Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sony-Ericsson W810i

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pentru deblocarea fara probleme a W810i aveti nevoie de:

usbsmart 8.4
http://rapidshare.co..._33_84_free.rar

un main cu versiune suportata de cxc
http://rapidshare.co...MEA-US.rar.html

XS++ - se gaseste pe internet

cablu cruiser 4 in 1

se face flash la main cu cablul din dotarea telefonului utilizand XS++
se scoate si se introduce bateria
se foloseste usbsmart 8.4 si cablul cruiser pentru citirea codurilor NCK.. etc

in timpul citirii codurilor, usb smart va afisa un mesaj ca userul sa scoata bateria si cablul si sa apese ok, ceea ce evident trebuie sa faca cei care isi decodeaza telefonul.
Asta pentru ca, poate, unii se vor speria si nu vor stii ce sa faca. Deci sa scoata bateria si cablul si sa apese ok. O sa apara alt mesaj care o sa zica sa bage la loc bateria si cablul si sa apese ok. Iarasi, evident, se va baga bateria si cablul si se va apasa ok.


se scoate si se introduce bateria

optional - se face flash la main cu main ul original al telefonului

se introduce codul NCK apasand <**<

daca se doreste reblocarea pe retea se introduce la NCK codul relock NCK

Succes. Onlyone. Testat.

Edited by antidote, 21 June 2007 - 17:54.


#2
moldo_claus

moldo_claus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.02.2007

View Postonlyone, on Mar 24 2007, 16:01, said:

Pentru deblocarea fara probleme a W810i aveti nevoie de:

usbsmart 8.4
http://rapidshare.co..._33_84_free.rar

un main cu versiune suportata de cxc
http://rapidshare.co...MEA-US.rar.html

XS++ - se gaseste pe internet

cablu cruiser 4 in 1

se face flash la main cu cablul din dotarea telefonului utilizand XS++
se scoate si se introduce bateria
se foloseste usbsmart 8.4 si cablul cruiser pentru citirea codurilor NCK.. etc
se scoate si se introduce bateria

optional - se face flash la main cu main ul original al telefonului

se introduce codul NCK apasand <**<

daca se doreste reblocarea pe retea se introduce la NCK codul relock NCK

Succes. Onlyone. Testat.



man da cum downloadez alea....k habar nu am... :huh:

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Fara suparare dar daca nu reusesti sa iti dai seama cum se downloadeaza alea nu te sfatuiesc sa incerci sa deblochezi telefonul.

PS Apasa pe butonul free si... downloadeaza

#4
moldo_claus

moldo_claus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.02.2007

View Postonlyone, on Mar 24 2007, 16:45, said:

Fara suparare dar daca nu reusesti sa iti dai seama cum se downloadeaza alea nu te sfatuiesc sa incerci sa deblochezi telefonul.

PS Apasa pe butonul free si... downloadeaza
man am avut un v360 si am schimbat tot in el....ii schimbam shoftul k pe shosete... :P    dar nu am downlodat niciodata de pe ala si chiar nu stiam...

#5
moldo_claus

moldo_claus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.02.2007

View Postonlyone, on Mar 24 2007, 16:45, said:

Fara suparare dar daca nu reusesti sa iti dai seama cum se downloadeaza alea nu te sfatuiesc sa incerci sa deblochezi telefonul.

PS Apasa pe butonul free si... downloadeaza
in plus de asta imi zice si UNABLE TO CONNECT

#6
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005
O intrebare .... ce e un cablu cruiser? :)

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cablu cruiser este un cablu de service
http://www.depozitgs...c3836a21b235215

daca vrei sa decodezi un singur telefon este mult mai ieftin la service...

#8
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005

View Postonlyone, on Mar 28 2007, 00:25, said:

Cablu cruiser este un cablu de service
http://www.depozitgs...c3836a21b235215

daca vrei sa decodezi un singur telefon este mult mai ieftin la service...

O ultima intrebare ... cam ce pret ar avea o decodare de w810i la un service ... ? mersi

#9
mafteiucatalin

mafteiucatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.03.2007
am o problema am dat sa imi decodez si eu se w810i cu xs++ si dupa ce a scris done flashing a inceput sending loaders\db2010_cid49red_flash_p5g.bin nu e mai intampla nimic de 30 minute am vrut sa dau stop da zice ca daca dau se poate strica telu sau softu la el...ce sa fac? sper sa ma puteti ajuta careva acuma.va multumesc

#10
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007

View Postmafteiucatalin, on Mar 28 2007, 18:57, said:

am o problema am dat sa imi decodez si eu se w810i cu xs++ si dupa ce a scris done flashing a inceput sending loaders\db2010_cid49red_flash_p5g.bin nu e mai intampla nimic de 30 minute am vrut sa dau stop da zice ca daca dau se poate strica telu sau softu la el...ce sa fac? sper sa ma puteti ajuta careva acuma.va multumesc

Ai cablu service? Sau ai incercat cu cablul din dotare, DCU-60? Scuza-ma daca intrebarea pare puerila, dar poate-poate...:D

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postgansteru, on Mar 28 2007, 18:36, said:

O ultima intrebare ... cam ce pret ar avea o decodare de w810i la un service ... ? mersi

Cam 25 ron este o suma rezonabila. Dar daca esti din bucuresti poate sa te coste chiar si numai 10 ron, cauta pe topicul despre w810i.

@mafteiucatalin
Flash la main se face exact ca in tutorialul lui razvan. Care sunt pasii pe care i-ai urmat? Ai cablu de service (cruiser), asa cum bine te intreaba colegul de mai sus?

#12
mafteiucatalin

mafteiucatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.03.2007
am cablu de date dat cu pachetul telefonului pe usb am dat close chiar daca telu scria ca se poate strica sau mai exact softu nu mai stiu exact dar dupa aceea am dat inca o data sia cuma nu se mai blocheaza dar de 4 ore tot incearca sa il deblocheze 'phone XS is now brute forcing...this take some hours.... sper ca pe dimineata mi gata daca nu ii altceva sau daca nu are ceva cand lam oprit prima data....sper sa ma ajute cineva cat mai repede va multumesc

#13
mafteiucatalin

mafteiucatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.03.2007
am facut exact cum scria razvansia cum imi scrie de 4 ore phone Xs is now brute forcing this take some hours prima data am dat cu xs++ da mi sa blocat ca lam lasat o ora si nu mio aparut chestia asta \ phone Xs is now brute forcing this take some hours'si lam oprit si scria ca sar putea strica telu,ma gandesc sa il mai las inca 8 ore si daca nu merge sa il duc la un service numa sper sa nu coste mult...cam cat mar putea costa?sau sar mai putea repara sa se fi stricat?

#14
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007

View Postmafteiucatalin, on Mar 28 2007, 23:16, said:

am cablu de date dat cu pachetul telefonului pe usb am dat close chiar daca telu scria ca se poate strica sau mai exact softu nu mai stiu exact dar dupa aceea am dat inca o data sia cuma nu se mai blocheaza dar de 4 ore tot incearca sa il deblocheze 'phone XS is now brute forcing...this take some hours.... sper ca pe dimineata mi gata daca nu ii altceva sau daca nu are ceva cand lam oprit prima data....sper sa ma ajute cineva cat mai repede va multumesc

Te joci cu brute-force si nu e indicat, mai ales daca nu sti ce faci! XS++ sau PhoneXS NU ITI DEBLOCHEAZA TELEFONUL si mai ales cu cablul din pachet! :))
Daca esti din Bucuresti, mergi la Gabriel, daca esti aproape de Ploiesti, mergi la Razvan, daca ai posibilitatea sa intri in posesia unui cablu Cruiser, incerci singur, DAR NU DE CAPUL TAU!

#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Deci prima data ai dat flash cu XS++? Trebuia sa folosesti tot XS++ sa faci iar flash, poate nu ai facut flash cum trebuie.
Tu nu ai citit ce am scris eu sus? Din cate vad nici macar nu ai cablu de service sa faci deblocarea...

#16
mafteiucatalin

mafteiucatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.03.2007
ma gandeam ca daca fac inca o data cu xs++  tot nu o sa mearga,cua sta imi merge da de 5 ore nu mi gata ce sa fac sa il duc la un service dinasta de telefoane cat sa mai las programu sa mearga?oare aia'' de la uns ervice pot sa mil faca?sau mi sa stricat cu totul se poate?va multumesc si astept un raspuns cat mai repede  si mai exact ce sa fac?am citit ca si cu cablu de date care lam primit se poate face...

#17
High Octane

High Octane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.02.2007

View Postmafteiucatalin, on Mar 29 2007, 00:09, said:

ma gandeam ca daca fac inca o data cu xs++  tot nu o sa mearga,cua sta imi merge da de 5 ore nu mi gata ce sa fac sa il duc la un service dinasta de telefoane cat sa mai las programu sa mearga?oare aia'' de la uns ervice pot sa mil faca?sau mi sa stricat cu totul se poate?va multumesc si astept un raspuns cat mai repede  si mai exact ce sa fac?am citit ca si cu cablu de date care lam primit se poate face...

Ce ai dat tu EXACT sa faca? Scrie pasii mai jos. L-ai luat la Best Deal de la Orange?
In functie de ce ai facut, cred ca ar fi de ajuns sa rescrii MAIN-ul ORANGE_GEN de 343 blocks dar nu sunt sigur pana nu scri ce ai facut!

#18
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
La service o sa ti-l faca pentru ca nu cred ca poti sa il defectezi cu XS++ si cu cablul din pachet.
Dar asa cum zice high octane, ar trebui sa fie de ajuns sa ii faci flash la main cu XS++
Trebuia sa mai incerci odata, faza asta cu brute force poate sa dureze foarte mult. Si brute force se face ca sa intrii la customizare ceea ce nu cred ca este necesar in cazul tau.
Eu cred ca ar trebui sa il opresti si sa incerci sa faci flash cu flashul de orange, folosind XS++, ca si asa nu ai cablu service.

Edited by onlyone, 28 March 2007 - 23:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate