Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

medic sau taximetrist ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
xasha_

xasha_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Merita sa faci facultatea de medicina in ziua de astazi ?
Raspunsurile pe care le-am primit punand aceasta intrebare au fost doar negative.
E adevarat ca cei care termina aceasta facultate nu au unde profesa ,iar medicii romani nu sunt bine primiti nici in strainatate ?

#2
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postxasha_, on Mar 22 2007, 15:07, said:

Merita sa faci facultatea de medicina in ziua de astazi ?
Raspunsurile pe care le-am primit punand aceasta intrebare au fost doar negative.
E adevarat ca cei care termina aceasta facultate nu au unde profesa ,iar medicii romani nu sunt bine primiti nici in strainatate ?
1. Nu.
2. Nu neaparat.

#3
ratzusca_beata

ratzusca_beata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 12.03.2006

View Postxasha_, on Mar 22 2007, 15:07, said:

Merita sa faci facultatea de medicina in ziua de astazi ?
Raspunsurile pe care le-am primit punand aceasta intrebare au fost doar negative.
E adevarat ca cei care termina aceasta facultate nu au unde profesa ,iar medicii romani nu sunt bine primiti nici in strainatate ?

Nici una, la McDonalds e solutia ;)

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
nici una nici alta.

#5
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
Daca iti poti permite si ai cat de cat o idee vaga despre ceea ce vrei sa faci, fa o facultate, chiar si medicina, doar in timp ce o faci iti dai seama daca e de tine sau nu, DA e o facultate grea si DA, viitorul e GRI, ca sa nu zic altfel, dar sunt si lucruri bune [medicina tine 6 ani, iar studentia e cea mai fericita perioada din viatza omului, dupa mine], deci daca iti poti permite, fa-o.

#6
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Medicii romani nu numai ca sunt bine primiti, dar chiar sunt cautati in strainatate. Sunt clinici care angajeaza si absolventi fara rezidentiat. Ziarele din Bavaria contin zeci de oferte de genul acesta.

#7
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Sa fii medic este intradevar ceva frumos daca iti si place, important este sa nu iti sara pacientii pe fereastra ca devii subit vedeta in media... deci oricum ai da`o tot esti in avantaj.

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
unii sunt pe linga.
nimic nou
cit despre medicina...n-ai cum sa stii daca iti place pentru ca inainte sa fii acolo nici macar nu-ti inchipui cum e de fapt. :)
si daca tot ai ajuns sa te intrebi ce sa alegi intre medic si taximetrist, fa-te gunoier.

#9
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Pana vine mianna sa clarifice lucrurile ( adica sa inchida topicul ). Am si eu o intrebare. Cu ce am gresit? Ca m`am nascut? Adica am spus un adevar, meseria de doctor este frumoasa, apoi am facut o gluma. Acum iar am un semn de intrebare ( cam multe stiu ). De ce exista atata incapatanare, cand poate fi inlocuita cu intelegere?. De ce sa nu stam in banca noastra ( and i mean  :rolleyes: )si sa ne comportam ca atare. De ce sa nu fim un exemplu pentru altii care au uitat ce e ala respect?

Edited by Cutzu, 22 March 2007 - 20:14.


#10
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Post...easca, on Mar 22 2007, 18:55, said:

Medicii romani nu numai ca sunt bine primiti, dar chiar sunt cautati in strainatate. Sunt clinici care angajeaza si absolventi fara rezidentiat. Ziarele din Bavaria contin zeci de oferte de genul acesta.

De-aia a ramas tara asta fara medici buni!  :lol:

#11
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
nu stiu de ce unii au senzatia ca ma refeream la ei iar aia la care chiar faceam referire nu se simt...( a se citi maverick si ratza) . cit despre aia care se simt in zadar....ce era cu statul in banca noastra?

Edited by rox, 22 March 2007 - 20:19.


#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Pentru ca in loc sa`i dai un sfat omului, fiind acolo in paine in domeniu, ma rog in devenire, nu mai conteaza, ai preferat sa faci referire la unii, am o senzatie ca noi ne iubim din frageda pruncie si nu stii cum sa intrii in gratiile mele. Daca te bufneste rasul, dupa ce termini mai gandeste`te odata inainte sa faci o afirmatie, e mai greu sa gandesti in ziua de azi.

#13
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postxasha_, on Mar 22 2007, 15:07, said:

Merita sa faci facultatea de medicina in ziua de astazi ?

intrebare+titlul topicului

View Postm4v3rick, on Mar 22 2007, 18:40, said:

Daca iti poti permite si ai cat de cat o idee vaga despre ceea ce vrei sa faci, fa o facultate, chiar si medicina, doar in timp ce o faci iti dai seama daca e de tine sau nu, DA e o facultate grea si DA, viitorul e GRI, ca sa nu zic altfel, dar sunt si lucruri bune [medicina tine 6 ani, iar studentia e cea mai fericita perioada din viatza omului, dupa mine], deci daca iti poti permite, fa-o.
raspuns din plop, nimic nou sub soare

View Postrox, on Mar 22 2007, 20:06, said:

unii sunt pe linga.
nimic nou
cit despre medicina...n-ai cum sa stii daca iti place pentru ca inainte sa fii acolo nici macar nu-ti inchipui cum e de fapt. :)
si daca tot ai ajuns sa te intrebi ce sa alegi intre medic si taximetrist, fa-te gunoier.

raspuns la intrebare+ titlul topicului+sfat+ comentariu pentru userul pe linga

View PostCutzu, on Mar 22 2007, 20:25, said:

Pentru ca in loc sa`i dai un sfat omului, fiind acolo in paine in domeniu, ma rog in devenire, nu mai conteaza, ai preferat sa faci referire la unii, am o senzatie ca noi ne iubim din frageda pruncie si nu stii cum sa intrii in gratiile mele. Daca te bufneste rasul, dupa ce termini mai gandeste`te odata inainte sa faci o afirmatie, e mai greu sa gandesti in ziua de azi.
m-ai mai plictisit o data pe aceeasi tema cu aluzii de 2 bani cind nu te bagasem in seama si apoi ai dat-o-n diverse. mai schimba tactica. si mi-ai explicat atunci ca de la inaltimea inteligentei tale deosebite nu te deranjezi sa ma bagi in seama ( btw, de ce o tot faci atunci? :huh: )-desi nu ma adresam tie nici atunci nici acum, nu te "lezasem" cu nimic, nu te bagasem in seama.....  
daca mai ai probleme nelamuriri plingeri sau solicitari, reclama-ma. :)
a, si nu uita, exista H2H, topic dedicat. nu e nevoie sa poluezi toate topicurile pe unde ma prinzi.
ah, si am uitat sa zic din prima, dar cred ca stiu cum sa-ti intru in gratii :) ce zici de o carte de gramatica?  :naughty:

Edited by rox, 22 March 2007 - 20:38.


#14
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
O carte de gramatica ar fi perfect, asta dupa ce rasfoiesti cateva foi din cartea de bune maniere, cu siguranta acolo nu te sfatuieste sa fii impertinenta si ipocrita. Si inca ceva te rog eu frumos, nu te mai gandi ca ma bag eu in seama cu tine, cand vreau sa am cosmaruri te anunt eu, momentan lipsa replicilor tale la adresa mea imi da o stare de bine.

Edited by Cutzu, 22 March 2007 - 20:59.


#15
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Dupa ce am citit schimbul de replici dintre Rox si Cutzu, mi-am schimbat parerea si despre medici si despre taximetristi.
V-as spune in ce sens, dar as deveni "on-topic". :)

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
deci da, se inchide. oricum subiectul e prost formulat, pe langa faptul ca n-are nimic in comun cu aria. nu duce decat la discutii in contradictoriu.

imi permit o concluzie: oricine se intreaba daca sa se faca medic sau altceva, orice altceva, sa renunte la ideea de medicina. just my two cents.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate