Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

ceva mai bun decat adobe, unlead, vegas? stiti?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zoita

zoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
salutare !

ptr cei informati...caut un soft profesional de editare film...si nu ma refer la cele ,,home,, adobe premiere, vegas,... caut ceva super bun...am auzit ca e unul ,...snake...dar e ptr mac si are extensia .dmi....echivalentul la .exe ptr win....am cautat un convertor care sa imi transforme formatul acestui fisier ..chiar am gasit unul...dar nu e deloc ok... are cineva cumva acest program ...ma intereseaza in orice versiune...sau daca aveti alte sugestii de programe tari...orice informatie...e binevenita
Cu acest soft, au fost facute majoritatea filmelor aparute in ultima vreme in special cele cu super efecte....

ideea e, sa poti copia decupa elemente dinamice dintr-un clip si sa le suprapui, modifici....in alt clip...ce sa zic...efecte

Astept raspunsurile voastre!

#2
dreammer54

dreammer54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.11.2006

 zoita, on Apr 13 2007, 15:07, said:

salutare !

ptr cei informati...caut un soft profesional de editare film...si nu ma refer la cele ,,home,, adobe premiere, vegas,... caut ceva super bun...am auzit ca e unul ,...snake...dar e ptr mac si are extensia .dmi....echivalentul la .exe ptr win....am cautat un convertor care sa imi transforme formatul acestui fisier ..chiar am gasit unul...dar nu e deloc ok... are cineva cumva acest program ...ma intereseaza in orice versiune...sau daca aveti alte sugestii de programe tari...orice informatie...e binevenita
Cu acest soft, au fost facute majoritatea filmelor aparute in ultima vreme in special cele cu super efecte....

ideea e, sa poti copia decupa elemente dinamice dintr-un clip si sa le suprapui, modifici....in alt clip...ce sa zic...efecte

Astept raspunsurile voastre!

Eu cred ca cei de la Adobe fac treaba destul de buna.
Adica...vezi si tu Adobe After Effects, cu care s-au facut FX-uri in destule filme, vezi ce poate si, dupa asta, adu vorba despre Snake sau ce ziceai tu.
Eu personal folosesc doar Avisynth in combinatie cu VDub(Mode)...fac doar cut-uri,fade in/out si mai rar cate o tranzitie cu transall25.dll (V.Mohan).Si, cand e cazul, fft3dfilter.
Avisynth probabil nu e suficient pt.tine, cred ca tu vrei de fapt si putina compozitie, deci...AfterEffects.
Nu-s utilizator de AE, dar am vazut tutoriale si...ti-l recomand(daca ai rabdare sa-l inveti).

P.S.:ca un reper de inceput, vezi optiunea MaskTools...si mai vezi pe YouTube tutoriale despre ce poate MaskTools.
Iar pt.Mtz, Andjar, daddy si ceilalti "grei" din video, ii rog sa corecteze raspunsul meu, daca e cazul.Asa mai invat si eu...:) Ms.

Edited by dreammer54, 13 April 2007 - 23:31.


#3
nicu_7

nicu_7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007
Salut, fratilor!

Sunt nou pe forum, dar vechi in meserie.
Va rog spuneti-mi cum faceti frame serving din VirtualDub?
Fisierul ".vdr" trebuie "infasurat" cu chestia numita "Link2",
pt a realiza un asa-zis avi.
Link2 asta, limiteaza viteza de lucru la 5 cadre/s. Am lucrat cu el
in urma cu cativa ani, dar acum nu mai am rabdare.
Mi-ar trebui, caci am gasit filtre deosebite pt VirtualDub si unele
dintre ele nu se pot importa in AviSynth.

      Multumesc

#4
zoita

zoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007

 dreammer54, on Apr 14 2007, 00:27, said:

Eu cred ca cei de la Adobe fac treaba destul de buna.
Adica...vezi si tu Adobe After Effects, cu care s-au facut FX-uri in destule filme, vezi ce poate si, dupa asta, adu vorba despre Snake sau ce ziceai tu.
Eu personal folosesc doar Avisynth in combinatie cu VDub(Mode)...fac doar cut-uri,fade in/out si mai rar cate o tranzitie cu transall25.dll (V.Mohan).Si, cand e cazul, fft3dfilter.
Avisynth probabil nu e suficient pt.tine, cred ca tu vrei de fapt si putina compozitie, deci...AfterEffects.
Nu-s utilizator de AE, dar am vazut tutoriale si...ti-l recomand(daca ai rabdare sa-l inveti).

P.S.:ca un reper de inceput, vezi optiunea MaskTools...si mai vezi pe YouTube tutoriale despre ce poate MaskTools.
Iar pt.Mtz, Andjar, daddy si ceilalti "grei" din video, ii rog sa corecteze raspunsul meu, daca e cazul.Asa mai invat si eu...:) Ms.


Multumesc ptr sfat!...am rabdare sa invat orice soft oricat de greu...daca iese treaba...e fff bine...fii atent iti trimit cateva linkuri la niste clipuri care imi plac fff mult ca metoda de realizare, concept...acolo vreau sa ajung si poate mai sus...zi-mi cand ai timp parerea ta....imi plac discutiile constructive...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zATXJQ7OuPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GjAV8PpZWX4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-cvrYc4ccd8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

preferatul nr 1!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2hnpf-XPOnw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
la toate gasesc conceptul clar .
Asta se uita intotdeauna ..indiferent  pe cine, cum filmezi... orice creatie  fara concept e egala cu 0
nunti botezuri, clipuri,...am observat ca se pune accent fff mult pe efecte ...de regula ieftine fara o legatura cu subiectul povestea ...din punct de vedere estetic efectul...e subosdonat conceptului...si nu invers....
eu sunt o incepatoare...incerc sa invat repede...cat de repede pot...elemente de tehnica
la primul meu clip terminat
iti trimit o invitatie de vizionare

#5
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

salutare !

ptr cei informati...caut un soft profesional de editare film...si nu ma refer la cele ,,home,, adobe premiere, vegas,... caut ceva super bun...am auzit ca e unul ,...snake...dar e ptr mac si are extensia .dmi....echivalentul la .exe ptr win....am cautat un convertor care sa imi transforme formatul acestui fisier ..chiar am gasit unul...dar nu e deloc ok... are cineva cumva acest program ...ma intereseaza in orice versiune...sau daca aveti alte sugestii de programe tari...orice informatie...e binevenita
Cu acest soft, au fost facute majoritatea filmelor aparute in ultima vreme in special cele cu super efecte....

ideea e, sa poti copia decupa elemente dinamice dintr-un clip si sa le suprapui, modifici....in alt clip...ce sa zic...efecte

In primul rand pe Mac nu e nici un "Snake" ci Shake,iar shake nu e soft de editare video ci de compozitie,asemeni After Effects-ului.Daca vrei neaparat sa incerci Shake si n-ai mac,exista si versiune pt linux(pana la v4.0).E intr-adevar mult mai folosit " la Hollywood" in superproductii decat AE dar trebuie sa te scolesti serios pt a-l folosi la nivelul ala.Pe PC exista insa Digital Fusion,soft de compozitie cel putin la fel de bun si versatil ca si Shake-ul si folosit in aproape egala masura in lumea filmului,(vezi aici o lista impresionanta a filmelor la care a fost folosit)insa din pacate ,tutorialele pt DF care circula(in speta cele de la CMI Studios) nu sunt la fel de bune ca cele pt Shake de la Gnomon Workshop...parerea mea.
Nu de mult timp exista o aplicatie  si mai avansata care da clasa Shake-ului si DF-ului si care a aprins mintile multor "cgi/video-compositori"facandu-i sa migreze de la cele 2 aplicatii amintite la...D2 NUKE...e disponibil si pe PC.
Sfatul meu este sa te apuci mai intai sa inveti AE si chiar Photoshop.AE e un soft absolut excelent pt incepatori si nu numai ,care pe partea de compozitie poate nu e atat de bun ca Shake/DF dar insa ofera mult mai multe unelte pe partea de "Motion Graphics"(generice...etc)...sunt sigur ca la nivelul la care esti acum nu te va face sa te simti limitat in vre-un fel  in urmatorii ani.Iar daca vrei sa profesezi in acest domeniu,iar sistemul de layere al AE-ului te va frustra la un moment dat, atunci cand vei ajunge sa faci compozitii f complexe...atunci da...va fi bine bine sa treci la un soft bazat pe organizarea in sistem de noduri a compozitiei asa cum sunt Shake/DF/Nuke/Flame....

Edited by andjar, 15 April 2007 - 18:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate