Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

PFA- ce pot achizitiona?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Am si eu o intrebare in legatura cu ce se poate cumapara pe pfa. PFA-ul e deschis recent cu activititea la beneficiar. Am inteles ca pe pf poti sa-ti decontez telefonul mobil. OK. Am si fix. Daca activitatea e la beneficiar eu pot sa trec si fixul si eventual abonamentul tv pe PFA?
Peste vre-o 3 luni intetionez sa- mi cumpar masina. Jumatate din suma vreau  s-o imprumut. Masina o pot cumpara pe PFA sau trebuie s-o trec obisnuit pe numele meu si se deconteaza doar combustibilul. Daca se poate, cum se justifica jumatatea care o pun din buzunar pentru masina? Creditez pfa-ul si tai chitanta?
Alta nelamurire este ca eu cumpar materie prima de la tarani, care nu au acte pe marfa lor. Am auzit ca exista niste borderouri de achizitie care se folosesc la firme. Se pot folosi si in acest caz? E vorba de lemn.
Multumesc

#2
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Eventual daca este scris in vre-o lege aceste nelamuriri sau un ghid, as fi recunoscator de ajutor.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
n-ar fi mai bine sa-ti itnrebi contabilul?

#4
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

 _Smiley_, on Apr 12 2007, 07:48, said:

n-ar fi mai bine sa-ti itnrebi contabilul?
PFA-ul nu poate sa aiba angajati. Adica eu singur trebuie sa mi fac contabilitatea. Dar pentru ce mai este forumul? daca aveam contabil bineinteles ca il intrebam. Sper sa ajung sa consult un consilier.

#5
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006
Revin inca odata, poate totusi cineva stie
1) telefonul fix, internetul, abonamentul tv care se afla in sediu, pot sa le trec pe pfa daca imi desfasor activitatea la beneficiar. Daca se poate trec numai facturile sau modific abonamentul de pe persoana fizica pe PFA.
2)pot sa trec bonurile care au data de inainte de ami deschide PFA-ul in registru de incasari si plati( Materiale cu care imi incep activitatea)
3)masina pe care intentionez s-o cumpar peste 3 luni de activitate cu jumate avans si jumate credit auto pe pfa (nu stiu daca se poate) o trec in registru ca pe orice obiect? Cum justific jumatatea pe care o investesc? si daca o sa am rate,le trec la cheltuieli?
MULTUMESC

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 SHTIRLITZ, on Apr 12 2007, 08:58, said:

PFA-ul nu poate sa aiba angajati. Adica eu singur trebuie sa mi fac contabilitatea. Dar pentru ce mai este forumul? daca aveam contabil bineinteles ca il intrebam. Sper sa ajung sa consult un consilier.

Cine zice ca trebuie sa angajezi un contabil? Fa contract cu o firma specializata, sunt pe toate drumurile.

#7
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

 TLGsoft, on Apr 13 2007, 13:38, said:

Cine zice ca trebuie sa angajezi un contabil? Fa contract cu o firma specializata, sunt pe toate drumurile.
pentru ce sa fac contract? Si nici nu am zis ca tre sa angajez contabil. Am pus niste intrebari cu problemele si nedumeri pe care le-am intalnit, dar daca nimeni nu stie, asta e.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

Quote

PFA-ul nu poate sa aiba angajati. Adica eu singur trebuie sa mi fac contabilitatea.


Asta este ce ai spus. Deductia ta este falsa. La asta m-am referit.

#9
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

 TLGsoft, on Apr 13 2007, 14:37, said:

Asta este ce ai spus. Deductia ta este falsa. La asta m-am referit.
adica sa fac un contract cu o firma specializata pentru a raspunde la cateva nelamuriri pe care le-am intalnit la inceput de drum?

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
nevermind

#11
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

 SHTIRLITZ, on Apr 13 2007, 11:20, said:

Revin inca odata, poate totusi cineva stie
1) telefonul fix, internetul, abonamentul tv care se afla in sediu, pot sa le trec pe pfa daca imi desfasor activitatea la beneficiar. Daca se poate trec numai facturile sau modific abonamentul de pe persoana fizica pe PFA.
2)pot sa trec bonurile care au data de inainte de ami deschide PFA-ul in registru de incasari si plati( Materiale cu care imi incep activitatea)
3)masina pe care intentionez s-o cumpar peste 3 luni de activitate cu jumate avans si jumate credit auto pe pfa (nu stiu daca se poate) o trec in registru ca pe orice obiect? Cum justific jumatatea pe care o investesc? si daca o sa am rate,le trec la cheltuieli?
MULTUMESC
deci nu stie nimeni? :(

#12
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 SHTIRLITZ, on Apr 13 2007, 11:20, said:

Revin inca odata, poate totusi cineva stie
1) telefonul fix, internetul, abonamentul tv care se afla in sediu, pot sa le trec pe pfa daca imi desfasor activitatea la beneficiar. Daca se poate trec numai facturile sau modific abonamentul de pe persoana fizica pe PFA.
2)pot sa trec bonurile care au data de inainte de ami deschide PFA-ul in registru de incasari si plati( Materiale cu care imi incep activitatea)
3)masina pe care intentionez s-o cumpar peste 3 luni de activitate cu jumate avans si jumate credit auto pe pfa (nu stiu daca se poate) o trec in registru ca pe orice obiect? Cum justific jumatatea pe care o investesc? si daca o sa am rate,le trec la cheltuieli?
MULTUMESC
Sfatul ce ti l-a dat TLGsoft era normal - chiar si un PFA e normal ca la inceput sa ceara sfatul unui contabil autorizat - sunt multe detalii care nu ai cum sa le aflii pe un forum...
In principiu, poti trece orice chelutuieli efectuate direct in folosul activitatii autorizate...
In ce priveste masina si alte bunuri fixe peste o anumita valoare, le poti trece la cheltuieli, dar nu intreaga valoare, ci se trec periodic niste sume partiale calculate prin metoda amortizarii (accelerate sau nu) - inca un motiv sa consulti un contabil - nu cre dca va sta cineva aici sa-ti explice intreaga metoda si toat evariantele...
La incetarea activitatii PFA-ului sau la vanzarea masinii, valoarea masinii sau suma obtinuta se va trece la venituri si va trebui sa platesti impozit pe ea..

#13
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

 tudor_turcu, on Apr 14 2007, 14:22, said:

Sfatul ce ti l-a dat TLGsoft era normal - chiar si un PFA e normal ca la inceput sa ceara sfatul unui contabil autorizat - sunt multe detalii care nu ai cum sa le aflii pe un forum...
In principiu, poti trece orice chelutuieli efectuate direct in folosul activitatii autorizate...
In ce priveste masina si alte bunuri fixe peste o anumita valoare, le poti trece la cheltuieli, dar nu intreaga valoare, ci se trec periodic niste sume partiale calculate prin metoda amortizarii (accelerate sau nu) - inca un motiv sa consulti un contabil - nu cre dca va sta cineva aici sa-ti explice intreaga metoda si toat evariantele...
La incetarea activitatii PFA-ului sau la vanzarea masinii, valoarea masinii sau suma obtinuta se va trece la venituri si va trebui sa platesti impozit pe ea..
Am  avut cateva experiente neplacute cu contabili inainte de a inchide firma. Deaceea mi-am facut PFA si nu prea vreau sa se mai repete situatia, desi sunt convins ca sunt si contabili buni si chiar caut unul. Intre timp unele lucruri le-am mai aflat.

As vrea sa stiu de la cei care au pfa de mai mult timp. E vorba de masina. Banii cu care creditez PFA-ul pentru masina, se impoziteaza la sarsitul anului? Pentru ca daca masina se amortizeza in cativa ani, suma investita nu este socotita profit? Multumesc

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
@SHTIRLITZ: Te-ai lamurit cu PFA-ul? Si pe mine ma intereseaza diferentele intre PFA platitor de TVA si unul cu norma de venit, drepturile si obligatiile unui PFA si ce se poate deduce de catre un PFA platitor de TVA ....
Oare un contabil le stie pe toate astea sau trebuie sa intreb si ceva avocat/jurist .....

#15
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

 shiva, on May 30 2007, 11:34, said:

@SHTIRLITZ: Te-ai lamurit cu PFA-ul? Si pe mine ma intereseaza diferentele intre PFA platitor de TVA si unul cu norma de venit, drepturile si obligatiile unui PFA si ce se poate deduce de catre un PFA platitor de TVA ....
Oare un contabil le stie pe toate astea sau trebuie sa intreb si ceva avocat/jurist .....
Nu m-am lamurit dar caut un contabil cu experienta. Am intrebat un jurist si mi-a spus sa mi gasesc contabil. Eu stiu ca un pfa nu plateste tva. Cel putin cand mi-am facut PFA-ul am specificat in scris ca nu sunt platitor de tva.

#16
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 SHTIRLITZ, on May 31 2007, 10:20, said:

Eu stiu ca un pfa nu plateste tva. Cel putin cand mi-am facut PFA-ul am specificat in scris ca nu sunt platitor de tva.
Din cate stiam o PFA e scutita de plata TVA doar daca realizeaza venituri mai mici  2 miliarde lei (vechi) anual...

#17
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Lasati contabilii deoparte cand vine vorba de PFA!! Multi habar n-au care-i treaba cu PFA-ul asta! Vreti informatii cat mai corecte, raspunsul il gasiti la Administratiile Financiare!
Poti sa fii platitor sau neplatitor de TVA. DAca din acte depasesti 2 mld pe an(daca nu s-o fi schimbat), atunci automat devii platitor de TVA. Daca esti platitor de TVA nu mai poti sa renunti la TVA si sa devii neplatitor!
PFA cu norma fixa de venit si platitor de TVA este destul de aberant, nu stiu cine si de ce ar vrea sa isi faca asa ceva

Edited by MATRIXU, 01 June 2007 - 16:02.


#18
mfdunhill

mfdunhill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 28.01.2007
Hello,

cred ca te pot ajuta cu cateva lamuriri in ceea ce priveste PFA-ul, sotia fiind avocat, deci PFA.
1. La cheltuieli poti baga doar sumele care le cheltuiesi in a-ti putea desfasura activitatea, cum ar fi tel mobil, taxi, birotica.
Ar fi fost ok daca aveai activitatea acasa ca puteai baga la cheltuieli si o parte din intretinere, tel fix, lumina... dar doar o cota parte din ele avand in vedere ca si locuiesti acolo (sa spunem aferent unei camere unde se presupune ca este biroul tau)
2. Masina daca vrei sa o bagi pe cheltuieli (de fapt se amortizeaza lunar in cazul PFA-urilor) trebuie sa fie cumparata pe PFA Mihaela Georgescu de exemplu.
Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie, dar ar fi bine sa-mi spui si ce activitate prestezi ca PFA.


multam,

MF

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate