Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Firme de recuperari creante

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
emeraud

emeraud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2007
Pentru toti cei interesati voi face cateva precizari.
1. Daca nu iti platesti o factura/mai multe din orice motive care nu pot fi imputabile Connex/Orange etc,(ex: nu ai primit factura, nu stiai pt ca tu credeai ca a fost reziliat contractul etc) nu poti avea castig de cauza.Sfatul meu pentru toate persoanele care au intrat intr-o astfel de belea este sa citeasca contractul pe care l-au semnat cu firma respectiva.Acolo este specificat faptul ca trebuie sa te interesezi de orice factura pe care nu o primesti, sau sa semnalezi orice fel de problema.Acesta este un raspuns pt toti cei care se intreaba de ce le vin notificari de plata dupa 2 ani.Raspunsul: pt ca atunci isi amintesc de voi.La sute de mii de rauplatnici pe an este cam greu sa ii gestionezi si pe cei din anii anteriori.Un al doilea raspuns este si cel pe care l-ati sugerat voi:asteapta sa se invecheasca factura pt ca sa poata colecta si penalitati de intarziere.Doar sunt firme pe baza de profit, nu?Hai sa o luam si asa.
PENALITATILE sunt perfect legale, pot sa egaleze sau sa depaseasca valoarea debitului/facturii in acest caz.La fel puteti citi acest lucru in contractul semnat cu firma de telefonie respectiva.Legea prevede de asemenea acest lucru.Nu vreau sa va bag in legi etc, pt ca nu are sens.
2.Daca aveti o datorie cesionata la o firma specializata(nu conteaza daca e un amarat de srl) si nu doriti achitarea, firma respectiva mai mult decat sigur va va actiona in instanta.Dintr-un simplu motiv:au cumparat datoria deci trebuie sa-si scoata banii plus profit pe deasupra.Chiar daca sunt firme micute sunt blindate de avocati f smecheri.Plus ca cei care si-au facut aceste firme nu s-au trezit intr-o dimineata cu gandul asta.Au lucrat in firme mari de recuperare si cunosc f bine cum functioneaza sistemul.
3.Daca discutati cu operatorii acestor firme aveti mare grija CUM vb si ce spuneti.Toate convorbirile sunt inregistrate atat audio cat si in scris si constituie probe la proces daca se ajunge acolo. Incercati sa fiti cat mai corecti.Mai bine spuneti din prima ca nu vreti sa platiti decat sa incercati sa-i aburiti sau sa nu le mai raspundeti la tel, sa o dati pe bunica etc. Daca vb o data si spuneti ca vreti sa platiti dupa care va razganditi se va intoarce impotriva vostra la proces.Aceste firme nu sunt fraiere, prefera sa va lase sa platiti in rate, sau sa gasiti impreuna o intelegere decat sa mearga cu voi prin tribunale, chiar daca stiu ca au sanse f mari de castig.Nu merge faza cu decesul sau ca sunteti plecati din tara.Nu are nicio relevanta.
3.Daca sunteti plecati din tara procesul se poate desfasura si in lipsa.
4.Si acum probabil ce va doare cel mai mult.Ce se intampla daca va dau in judecata?Dupa cum ati mai citit pe forum se pune sechestru pe bunuri, prezente sa viitoare.Asta e buba.Daca acum nu aveti nimic e ok, dar nici nu va veti putea lua ceva pe numele vostru pt ca exista un mandat de executare silita.Si hai sa ne gandim si la viitor.Sau puteti sa fiti obligati sa faceti munca in folosul comunitatii.Asta in cazuri mai rare.
5.Orice firma va poate baga la Biroul de credite,atat timp cat aveti o datorie la respectiva.Si cu atat mai mult firmele de recuperare creante care vor face tot ce le sta in putinta sa va faca viata mai grea.De exemplu daca va luati un card de benzina la Rompetrol si ati intarziat cu plata facturii 30 de zile, in urmatoarea sunteti deja la Biroul de credite. Cel mai probabil Orange si Vodafone nu se grabesc cu aceasta actiune pt ca spera ca unii rauplatnici sa-si faca un credit pentru a achita datoria.
Sper sa va fi fost de ajutor.Si daca e cazul astept intrebarile voastre in cazul iun care nu am atins toate subiectele fierbinti.

#2
ghio

ghio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.07.2004
mai, tu esti unul de-a lor ?
si ce daca inregistreaza convorbirile telefonice.....la tribunal or sa bage beepuri?!!!!!!!!
sa fim seriosi......atata timp cat ma f... cineva la telefon, si habar nu am cine e....poate fi oricine sa se dea oricine...pot sa ma manifest cum am chef...poate is baut sa poate is deprimat

#3
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
3. Probe in instanta , nu pot constitui inregistrarile , decat daca sunt facute cu mandat de la procuror .
Ce crezi ca suntem veniti de pe luna aici ?

4.S-o crezi tu ca te baga la biroul de credite . Am un prieten care lucreaza la biroul de credite . Te baga mamaia acolo . Plus ca aia acolo , pt propria ta informare , in majoritatea cazurilor nu stiu daca la ce banca ai facut tu creditul . Ei nu vad decat data .
Pe de alta parte , alt prieten care e director de banca , a considerat ca o gluma buna asta cu bagatul la CRB si biroul de credite , din cauza neplatii facturilor de telefonie . Nu exista norme de la BNR in acest sens .

Deasemenea s-o crezi tu ca ma da amaratul de srl in judecata ! Tocmai stiind ca n-au nici o sansa sa recupereze debitul , nu stan sa cheltuiasca ca tampitul taxa de timbru si deplasarile .
Ex concret : am un debit de 20 de dolari , uiltima factura emisa in anul 2000. Binenateles ca aia de la amaratul de srl , stiind ca romanii is cacaciosi cand aud de instanta , m-au sunat sa-mi spuna sa achit 200 de lei ( ca penalitati , etc. ) .
Le-am zis ca s-a prescris si daca ar fi buni sa ma lase in pace .
Vazand ei ca nu discuta cu un fricos cu care-s invatati , au luat-o pe varianta a doua : te bagam la biroul de credite .
le-am zis ca de-abia astept sa ma bage  :coolspeak: .
Asa ca nu-mi spune mie ca incompetentii se apuca in aceasta speta sa recupereze debitul . Ca nu-l vor recupera niciodata !

Si nu in utlimul rand , pt propria ta informare , am facut nenumarate contracte si negocieri pe la diverse firme care le-am reprezentat cu ROMPETROL DOWNSTREAM . Afla ca n-au nici o legatura cu biroul de credite !

Asa ca nu mai intra si aburi lumea . Ca vad ca toata tara asta are impresia ca-s Gigi Becali si s-au apucat toti sa cumpere litigii ca sa faca afaceri dupa aia pe spinarea romanului !

#4
emeraud

emeraud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2007
Nu, nu sunt de al lor,am dat niste informatii pe care le stiu tot de la niste prieteni cam terminati de viata care sunt incapabili sa munceasca si sa-si plateasca datoriile, facturile etc.Daca stilul vostru de viata este sa trageti teapa la firme si sa va considerati smecheri,tare m-as bucura ca un srl din asta prapadit sa va jumuleasca de bani.Iar cu Rompetrolul mai bine intereseaza-te de la alticeneva , nu de la cei care lucreaza acolo, pt ca oameni mai incompetenti si mai putin informati decat cei de acolo nu cred ca exista.
La ideea de aveti grija ce vb cu firmele astea nu era vb de injuraturi, puteti injura cat vreti voi.Era vorba doar ca e o diferenta intre"nu pot sa platesc" si "nu vreau sa platesc".
Si fratilor voi ati vrea sa vina toata lumea pe forum si sa va spuna ca puteti sa aveti datorii si sa nu va faca nimeni nimic.Asa ca go ahead, nu platiti nicio factura in tara asta, duceti-va si traiti in padure si jucati-va de-a Robin Hood, nu mai pot eu. Insa dupa cum ati observat multi dintre cei care vb pe acest forum primesc citatii.
Va doresc furt placut in continuare :ph34r:

#5
emeraud

emeraud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2007
Si inca ceva, doooohhhhhhhh, normal ca nu te-au dat in judecata daca era prescrisa fapta.Eu vb despre cele care care nu au atins perioada de 3 ani.
Si hai sa facem un scurt exercitiu de trezire la realitate.Eu am un srl si cumpar pepeni, crezi ca i-as cumpara daca nu as fi absolut sigur de faptul ca ii vand la suprapret?
Si cum pana mea ai tu impresia in capusorul ala mic al tau ca vei castiga un proces in momentul in care nu ti-ai platit niste facturi de 2 ani de zile? Explica-mi si mie cum pledezi tu la proces(daca se ajunge acolo, pt ca vad ca ai impresia ca sunt salile de tribunal goale in Romania) cand ti se aduce aceasta acuzatie? Spune-mi si mie poate mai invat si eu ceva nou.Sunt chiar curios. Poate ma apuc si eu de meseria asta.
Si in plus imi place ca sunteti asa de importanti, aveti numai prieteni directori la banci etc(lucru de care ma indoiesc f tare, plus ca daca e director de vanzari habar nu are cu ce se mananca Biroul de credite etc, ca de e de vanzari), dar nu sunteti in stare sa va platiti o amarata de factura la tel.Ma gandeam ca o sa gasesc pe forumul asta oameni cu probleme adevarate, cu bancile etc...sa vad cum ma descurc cu problema mea.Insa gasesc o gramada de interesanti care nu si-au platit o amarata de factura de 30 ron.Spune multe despre voi.Macar de ati fi dat si voi un bum de vreo 100.000 $.

#6
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
da, partea asta nu am inteles-o nici eu.

are tot felul de prieteni bine plasati, se da smecher, cunoscator dar nu plateste 20$. Cum isi poate motiva cineva faptul ca nu vrea sa plateasca 20$ ?

Ce mai, exemplu perfect de roman basinos care sta 5 ore in Plaza cu mobilu pe masa si un suc in mana.

Ah, si sa nu uitam tigara.

#7
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

 catharsis3k, on Apr 3 2007, 17:01, said:

da, partea asta nu am inteles-o nici eu.

are tot felul de prieteni bine plasati, se da smecher, cunoscator dar nu plateste 20$. Cum isi poate motiva cineva faptul ca nu vrea sa plateasca 20$ ?

Ce mai, exemplu perfect de roman basinos care sta 5 ore in Plaza cu mobilu pe masa si un suc in mana.

Ah, si sa nu uitam tigara.
:lol:
SUPER TARE !!!  :D

#8
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
1. Nu stau in Plaza , nici nu stiu unde este , nici n-o sa stau pt ca urasc Bucurestiul . Ma obosestea . Prefer sa stau la mine in curte , in foisor cu o bere in mana .
2. Teapa de 20 de $ , nu este o teapa . Mi s-a furat telefonul cand eram studenti in Buc , am platit ultima factura si m-am inteles cu cei de la relatii clienti ca neavand nici o datorie consideram reziliat contractul . Ei bine , se pare ca am vb singur pt ca nu m-a notificat nimeni in anii astia , pana saptamana trecuta cand cei de la ksi au avut tupeul sa-mi ceara 20 $ contravaloarea cartelei Sim ( de parca mi-ar fi dat alta si nici n-as fi reziliat contractul ) + niste penalitati de intarziere . Ei bine , nu sunt atat de dobitoc incat sa le si platesc . Asta-i hotie la drumul mare !

Vezi tu @emeraud , neavand argumente concrete , dar tu fiind un baiat sufletist de felul tau , genul care se uita la fotbal si se implica si plange cand are insuccese , cand il f.. sefii , cand ii refuza vecina din cartierul ala urat plin de blocuri o intalnire , te apuci sa ma iei pe, mine cu expresii de genul " capsorul ala mic , prieteni bine plasati , etc. " Asta iti demonstreaza nivelul tau minimal la care esti , din blocul ala de kkt cu 10 etaje , in care miroase duminica a mancarica de cartofi si ai si tu camera ta in care scrii numai fantezii pe net . Ca faci , combini , cumperi srl-uri , prieteni suspusi , etc.

Fa un exercitiu de atentie si recapitulam ( straduieste-te putin ) :

- spune-mi clar unde sa ma interesez cu Rompetrolul ca sa fiu de parerea ta . Nu mai face diverse chestii nefondate , de genul mai intereseaza-te , mai vezi , etc. Spune-mi concret . Eu ti-am spus de unde stiu . Raspunsul tau nelaobiect imi demonstreaza ca habar n-ai si te dai si tu in barci , ca putem fi ce vrea muschiul nostru pe net , nu ?

- Mi-ai zis sa facem un exercitiu de trezire la realitate . Hai : De ce KSI a cumprat creanta mea din 2000 , neavand nici o sansa de recuperare ( dupa cum chiar tu ai recunoscut ) decat cu amenintari de genul te bag la CRB , te dau in judecata ?Asa ca se pare ca KSI e un srl care cumpara pepeni si pierde .

- Un proces se poate castiga in multe moduri . Tu in incompetenta ta ( sa nu zic prostia ) ai desprins din randurile scrise de mine ca as fi zis ca castigi un proces privind o creanta nerecuperata , aflata in termenul de prescriptie . Ei bine n-am zis asta , chiar daca sunt nenumarate motive de a castiga un proces ( unul dintre ele este faptul ca KSI nu procedeaza la procedura prevazuta de art.720 Cod pr.civ. , indice 1 , privind procedura concilierii directe ) .
Asa ca n-ai cum sa te apuci de profesia asta ( nu e o meserie prietene , ca nu suntem tamplari sau strungari ) pt ca nu te duce capul chiar departe asa .

- Nu sunt important , sunt un simplu avocat de provincie ( ca formatie profesionala ) care incerc sa ma descurc cat mai bine intr-o afacere a mea . Atata tot . Din nou nu esti atent la ce am scris . Nu am zis ca am prieteni director de vanzare la banca. Ci avem prieteni de familie ( din totdeauna pt ca asa au fost unii , chiar daca nu poti accepta asta - deh locuiesc intr-un oras de provincie nu sunt bucurestean ca tine ) , directori de banci la urmatoarele : banca Romaneasca , Transilvania , BCR , Eurom Bank , Libra Bank toate fiind din orasul in care locuiesc . Aceasta informatie , cum ca nu exista normel BNR cu privire la firmele de telefonie mobila si CRB o am de la un director de agentie BRD , prieten cu mine direct ( si nu cu familia mea ) din aceeasi generatie cu mine , prieteni de mici . Poti accepta asta ?

- Nu incurajez neplata facturilor , deschide-ti bine ochii si cititi problema mea cu KSI si chiar imi pare rau ca n-ai gasit pe forumul asta oameni cu probleme mari cu bancile , asa cum ai crezut initial . Ce inseamna asta ? Asta inseamna ca oamenii de pe acest forum n-au probleme cu facturile . Asta inseamna ca esti incoerent . Cel cu probelme esti tu .

- Nu vreau sa dau boom-uri ( nu bum ca e incorect ) de 100.000 nemunciti . Totodata ,. termenul corect este tun pt ca boom este o perioada de avant economic . Asa ca nu prea pot da boom-uri .

Bun sa trag conclzuiile :

@catharsis - Sper ca te-ai lamurit ca nu are nici o legatura disctuia cu aia de stau in plaza cu telefonul pe masa ( nici n-am vreo scula de telefon , ci am un n okia 6310 la care nu ma lasa inima sa renunt de 4 ani de cand il am ) .Eu consider ca cei de la KSI , prin metodele de intimidare , imi fac o nedreptate si de-abia astept sa ma dea in judecata ( cu toate ca nu sunt chiar tampiti s-o faca ) .

@emeraud . Din posturile tale trag urmatoarele concluzii :
1. Nu esti atent la ce scrie omul , de aici si aberatiile pe care ai ajuns sa le scrii
2. Ai probleme mari cu bancile , pt ca citez : "Ma gandeam ca o sa gasesc pe forumul asta oameni cu probleme adevarate, cu bancile etc...sa vad cum ma descurc cu problema mea. "

3. Nu esti indeajuns de instruit si in tema sa porti o discutie , insa ai mai prins si tu niste informatii din zbor si le-ai procesat prin creierasul ala al tau asa cum ai crezut de cuviinta . De aici si confuziile cu meserii si profesii , boom-uri economice si tepe in economie , cum faceti voi sa caastigati ca ma apuc si eu de meseria asta , etc.

4. Faci diverse afirmatii fara a avea un exemplu clar in spatele lor , vezi ala cu Rompetrolul . Pt a avea o dicutie constructiva discutam pe argumente , insa tu ai venit aici sa-mi ocupi mie timpul cu jignirile tale de 2 lei.

5. Ti se pare ca esti spiritual cand folosesti expresii de genul capsoarelor mici care nu proceseaza indeajuns , insa crede-ma ai fi mult mai spiritual daca ai discuta pe argumente si nu jigniri , insa nivelul tau nu-ti permite .

6. Ai frustrari cat cuprinde si arunci cu anatema " prietenilor suspusi , cumparat si vandut srl-uri , etc. " . Bai baiatule , pune mana si munceste , construieste ceva si apoi o poate-ti mai trec complexele astea . Pana atunci , nu ma lua [pe mine cu de-astea ca nu muncesti tu in locul meu , ai inteles ?

Concluzia finala : Aceasta este partea proasta a internetului , ca vrei sa dai un sfat si te trezesti cu diversi ciudati plini de cosuri pe fata si neampliniri in suflet ca te iau in balon pe diverse topicuri , nestiind ce face un om , dar demontand intr-un minut cu argumente de 2 lei .
Eu am venit cu argumente , am incercat sa-ti explic ce inseamna proba in sistemul nostru de drept si v-am dat argumente legale ( norme inexistente , etc . ) . Voi ati saqrit cu jignirile . Pai mai baieti va meritati soarta . Ce pot spune ? Chiar n-o sa va plang de mila cand cei de la KSI va vor lua televizorul din casa .

Sugestie : Uitati-va si pe topicul " Probleme cu KSI " sa vedeti oameni amarati si care nu-s in tema , efectiv " haituiti " de aceasta firma . Sa vedeti modalitati de recuperare a creantelor iesite din termenul de prscriptie , prin amenintari si hartuiri. Asa ca mai scutiti-ma cu pledoariile voastre care nu-si au locul .

Edited by bertone, 04 April 2007 - 08:11.


#9
emeraud

emeraud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2007
Stimabile domn avocat,

Vreau sa va atentionez de faptul ca nu eu am inceput cu jignirile.(vezi primul mesaj)
Daca intr-adevar sunteti avocat atunci avem o problema, pt ca nu am identificat nicio solutie clara exprimata de dumneavoastra in chestiunea acestor datorii.In afara de ignorarea acestor firme de recuperare. Sunt de accord ca modalitatile KSI sau ale altor firme de a convinge o persoana sa achite o datorie mai veche , nu sunt tocmai...politicoase, dar se intampla sa am o vorba, prostia se plateste. Iar din punctul meu de vedere nepasarea este o prostie crasa. Ca nu ti-ai achitat o factura o luna, doua, nu-i bai...dar sa astepti x ani fara sa te intereseze ce s-a mai intamplat, dupa care sa intri disperat pe un forum si sa te plangi ca te hartuieste o firma nevrednica, un srl amarat si sa ceri sfaturi despre cum sa ramai mult si bine in ilegalitate, se numeste PROSTIE.
Dar mai grav mi se pare ca un avocat intra pe un astfel de forum si ofera solutii(sau asa considera) despre cum sa eviti legea. Naspa!!!
Si daca nu ati observat bine, oamenii care intra pe acest forum nu sunt persoane inselate de sistem, care considerau ca si-au reziliat contractul la firma de telefonie mobila sau mai stiu eu ce, NU, sunt persoane care NU PLATESC !!!! Din punctul meu de vedere isi merita tot tratamentul mai mult sau mai putin ilegal intentat de KSI.
Problema mea cu banca, pt ca stiu ca nu aveti somn la amiaza, nu e o problema de neplata(PT CA SPRE MIRAREA DUMNEAVOASTRA DOMNULE AVOCAT, UNII OAMENI IN ROMANIA CHIAR MUNCESC SI ISI ACHITA FACTURILE LUNA DE LUNA FARA INTARZIERE, FARA SMIORCAIELI PE FORUMURI) e o simpla problema cu cateva chitante ratacite de ei, pe care am avut grija sa le scot din toate arhivele posibile si sa le indes pe nas unor functionari incompetenti care m-au pus pe drumuri in timpul meu, cand trebuia sa fiu la JOB, si sa rezolv lucruri cu adevarat importante.(spre mirarea dumneavoastra voi preciza ca sunt medic)
Spre a concluziona, uitati-va pe cateva dintre cazurile KSI sau ale celorlalte firme de recuperare, cazuri in care s-au trimis deja citatii si dati cate un sfat celor care pot ajunge in instanta, sau vor ajunge.Data toata baza dvs de cunostinte in domeniu.OK, o sa va cred, nu te baga nimeni la Biroul de credite,daca e prescrisa datoria nu te mai pot da in judecata, daca iti trimit notificari ii ignori.Bun si daca se intampla cazul contrar,pt ca se intampla, sper ca in toata cariera dvs ati fost prezent la un astfel de proces, altfel consider ca ati fi la fel de strain de problemele celor cu KSI la fel ca si mine, care este argumentul legal pe care un rauplatnic il poate imbratisa?

Va multumesc pt atentia dumneavoastra!
Numai bine!

#10
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007

 emeraud, on Apr 5 2007, 09:54, said:

Stimabile domn avocat,

Problema mea cu banca, pt ca stiu ca nu aveti somn la amiaza, nu e o problema de neplata(PT CA SPRE MIRAREA DUMNEAVOASTRA DOMNULE AVOCAT, UNII OAMENI IN ROMANIA CHIAR MUNCESC SI ISI ACHITA FACTURILE LUNA DE LUNA FARA INTARZIERE, FARA SMIORCAIELI PE FORUMURI) e o simpla problema cu cateva chitante ratacite de ei, pe care am avut grija sa le scot din toate arhivele posibile si sa le indes pe nas unor functionari incompetenti care m-au pus pe drumuri in timpul meu, cand trebuia sa fiu la JOB, si sa rezolv lucruri cu adevarat importante.(spre mirarea dumneavoastra voi preciza ca sunt medic)
Spre a concluziona, uitati-va pe cateva dintre cazurile KSI sau ale celorlalte firme de recuperare, cazuri in care s-au trimis deja citatii si dati cate un sfat celor care pot ajunge in instanta, sau vor ajunge.Data toata baza dvs de cunostinte in domeniu.OK, o sa va cred, nu te baga nimeni la Biroul de credite,daca e prescrisa datoria nu te mai pot da in judecata, daca iti trimit notificari ii ignori.Bun si daca se intampla cazul contrar,pt ca se intampla, sper ca in toata cariera dvs ati fost prezent la un astfel de proces, altfel consider ca ati fi la fel de strain de problemele celor cu KSI la fel ca si mine, care este argumentul legal pe care un rauplatnic il poate imbratisa?

Va multumesc pt atentia dumneavoastra!
Numai bine!

Aha deci tu ai avut o problema cu o anumita firma care are carduri de credit cu Altexul ? Gresesc ? Am mai intalnit oameni in situatia ta si de-aia intreb .
N-ai ce sfat sa dai in instanta unor oameni rau platnici , decat daca ii ajuta providenta si s-a prescris datoria . Alt sfat care sa fie ? Ca au uitat sa plateasca ? Nu se poate..
Pe de alta parte ar mai fi ceva de contestat in legatura cu KSI in instanta , vis-a-vis de calitatea lor procesuala , asta insa e treaba avocatilor care iau bani sa reprezinte clientii si nu e treaba mea sa le iau painea .

Numai bine domnule doctor si nu mai aruncati cu anatema inainte sa stiti toate amanuntele povestirii !

#11
donovidiu

donovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.04.2007
hai,mai baietzi...ma speriati...si ma faceti sa nu mai scriu niciodata pe forumuri...nu neaparat pe asta! atat am avut si io de spus...deh! ca musca in lapte!
cu stima si la mai multe informatii...nu jigniri..si atacuri...si "hai sa arat ca io sunt mai tare"! sigur putem si mai mult si mai bine.

#12
emeraud

emeraud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2007

 bertone, on Apr 10 2007, 14:46, said:

Aha deci tu ai avut o problema cu o anumita firma care are carduri de credit cu Altexul ? Gresesc ? Am mai intalnit oameni in situatia ta si de-aia intreb .
N-ai ce sfat sa dai in instanta unor oameni rau platnici , decat daca ii ajuta providenta si s-a prescris datoria . Alt sfat care sa fie ? Ca au uitat sa plateasca ? Nu se poate..
Pe de alta parte ar mai fi ceva de contestat in legatura cu KSI in instanta , vis-a-vis de calitatea lor procesuala , asta insa e treaba avocatilor care iau bani sa reprezinte clientii si nu e treaba mea sa le iau painea .

Numai bine domnule doctor si nu mai aruncati cu anatema inainte sa stiti toate amanuntele povestirii !


Nu, nu am avut probleme cu diverse carduri gen Euroline(am invatat din experienta neplacuta a unor prieteni).M-am confruntat doar cu incompetenta unor functionari bancari Finans(actual Credit Europe Bank).
Nu am vrut sa aduc nici un fel de injuriu la adresa nimanui, am spus doar anumite lucruri pe care le cunosc din anumite surse,de altfel la fel cum face toata lumea pe forumuri.Este o comunitate mixta si din pacate prea putini sunt cei autorizati sa discute pe aceste cazuri.
M-am interesat si aveai dreptate in privinta Biroului National de Credite.O companie de telefonie mobila nu poate introduce un rauplatnic in respectiva baza de date.In schimb exista Preventel. In cazul Rompetrol insa, mai multe surse mi-au confirmat ca s-ar apela la aceasta procedura...si la surse ma refer in primul rand la reprezentatntul lor principal pe departamentul de colectare creante.Bineinteles ca poate la fel de bine sa fie un zvon cu intentie raspandit pt a avea efect.
Nu contest calitatea procedurala defectuoasa a firmelor de recuperare( sau mai bine sa spunem colectare, e mai politicaly corect),insa inteleg partea cu intimidarea, e la fel si cu cei care controleaza biletele prin mijloacele de transport.
Cat despre factul ca persoanele de pe acest forum au probleme grave cu KSI etc...imi pare rau dar consider ca o merita.Acesti oameni nu si-au platit facturile din neglijenta si prostie,pana la urma.Si este atat de multa prostie in Romania asta incat ar fi timpul sa se si plateasca pt ea.Daca esti o persoana demna(vorbesc la general) incerci sa faci tot ce poti ca sa-ti onorezi obligatiile.Daca la un moment dat constati ca nu mai poti, renunti la serviciile respective si gata, chiar daca asta inseamna o suma in plus.
O problema si mai mare o am cu persoanele care nu stiu sa citeasca un contract inainte sa il semneze,dupa care vin si se plang peste tot ca nu i s-a spus, ca nu a stiut etc. Exemplu clar de prostie.Prin urmare, se plateste.
Nu mi s-a parut ca am spus nimic complet eronat in ceea ce am afirmat pana acum.Anumite scapari poate ca am, nu zic nu.Dar consider ca stiu mult mai bine despre ce vb decat multe dintre persoanele de pe acest forum.
Nu am dat eu cu piatra, tu ai inceput.Poti sa-mi spui ca sunt ignorant sau dezinformat  intr-un mod elegant, iar daca iti si argumentezi parerea, din partea mea e totul ok.

Asa ca la mai multe discutii faine!

#13
dsandor2004

dsandor2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2007

 emeraud, on Apr 3 2007, 00:45, said:

Pentru toti cei interesati voi face cateva precizari.
1. Daca nu iti platesti o factura/mai multe din orice motive care nu pot fi imputabile Connex/Orange etc,(ex: nu ai primit factura, nu stiai pt ca tu credeai ca a fost reziliat contractul etc) nu poti avea castig de cauza.Sfatul meu pentru toate persoanele care au intrat intr-o astfel de belea este sa citeasca contractul pe care l-au semnat cu firma respectiva.Acolo este specificat faptul ca trebuie sa te interesezi de orice factura pe care nu o primesti, sau sa semnalezi orice fel de problema.Acesta este un raspuns pt toti cei care se intreaba de ce le vin notificari de plata dupa 2 ani.Raspunsul: pt ca atunci isi amintesc de voi.La sute de mii de rauplatnici pe an este cam greu sa ii gestionezi si pe cei din anii anteriori.Un al doilea raspuns este si cel pe care l-ati sugerat voi:asteapta sa se invecheasca factura pt ca sa poata colecta si penalitati de intarziere.Doar sunt firme pe baza de profit, nu?Hai sa o luam si asa.
PENALITATILE sunt perfect legale, pot sa egaleze sau sa depaseasca valoarea debitului/facturii in acest caz.La fel puteti citi acest lucru in contractul semnat cu firma de telefonie respectiva.Legea prevede de asemenea acest lucru.Nu vreau sa va bag in legi etc, pt ca nu are sens.
2.Daca aveti o datorie cesionata la o firma specializata(nu conteaza daca e un amarat de srl) si nu doriti achitarea, firma respectiva mai mult decat sigur va va actiona in instanta.Dintr-un simplu motiv:au cumparat datoria deci trebuie sa-si scoata banii plus profit pe deasupra.Chiar daca sunt firme micute sunt blindate de avocati f smecheri.Plus ca cei care si-au facut aceste firme nu s-au trezit intr-o dimineata cu gandul asta.Au lucrat in firme mari de recuperare si cunosc f bine cum functioneaza sistemul.
3.Daca discutati cu operatorii acestor firme aveti mare grija CUM vb si ce spuneti.Toate convorbirile sunt inregistrate atat audio cat si in scris si constituie probe la proces daca se ajunge acolo. Incercati sa fiti cat mai corecti.Mai bine spuneti din prima ca nu vreti sa platiti decat sa incercati sa-i aburiti sau sa nu le mai raspundeti la tel, sa o dati pe bunica etc. Daca vb o data si spuneti ca vreti sa platiti dupa care va razganditi se va intoarce impotriva vostra la proces.Aceste firme nu sunt fraiere, prefera sa va lase sa platiti in rate, sau sa gasiti impreuna o intelegere decat sa mearga cu voi prin tribunale, chiar daca stiu ca au sanse f mari de castig.Nu merge faza cu decesul sau ca sunteti plecati din tara.Nu are nicio relevanta.
3.Daca sunteti plecati din tara procesul se poate desfasura si in lipsa.
4.Si acum probabil ce va doare cel mai mult.Ce se intampla daca va dau in judecata?Dupa cum ati mai citit pe forum se pune sechestru pe bunuri, prezente sa viitoare.Asta e buba.Daca acum nu aveti nimic e ok, dar nici nu va veti putea lua ceva pe numele vostru pt ca exista un mandat de executare silita.Si hai sa ne gandim si la viitor.Sau puteti sa fiti obligati sa faceti munca in folosul comunitatii.Asta in cazuri mai rare.
5.Orice firma va poate baga la Biroul de credite,atat timp cat aveti o datorie la respectiva.Si cu atat mai mult firmele de recuperare creante care vor face tot ce le sta in putinta sa va faca viata mai grea.De exemplu daca va luati un card de benzina la Rompetrol si ati intarziat cu plata facturii 30 de zile, in urmatoarea sunteti deja la Biroul de credite. Cel mai probabil Orange si Vodafone nu se grabesc cu aceasta actiune pt ca spera ca unii rauplatnici sa-si faca un credit pentru a achita datoria.
Sper sa va fi fost de ajutor.Si daca e cazul astept intrebarile voastre in cazul iun care nu am atins toate subiectele fierbinti.


Salut! Sa va zic pe scurt problema mea! De vreo 2 ani am ajutat o cunostinta. Avea probleme financiare, el a luat un imprumut pt nevoi personale de la BRD, dar deoarece nu ii era de ajuns, mi-am facut si eu unul, si am facut un angajament pe hartie ca el se angajeaza sa plateasca si ratele mele, bineinteles eu i-am predat banii. Insa problemele lui nu s-au rezolvat, si au trecut 2 ani, a ramas in urma cu ratele, iar in final BRD-ul a primit banii inapoi de la Asiban, iar firma Asiban a apelat la EOS KSI pentru a recupera banii de la mine.
Este vorba de suma de aprox. 6.800 RON.
Deoarece inca nu s-a rezolvat nimic, mi-au trimis o scrisoare ca vor recupera debitul plin cale judiciara, prin executare silita. Citez:
"...recuperarea intregului debit se va face pe cale judiciara, prin executare silita a bunurilor mobile si imobile, prezente si viitoare, din patrimoniuol dumneavoastra".
Eu sunt student, n-am loc de munca, locuiesc cu parintii, si evident nu am pe numele meu nimic de valoare in casa. Am fost sunat, si cand le-am zis asta, mi-au spus, ca oricum pot ei sa recupereze din casa bunuri pe care le folosesc etc, chiar daca aceste lucruri nu sunt pe numele meu.
CHIAR ESTE POSIBIL? Sau au vrut doar sa ma sperie? Ce se va intampla in continuare? Ca pana cand mor, n-o sa mai pot cumpara o masina, ca vin astia, si confisca? Eu oricum nu voi plati, nu e datoria mea, si oricum n-as avea de unde, iar cunostinta asta, cu care din cauza asta nu chiar am o relatie de prietenie, nici el nu va plati dupa cum stau lucrurile. Raspundeti-mi va rog, de 2 ani sunt stresat din cauza asta! THX

#14
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
He he, la telefon poate sa spuna ce vrea, trebuia sa-i inregistrezi. Spune-le sa-ti dea in scris chestia asta, sa vezi cum o dau cotita.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 dsandor2004, on Jun 28 2007, 20:10, said:

....... De vreo 2 ani am ajutat o cunostinta. ........el a luat un imprumut pt nevoi personale ........ mi-am facut si eu unul, si am facut un angajament pe hartie ca el se angajeaza sa plateasca si ratele mele, bineinteles eu i-am predat banii..............
Eu oricum nu voi plati, nu e datoria mea, si oricum n-as avea de unde, iar cunostinta asta, cu care din cauza asta nu chiar am o relatie de prietenie, nici el nu va plati dupa cum stau lucrurile. Raspundeti-mi va rog, de 2 ani sunt stresat din cauza asta! THX


nu-ti pot lua lucruri de prin casa, daca nu sunt pe numele tau (si chiar daca sunt, nu e asa de simplu).

DAR datoria aia este a ta si nu vei scapa usor de ea. Nu conteaza ce ai facut tu cu banii, ca i-ai baut sau i-ai dat unui prieten sau te-ai dus la mare cu ei, ideea e ca tu i-ai imprumutat si tu trebuie sa-i restitui. gaseste o modalitate sa-i dai inapoi, angajaza-te si plateste-le lunar cate ceva.

#16
dsandor2004

dsandor2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.04.2007
M-am linistit un pic. Multumesc pentru raspunsuri.

#17
b a l o o

b a l o o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.08.2005
am primit si eu astazi o astfel de notificare de la eos ksi...debit plus penalizari...pt un abonament orange...
problema este ca acum un an si ceva mi-am facut din nou abonament la orange pe care il am si acum. pt asta mi s-a cerut un depozit de 100$ pe care l-am achitat si plata facturilor pe primele doua sau trei luni...
cand am incheiat noul abonament nu mi s-a adus la cunostiinta ca le mai datorez ceva din vechiul abonament....

ceva sfaturi?
multumesc.

p.s. scrisoarea a venit ieri in posta...nu are data pe plic...hartia este datata 18.06.2007...cu somatia platii in doua zile...

Edited by b a l o o, 03 July 2007 - 21:08.


#18
TYGER13

TYGER13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.02.2007
SFATUL NUMARUL 1 : NU II SUNA SI NU LE TRIMITE NICI O SCRISOARE ... PE SCURT NU COMUNICA IN NICI UN FEL CU EI.
SFATUL NUMARUL 2 : NU PLATI NICI UN LEU ... nici macar ROL
SFATUL NUMARUL 3 : LAMURESTE SITUATIA LA CREDITORUL DIRECT ... IN SPETA ORANGE ...

BAFTA !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate