Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Asus MW221U [vs] LG L226WT [vs] Acer AL2251W

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

Quote

Asus MW221U

Contrast:   700:1
Timp de raspuns: 2gtg
Tip display: TFT LCD
Diagonala: 22
Intensitate luminoasa (cd/mp): 300
Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade): 170/170
Dimensiune punct (mm): 0.282
Rezolutie optima: 1680 x 1050
Rezolutii suportate (pixeli): 1680 x 1050
Reproducere culori (milioane): 16.2
Largime de banda (MHz): 140
Rata orizontala de refresh (KHz): 30 - 83
Rata verticala de refresh (Hz): 55 - 75
Boxe integrate: 2 x 1W
Interfata: D-sub 15 pini, 24-Pin DVI-D
OSD: Da
Plug & Play: Da
Standarde: TCO-03
Altele: Spendid Technology (Video Enhancement)
Putere consumata (W): 39


Quote

LG L226WT

Contrast:   3000:1
Timp de raspuns: 5
Tip display: TFT LCD
Diagonala: 22
Intensitate luminoasa (cd/mp): 300
Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade): 170 / 160
Rezolutie optima: 1680 x 1050
Rezolutii suportate (pixeli): 1680 x 1050
Rata orizontala de refresh (KHz): 30 - 83
Rata verticala de refresh (Hz): 56 - 75
Interfata: D-Sub
DVI-D
Plug & Play: Da
Standarde: TCO03
Dimensiuni (W x H x D mm): 19.8 x 16.7 x 9.2 inch
Putere consumata (W): 45
Montare pe perete VESA 100mm


Quote

Acer AL2251W

ontrast:   800:1
Timp de raspuns: 5
Tip display: LCD TFT
Diagonala: 22
Intensitate luminoasa (cd/mp): 300
Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade): 160/160
Rezolutie optima: 1680 x 1050
Rata orizontala de refresh (KHz): 31 kHz - 80 kHz
Rata verticala de refresh (Hz): 56 Hz - 75 Hz
Boxe integrate: da
Interfata: 15-pin mini D-sub/DVI-D
OSD: da
Plug & Play: da
Dimensiuni (W x H x D mm): 512 x 434 x 173 mm
Greutate (Kg): 6.5 kg
Putere consumata (W): 49 W

Eu as merge pe ASUS mai ales ca este la un magazin aici in iasi si pot sa-l testez de pixeli morti. Din cate am auzit ASUS are culori sterse. Are cineva monitorul asta sa-mi zica cum se vede ?

Sa astept Samsung 226bw ?

#2
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
link,link,inca unu

#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Hmm dupa linkul 2 ce vb tweatie nu se vede pe alte monitoare decat samsung 226bw  :deadtongue: Ii cam suspect ca nu se vede culoarea la socks, poate si aia o umblat la monitoare. Hm...si sutele alea de pagini pt ce le citesc ? tot nu stiu termenii aia..

#4
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007
Am achizitionat recent un ASUS MW221U cam de 2 saptamani asa ca am avut timp sa il testez. Desi review-urile pe net nu il coteaza foarte sus ba chiar spun ca nu are contrast, ca are tenta de albastru la culori etc. eu unul nu m-am lovit de asa ceva, are culori intense a trebuit chiar sa le reduc putin si nici o culoare nu este in exces, fara pixeli morti sau decolorati :D . Imi trebuia un monitor mare pt filme dar sa mearga bine si la jocuri si pot sa spun ca nu m-a dezamagit, cele 2 ms GTG isi fac datoria. Plus are optiunea de "enable overdrive" si depinde de jocul care se ruleaza unele merg bine cu optiunea activata altele cu optiunea dezactivata. Filmele nu sunt afectate de optiune. Jocurile care le joc frecvent sunt Counter-Strike, Counter-Strike Source, Dark Messiah, Nfs Carbon, Battlefield 2142. Am si un sistem cu SLi, 2 placi Geforce 7800 Gt si merge perfect in SLi mode. La un moment dat eram ingrijorat inainte sa il iau ca mai citisem de LCD-uri care nu merg in SLi mode.
Initial l-am conectat pe DVI dar jocurile au de suferit pt ca refreshul pe conexiune DVI e fixat la 60 Hz asa ca l-am pus pe VGA si am refresh de 75 Hz pana la rezolutia de 1360x768 iar la rezolutii mai mari refreshu e de 60 Hz, rezolutia maxima suportata de placa video fiind de 1600x1050.
Per ansamblu sunt multumit de el, face ce vreau eu sa faca. Nu stiu si nu sustin ca e mai bun sau mai slab ca Samsung 225w sau fratele lui recent aparut Samsung 226w, iar in ceea ce priveste culorile si placa video are un rol important.
Singurul inconvenient la achizitionarea unui LCD este ca nu il poti testa suficient inainte de cumparare, cel putin de celebrii pixeli morti se poate
dar sa rulezi filme aplicatii refeshuri rezolutii etc cam greu asa ca e nevoie si de o doza de noroc. Poti lua un LCD bun sau unul prost asa e cu orice produs de fapt.
Sper sa va fie de folos informatiile care vi le-am dat

Edited by mubuforever, 07 March 2007 - 13:25.


#5
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Salut, cum e cu backlight bleeding-ul? Eu am o obsesie cu asta. Poti sa faci niste poze cu el?

#6
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

View PostTechno, on Mar 7 2007, 19:52, said:

Salut, cum e cu backlight bleeding-ul? Eu am o obsesie cu asta. Poti sa faci niste poze cu el?
ok da-mi un mail pe [email protected] si o sa iti trimit ceva poze

Edited by mubuforever, 07 March 2007 - 22:15.


#7
praXis

praXis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.02.2007

View Postmubuforever, on Mar 7 2007, 22:11, said:

ok da-mi un mail pe [email protected] si o sa iti trimit ceva poze

Ar fi mai bine daca ai pune poze aici pe forum.

Eu mi-am luat LG, mi se parea cel mai bun dintre toate de 22". Backlight aproape deloc, (NU ca la Samsung, m-a dezamagit Samsung, desi aveam CRT Samsung , si eram addicted Samsung). Am reusit sa calibrez LG-ul astfel incat sa aiba gradienti, texte si culori perfecte. Imi lipseste pivotul de la el, ce la Samsung (aveam unul de 20" wide) era f util.

#8
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

View PostpraXis, on Mar 12 2007, 14:54, said:

Ar fi mai bine daca ai pune poze aici pe forum.

Eu mi-am luat LG, mi se parea cel mai bun dintre toate de 22". Backlight aproape deloc, (NU ca la Samsung, m-a dezamagit Samsung, desi aveam CRT Samsung , si eram addicted Samsung). Am reusit sa calibrez LG-ul astfel incat sa aiba gradienti, texte si culori perfecte. Imi lipseste pivotul de la el, ce la Samsung (aveam unul de 20" wide) era f util.


Am pus si pozele cu  ASUSU meu , exista ceva bleeding dar e doar in fctie de de unghiul sub care te uiti la monitor si nu e sesizabil decat la unele filme si atunci doar ajustezi unghiul de inclinatie verticala la monitor si problema e rezolvata.

In jocuri nu am sesizat black bleeding deloc si initial am spus si inainte in celalalt post conexiunea DVI forteaza refreshu la 60 de Hz,  iti recomand sa conectezi LG-u tau pe conex clasica VGA, (daca placa ta video are numa DVI ca si a mea de altfel, iti trebuie un adaptor VGA/DVI il gasesti la orice magazin de calcuri sau ar trebui sa il ai in pachetu de la placa video), pe conexiunea clasica VGA nu pierzi calitate deloc fata de DVI si castigi posibilitatea de a selecta refreshu pana in 75 HZ la diferite rezolutii

Pentru a putea jongla cu pozitia orizontala si inclinarea verticala a monitorului am apelat la un sistem cu brat mobil cu prindere de perete vezi http://www.barkanmou...gories.asp?id=3 , magazinele Praktiker au toate modele expuse pe site la vanzare, piciorul cu care a venit cu monitoru nu pivota deloc :P

Enjoy your LG! :D

Attached Files



#9
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

View PostpraXis, on Mar 12 2007, 15:54, said:

Ar fi mai bine daca ai pune poze aici pe forum.

Eu mi-am luat LG, mi se parea cel mai bun dintre toate de 22". Backlight aproape deloc, (NU ca la Samsung, m-a dezamagit Samsung, desi aveam CRT Samsung , si eram addicted Samsung). Am reusit sa calibrez LG-ul astfel incat sa aiba gradienti, texte si culori perfecte. Imi lipseste pivotul de la el, ce la Samsung (aveam unul de 20" wide) era f util.

De care LG ti-ai luat? Stau si eu in dilema daca sa iau LG L226WT-WF sau Samsung 226BW...
Ce zici de Lg tau? Mentionez ca l-as folosi pt: filme, browsing, video editing si poate in timpul liber la jocuri...

#10
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postjohnnybegoode, on May 16 2007, 23:05, said:

De care LG ti-ai luat? Stau si eu in dilema daca sa iau LG L226WT-WF sau Samsung 226BW...
Ce zici de Lg tau? Mentionez ca l-as folosi pt: filme, browsing, video editing si poate in timpul liber la jocuri...
Eu zic sa mergi pe LG , cum  ai citit mai sus e mai bun decat Samsung, cel putin nu mai treb sa-ti faci griji in privinta tipului de panel, am citit o gramada de review-uri despre Samsung 226BW si multe sunt critice la adresa acestui monitormai ales cele cu panel A. Oricum LG e o alegere buna, nu are backlight blending cum are samsung, la LG e aproape insesisabil, timp de raspuns bun, culori naturale, nu  prezinta banding asa pronuntat. Eu am LG 204 WT , cand l-am luat inca nu aparuse pe piata la noi 226WT, oricum sunt super multumit de el , deci cred ca si fratele lui 226WT e la fel, daca nu mai bun pt ca are si tehnologie mai noua. Bafta !

#11
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
la ultimile poze mi se pare ca are backlight blending destul de pronuntat. Am avut ocazia sa vad 226BW cu panel S, A, si C -- niciunul nu are backlight blending asa pronuntat.

#12
mubuforever

mubuforever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007

View Postrocky_manro, on May 18 2007, 10:26, said:

la ultimile poze mi se pare ca are backlight blending destul de pronuntat. Am avut ocazia sa vad 226BW cu panel S, A, si C -- niciunul nu are backlight blending asa pronuntat.

cand am facut comanda pentru monitoru Asus Mw221u era singuru 22" cu 2ms response time de pe piata de la noi, 226 BW nu exista pe piata la momentu respectiv si Asusu nu are bleeding decat f slab depinde de pozitia sub care te uiti cu cat e mai aproape de perpendicularitate cu atat bleedingu tinde spre 0

Edited by mubuforever, 21 May 2007 - 16:46.


#13
ddevil

ddevil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2007
eu am cumparat un asus VW222U, si nu am avut posibilitatea sa vad si altcineva un wide de 22 cum se comporta. Mi se pare ca straluceste foarte tare, si il tin cu luminozitatea la minim. In fine, toata lumea lauda monitorul, pt performante, caracteristici, voi ce parere aveti despre monitor? ca eu, dupa ce l-am montat , m-am uitat 5 min la el, si m-a luat durerea de cap.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate