Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Olympus C-4000 problema obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Salutare,

Am un Olympus C-4000 de vre-o 4 ani, este primul meu aparat foto digital l-am cumparat de nou si pina acum am avut foarte mare grija de el.
Numai eu l-am folosit si l-am tinut protejat ca pe un ou.

Brusc a inceput sa faca pozele prea negre, inutilizabile, am studiat putin problema si am vazut ca diafragma care regleaza patrunderea luminii in obiectiv nu se mai deschide/inchide corect.
Ne avind nimic de pierdut i-am dat socuri usoare in cilindrul obiectivului si am observat ca atunci se deschide, se poate face poza care iasa ok dar dupa poza automat iarasi se inchide prea mult.

M-am hotarit sa-l deschid sa vad daca se poate face ceva.
Am reusit sa-l demontez, am dat jos obiectivul si find cam suparat si putin incostient era noaptea dupa ora 03... am desfacut obiectivul bucati bucatele.
Am descoperit problema la electromagnetul care actioneaza diafragma respectiva, arculetul pare cam obosit si probabil nu mai revine corect pe pozitie.
Ne avind piesa sa o inlocuiesc am decis sa-l asamblez obiectivul inapoi... usor de zis, mai greu de facut.
Dupa o zi de studiu cum sa asamblez obiectivul inapoi am reusit.

Am reasamblat aparatul ( nu mi-a ramas decit un surubel in plus  :rolleyes: ) si inca mai functioneaza; acum diafragma se deschide/inchide corect dar a aparut o noua problema:
- daca fac zoom maxim nu mai focalizeaza corect.
- focalizarea merge corect pina la un zoom maxim 2/3.
- pozele par rotunjite la colturi -  asta nu ma deranjaza prea tare deoarece folosesc doar formatul 3:2 si atunci nu se vede.

Are cineva vre-o idee referitor la cum se realizaza focalizarea automat ? Sa fie doar prin obiectiv sau si prin alti senzori ?
Sa nu fi reasamblat eu corect obiectivul ?

Pina acum am fost multumit de apart si as vrea sa-l repar daca ar fi posibil si rentabil ( am vazut ca unul nou ar fi pe la 80E prin Germania... as cumpara unul ) .
multumesc
L.

p.s.
Daca stie cineva vre-un olimpus C 4000 cu electronica defecta ( dar cu obiectivul ok ) as fi interesat sa-l cumpar... deoarece n-am prevazut in bugetul pe anul 2007 inlocuirea aparatului foto cu altul nou <_<

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate