Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sistem 5.1 pe lampi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
stalin

stalin

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 268
  • Înscris: 08.11.2003
Are cineva o schema pentru un sistem audio 5.1 pe lampi (tuburi electrinice)?

#2
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 15.06.2005

stalin, on Feb 16 2004, 16:00, said:

Are cineva o schema pentru un sistem audio 5.1 pe lampi (tuburi electrinice)?

<{POST_SNAPBACK}>

mane din cate shtiu eu un integrat pt decodare 5.1 e multistrat...sa'l faci un multistrat pe lampi e exlus
idee....incearca sa faci un amplificator 6*mono shi face tot 5.1
asta e simplu de facut o schema mono de amplif pe lampi gaseshti
bafta

#3
giggs

giggs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2005
:kisstogether:  :kisstogether: de ce ai nevoie de asa ceva?
vrei sa iti faci un birou cu lampi?
poti face ochiuri pe el
sper ca nu te superi
:peacefingers:

#4
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
@giggs: daca nu stii despre ce vorbesti, mai bine taci. Cele mai bune sisteme audio sunt pe lampi, au raspunsul mai bun decat tranzistorii. Exista si placi de sunet cu lampi, baga un ochi aici:
http://english.aopen...inside/Tube.htm

#5
el capito

el capito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.12.2005
Am avut o statie stereo pe lampi de la tatal meu , si am dato unui var care mai avea si el una ,asa ca mai are nevoie de una sa faca 5.1 Din punctul meu de vedere nu vreau sa le vad dar pentru o putere de 10w in camera ai super super fidelitate. Dar umpli biroul...BAFTA

Daca vrei mai gasesti stati pe lampi pe la scoli sau licee sau pe la depanatori radio tv mai  ales pe la tara.

#6
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Fara discutie, lampile sunt cele mai bune pentru audio. Apoi vin MOS-FET-urile, bipolarele, integratele.
Rusii erau si inca sunt tari in lampi, au ceva lampi miniatura, ma rog, cam cat o mufa PS/2 (care, din cate stiu eu au fost initial destinate pentru aplicatii militare) dar astea se gasesc foarte foarte greu si sunt foarte scumpe. Eventual sa dai de vre-un student moldovan...
Poate gasesti ceva info aici :
http://www.worldtubeaudio.com

Edited by vimp, 20 January 2006 - 10:03.


#7
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Tuburile electronice se preteaza mai bine pentru preamplificare, decat pentru etajul final. Fa un preamplificator cu lampi, si un final cu tranzistori.
Acum cativa ani, ceva producator (chiar VIA, mi se pare) a facut o placa de sunet care avea preamplificare cu tuburi electronice.
Citeste mai multe despre avantajele/dezavantajele amplificatoarelor cu tuburi aici. In acelasi sitei gasesti si scheme de preamplificatoare si amplificatoare de putere cu tuburi.
In loc de triodele alea duble (pe care nu stiu cum o sa le gasesti), poti folosi niste ECC83 care sunt tot duble triode, dar mai usor de gasit. Mi se pare ca am si eu cateva intr-o plasa pe ceva raft.
Aici gasesti un catalog online de tuburi electronice.
Multa bafta!

Edited by bchendran, 21 January 2006 - 18:36.


#8
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Corect si la obiect bchendran

Eu as zice ca tuburile dau un efect de saturatie pe care-l poti obtine si din soft in ziua de azi. Desigur daca stai cu PC-ul deschis.

NU cred ca e nevoie sa ai tuburi pe toate cele 5.1 canale ci doar pe clasicele canale de fata L si R pe care sa asculti si muzica stereo. Banuiesc ca vrei sa asculti DVD-Audio sau Dolby Pro Logic II. ( Nu vad solutia constructiva pt subwoofer pe lampi -adica ieftina si la indemana)

Amplifuri cu tuburi se fac inca pentru HI-FI la preturi duble fata de cele pe tranzistoare fara sa fie intr-adevar mai bune ca acestea. E ca si cum ai spune ca un CD se aude mai prost ca discurile vinil sau mai aproape de ce zici tu de benzi (cu acelasi efect de saturatie ca la tuburi).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate