Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

infintare SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Salutari !

Am citit post-urile voastre si am gasit o gramada de infromatii utile pentru infiintarea unui SRL dar cateva intrebari mi-au ramas fara raspuns.

As dori sa stiu :

1. Unde trebuie sa ma duc ca sa completez sau sa i-au formularele pentru infiintarea unei firme ?

2. Ce se intampla daca activitatea desfasurata in SRL difera putin fata de obiectul de activitate selectat initial la momentul infintarii unui SRL ? Se verifica chestiilea astea ?

3. E rentabil sa ai IMM , am auzit ca astia cu IMM-uri sunt frecvent vizitati de autoritati

4. Pot alege sa fiu platitor de TVA sau nu ..indiferent de ce profit anual am ? Am inteles ca doar peste o anumita suma se poate sa devin platitor de TVA .

5. Unde trebuie sa ma duc pentru a primii informatii aditionale in legatura cu comertul electronic de software , pentru ca am nevoie de informatii de genul : cum eliberez chitante / invoice-uri sau cum se tine evidenta contabila in acest caz. Informatii in domeniul asta sunt specificate in legislatie da` sincer e cam ambiguu si mult de citit. Ar fi infinit mai usor sa pot vorbii cu cineva despre asta .


Multumesc anticipat pentru ajutor !

#2
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
1. Trebuie sa te duci la Biroul Unic de pe langa Oficiul Registrului Comertului (in pavilionul 23 din Romexpo sunt informatiile). Programul de lucru este L-J 8:30-14:30 si V 8:30-12: 00
Mare parte din formulare trebuie sa le aduci tu de acasa, insa ai si de completat o cerere pe loc.
Vezi si www.biroulunic.ro (este insa f out-of-date), macar sa iti faci o idee...

2. Difera putin? Depinde si de ce zic cei de la Controlul Fiscal, atunci cand o sa vina :) Si de cat de "putin": ori te incadrezi in obiectul de activitate strict, ori la infiintare, declari cat mai multe obiecte de activitate (nu costa mai mult)

3. Nu stiu cine este vizat "frecvent" de autoritati sau nu. Mai bine gandeste-te la propria firma si nu te lasa inspaimantat de controale: daca ai totul in regula, de ce sa te temi? Mai bine dozeaza-ti nervii pentru modalitati de crestere a profitului.

4. Poti sa fii platitor de TVA independent de cifra de afaceri. Iti dai seama ca statul nu zice NU unor fonduri... Ideea e ca poti sa nu platesti TVA (te declari la infiintare ca nu esti platitor de TVA) in cazul in care ai o CA prevazuta mai mica de 100.000Eu.

5. Nu stiu

Cheers!

#3
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Salut !

Merci mult Vasy ...Azi am inceput procedura de deschidere a unui SRL si joi merg sa depun dosaru` ...bafta tuturor cu biz-uri ! :OK:

#4
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Another 4 questions :


Sa zicem ca imi face cineva sau fac eu un joc de PC . Daca vreau sa-l vand in strainatate trebuie sa imi iau drepturi de autor pentru el ?

E neaparat sa am drepturi de autor pe ceea ce vand ?

Pot doar sa vand fara sa dau nici o explicatie ?

Unde trebuie sa-mi trimit soft-ul pentru emiterea unui drept de autor pentru el ?

(vorbim de lucruri virtuale / downloadabile , nu de calculatoare in magazin )


Merci mult de tot !

;)

#5
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
cauta prin legea copyrightului 19.02.1996

#6
smarty04

smarty04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2003
Merci, again. ;)

#7
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
No problemo, any questions?
Cheers!

#8
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Alta intrebare... eu am platit pt.  taxa de inmatriculare + altele 2.074.000 , si am auzit ca atata se plateste ca urgenta, insa mie mi`au spus sa revin peste 3 saptamani, asta nu mi se pare a fi urgenta.. Care ma poate ajuta cu un raspuns..

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
Durata procedurii

Maximum 20 de zile de la data cand s-a depus dosarul complet pentru inregistrare si autorizarea functionarii si solicitantul a primit bonul cu numarul si data depunerii dosarului  


si era vorba despre timpul normal de procesare, si nu despre urgente.. totusi.. ceva e acolo, nu cred ca isi permiteau sa iti traga taxa de fraier

#10
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004
Fun SMS, cum adica "ai auzit"? Nu ai cerut in mod expres taxa de urgenta? Ai dat banu pe "auzite", sau cum de ai ajuns la concluzia ca atata a fost taxa de urgenta

Cele 20 de zile din termen sunt considerate zilele lucratoare (din cate mai tin eu minte). Iar taxa de urgenta iti asigura in 10 zile (lucratoare?) dosarul incheiat in brate

pe de alta parte, se poate ca cele 3 saptamani sa insemne chiar cele 10 zile lucratoare din regimul de urgenta (luand in considerare 2 aprilie si Pastele)

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
e adevarat ca se ofera consultanta gratuita studentilor care doresc sa isi infiinteze o firma ? daca da, unde se petrece acest lucru ?

multumesc

#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
la biroul unic, langa romexpo

#13
kesaruus

kesaruus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2004
Si mai frumos e ca daca esti student si ai mai putin de 30 de ani nu platesti nimic la infiintarea unei firme.

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ba platesti vreo 3-4 milioane, din care 2 sunt capitalul social minim. oricum te scutesc de vreo 4-5 milioane...

#15
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Eu am vazut pe aici undeva pe forum ca cineva si`o facut firma si o atata o platit pentru ca sa ii fie gata actele in regim de urgenta.

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu stiu despre cine varbesti (sau cui ii raspunzi)... vreau oricum sa spun ca cifrele mele sunt valabile pentru sfarsitul anului trecut (nov-dec 2003)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate