Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Log - uri Active Directory

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
skunky

skunky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.09.2006
Salut. Am un AD sub Windows 2003 Server. Ideea este ca mi se cere ca de acum inainte sa pastrez o evidenta a accesarii calculatoarelor de catre utilizatorii domeniului. Nu prea m-am dumirit de unde sa iau datele astea, insa ma gandesc ca undeva sunt totusi stocate, iar "event viewer" este destul de saracacios ca si informatie. Mai exact, ma intereseaza data si ora cind un utilizator a accesat un calculator, si eventual cit timp a stat logat. Imi poate oferi 2003 Server- ul meu aceste informatii? Multumesc anticipat.

#2
nume_user

nume_user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.08.2004
Incearca cu auditul intern al Windowsului.
Nu mai stiu exact de pe unde se activeaza, dar stiu ca are optiune de audit al logonurilor si logoffurilor. Cred ca are si durata, dar nu stiu exact ce si cum...

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
pe DC o sa gasesti in Event Viewer la Security

#4
skunky

skunky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.09.2006
Mersi mult. Insa dupa cum spuneam ceea ce varsa sistemul in event viewer este mult sub asteptari. Mie personal mi se pare extrem de incalcit, neclar si prost proiectat. Daca asta e solutia de jurnalizare oferita de un mediu "enterprise" ma declar profund dezamagit, avand in vedere cat costa raportat la ceea ce se preteaza a fi. Ideal era sa-mi inregistreze in mod clar ce user pe ce masina s-a logat in domeniu si implicit ora la care s-a deconectat.

#5
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
datele ti le extragi singur cu LogParser de la Microsoft. cum se zice... ti se da, nu ti se baga si in plasa :)

#6
cosu

cosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.06.2003
In cazul in care doresti o solutie comerciala InTrust de la Quest Software ti-ar rezolva problema. Acum depinde si cati useri ai acolo. Uneori nu e nevoie de bomba ca sa omori o musca

#7
micu`TZU

micu`TZU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.05.2007
cu siguranta cei de la Quest au o solutie simplu de folosit
dar daca o au ei cu siguranta se afla si in win2003
parerea mea e sa cauti la auditare
parca am vazut ceva p`acolo
numai sa fii atent la ce auditari activezi pentru ca au tendinta sa ocupe la un moment dat foarte mult spatiu pe disk

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate