Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Instalatie termica completa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
409 răspunsuri în acest subiect

#1
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Trebuie sa fac instalatia termica la urmatoarea casa, suprafata cca 300mp, caramida PTH 30cm, izolata la ext 10cm, numai centrala cu tiraj fortat pozitionata la subsol........as dori sa mi propuneti modele de instalatie termica (daca se poate cea mai buna varianta pret/calitate).....puterea centralei minim 35kw.....astept

Fișiere atașate



#2
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Cioko,

Sint multe lucruri de care trebuie sa tii cont.
-Temperatura medie exterioara a zonei in care locuiesti
-temperatura de care ai nevoie in casa(unii sint mai frigurosi si vor mai cald)
-tipul de centrala pe care intentionezi sa o cumperi (cu condensare,temperatura joasa,etc)
-volumul pieselor de locuit(in cazul in care ai incaperi peste 2,5m inaltime)
-suprafetele vitrate (si expunerea lor)
-numarul de persoane care locuiesc in casa(necesarul de apa calda)

O formula simpla P(puterea)= V(volumul casei) X 1,5(coeficient de consum pentru o casa bine izolata) X DT(diferenta de temperatura intre media din zona ta si cea dorita in casa,ex: -10°C si +21°C dorite in casa=31°C) => 300x2.5x1.5x31= 34875
Mai trebuie tinut cont de pierderile de traseu(1.1) si nevoile maxime(1.2)=>34875x1.1x1.2=46035w(cca.46Kw)

Nu uita ca ai nevoie si de apa calda 50L/persoana zilnic=>50x DT(diferenta de temp.a apei reci si cererea de apa calda cca.42°C)x1.16. Daca apa rece este la cca 10°C => 50x32x1.16=1856W/persoana

In ce zona locuiesti si ce temperatura minima ai iarna?

#3
floringbene

floringbene

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 25.04.2007

 cioko80, on Mar 28 2007, 12:47, said:

Trebuie sa fac instalatia termica la urmatoarea casa, suprafata cca 300mp, caramida PTH 30cm, izolata la ext 10cm, numai centrala cu tiraj fortat pozitionata la subsol........as dori sa mi propuneti modele de instalatie termica (daca se poate cea mai buna varianta pret/calitate).....puterea centralei minim 35kw.....astept
nu prea iti ajunge o ct de 35 kw,la 300mp X2.5m=750M cubi,pt a incalzi un metru cub ai nevoie de min 50 de wati deci 750x50=37500wati=37.5kw numai pe incalzire la care se mai adauga ACM

#4
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 13.02.2007
-10°C si +21°C dorite in casa=31°C)
     Imi cer scuze ca intervin, sfatul tau pare a fi unul pertinent, la fel ca si intentia de ajutor, dar calculul de mai sus pare a fi gresit pentru ca, -10+21=11. Restul, nu stiu, nu am cunostinte in acest domeniu.

#5
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 suny, on Apr 26 2007, 08:27, said:

-10°C si +21°C dorite in casa=31°C)
     Imi cer scuze ca intervin, sfatul tau pare a fi unul pertinent, la fel ca si intentia de ajutor, dar calculul de mai sus pare a fi gresit pentru ca, -10+21=11. Restul, nu stiu, nu am cunostinte in acest domeniu.

Salut,mai in gluma mai in serios....mai pune mina pe matematica.
De la -10 pina la 0° ai deja 10° la care mai adaugi ceilalti 21°=> 31°C,sper sa fi inteles acum.
@+,bibicu5

#6
iulian72

iulian72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 03.01.2009
Bravo "bubicu5"

Ca "suny" gasesti garla pe aici.





 bibicu5, on 8th May 2007, 09:59, said:

Salut,mai in gluma mai in serios....mai pune mina pe matematica.
De la -10 pina la 0° ai deja 10° la care mai adaugi ceilalti 21°=> 31°C,sper sa fi inteles acum.
@+,bibicu5



QUOTE(suny @ Apr 26 2007, 08:27) *
-10°C si +21°C dorite in casa=31°C)
Imi cer scuze ca intervin, sfatul tau pare a fi unul pertinent, la fel ca si intentia de ajutor, dar calculul de mai sus pare a fi gresit pentru ca, -10+21=11. Restul, nu stiu, nu am cunostinte in acest domeniu.


Salut,mai in gluma mai in serios....mai pune mina pe matematica.
De la -10 pina la 0° ai deja 10° la care mai adaugi ceilalti 21°=> 31°C,sper sa fi inteles acum.
@+,bibicu5

Editat de iulian72, 21 decembrie 2009 - 16:45.


#7
blondul74

blondul74

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 15.02.2011
vreau sa pun o centrala la mine acasa .este vorba de o casa de 74mp 3 camere 2 holuri baie bucatarie.m-ar interesa pretul cu totul sa nu mi bat capul cu nimic(centrala radiatori tevaraie manopera aprobari etc)in mare ar fii vorba de 5 radiatori medii plus 2 mai mici(pentru baie si bucatarie)eventual pretul pe tevi de pexal si pe cupru.Multumesc anticipat

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.376
  • Înscris: 05.04.2006
Eu zic sa iti pui pe pexal, sunt mai groase si pe undeva mai inestetice, insa mult mai simplu de montat si sigure in utilizare. Cred ca ajungi spre 10000 lei cu totul, inclusiv centrala, tevi, calorifere, manopera.

#9
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.583
  • Înscris: 26.01.2007
1. foloseste ppr!
2. vezi ca mai sunt subiecte asemanatoare deschise, roaga moderatorii sa mute problema ta acolo
3. am vazut intr-o oferta dintr-o revista gratuita de la Kaufland, pretul de 5800 roni monatjul centralei cu 7 calorifere, manopera si materiale. Banuiesc ca este pretul cu tot cu TVA

#10
sorincis

sorincis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 15.02.2007
Salut,
De curand am cumparat un apartament cu patru camere de apx. 85 m2 utili.
Cum intreg blocul este debransat de la termoficare va trebui sa-mi instalez cat mai repede o centrala termica.
Sincer sunt paralel cu asa ceva asa ca va solicit ajutorul.
In principiu cred ca ar trebui sa fie una de 24 KW, dar acum ce model ma depaseste.
Ar fi cateva lucruri care le-as urmari :
- consum cat mai mic de gaz
-sa nu am probleme sa fac un dus la baie ca spala sotia vasele la bucatarie 
- un prêt rezonabil  
- sa fie fiabila
Deci intrebarea mea este ce centrala ar trebui sa aleg ?
De asemenea va trebui sa schimb si caloriferele. In acest domeniu care ar fi mai bune (de Ol) ?
Ce termostat ar trebui sa aleg ?
Am multe intrebari …. :)
In avans multumesc pentru raspuns.

Salutari si seara faina

#11
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 01.12.2006
As avea nevoie de o schema de conectare a pachetului vitosol 200f la vitodens 100w (35kw) cu boiler bivalent 300L model 100W in conjunctura cu doua circuite de incalzire (pardoseala si calorifere)

legatura solarului cu boiler-ul imi este clara.

Ma puteti ajuta?
Mersi

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

 cosmin.sideras, on 17th March 2011, 16:59, said:

...
legatura solarului cu boiler-ul imi este clara.
...

Si ce anume a ramas neclar ? Ai deja utilajele sau umeaza sa le achizitionezi ? Intreb deoarece in manuale ai de regula si citeva scheme de montaj.

#13
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 01.12.2006

 florin71_skoda, on 17th March 2011, 17:42, said:

Si ce anume a ramas neclar ? Ai deja utilajele sau umeaza sa le achizitionezi ? Intreb deoarece in manuale ai de regula si citeva scheme de montaj.

am tot ce trebuie. In principiu stiu cum sa leg solarul de boiler si de cazan .. ce nu stiu cum leg mai departe pardoseala si caloriferele (2 circuite separate).
La pardoseala mai trebuie sa achizitionez kit-ul de amestec.

un simplu T ajunge sau imi trebuie ceva ce am gasit pe net sub numele de low loss header?

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Teoretic ai nevoie de un simplu "teu", asa cum ai presupus. Dar ca sa fi mai sigur, poti confectiona  2 distribuitoare facute din teva de 1 1/2" sau 2".

Din centrala pleci cu tur si retur pentru boiler si pentru distribuitoare. Din distribuitoare pleci cu 2 coloane separate, una pentru IP si una pentru radiatoare.

Ce sa zic. Greu de decis si de dat sfaturi avind in vedere ca informatiile despre casa ta si instalatie, sunt asa de putine. Teoretic merge cum am zis mai sus. Centrala este de putere mica si mai mult ca sigur ca merge si cu teuri... dar parca tot as sugera sa optezi pentru 2 distribuitoare.

#15
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 01.12.2006

 florin71_skoda, on 17th March 2011, 23:32, said:

Teoretic ai nevoie de un simplu "teu", asa cum ai presupus. Dar ca sa fi mai sigur, poti confectiona  2 distribuitoare facute din teva de 1 1/2" sau 2".

Din centrala pleci cu tur si retur pentru boiler si pentru distribuitoare. Din distribuitoare pleci cu 2 coloane separate, una pentru IP si una pentru radiatoare.

Ce sa zic. Greu de decis si de dat sfaturi avind in vedere ca informatiile despre casa ta si instalatie, sunt asa de putine. Teoretic merge cum am zis mai sus. Centrala este de putere mica si mai mult ca sigur ca merge si cu teuri... dar parca tot as sugera sa optezi pentru 2 distribuitoare.


Mersi de raspuns.

Pai as folosi un Teuri din astea (Piesa presabila T egal sau redusa, din Windox-PPSU, incl. Man􀃺oane de sprijin cu inele O si mansoane presabile din INOX)

sau

la distribuitor din asta te referi ?
pentru îmbinarea filetata comoda a modulelor componente ale distribuitorului, din Windox-PPSU, Racordurile principale se fabrica cu piese de racord ale distribuitorului, plecarile din distribuitor cu filet ext. 3/4"

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  Teu.jpg   9,09K   29 download-uri
  • Fișier atașat  distri.jpg   11,08K   40 download-uri


#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Vorbeam de distribuitoare de genul asta:
Fișier atașat  IMG_0482.JPG   1,71MB   396 download-uri Fișier atașat  IMG_0089.JPG   1,78MB   379 download-uri

Fireste, fara pompe. Nu am altele mai bune pentru exemplificare.


Ziceai ca "plecarile din distribuitor cu filet ext. 3/4"". Cu ce teava vrei sa faci coloanele? La IP nu ai distribuitorul pe 1" ? Instalatia radiatoarelor cu cit ajunge in camera tehnica, sau cum sunt legate ? Cu distribuitor sau telescopic?

Editat de florin71_skoda, 18 martie 2011 - 20:11.


#17
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 01.12.2006
poti sa imi explici te rog ce rol au distribuitoarele astea? si de ce T-euri nu ar fi de ajuns

legat de filere si tevi m-am incurcat eu .. sunt distribuitoare peste tot si ajung in camera tehnica cu teava de 25

Editat de scheleton, 19 martie 2011 - 16:57.


#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Banuiesc ca este vorba de PPR de 25. Ajungi in camera tehnica cu un singur tur si retur pentru IP si  un singur tur si retur pentru radiatoare ? Sau cu mai multe coloane? Mie mi se pare cam subtirea teava asta de PPR de 25, deoarece interiorul ei este cam de 16mm.
Distribuitoarele respective au cam acelasi rol ca si distribuitorul de la radiatoare si te vor ajuta, echilibrind putin instalatia. Ai totusi o centrala maricica, de 35kw, care duce o instalatie destul de mare si drept urmare greu de echilibrat.
Daca vrei neaparat cu teuri, merge. Dar pune totusi niste teuri mai mari, macar de 1 1/4". Daca ar fi sa ne luam dupa calcule, de preferat este teava de plecare, coloana, sa fie cam de 30mm, cea ce inseamna ca ar trebui sa folosesti teuri de PPR de 50, ca astea au interiorul cam de 32mm. Macar distribuitorul sa fie cit de cit corect facut. Coloanele era bine daca le faceai cu teava de minim 32 si de preferat cu 40. Teava de 32 are un interior de 20mm si din centrala banuiesc ca plecarile sunt de 22mm.

Editat de florin71_skoda, 19 martie 2011 - 17:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate