Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Orange Wap Unlimited in limita a 500MB trafic ...

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007

View PostAlwyn, on Sep 7 2007, 00:47, said:

vreau sa activez si eu optiunea wap "unlimited" pe abonament.dar oare imi ajung cei 500 de mb?cei care aveti activat wap unlimited si il folositi doar ptr net pe tel,mess ce ziceti ?ajung 500 mb?sau mai bine iau un pre-pay la care nu e limitat?merci
parerea mea este ca sunt super ok - doar dak faci streaming excesiv s-ar putea sa nu fie ok - pentru asta ar fi recomandat orange world unlimited
in rest - messengerul face cativa Kilo
recomand cu caldura pentru messenger MORANGE, insa eu folosesc cu APN internet

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cam 1/2 h browsing pe zi = 25 mega pe luna. Fa un calcul.

#21
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007

View PostAlwyn, on Sep 7 2007, 00:47, said:

vreau sa activez si eu optiunea wap "unlimited" pe abonament.dar oare imi ajung cei 500 de mb?cei care aveti activat wap unlimited si il folositi doar ptr net pe tel,mess ce ziceti ?ajung 500 mb?sau mai bine iau un pre-pay la care nu e limitat?merci
iti ajung daca folosesti doar pentru browsing si messenger ;) recomand aplicatia Shmessenger daca folosesti Yahoo messenger. Traficul facut e foarte mic.

Edited by spiderpc, 07 September 2007 - 16:56.


#22
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007

View Postredbula, on Jun 27 2007, 00:55, said:

.....lasa ca eu m-am fript cu orange.Cica e nelimitat dar ..."ne pare rau dar a-ti trcut de 500MB si cost suplimentar 10 Eu , aa da stati pai ce pagini de "internet " a-ti accesat ? -r: pai l-am bagat la laptop si pa net acolo ,[prin wap GPRS ] ce io mai stiu? r:411 - a dar ati iesit din wap siati intrat pe www si daia va rupe la factura . concluzia : sunt manevre si omul care nu e de meserie calculatorist se frige asa ca mare atentie ,  nimanui nu-i pasa de tine si nu au nici un interes sa te sune sau sa te notifice cumva aste de terburi. deci magarii tr se spuna baaa ala nu e internet prin wap - si totusi il numesc internet wap unlmtd.
eu am sunat la 411 si le`am spus sa`mi interzica accesul cater internet, ca sa fiu sigur. deci daca PC`ul sau orice aplicatie cere internet, nu imi ruleaza, decat sa platesc

#23
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006
aia se poate face din setari ,  daca te duci la ei sa iti faca setarile o sa ti le puna si cele de apn internet unde traficul se taxeaza asa am patit si eu la inceput , apoi am facut eu setarile doar pentru apn wap pe adresele care necesita apn internet nu am acces.

#24
polx190

polx190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.02.2006

View Posthcv, on Sep 7 2007, 21:09, said:

aia se poate face din setari ,  daca te duci la ei sa iti faca setarile o sa ti le puna si cele de apn internet unde traficul se taxeaza asa am patit si eu la inceput , apoi am facut eu setarile doar pentru apn wap pe adresele care necesita apn internet nu am acces.

Explica-mi te rog cum fac setarile la  un k800 cu soft de k810 pt orange wap unlimited fara sa am si profilul internet . Desi am doar wap-ul activat vad ca merge sa intru pe www.libertatea.ro, desi nu cred ca e o adresa de wap. Ms

Edited by polx190, 12 September 2007 - 22:16.


#25
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
poti intra pe orice adresa doresti fara sa te taxeze suplimentar (cu wap unlimited activat), atata timp cat folosesti apn wap. Seteaza telefonul pentru WAP conform instructiunilor de mai jos:

01) Apasă [Meniu] și selectează [Setări].
02) Selectează fila [Conectivitate] și selectează [Comunicare de date].
03) În [Comunicare de date], selectează [Conturi de date] > [Cont nou] (apasă pe [Adăugare]).
04) Selectează [Date PS] și introdu numele contului, Orange World (apasă pe [Continuare]).
Introdu următoarele informații :

APN : wap
Nume utilizator : -
Parola : -

05) Apasă [Salvare].
06) Apasă de două ori tasta înapoi.
07) În [Conectivitate], selectează [Setări Internet] > [Profile Internet].
08) Selectează [Profil nou] (apasă [Adăugare]).
09) Introdu numele profilului : Orange World și apasă pe [OK].
10) În [Conectare prin intermediul] alege contul de date creat, Orange World și apasă [Selectare].
11) Apasă [Salvare].
12) Selectează noul profil și apasă [Mai mult] > [Setări].
Introdu următoarele informații :

Utilizare proxy : Enable
Adresa proxy : 62.217.247.252
Număr port : 8799
Nume utilizator : orange
Parola : orange

13) Apasă [Salvare].
14) Din listă, selectează profilul creat, Orange World, apasă [Mai mult] > [Elemente avansate] > [Modificare pagina principală].
Introdu următoarele informații :

Nume : Orange World
Adresă : http://wap.orange.ro

15) Apasă [Salvare].
16) Apasă pe tasta de terminare.
17) În listă, selectează profilul creat, Orange World și apasă pe [Selectare].
Profilul este salvat și activat.

Edited by spiderpc, 13 September 2007 - 02:57.


#26
polx190

polx190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.02.2006
Ms, banuiesc ca e de pe orange sectiunea setari, setare manuala pt wap. Cred ca o s-o folosesc pe cea automata dar ca sa fiu sigur ,cum blochez accesului telefonului spre internet ? sa poata accesa doar wap-ul.

#27
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
eu iti recomand sa faci setarile manual nu automat. dar faci cum doresti.

Quote

cum blochez accesului telefonului spre internet ? sa poata accesa doar wap-ul.
pur si simplu nu creezi profil cu apn internet.

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pana la urma e nelimitat sau nu? eu intru si cu setarile de internet cu orange wap unlimited si nu ma taxxeaza cu nimic inplus, wap unlimited e nelimitat doar pt setarile de orange world(wap) sau nu am inteles eu bine?

#29
polx190

polx190

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.02.2006

View Postgumball3000, on Sep 14 2007, 19:25, said:

pana la urma e nelimitat sau nu? eu intru si cu setarile de internet cu orange wap unlimited si nu ma taxxeaza cu nimic inplus, wap unlimited e nelimitat doar pt setarile de orange world(wap) sau nu am inteles eu bine?

Desi am activata optiunea wap unlimited tot imi zice ca ma de plata nush cat pt date.

#30
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
Orange Wap Unlimited e nelimitat doar daca te conectezi pe orice adresa prin apn wap. nu ai cum sa intri cu setari de internet pentru ca ai fi taxat cu 0.9 euro/mb.
APN internet exclude wap unlimited. wap unlimited  e gratuit si 'nelimitat' prin apn wap.

#31
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007

View Postpolx190, on Sep 14 2007, 19:34, said:

Desi am activata optiunea wap unlimited tot imi zice ca ma de plata nush cat pt date.
pai ai de platit pentru ca majoritatea luati setarile automate si alea includ si setari WAP prin CSD, care nu intra in wap unlimited. iar cand nu se poate conecta prin GPRS, automat trece pe CSD care te taxeaza la minut.
wap unlimited e gratis numai prin apn wap si conectare GPRS/EDGE/3G.

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postspiderpc, on Sep 14 2007, 19:43, said:

Orange Wap Unlimited e nelimitat doar daca te conectezi pe orice adresa prin apn wap. nu ai cum sa intri cu setari de internet pentru ca ai fi taxat cu 0.9 euro/mb.
APN internet exclude wap unlimited. wap unlimited  e gratuit si 'nelimitat' prin apn wap.
deci e nelimitat prin apn wap sau in limita a 500 MB. mie totusi mi se pare ciudat pentru ca am in telefon setarile "orange internet" si cand conectez tel la PC ca sa intru pe net folosesc acele setari si nu ma taxeaza cu nimic in plus, apropo prin csd(cu conectare la nr 544) nu mai merge sa te conectezi la wap, incearca si singur daca vrei sa te convingi

#33
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
pai poti pune ce nume vrei la acele setari :D . si Vodafone 3G+ poti sa le redenumesti ca nu afecteaza cu nimic. conteaza continutul lor ;) la mine functioneaza si prin CSD...daca nu merge 544 exista alternativa: 0744945544.

#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu e vorba de denumiri, pt ca setarile alea le am de pe site-ul orange
m-am uitat acum si la punct de acces este trecut "internet", iar la setarile "orange world" scrie "wap", deci este evident ca se conecteaza prin internet...

In orice caz intrebarea mea nu era asta, eu vreau sa stiu pana la urma daca pot naviga nelimitat pe wap cu setarile de orange world, desi in titlul topicului scrie destul de clar...

#35
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
poti naviga nelimitat doar daca folosesti o cartela prepay. pe abonament ai limita de 500MB, deci nu e nelimitat. :)

#36
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Ca sa nu deschid alt topic. Daca navighez foarte putin pe Opera(cateva pagini fara download de soft), si folosesc messengerul se merita sa imi activez WapUnlimited? Ma refer la trafic/cost.

Eu am setarile la telefon Orange Internet, daca activez WU imi vor mai functiona setarile?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate