usura intelegerea platformei. Cand ai ajuns la punctu 5) (dupa 6-24 luni) vei putea sa instalezi php - tot manual - si sa-ti instruiesti daemonul sa paseze anumite fisiere parserului/modulului PHP.

La urmatorul pas iti recomand sa instalezi manual mysql si sa te joci cu el in timp ce citesti documentatiile direct din interfata CLI (fara php, fara apache, fara "phpmyadmin" sau orice alte interferente).

Urmatorul pas, comunicarea cu un daemon de baze de date (database management system) ar trebui sa fie doar o chestie de rutina.

In aceste doua raspunsuri ale mele am tratat problema: "as vrea sa fac un site gratuit dar nu stiu sint incepator". Ti-am spus cum sa ti-l faci in mod gratuit, exact ceea ce ai intrebat. Intrebarea ar fi trebuit sa fie alta daca doreai un hosting gratuit. Oricum vrei sa o iei, doar cu hostingul gratuit nu poti incepe nimic. Trebuie sa ai si ce sa hostezi pe el, si aici ai doua posibilitati
a) sa platesti pe cineva sa ti-l faca
b) sa ti-l faci singur (gratuit, ceea ce ai intrebat)

Edited by OriginalCopy, 21 April 2007 - 13:41.


#5
kneekoo

kneekoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.12.2006
:lol: Probabil într-o viață anterioară ați fost călăi. E bine că ați avansat, chiar dacă la statutul de torturatori. Sărmanul om nu știe niciun fel de programare web și voi îl întâmpinați cu lista lunga din care... culmea - v-a scăpat o referință către W3C.  :lol:

Omule, dacă ai nevoie de ajutor caută PHP-Fusion în Google. Vei găsi comunitatea românească a acestui CMS. Chiar dacă ajungi la concluzia că e mai mult sau mai puțin pentru tine, cel puțin vezi cum se zbat alții pentru același lucru.  :D Baftă!

#6
Nichitut

Nichitut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2008
dk chear vrei sa iti creezi un sait atunci acceseaza www.freewebs.com sau www.piczo.com si aici ti-l faci foarte simplu  ;)

#7
Fulg-de-nea

Fulg-de-nea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.04.2009
Salut!as vrea sa va intreb ceva.Eu vreau sa imi fac un site gratuit.credeti ca la freewebs.com e bine?

#8
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Nu....Mai..există cms-uri, nu mai umblați pe piczo, pe freewebs, pe ucoz sau mai știu eu ce :lol:

Și învață php, html, css, etc și faci site calumea. Asta dacă chiar te interesează. Dacă e doar la mișto, merge pe piczo :D

#9
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
... si eu sunt incepator...
Pentru publicarea unui site gratuit ... ce recomandati? ;)

#10
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Daca nu s-o fi schimbat intre timp, piczo.com !

#11
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009
dupa cum a spus si Bogdan prima oara foloseste wordpress sau joomla si de exemplu co.cc + byethost.com dar nestiind deloc nici macar html (cel putin sa modifici scripturi actuale ) nu cred ca vei reusi



daca asta ti se pare greu incearca sa faci un site html static + ceva css folosind unul dintre multele editoare de tip wysiwyg

#12
Ivy2007

Ivy2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.02.2008
Luati-l ușor!

Ca să vezi care-i treaba si dacă te atrage îti sugerez să începi cu siteuri pe piczo si altele. Apoi daca observi că-ți place incearca Web page makerul fa-ti un cont pe lx,ilink (hosting free) si publică-l. Dacă nu te plictisești si chiar iti place încearcă Macromedia Dreamweaver 8 apoi apucăte de învățat html nu e chiar mare iginerie. De aici totul vine de la sine

#13
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postluccyann22, on 2nd February 2010, 14:22, said:

... si eu sunt incepator...
Pentru publicarea unui site gratuit ... ce recomandati? ;)

weebly  ;)

#14
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Mai ce rai sunteti :D...eu recomand e107 ..e foarte simplu si are in el totul, suportul este excelent exista si comunitate in lb romana desii cam lasa de dorit aceasta,dar gaseste pe net zeci de teme si add-onuri. :)

#15
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
Sa fac un site ma descurc ... dar habar n-am ce-i aia domeniu , hosting.... s.a. - adica chum il public pe net... gratis...

Edited by luccyann22, 08 February 2010 - 12:05.


#16
luccyann22

luccyann22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.02.2009
La undele intrebari am gasit raspunsuri pe creare-site,com  webcms,ro :)
multumesc pt ajutor

Edited by luccyann22, 08 February 2010 - 12:38.


#17
sebbyluc

sebbyluc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2007
@Fulg-de-nea: pentru un site gratuit pe care sa il faci tu, poti apela la wordpress sau la blogspot.. sunt destul de cunoscuti..
@luccyann22: pentru domenii gratuite, vezi: "tk" sau "co.cc".. pentru gazduire gratuita poti incerca "home.ro" (parca ei ofereau.. nu mai stiu exact)..

Dar gazduire gratuita nu recomand, decat doar daca vrei sa inveti cum se face sau sa testezi, pentru ca nu este stabila. De obicei cine ofera acest lucru gratuit, nu pune accent pe stabilitate si te trezesti ca site-ul tau mai mult e offline, decat online.
Dar la cat de mult au scazut preturile la gazduire, poti sa gasesti host incepand de la 4 euro pe luna, dar macar stii ca site-ul tau este online 99,99%.. De asemenea, daca stii unde sa cauti, la achizitionarea unui pachet de gazduire, poti beneficia de domeniu gratis si site gratuit.
Eu detin un astfel de site, VreauSiteGratis.com , unde poti gasi mai multe detalii despre ceea ce te intereseaza.

Succes!

#18
wyyy

wyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 28.01.2010
Web Page Maker...iti recomand acest program

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate