Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Probleme download metropolitan la RDS !

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
marginean49

marginean49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 19.01.2007
Am vazut ca multa lume are probleme cu download-ul metropolitan, adica nu pot atinge vitezele cu care se lauda RDS-ul in reclame. Prin urmare adresez acest topic tuturor persoanelor care nu reusesc sa faca download metropolitan la viteze mari.
Personal am abonamet de 12$ iar pe metropolitan nu ating viteze mai mari de 450KB respectiv 3,6MB.

PS: sunt rugati sa posteze toti ce care au acest tip de problema, poate impreuna vom reusi sa aflam de unde acesta neplacuta problema !!!

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Eu cred ca asta e viteza mare..eu in retea utp directa nu treceam de 2 mb....oricum la 500 kilo extern se poate lua orice..deci nu prea mai are sens trasferul metropolitan..

#3
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Vezi sa nu fie de la router...daca ai asa ceva.

#4
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postmarginean49, on Mar 30 2007, 19:12, said:

pe metropolitan nu ating viteze mai mari de 450KB respectiv 3,6MB.

Ce inseamna astia? Daca ii ceea ce cred eu nu se scrie asa si vezi ca "KB" nu ii totuna cu "Kb" la fel si "MB" nu ii totuna cu "Mb".
Si acum spune-ne ce trafic ai per sec, ca ceea ce scrii tu poate fi de ex 3,6MB/min sau pe o luna!

#5
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
Fiind "be mare de tipar", intelg ca e vorba de bytes, deci, pe metro, omu are aproape 30 mbps in timp ce RDS promite pana la 50 mbps. Mie nu mi se pare deloc ca iti merge naspa pe metropolitan.

#6
marginean49

marginean49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdemonyx, on Mar 31 2007, 02:56, said:

Ce inseamna astia? Daca ii ceea ce cred eu nu se scrie asa si vezi ca "KB" nu ii totuna cu "Kb" la fel si "MB" nu ii totuna cu "Mb".
Si acum spune-ne ce trafic ai per sec, ca ceea ce scrii tu poate fi de ex 3,6MB/min sau pe o luna!

Imi cer scuze, deci 450KBps, adica 3,6Mbps pe metro.  In timp ce unii download-eaza cu 30-40Mbps eu dau cu 3,6Mbps, deci de 10 ori mai putin. Nu mi se pare corect. Posta cineva mai sus, ca ar putea fi problema din router. Ce probleme pot aparea de la router?

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Aceeasi situatie si in Galati :)
Pana acum 1 saptamana prindeam de pe torrente 11.0 MB/s  @ metropolitan.

Acum nu mai trec de 3,5 - 3,6 MB/s   ( deci este limitare pusa la 30 Mbps ).


:inlove:

#8
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postmarginean49, on Mar 31 2007, 10:31, said:

Imi cer scuze, deci 450KBps, adica 3,6Mbps pe metro.  In timp ce unii download-eaza cu 30-40Mbps eu dau cu 3,6Mbps, deci de 10 ori mai putin. Nu mi se pare corect. Posta cineva mai sus, ca ar putea fi problema din router. Ce probleme pot aparea de la router?
situatia se va remedia. am patit-o si eu timp de vreo 3 saptamani. o sa atingi si tu viteza aia de metro. incearca dimineata mai mult , atunci ai viteze mai mari.  pt ca reteaua nu e pre folosita.

#9
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007
Se spune ca ai 50M pe metropolitam in cartierul tau......asa e ofetra...numai ca in cartierul meu nu depaseste 1M, mai curat si cu mai mult "curaj" ma infing in alte retele, pe care le-a cumparat RDS-ul, in alte zone ale orasului!!!
Raspunsul tehnicului de la rds a fost ca......"maxim 50M"....deci...Intreb.....minin 1 bitior daca am, e bine?...da, se raspunde....sunteti in conditiile contractului!!! Cum de externetul merge ca vantu` si nu pot copia din computeru vecinului poze cu nevasta-sa fara sa ma vada cat ma chinui? :D

#10
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postmasha, on Apr 24 2007, 16:21, said:

Se spune ca ai 50M pe metropolitam in cartierul tau......asa e ofetra...numai ca in cartierul meu nu depaseste 1M, mai curat si cu mai mult "curaj" ma infing in alte retele, pe care le-a cumparat RDS-ul, in alte zone ale orasului!!!
Raspunsul tehnicului de la rds a fost ca......"maxim 50M"....deci...Intreb.....minin 1 bitior daca am, e bine?...da, se raspunde....sunteti in conditiile contractului!!! Cum de externetul merge ca vantu` si nu pot copia din computeru vecinului poze cu nevasta-sa fara sa ma vada cat ma chinui? :D
cand spune "cartierul tau" se refera la marile orase unde nu acopera tot orasul . in orasele mai mici nu este problema asta. "cartierul tau" e tot orasul. :P

#11
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

View Postthe_angel, on Apr 24 2007, 22:15, said:

cand spune "cartierul tau" se refera la marile orase unde nu acopera tot orasul . in orasele mai mici nu este problema asta. "cartierul tau" e tot orasul. :P
Cand spune "cartierul tau", in marile orase, in cazul meu - Iasul - se refera strict la cartierul meu, exista si alte cartiere..."fiberlink-ate"..de la care copii cu putini mai multi biti decat de la vecinu....Sincer, nu am incercat sa vad cum  "sug" de la vecinul fizic din scara mea, dar din blocurile vecine..cu stikul mi-e mai usor!!!
Glumesc...da` putin! Se pare ca..pana la asezarea, retelei metropolitanul ofertat mai are de asteptat (in "cartierul" meu).

Adica hub-ul ma obliga sa ma inscriu cu numele de cartier, deci imi vede... locatia....si nu ma lasa sa-i fur filmele xxx vecinului, cu viteza? Sau poate limiteaza cumva RDS-ul, pt cei noi care, in furia "vitezei" sug tot de pe retea, de oriunde si oricat? Ca la copii mici, cu ciocolata....cate putin sa nu te doara burtica.... :D  :D  :D

#12
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View Postmarginean49, on Mar 31 2007, 10:31, said:

Imi cer scuze, deci 450KBps, adica 3,6Mbps pe metro.  In timp ce unii download-eaza cu 30-40Mbps eu dau cu 3,6Mbps, deci de 10 ori mai putin. Nu mi se pare corect. Posta cineva mai sus, ca ar putea fi problema din router. Ce probleme pot aparea de la router?

Tu esti pe Cable Link sau Fiber Link? Eu cred ca esti pe Cable Link si atunci esti in normal cu viteza in orasul tau. Doar la FL sunt vitezele de pana 50 Mb/s in orasul tau.

View Postthe_angel, on Apr 24 2007, 22:15, said:

cand spune "cartierul tau" se refera la marile orase unde nu acopera tot orasul . in orasele mai mici nu este problema asta. "cartierul tau" e tot orasul. :P

Nu mai exista cartier. E in Oras. Cartier era la inceputurile FL, acuma viteza e in tot orasul.
Vezi aici. Oferta Fiber Link

Edited by adrian81, 25 April 2007 - 15:54.


#13
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

View Postadrian81, on Apr 25 2007, 16:53, said:

Nu mai exista cartier. E in Oras. Cartier era la inceputurile FL, acuma viteza e in tot orasul.
O fi, dar ca de obicei, intai vine fluturasul, apoi vine viteza....si daca e asa atunci e groaznic.....s-o fi infundat teava pe undeva....Oare cum va fi cind se va lua vacanta, sau de 1 mai, acum, cand toti sunt liberi...si dupa gratarul de la iarba verde...merg niste manele sau ceva simfonica...iar de blocheaza reteaua!!! O fi ca masina care sta in parcare...care are motorul lenes...dupa ce o forjezi putin isi revine? Doamne ajuta!!!!!

#14
daemonalexoiu

daemonalexoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.09.2006
Bre, si mie mi-a fost upgradat blocul prin ianuarie, asa ca am trecut de pe cable pe fiber. Unu', n-am un modem acolo sa vad ce leduri clipesc si ce nu clipesc, insa a si cazul mult mai rar decat se intampla inainte, asa ca nu ma plang. Doi, la inceput am prins doar download de 1 MB/s pe metru, poate 2 MB daca luam de la mai multi. Acum, dupa ceva vreme, vad ca incep sa am si sesiuni de 4-5, cateodata 8 MB/s. Externul a fost din prima 120 KB/s, adica acel mega promis de ei in reclama. Trei, nu se aplica intotdeauna limitele. Am colegi inca pe cable, si transferul intre noi merge cu vreo 200 KB/s. Nu intotdeauna, insa. In general, sunt multumit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate