Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

nikon 5700 un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adidor

adidor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.03.2007
ciao,
am un nikon 5700 coolpix si pana azi totul a mers perfect, fiind multumit de aparat.
dar... azi cand am vrut sa fac niste poze, pe display nu se vedea nimic si nici pe "vizor". era ca si cum as fi vrut sa fac poze fara sa iau capacul de pe obiectiv. meniul si celelate informatii (bateria, nr. de poze, expunerea, deschiderea, blitul) apar pe display. doresc sa precizez ca aparatul nu era setat pe functia playback mode.
sincer nu fiu nu stiu ce poate avea si nici cat de grav ar putea fi. ma gandesc sa fie un senzor sau...
va rog mult un sfat (diagnostic), eventual ceva preturi referitoare la reparatii.
multumesc.
adi

#2
kkkk

kkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.11.2006

 adidor, on Mar 18 2007, 21:49, said:

ciao,
am un nikon 5700 coolpix si pana azi totul a mers perfect, fiind multumit de aparat.
dar... azi cand am vrut sa fac niste poze, pe display nu se vedea nimic si nici pe "vizor". era ca si cum as fi vrut sa fac poze fara sa iau capacul de pe obiectiv. meniul si celelate informatii (bateria, nr. de poze, expunerea, deschiderea, blitul) apar pe display. doresc sa precizez ca aparatul nu era setat pe functia playback mode.
sincer nu fiu nu stiu ce poate avea si nici cat de grav ar putea fi. ma gandesc sa fie un senzor sau...
va rog mult un sfat (diagnostic), eventual ceva preturi referitoare la reparatii.
multumesc.
adi

Da, este CCD-ul si nu ai nici o sansa sa il repari...

#3
crissmc

crissmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2008
Salut! Nu il vinzi?Am unul la care s-a stricat displayul...Cit ai vrea pe el?

#4
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
Salut,
Asa cum spunea kkkk, era sticat CCD-ul dar ... am reusit sa-l repar.
Am trimis un mail la reprezentanta Nikon din UK in care am descris "simptomele" aparatului (ceea ce am scris si pe forum) si in care am mai cerut detalii despre service-uri pt. ca la vremea aia in Romania nu exista service Nikon. De la ei am primit niste link-uri cu service-uri, precum si un link in care Nikon-ul recunostea ca are anumite probleme la unele modele de aparate (printre care si 5700). Ei descriau 5 defecte iar daca aparatul prezenta una sau mai multe din acele cinci, Nikon-ul se angaja sa repare aparatul chiar si daca era iesit din garantie.
Eu l-am trimis prin cinava la un service in Germania si mi-au cerut aprox. 50EUR pentru reparatie si nu am fost de acord. Asa ca am ramas cu aparatul stricat pana prin noiembrie 2007, cand am auzit ca s-a deschis un service autorizat Nikon in Bucuresti. Am luat legatura cu un dealer Nikon din Timisoara (aici locuiesc) si am hotarat sa trimit aparatul la Bucuresti, impreuna cu o foaie pe care am printat ceea ce scria in link-ul de la Nikon (chestia cu reparatia gratuita). Surpriza ... in doua saptamani am primit aparatul reparat fara sa platesc nici un ban.
Intre timp eu mi-am luat un Nikon D80 iar 5700-le i l-am facut cadou prietenei mele.
Sfatul meu este sa incerci sa iei legatura cu service-ul din Bucuresti si sa vezi cat te costa display-ul. Poate iesi mai ieftin decat sa iei unul stricat si sa te pui tu sa-l repari.

#5
crissmc

crissmc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2008
Buna ziua! Nu doriti sa il vindeti,caci as fi interesat?

#6
adi_tim08

adi_tim08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2007
Salut,

sorry, nu este de vanzare.
Nu ai rezolvat nimic cu service-ul ?

#7
nabres27

nabres27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.02.2008
am aceeasi problema; astazi l-am dus la service si as vrea si eu link-ul ala (cel cu reparatia gratuita).
multzam

#8
adidor

adidor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.03.2007
ti-am trimis un mesaj cu link-ul. sper sa-ti fie de folos.

#9
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007

 nabres27, on Feb 26 2008, 19:14, said:

am aceeasi problema; astazi l-am dus la service si as vrea si eu link-ul ala (cel cu reparatia gratuita).
multzam
Cam cat au cerut cei de la service pentru reparatie ?

#10
kartulet

kartulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2008
salut.
unde gasesc un service pt un obiectiv nikon 18-135?
multumesc

#11
adidor

adidor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.03.2007
Salut,
service pentru obiective nikon gasesti la Bucuresti dar din cate stiu inca nu experinta in repararea lor si le trimit in Germania.
Am avut si eu o problema tot cu 18-135mm si l-au rezolvat doar ca a durat vreo luna.

#12
Silva66

Silva66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2008
Attached File  DSCN0424.JPG   1.08MB   9 downloads

 adi_tim08, on Feb 12 2008, 22:26, said:

Salut,
Asa cum spunea kkkk, era sticat CCD-ul dar ... am reusit sa-l repar.
Am trimis un mail la reprezentanta Nikon din UK in care am descris "simptomele" aparatului (ceea ce am scris si pe forum) si in care am mai cerut detalii despre service-uri pt. ca la vremea aia in Romania nu exista service Nikon. De la ei am primit niste link-uri cu service-uri, precum si un link in care Nikon-ul recunostea ca are anumite probleme la unele modele de aparate (printre care si 5700). Ei descriau 5 defecte iar daca aparatul prezenta una sau mai multe din acele cinci, Nikon-ul se angaja sa repare aparatul chiar si daca era iesit din garantie.
Eu l-am trimis prin cinava la un service in Germania si mi-au cerut aprox. 50EUR pentru reparatie si nu am fost de acord. Asa ca am ramas cu aparatul stricat pana prin noiembrie 2007, cand am auzit ca s-a deschis un service autorizat Nikon in Bucuresti. Am luat legatura cu un dealer Nikon din Timisoara (aici locuiesc) si am hotarat sa trimit aparatul la Bucuresti, impreuna cu o foaie pe care am printat ceea ce scria in link-ul de la Nikon (chestia cu reparatia gratuita). Surpriza ... in doua saptamani am primit aparatul reparat fara sa platesc nici un ban.
Intre timp eu mi-am luat un Nikon D80 iar 5700-le i l-am facut cadou prietenei mele.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Am aceeasi problema cu un Nikon 5700 Coolpix! Doresc sa-l trimit la service-ul din Bucuresti(de care abia acum am aflat!) si as vrea si eu link-ul ala (cel cu reparatia gratuita), sau textul care era scris acolo.
     Anul trecut l-am trimis la service-ul Nikon din Budapesta (Ungaria), l-au reparat pentru o suma echivalenta cu aprox. 50 RON, dar n-a "tinut" mult si au revenit "simptomele": pe display nu se vede nimic si nici pe "vizor", ca si cum nu ar fi luat capacul de pe obiectiv. Meniul si celelate informatii (bateria, nr. de poze, expunerea, deschiderea, blitul) apar pe display.In plus: Se observă, în partea de sus a imaginilor, o descompunere a culorilor sau un aspect de "scurgere" a obiectelor/subiectului din imagine! Click me!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate