Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#8263
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Tot EM folosesc si eu la PDC, merci. O sa mai sap dupa cost.

#8264
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,845
  • Înscris: 25.10.2004
dupa 5 zile de la ultima setare a curbei, Tmax 42° la -5 si 30° la +15 vad ca PDC-ul moduleaza 24/24 intre 400 si 600 de watt consum si 34-36 grade pe tur.
temperatura in casa n-a scazut sub 21 chiar daca temperatura externa a scazut la 0°. daca functioneaza in modul asta pentru mine e ok din punct de vedere a costurilor.

[ https://i.ibb.co/kgcbnmN/Shelly-Smart-Control-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/bNqfpmh/Shelly-Smart-Control-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/ZYvWSpZ/Shelly-Smart-Control-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8265
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Referitor la sondele de temperatura montate orizontale in santuri am vazut ca ar fi de doua tipuri: teava PEHD sau teava de cupru cu protectie din material plastic.
Nu am gasit care ar fi avantajele acestei tevi de cupru protejate cu plastic si nu prea pot sa inteleg cum ai putea obtine prin aceasta teava de diametre mici un debit suficient pt. A putea lucra cu un delta T minim pe schimbatorul de caldura, e vorba de teava de la Halcor.
Poate are cineva experienta cu aceste serpentine care capteaza Energia din pamant si poate oferii informatii Mai in detaliu.

Edited by cipaul, 24 February 2024 - 23:14.


#8266
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
nu sunt "sonde de temperatura" si nici nu "capteaza energia din pamant".
este vorba de schimbatoare de caldura intre lichidul ce curge prin teava si pamantul in care e ingropata teava.

#8267
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 cipaul, pe 24 februarie 2024 - 23:14, a scris:

Referitor la sondele de temperatura montate orizontale in santuri am vazut ca ar fi de doua tipuri: teava PEHD sau teava de cupru cu protectie din material plastic.
Nu am gasit care ar fi avantajele acestei tevi de cupru protejate cu plastic si nu prea pot sa inteleg cum ai putea obtine prin aceasta teava de diametre mici un debit suficient pt. A putea lucra cu un delta T minim pe schimbatorul de caldura, e vorba de teava de la Halcor.
Poate are cineva experienta cu aceste serpentine care capteaza Energia din pamant si poate oferii informatii Mai in detaliu.
Din amintiri cred ca cel mai mare avantaj al țevii de cupru e indicile de dilatație, acesta este mic comparativ cu celelalte materiale.

#8268
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Am vazut ieri unde este utilizata teava de cupru cu protectie anticoroziva: la pompele lui Tifui cu care a dotat si o casa veche.
In acel caz este folosit freonul cu evaporare directa in acele tevi si astfel nu mai esti problema de debit.
Recent am gasit si solutiile cu tevi PEX-A; PE RT sau polipropilena.
Multe optiuni si totusi PEHD e cea mai utilizata desi necesita pat de nisip care reduce transferul termic sau beton special la puturile forate.

#8269
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare
In 2 dormitoare am scos pardoseala din lemn si am turnat placa de beton si peste ea o sa vina pardoseala.
As vrea sa pun peste pardoseala parchet, ce tip de parchet recomandati?
Trebuie un anumit tip sau grosime sau cum ati folosit?

#8270
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Dacă te ține buzunarul, parchet mineral

Eu renovez o cameră și spre acesta mă îndrept..

La suprafețe mici, e ok. Cca 100leimp

Pt incalzire în pardoseala e super, se comportă ca o gresie

#8271
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Un link ceva la acest parchet mineral, nu am auzit pana acum ...
100 lei/mp nu mi se pare un pret mare, au fost parintii mei la o firma care aduce din DE ceva parchet si incepea pretul de la 60 euro/mp ...
Nu am decat 35 de metri pentru 2 camere deci nu ar fi un capat de tara.
Daca nu gasesc de acesta mineral, care ar fi urmatoarea varianta care sa asigure transfer termic bun dar si durabilitate?
Se poate pune doar asezat standard sau trebuie lipit in vreun fel pentru pardoseala?

#8272
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbbogdanmircea, on 11 martie 2024 - 20:25, said:

ce tip de parchet recomandati?
Nibe, Viessmann, Mitsubishi Electric, Panasonic...

View Postbbogdanmircea, on 11 martie 2024 - 20:25, said:

Trebuie un anumit tip sau grosime sau cum ati folosit?
Depinde de necesarul de caldura ale casei.
In aplicatii rezidentiale in general cam 8 - 10 kW.

#8273
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Orice parchet care se reziste la IPAT e ok.
Atentie insa ca buretele care se pune sub parchet in cazul asta e unul special, f subtire.
Asta inseamna ca singura varianta realista e sapa autonivelanta, pentru ca nu o sa scoti surpafata suficient de plana altfel.

#8274
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postcsi1, on 17 aprilie 2023 - 08:09, said:

la preturile actuale (500 lei mc) si 75 bani la HE , incalzirea cu PDC este la 1/2 fata de cea pe lemne. verificat la mine acasa si la niste prieteni.

la 180 mp utili izolatie medie (10 cm grafitat) pompa mea a consumat fix in 12 luni 2950 kWh( doar incalzire, fara ACM). in aceeasi perioada am consumat din PV 5600 kWh dar din noiembrie am crescut capacitatea de la 6 la 10 kWp. eu incalzesc casa doar ziua sa profit de PV, am IPAT si are inertie termica foarte mare suficient sa tina cald peste noapte. in zilele cu -20 grade am lasat-o sa mearga mai mult.

2950kwh / 180m2 = 16kwh/m2an

ceva nu da bine la calcule , fiindca tu zici ca casa are izolatie medie , dar cifrele arata ca necesarul termic ii de 16kwh/m2an , adica extrem de aproape de Casa Pasiva ( maxim 15kwh/m2an )

ceva e ciudat la cifrele astea

#8275
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Nu cred ca este un calcul corect. Cred ca se ia in calcul consumul total de electricitate/gaz (in kWh) anual pentru incalzire, racire, gatit samd.
Spune ca a consumat doar din PV 5600 deci consumul total al casei este undeva la 8-9000 kWh macar. Aceasta cifra se ia in considerare la calcul (daca ACM este produsa de centrala gaz se adauga si acei kWh).

Insa poate ma insel.

#8276
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View Postcsi1, on 17 aprilie 2023 - 08:09, said:

la preturile actuale (500 lei mc) si 75 bani la HE , incalzirea cu PDC este la 1/2 fata de cea pe lemne. verificat la mine acasa si la niste prieteni.

la 180 mp utili izolatie medie (10 cm grafitat) pompa mea a consumat fix in 12 luni 2950 kWh( doar incalzire, fara ACM). in aceeasi perioada am consumat din PV 5600 kWh dar din noiembrie am crescut capacitatea de la 6 la 10 kWp. eu incalzesc casa doar ziua sa profit de PV, am IPAT si are inertie termica foarte mare suficient sa tina cald peste noapte. in zilele cu -20 grade am lasat-o sa mearga mai mult.

2950kwh energie electrica ?

sau energie termica ?

ce COP mediu anual ai avut la pompa de caldura ?

#8277
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Energie electrica. Daca pomeneste de "pompa" se refera la pompa de caldura, avand in vedere si subiectul topicului. Este un consum rezonabil, iarna trecuta am avut un consum de 2.500 kWh pentru casa de 130 mp, incalzire radiatoare si 24-25°C la interior. La fel, doar incalzire fara ACM de care se ocupa centrala gaz. Vreo 300-350 kWh pe luna pentru apa calda in lunile de iarna (umplu cada mult mai des ca vara).

Iarna aceasta pana in prezent 2.591 kWh pentru incalzire (9.10.2023 - 22.04.2024).

Nu stiu la ce te referi cand intrebi de COP anual, dar SCOP ar trebui sa fie in jur de 4,66 in cazul meu. Aveam un consum de 12.000 kWh pe sezon iarna cu centrala gaz (primele trei ierni la casa), scazand 350 kWh pentru ACM rezulta 11.650 kWh pentru incalzire / 2.500 = 4,66. Nu am contor de energie termica pentru a putea calcula exact.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate