Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Ce antivirus folositi? A trecut ceva de el?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
663 replies to this topic

Poll: Top antivirus (1316 member(s) have cast votes)

Ce antivirus folositi?

  1. Active Virus Shield (15 votes [1.14%])

    Percentage of vote: 1.14%

  2. Avast! (90 votes [6.84%])

    Percentage of vote: 6.84%

  3. AVG (88 votes [6.69%])

    Percentage of vote: 6.69%

  4. Avira (61 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  5. BitDefender (136 votes [10.34%])

    Percentage of vote: 10.34%

  6. Comodo (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  7. Dr.Web (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. eTrust (5 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  9. F-Prot (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  10. F-Secure (12 votes [0.91%])

    Percentage of vote: 0.91%

  11. Kaspersky (295 votes [22.43%])

    Percentage of vote: 22.43%

  12. McAfee (42 votes [3.19%])

    Percentage of vote: 3.19%

  13. NOD32 (434 votes [33.00%])

    Percentage of vote: 33.00%

  14. Norman (1 votes [0.08%])

    Percentage of vote: 0.08%

  15. Norton/Symantec (79 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  16. Panda (12 votes [0.91%])

    Percentage of vote: 0.91%

  17. PC-Cillin (7 votes [0.53%])

    Percentage of vote: 0.53%

  18. Sophos (1 votes [0.08%])

    Percentage of vote: 0.08%

  19. Windows OneCare Live (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  20. ZoneAlarm with Antivirus (31 votes [2.36%])

    Percentage of vote: 2.36%

Vote

#145
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

View Postkalutzu2006, on Apr 2 2007, 22:38, said:

nu ma refeream ca, Kaspersky nu e bun dar ia mult din resurse si prea nu ma lasa sa instalez niste jocuri..deci nu`mi place..eu vreau ceva fiabil care sa nu ia din resurse.. atata tot !!
Avira nu mananca resurse. Poti sa-l testezi cu incredere. ;)

#146
andrei14_numberone

andrei14_numberone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 18.12.2006
Care este cel mai bun antivirus si pe care mi l-ati recomanda?? :D

#147
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Acesta este un pool, unde oamenii isi voteaza "preferatii". De ce mai intrabi asa ceva cand ai rezultatele in fata?

#148
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
De fapt e un poll :D

Fie ce-o fi neaparat sa ai un firewall. Daca nu are antivirus-ul ia-ti separat. Aproape toate programele merg la fel... depinde mai mult de preferintele fiecaruia.

#149
bogdan93

bogdan93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.01.2007
yo personal am NOD32 ca antivirus shi ZoneAlarm Pro ca firewall shi anti-spyware pan`acuma n-am probleme :coolspeak:

Edited by bogdan93, 12 April 2007 - 16:29.


#150
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006
Am avut BitDefender 9 o perioadă și a trecut de el doar niște troieni(nu era up to date)! :P (mai uită omu').

Acum am Kaspersky 6!La fel de bun este.De fapt mai toate îs bune.Problema vine din partea utilizatorului:dacă îi bleg utilizatorul așa-i și antivirusul!(exemplu mai sus în post :P :P )!

#151
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006
VBA32 de la VirusBlokAda  :coolspeak:

#152
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Folosesc Kaspersky de la versiunea 3.5 si singura problema serioasa pe care am avut-o a fost ca Agobot/Gaobot a reusit sa-mi dezactiveze protectia la versiunea 4.5.

#153
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006

View PostJMG, on Apr 12 2007, 17:46, said:

Am avut BitDefender 9 o perioadă și a trecut de el doar niște troieni(nu era up to date)! :P (mai uită omu').

Acum am Kaspersky 6!La fel de bun este.De fapt mai toate îs bune.Problema vine din partea utilizatorului:dacă îi bleg utilizatorul așa-i și antivirusul!(exemplu mai sus în post  :P  :P )!
E bine macar ca recunosti :P
Acum, serios vorbind, ai mare dreptate, iar regula nu se aplica doar la antivirusi. Daca "îi bleg utilizatorul" asa sunt toate prgramele din calculatorul lui :naughty:
Totusi, in fruntea clasamentului la antivirusi sunt BitDefender, Kaspersky si NOD32 (i-am trecut in ordine alfabetica, sa nu se certe nimeni pe tema asta :D ).

#154
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
NOD32 !!  Incercat restul - dezamagit ... de BitDefender am fost cel mai dezamagit in momentul in care a catalogat o aplicatie facuta de mine drept potential virus / troian (nu imi aduc aminte exact), Norton este criminal la capitolul resurse.

#155
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Endless thread...

Oh oh.. and useless.

Edited by BlueMe, 14 April 2007 - 19:09.


#156
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005
Buna,
Folosec combinatia Comodo FW si AV.
Se spune ca daca ai un FW bun, nu mai ai nevoie de protectia AV, doar sa-l foosesti din cand in cand.
Mai foloseste cineva Comodo ??

Edited by Anamaria07, 15 April 2007 - 07:49.


#157
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

View PostAnamaria07, on Apr 15 2007, 08:46, said:

Se spune ca daca ai un FW bun, nu mai ai nevoie de protectia AV, doar sa-l foosesti din cand in cand.
Total gresit. Nu stiu cine ti-a spus asta, dar probabil glumea. Firewall-ul este pentru filtrarea traficului internet, pt protectia impotriva atacurilor de tip DDoS, exploits, port scanning, etc... impotriva unui hacker in general care vrea sa-ti patrunda in PC, iar AntiVirusul este pentru virusi.
Ce-i drept unele FW cum este si Comodo are anumite functii ce intercepteaza actiuni suspecte ale unor fisiere care pot fi keyloggers, trojeni, backdoors, dar nici pt ei nu poti fi sigura ca-i vede pe toti... si ce te faci cu restul: PSW, p2p worm, BAT, macro, email-worm, etc ?

Iti sugerez sa-ti instalezi un antivirus bun (cel de la Comodo e slab de tot). Avira free sau Avast ar fi cele mai bune, daca nu vrei sa-l cumperi.

#158
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Man... eu nu folosesc aproape niciodata bitdefender pt a scana ceva. Subscriu si eu la ce a zis Anamaria

#159
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005
Ok, am citit asta pe internet.
De ce crezi ca AV de la Comodo e asa de slab. Am scanat cu el dupa Kasp si a mai gasit cate ceva. Vad ca il actualizeaza zilnic, uneori de doua ori. Cred ca incearca sa il perfectioneze.
Incerc sa le acord credit. Ei cauta sa colaboreze cu utilizatorul (hips)
Vezi ca unii imi dau dreptate !!!

Edited by Anamaria07, 15 April 2007 - 12:38.


#160
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,887
  • Înscris: 06.10.2003
Norton ... pentru ca asta mi-a venit cu placa de baza la desktop si si cu laptopul ...
Daca a trecut ceva de el, n-am observat...iar de cand am configurat firewallul din router la sange, nu ma mai tem  B)
Conteaza mult si ce face utilizatorul pe calculator ...instaleaza tot ce gaseste pe net, are dezactivat javascript-ul, citeste toate atasamenturile primite in mail, etc., etc ...

#161
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Sa dezactivezi javascrip-ul e cam overkill... serios acum.
Eu am disabled java si am setat ce poate si ce nu poate sa faca javascript-ul. (firefox)

Foarte multe site-uri au nevoie de javascript pentru a merge!

#162
Grem

Grem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.04.2007
Eu spun ca Kaspersky este cel mai bun antivirus. Am testat tot ce se poate aproape pe toate manierele antivirus si antispyware + umpic de firewall. Dintre toti antivirusii care i-am testat : Kaspersky internet security/personal, Zone Alarm 7 IS, Avast pro/personal, Avira pro/personal, Bitdefender personal 8, IS9 si IS 10,VBA 32,RAV 8, Trend Micro IS 2006, F-secure 2006,AVG IS 7.5(si mai vechi),Nod 32,Mcafee 2007,Norton 2005,2006,2007,Live one care,Ca etrust 2006,F-prot, Norman, Panda 2007 etc, decat Kaspersky IS si Zone Alarm 7 care foloseste motoru de scanare de la kaspersky m-au impresionat foarte mult. Deocamdata folosesc Zone Alarm 7 si nu am nici un fel de problema ( sunt maniac si imi scanez calculatoru online de pe bitdefender si kaspersky si cu o sumedenie de antispyware aproape in fiecare zi).Eu spun ca pentru o protectie buna online folositi Zone Alarm 7, este umpic mai greu de utilizat, deoarece este pentru cei mai pro, mananca umpic de resurse dar il poti personaliza, dar in schimbu resurselor iti promite o siguranta de aproape 90%-95%.( foloseste niste protectii pe care multi dintre alti antivirusi nu o au cum ar fi  OS protection care este o protectie ce nu ii permite unui virus deja instalat sa se manifeste+ multe altele), antivirusu de la ZA 7 este aproape foarte bun, foloseste motorul kaspersky si are o rata de detectie destul de buna(dupa cum spun unele teste per total de circa 96% cam in top intre bitdefender avira si  f-secure( ZA nu era in test)).Are si antispyware care este destul de bun, update la zi, chiar la ora + o data pe luna update de versiune. Kaspersky este antivirusul meu precedent care ma uimit intr-un mod extrem de placut facand fata la toti virusi pe care iam avut,FOARTE MULTI, de la virusi care ma flodau automat din DOS pe mine si toata reteaua pana la virusi care stergeau executabile si alte prostii, KAV a reusit sa scoata TOT chiar daca nu prin dezinfectare, prin delete, si cand ii dai o scanare sti ca are ce sa iti gaseasca si ce sa stearga NU CA LA NOD 32 de ii dai sa scaneze nu gaseste si a doua zi te pomenesti cu o avertizare in care iti zice de nu stiu ce virus si nu poate nici delete sa-i dea, sau ca la rav si uneori la AVG chiar si mcafee, in momentul de fata KAV rupe piata, are cel mai pun antivirus de pe piata cam la fel ca bitdefender( aceiasi marie dar cu alta palarie) sunt la fel de buni dar se deosebesc prin protectii, interfata, motoru de scanare si multe altele. Bit defender ma enervat la motorul de scanare la faza cu 20 fisiere/ sec si tot creste ( sau scade de cele mai multe ori, de ajungi sa se termine de scanat in 5 ore un hard de 80 gb). Acum depinde si de persoana care foloseste computeru, pentru cei care verifica emailu intra pe siteuri fara probleme si se mai joaca un zuma sau un joc de genu pot folosi avg, pentru cei ce se rup in figuri cu tot felu de programe dc++ mess si alte prostii un antivirus mai puternic kav za sau bitdefender. Pentru cei ce folosesc AVG ii anunt ca acest antivirus este unul bun gaseste dar nu si elmina a trecut toate testele mai putin WC level 2(parca) care are ca cerinte eliminarea VIRUSILOR " WILD", asa ca aveti grija. Cat despre antispyware sunt multe de zis, cel mai bun Spyware Doctor si SpySweeper, pentru cei simpli pot folosi SpyBot dar nu este o minunatie. Asa ca parerea mea este urmatoarea: ZA 7 IS, KAV IS, Bitdefender 10 IS, F-secure 2007, AVG IS 7.5( sau free),......( acestea fiind puse cam in ordinea preferintelor mele)...a da s iam mai folosit si Avastu chiar ultimu ala care a aparut zilele astea si unu mai vechi si Dr. Web(bunicel) si Comodo si Iolo...daca imi mai amintesc mai spun :))

Edited by Grem, 15 April 2007 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate