Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Biodiesel

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
dan_2007

dan_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.01.2007
Iata ce am citit azi :bigeyed:

"MEC baga biodiesel in motorina

MEC baga biodiesel in motorina O noua decizie la nivel inalt ii va obliga pe producatorii de combustibil sa introduca pe piata numai motorina cu continut de biodiesel de minimum doua procente. Astfel, Ministerul Economiei si Comertului pregateste un proiect de act normativ prin care, de la 1 iulie 2007, toata motorina introdusa pe piata trebuie sa contina biodiesel in proportie de 2%, a declarat directorul din cadrul MEC, Cristiana Ion. "


ce stiti despre modul de comportare al motoarelor cu acest tip de carburant?
pote fi folosit de toate motoerele diesel?
cum afecteaza performantele si consumul?

iata o serie de intrebari (si ar mai fi destule) pe care mi-le pun   :confused:  mai ales ca ieri am fost anuntat ca mi-a sosit masina comandata - Ford Fusion 1.4 TDCi.
astept cu nerabdare opiniile voastre.

#2
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006
Din cate stiu eu cam toate diesel-urile de la euro 3 in sus suporta pana la 5% Biodiesel. In cartea de la Mondeo al meu exact asa scrie. Ca se poate baga Biodiesel cel mult 5% si ca proprietarul isi asuma riscurile daca baga concentratie mai mare.

#3
dan_2007

dan_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.01.2007

View Postoviviu, on Feb 23 2007, 09:04, said:

Din cate stiu eu cam toate diesel-urile de la euro 3 in sus suporta pana la 5% Biodiesel. In cartea de la Mondeo al meu exact asa scrie. Ca se poate baga Biodiesel cel mult 5% si ca proprietarul isi asuma riscurile daca baga concentratie mai mare.
OK, sa inteleg ca si motorina pe care o folosim acum contine biodiesel? nu am remarcat la nici o pompa OMV, MOL, Rompetrol (doar de la aici alimentez acum cu benzina) vreun anunt referitor la continutul de biodiesel. e normal? - ma intreb; sau pe viitor va trebui sa intreb, inainte de a alimenta cu motorina :unsure: .

#4
Petrissor

Petrissor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.12.2005
Nu-ti face griji, Biodieselul are aceleasi proprietati ca si motorina. Motivul pentru care a fost introdus este ca emisiile de dioxid de carbon sunt mult mai mici.

Pentru masina, in special pentru motor, din cate am auzit are efecte benefice.
Cu cat mai mult biodiesel, cu atat mai bine.

#5
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Uite aici se produce  la mine in zona defavorizata - http://www.siromex.ro/autoelite.htm

Edited by xnick, 23 February 2007 - 13:09.


#6
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Nu mai stiu unde citisem articolul ca sa dau un link, insa se pare ca per ansamblu acest biodiesel nu este asa de ecologic cum s-ar crede.

Luat in sine are intr-adevar performante notabile. Insa cica s-ar obtine in majoritate dintr-un ulei de palmier importat de prin Asia, si cum cererea la nivel mondial a crescut, s-au trecut (iarasi) la defrisari masive, cultura intensiva de palmieri, chestii nu tocmai benefice pentru plamanii planetei.

Articolul era mai explicit...pacat ca nu mai stiu unde l-am citit!


PS: Gata, am gasit articolul!

Edited by Zetics, 23 February 2007 - 13:11.


#7
dan_2007

dan_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.01.2007
Interesant articolul. Fara sa cad in groapa cu paranoia, dar se pare ca in spatele oricarei afaceri, chiar cu fata umanitara, se ascunde un complot de interese :drac:

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Biodiesel

http://en.wikipedia....esel#Production

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Nu toate masinile merg cu biodiesel...a mea nu vrera asa ceva... :cursing:

Attached Files


Edited by sanddy1964, 20 April 2007 - 09:27.


#10
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Nici BMW 530xd 2007 al unui prieten nu vrea biodiesel, are la fel un semn de atentionare pe capacul rezervorului.

#11
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
si la mine in cartea tehnica scrie cea de genu ca nu trebe biodiesel, si am intrebat si la reprezentanta, trebuie facut modificari, adica sa nu fie nici un furtunel din cauciuc, ptr ca biodieselul asta are efect coroziv asupra plasticului.
cel putin asa ma retinut eu, o sa caut si revin.

#12
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

View PostGeorgeM, on Apr 25 2007, 00:22, said:

Nici BMW 530xd 2007 al unui prieten nu vrea biodiesel, are la fel un semn de atentionare pe capacul rezervorului.
Nu toate motoarele suporta biodiesel, insa o concentratie de pina la 5% nu se pune!

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cele mai importante chestii de pe pagina lui Tyby:

Quote

Since biodiesel is more often used in a blend with petroleum diesel, there are fewer formal studies about the effects on pure biodiesel in unmodified engines and vehicles in day-to-day use. Fuel meeting the standards and engine parts that can withstand the greater solvent properties of biodiesel is expected to--and in reported cases does--run without any additional problems than the use of petroleum diesel.

    * The flash point of biodiesel (>150 °C) is significantly higher than that of petroleum diesel (64 °C) or gasoline (−45 °C). The gel point of biodiesel varies depending on the proportion of different types of esters contained. However, most biodiesel, including that made from soybean oil, has a somewhat higher gel and cloud point than petroleum diesel. In practice this often requires the heating of storage tanks, especially in cooler climates.
    * Pure biodiesel (B100) can be used in any petroleum diesel engine, though it is more commonly used in lower concentrations. Some areas have mandated ultra-low sulfur petrodiesel, which reduces the natural viscosity and lubricity of the fuel due to the removal of sulfur and certain other materials. Additives are required to make ULSD properly flow in engines, making biodiesel one popular alternative. Ranges as low as 2% (B2) have been shown to restore lubricity. Many municipalities have started using 5% biodiesel (B5) in snow-removal equipment and other systems.

Deci la 2% teoretic chiar face bine, atat masinii cat si coiosului/coiosilor din spatele actiunii care din afacerea asta o scoata o gramada de bani. <_<

#14
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postsanddy1964, on Apr 20 2007, 10:26, said:

Nu toate masinile merg cu biodiesel...a mea nu vrera asa ceva... :cursing:

Stii de ce nu merge cu biodiesel?
Pt ca la VAG trebuie sa platesti optional compatibilitatea cu biodiesel...

Un fost vecin care acum sta in germania si-a cumparat un caddy (de persoane) care e compatibil cu biodiesel.. dar probabil compatibilitatea este doar o modificare in softul injectiei

#15
markkk

markkk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.03.2006
mare grija cu masinile diesel care nu suporta biodiesel, eu am avut un Audi A6 din 95 si am alimentat, nu am observat si am bagat biodiesel, in 2 saptamani mi-a bulit pompa de injectie, cand am dus-o la reparat era plina de un fel de mazga depusa peste tot...mare grija !!!

#16
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmarkkk, on May 8 2007, 20:18, said:

mare grija cu masinile diesel care nu suporta biodiesel, !!!


Biodieselul se face la noi in Ro, si se poate folosi doar vara. La 10 grade face probleme, si la 0 grade e dezastru. Repet, e valabil doar vara. E po prostie, pt ca pt obtinerea lui se consuma motorina.

Uleiul nu e e palmier, ci de rapitza, cultivat in romania, pt care se consuma... motorina clasica. Deci e cam porcarie nerentabila, din pacate.

Edited by MAK, 27 May 2007 - 11:36.


#17
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Sa inteleg ca Bioetanolul E85 e cu totul altceva ?! Asta merge in combinatie cu benzina pana la proportia de 15% bioetanol, restul benzina. Se pare ca in Suedia sunt deja vreo 300 de statii de bioetanol. Informatii pe site-ul VOLVO care are deja in productie motorul FlexiFuel.

#18
Cocobirlozaur

Cocobirlozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 19.07.2006

View Postdan_2007, on Feb 22 2007, 13:42, said:

Iata ce am citit azi :bigeyed:

"MEC baga biodiesel in motorina

MEC baga biodiesel in motorina O noua decizie la nivel inalt ii va obliga pe producatorii de combustibil sa introduca pe piata numai motorina cu continut de biodiesel de minimum doua procente. Astfel, Ministerul Economiei si Comertului pregateste un proiect de act normativ prin care, de la 1 iulie 2007, toata motorina introdusa pe piata trebuie sa contina biodiesel in proportie de 2%, a declarat directorul din cadrul MEC, Cristiana Ion. "


ce stiti despre modul de comportare al motoarelor cu acest tip de carburant?
pote fi folosit de toate motoerele diesel?
cum afecteaza performantele si consumul?

iata o serie de intrebari (si ar mai fi destule) pe care mi-le pun   :confused:  mai ales ca ieri am fost anuntat ca mi-a sosit masina comandata - Ford Fusion 1.4 TDCi.
astept cu nerabdare opiniile voastre.
Volvo , care a descoperit asta , o foloseste din anii70

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate