Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Servicii GPRS

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
RoXXy 1221

RoXXy 1221

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2007
Eu nu inteleg .:D cum se face taxarea la Wap ? pe minut sau cum . .

#38
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

 RoXXy 1221, on Feb 7 2008, 16:42, said:

Eu nu inteleg .:D cum se face taxarea la Wap ? pe minut sau cum . .

Nu este WAP la COSMOTE este GPRS, care se taxeaza dupa traficul consumat.

#39
kriss2005

kriss2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.08.2006
eu nu pot să fac blestemăția aia de messenger, să meargă pe sek750 ... dacă intru pe mobile.yahoo.com, click messenger, imi dă o mare eroare : communication network error, sau ceva de genu', merge absolut orice, în afară de chat, am încercat shmessenger, și rămâne cu "authenticating" ... ce naiba are ?? știe cineva ? mi-au pus ăștia restricție pe chat ??  :angry:

#40
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Salut!
Chair acum,testam impreuna cu colegul meu,pe laptop-ul lui,un Toshiba-Satelitte PIV...capabilitatile Internetului prin reteaua Cosmote.
Date concrete: (folosim ca modem un telefon Sony Ericsson K810i si o cartela reancarcabila cu credit de 100 Euro,special pentru aceasta testare pe care m-am hotarat sa o fac "pe date"):
Conexiunea este constanta pe 32 Kb/sec,nici vorba de 56 Kb/sec cum trebuie sa fie standardul.In "bara" apare "network speed connection 32Kb/sec.Paginile se incarca acceptabil,messengerul se conecteaza mai anevoios dar totusi merge,iar download-ul este de maxim 2 Kb/sec,uzual de 850-900 BITI.La fel ca la Ploiesti,unde am facut testarile zilele trecute.Nu mai spun costul/trafic la cartela...ti se face parul maciuca,mananca GPRS-ul lor biti pe paine si tot greu merge dar totusi merge.Ne aflam in acest moment la Piata Victoriei cu promax-ul,2 laptop-uri si un pachet de "rabdare".
Va mai tinem lacurent cu testarile.Deocamdata,nota pe care o dam net-ului prin GPRS la Cosmote,este 7 cu indulgenta,tinand cont de stabilitate-viteza in aceste conditii+tarife.

Edited by marescosmin, 24 March 2008 - 13:36.


#41
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Succese...!Nu te mira asa....limitele superioare ale vitezei(ca si la alti operatori) sunt cam greu de atins...!Oricum ce sa vrei de la un amarat de GPRS!? :lol:

#42
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
@arab,sunt de acord cu tine,insa la VDF,tot in conditii de GPRS,pentru zone in care nu exista 3G,fara aplicatia de accelerare GPRS,gasibila pe site-ul VDF,conexiunea este de 56KB/sec,paginile se incarca mult mai repede si Download-ul ajunge constant la 10-12 Kb/sec.
Este loc de mai bine,insa noi suntem relativ multumiti si de Cosmote,ramanem la nota acordata 7. :)

Ne-am pus in miscare...capitala lui Videanu',parca e Afganistanu'...trecem peste...apropo,salutari si sectorului 5,D-nului "Almanahe,care este :D "
Suntem in drum spre Piata Presei Libere,legatura pe GPRS din mersul masinii n-am pierdut-o,a avut totusi un crash la un download...0Kb/sec,dar si-a revenit repede,handover-ul cam "lenes".
Va mai tinem la curent.In concluzie,merge si din "goana masinii",asta este bine :)
VDF-ul de pe care va scriu acum,3,6 Kb/sec boroaband...asa ca fapt divers :)  si tot din mersul masinii.
(Referirea era la Cosmote desigur in cadrul paragrafului cu GPRS-ul,scrierea acestor randuri o facem de pe VDF -Internet mobile unlimited)

Edited by marescosmin, 24 March 2008 - 13:55.


#43
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
vrem si niste promax-ul ala....:)si  setarile....e cam interpretabil...mai ales cand lucrezi tu cu el.

Edited by Speedo, 26 March 2008 - 12:21.


#44
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

 alexandranyd, on Mar 24 2008, 13:57, said:

vrem si niste promax-ul ala....:)si  setarile....e cam interpretabil...mai ales cand lucrezi tu cu el.
Datele de pe promax o sa le pun pe forum cand am timp sa le editez.ti le trimit eventual pe privat.Aici informez in primul rand omul de zi cu zi utilizator de Cosmote :)  asta era si ideea
Monitorizarea retelei am facut-o...sint tabele intregi de masuratori stocate pe laptop,cum sa le pun pe forum acum,na,zi si tu! :)

Edited by Speedo, 26 March 2008 - 12:22.


#45
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Concret si fara multe cuvinte,la Sinaia este semnalul la fel ca la Bucuresti pe GPRS-Internet.
La Cota 2000,serviciile GPRS au probleme minore datorita oscilatiilor de semnal.A fost sesizat Departamentul tehnic si zilele astea se va rezolva,tinand cont ca la baza partiei,NU este semnal sau este foarte slab si la "voce".NU functioneaza Hoop-ing-ul la Cota 2000,asta spune multe.In plus,semnalul GPRS sufera,am avut o deconectare in cursul unei navigari normale iar la voce NU avem EFR ci numai HR! Capacitate redusa a BTS-ului care este E-GSM - DCS dual.Cuplat este E-GSM Only,cel putin la data testului.A nins la cota 2000 si se pun ceva probleme cu interventia tehnica.Nici nu va inchipuiti ce vant sufla astazi.Bine ca circula telecabina.Vineri,raspunsul la seria 2 de teste in zona.
Nota 8,5 la GPRS,Sinaia-Cota 1400-2000.

#46
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 marescosmin, on Mar 25 2008, 18:55, said:

...tinand cont ca la baza partiei, NU este semnal sau este foarte slab si la "voce".
Unde este "baza pârtiei" ?

 marescosmin, on Mar 25 2008, 18:55, said:

NU functioneaza Hoop-ing-ul la Cota 2000,asta spune multe.
Da, nici asta-iarna nu functiona la Cota 2000. -_-

 marescosmin, on Mar 25 2008, 18:55, said:

...iar la voce NU avem EFR ci numai HR!
Hehe... normal, ca doar HR-ul este o specialitate a Cosmote-ului (si a Orange-ului). ^_^

#47
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

 Cosconor, on Mar 25 2008, 22:29, said:

Unde este "baza pârtiei" ?


Da, nici asta-iarna nu functiona la Cota 2000. -_-


Hehe... normal, ca doar HR-ul este o specialitate a Cosmote-ului (si a Orange-ului). ^_^
"Baza partiei"...poate nu m-am facut eu bine inteles,-capatul de jos al ei,"Viroaga" de langa restaurant,partea de jos a partiei...cum privesti in sus catre versant...la capatul de jos al telescaunului=acum cred ca m-am facut inteles :)
La restul,ai dreptate...specialitatea lor HR-ul=mai putine canale ocupate in detrimentul scaderii calitatii vocii la receptie.

#48
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu setarile GPRS pe WI pentru un telefon Samsung D780. Cei de la serviciul clienti spun ca nu au setarile pentru acest telefon dar eu cred ca pot sa le fac manual numai ca am incercat cu APN: internet, user si parola goale si proxy disabled si nu merge!??!?!? Daca mai are cineva acest tip de telefon il rog sa ma ajute cu setarile. Multumesc anticipat.

#49
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
Va merge netul de la Cosmote(pe cartela)?
Mie de cateva zile nu imi mai merge nici cu browserul telefonului nici cu Opera. Au ceva probleme cu reteaua GPRS? :huh:

#50
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Aseara chiar a mers RAU...! :cursing:

#51
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

 arab, on Jul 25 2008, 09:27, said:

Aseara chiar a mers RAU...! :cursing:
Acum imi merge si mie bine. :)

#52
darkshines

darkshines

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.07.2008
Astazi m-am conectat la internet pe PC prin GPRS cosmote folosind un K750i si am avut o viteza de conectare de 130 Kb\s si de download cam 7-8-9 Kb\s , eu zic e merge destul de bine

#53
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mda, prețul e de n ori mai mare ca la concurență..

#54
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

 darkshines, on Oct 4 2008, 18:22, said:

Astazi m-am conectat la internet pe PC prin GPRS cosmote folosind un K750i si am avut o viteza de conectare de 130 Kb\s si de download cam 7-8-9 Kb\s , eu zic e merge destul de bine
Si marmota invelea ciocolata in staniol...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate